Codex Alimentarius - KRITIČNO VAŽNO ZA ZNATI

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Wlj

10.09.2013
6
2
0
:) Da znas da sam pre dve godine gladovao :) Nisam nista jeo deset dana (pio sam samo neku limunadu sa medom) i osecao sam se bolje nego ikada.Hteo sam i duze da izdrzim ali nisam uspeo. Nisam bio gladan nego su mi oci bile zeljne svega i jbg,poceo sam da jedem...
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
trik za prepoznavanje GMO namirnica..."Džejson Kalton, nutricionista koji je studirao na Harvardu i Jejlu, koautor je knjige "Bogata hrana, siromašna hrana" sa suprugom Mirom, takođe nutricionistom, koja ističe potencijalne opasnosti od GMO proizvoda.

Njihov savet je da se držimo organskih, svežih namirnica ili onih koji se gaje lokalno, a da izbegavamo GMO proizvode. Zapamtite da industrijski dobijeno mleko, meso, i riba često potiču od životinja hranjenih GMO kukuruzom, lucerkom, ili sojom.

Iako GMO proizvodi nisu obeleženi, Kaltonovi kažu da postoji trik koji može da vam pomogne da prepoznate GMO voće i povrće. Potražite broj na nalepnici proizvoda, koji se zove PLU (Product Lookup Number). Ako je PLU četvorocifreni broj koji počinje sa 3 ili 4, to znači da proizvod nije GMO ali je nastao na farmi koja koristi hemikalije i pesticide.

Ukoliko broj na nalepnici ima pet cifara koje počinju sa 9, to znači da je proizvod organski, uzgojen bez hemikalija, pesticida, odnosno genetske modifikacije.

"Možete mirne savesti da kupite ove namirnice", kaže Kalton.

Ali proizvodi označeni petocifrenim brojem koji počinje sa 8 su GMO usevi.

"Oni su neprirodno uzgojeni uz primenu genetske modifikacije".

Zbog činjenice da su GMO proizvodi široko rasprostranjeni i uobičajeni i nisu obeleženi, gotovo je nemoguće da ih izbegnete u potpunosti. Međutim, ovo voće i povrće se retko genetski modifikuje: luk, ananas, avokado, grašak, špargle, mango, plavi patlidžan, kivi, dinja, kupus, slatki krompir, grejp, lubenice i pečurke.

Sledeći proizvodi imaju daleko veće šanse da budu genetski modifikovani: jabuke, celer, paprike, breskve, jagode, nektarine, grožđe, spanać, zelena salata, krastavci, borovnice, krompir, boranija, kelj, naradže, kukuruz, tikvice, višnje, i ljute papričice."


http://www.dnevno.hr/zdravlje/114258-pazite-gdje-i-sto-kupujete-kako-prepoznati-i-izbjeci-gmo-proizvode.html