Computer Controled GreenHouse [OpenSource Project]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
25.08.2010
23
3
0
36
Computer Controled GreenHouse [OpenSource Project]

2urxnck.jpg


Odabrao sam ovaj projekt za završni rad u svojoj školi sa svrhim kako bi si olakšao Unutrašnji uzgoj sebi i drugima na ovom forumu no potrebna mi je Vaša pomoc.

Sustav bi se sastojao od nekoliko zasebnih automatskih sustava upravljanih Atmel AT89LP mikrokontrolerima. Iako zbog njihove osjetljivosti na sve i svašta nisu najbolji izbor te bi se umjesto njih kao zamjena mogli koristiti ARM7 (STR755FR0) ili Crotex-M3 (STM32F101RT6). Postojali bi zasebni sustavi za kontrolu temperature, vlažnosti, svjetla, zalijevanja, kontrola tla i gnojenja, kontrola plinova u zraku, ... Svaki od sustava koristio bi svoj zaseban mikrokontroler ili bi nekoliko sustava koristilo po jedan mikrokontroler. Svi parametri bili bi prikazivani na malenom LCD display -u te bi uz njih bila postavljena tastatura koja bi omogucavala promjenu vec preodređenih parametara unutar samog mikrokontrolera. Kada bi jedan parametara bio izvan preodređenih vrijednosti mirkrokontroler bi pokušao vratiti vrijednosti u granice zadanog i to unutar određenog vremena a ako u tome ne bi uspio prijavio bi kvar nadležnom sustavu koji bi potom obavijestio korisnika greenhouse -a. Sav kod bio bi napravljen u ASM -u ili AVR-u (ovisno od odabiru uP) a sustavi bi bili dizajnirani u suradnji sa nekolicinom ljudi kako bi se ubrzalo vrijeme izrade projekta.

Potrebni su mi ljudi sa osnovnim znanjima o elektricnim instalacijama, radu mikrokontrolera 8051 ili ARM uP, programeri sa osnovnim ili opširnijim znanjima iz ASM -a, AVR -a, BASCOM -a, ljudi koji imaju znanja sa predhodnim izradama štampi te njihovim dizajnom, agronomi ili ljudi koji imaju određena predznanja o određenih vrstama i kolicina gnojiva kroz faze rasta za pojedine bilje, savjeti o temperaturama, vlažnosti i kolicini svjetla priliko cijelog dana te faza rasta... Ako imate bilo kakav savjet slobodno ga priložite. Na projektu je zasada vec ukljuceno 7 ljudi koji su u mogucnosti ponuditi pomoc ako što zapne tijekom projekta a na projektu trenutno aktivno radi 2-3 ljudi.

Vrijeme kada projekt mora biti u funkciji sa samo 2 racunalno kontrolirane funkcije (temperatura i zalijevanje) jest do 01.05.2010. Vrijeme kada se predviđa završetak vecine dijelova projekta jest 01.03.2010.

Projekt sam ja odabrao za završni rad te kada ga završnim planiram objaviti kompletnu dokumentaciju ovdje za sve clanove.

Molim sve ljude koji interesira ovaj projekt neka se prijave u temi sa svojim znanjima i iskustvima. Svi ljudi koji imaju bilo kakve savjete o izgradnji GreenHouse -a, ili savjete o upotrebi materijala za izradu, nekih problema koje ste cesto susretali prilikom izrade GreenHouse -a, ili savjete o fazama rasta, ma što god Vam padne na pamet a mislite da bi dobro došlo ljudima koji rade na ovom projektu slobodno postajte ili pošaljite materijale na PM.

10\DE\89
 

Krejzy

Aktivan Član
22.02.2010
327
25
0
33
Slicno je i meni palo na pamet kad sam se zabavljao sa svojim PIC32-om, iako sam htio implementirati manje funkcija zbog velikog raspona mogucih gresaka i predvidjenih teskoca kod odrzavanja sustava i zauzeca prostora zbog sortiranja inputa i outputa u fizickoj okolini, ali sam nakon svih tih kalkulacija dosao do zakljucka da ne zelim vaditi dusu iz uzgoja uz cinjenicu da mi se ne isplati razvijati svoju ideju kad su tehnike hydroponickog uzgajanja nastale upravo kao korekcija potpunog sustava automatizacije i kao takve funkcioniraju u odlicnoj ravnotezi izmedju ljudskog i strojnog djelovanja i kontrole.

Taj sustav si vec predstavio u skoli i istaknuo da je namjena uzgoj cannabisa? ( ako nisi, moj savjet je - ni nemoj )

Sretno
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Ja se pitam jel ti cam ikad uopće pušiš ganđu.
Ako jesi onda očito moraš pušit više.:hippy:

Provedba ovakvog projekta mi se čini preozbiljnom za srednju
školu pa je to vjerojatno automatika i sustavi ili nešto sl.

@10\DE\89
Kad te nešto konkretno bude zanimalo samo pitaj, dobićeš odgovor a ovako teško da će ti neko
kompletnu pričicu ispričat.Tehnički dio tih kontrolera i softver ćeš sam ali možemo pomoći kad
ti nebudu jasne stvari oko uzgoja i konstrukcije , karakteristika tog grow boxa.
Sve u svemu mnogo ti sreće:icon_wink:,jer ima tu dosta posla.
 

CAM

Aktivan Član
28.11.2009
201
38
0
43
NoTrippin je napisao(la):
Ja se pitam jel ti cam ikad uopće pušiš ganđu.
Ako jesi onda očito moraš pušit više.:hippy:

a ja se pitam da odgovoriš na 2 pitanja:
1. da li ovaj projekt ima aplikaciju na uzgoj za osobnu upotrebu /ne izmišljaj sad neki crap za budućnost/
2. da li je ovaj projekt za srednju školu sugerira da je osoba maloljetna .....

Ako je odgovor na bilo koje pitanje da , što onda piše u pravilniku ili ćemo tretirat ljude drukčije , zar crogrow-ov dnevnik nije bio izbrisan ili samo si umišljam?
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
mogu ja??

pa ja predpostavljam kao prvo... ako dečko radi maturalni rad znači da ima 18 godina, što u pravilniku lijepo piše... do 18 godina...

Crogrow je druga stvar.... ono je previše biljaka za jednog ljubitelja marihuane u našem gledištu... a zašto nije obrisan to ja nemam pojma

Ti si automatski vidio sliku koju je on stavio i zamislio si da je to njegov growroom... ma daj... to je reklama ebenmu život...

Kao drugo.. ako netko ima volje zašto ne, neka se izmisli neki kompjuterski način vođenja growowa... ja sam itekako za to... i vjerujem nisam jedini... zašto bi ovaj post bio komercijala... samo radi slike, ma daaj!!

ja mislim da si malo krivo shvatio situaciju..
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Cam je u pravu s moje strane u nekim stvarima.Koji je stadij škole to doduše neznamo ka i još puno toga.
U vezi ove teme,šta se mene tiče opstat če ako je namjena za paradajz,luk,kupus,mrkvu itd.O travi u ovakvom sustavu ni spomena jer to je maštanje na ovim balkanskim prostorima,možda i svjetskim.O komercijali da nepričam.
Neznam kako misliš misliš ovo predstaviti za završni školski rad,pogrešan forum definitivno.Banali bi te i iz škole,a ne dali prolaz.Razmisli i budi pametan!
Edit-šta se tiče tehnike,softwera itd da se raspravljati.Veliki sistemi sa zelenim če ionako otiči odavde.Crogrow nema više dnevnika,osim bloga i nekih slika mislim.
 
14.05.2010
45
5
8
37
ja sam htio preko mikrokontrolera napraviti senzoriku u pc boxu i sve kompletno upravljanje + web kamerica....ali mi se nije dalo...tipa ono regulacija temperature, vlažnosti. to bi se dalo napravit, možda da se udružimo, treba netko tko zna c za mikrokontrolere ;)
 
25.08.2010
23
3
0
36
CAM je napisao(la):
Zar genjo , ili greenpower ne bi trebali ono kao već stavit

Ne razumim osnove tvojih predpostavki, stoga cu ih ignorirati, bez uvrede...

Krejzy je napisao(la):
Slicno je i meni palo na pamet kad sam se zabavljao sa svojim PIC32-om, iako sam htio implementirati manje funkcija zbog velikog raspona mogucih gresaka i predvidjenih teskoca kod odrzavanja sustava i zauzeca prostora zbog sortiranja inputa i outputa u fizickoj okolini, ali sam nakon svih tih kalkulacija dosao do zakljucka da ne zelim vaditi dusu iz uzgoja uz cinjenicu da mi se ne isplati razvijati svoju ideju kad su tehnike hydroponickog uzgajanja nastale upravo kao korekcija potpunog sustava automatizacije i kao takve funkcioniraju u odlicnoj ravnotezi izmedju ljudskog i strojnog djelovanja i kontrole.

Taj sustav si vec predstavio u skoli i istaknuo da je namjena uzgoj cannabisa? ( ako nisi, moj savjet je - ni nemoj )

Sretno

Biti ce koristena obicna livadska trava kako bi se testirao rad, kasnije neko povrče, a kasnije po potrebi svatko če moči koristiti projekt za vlastitu najmenu. Projekt je prije 2 tjedna odobrilo 4 nastavnika, mentori za projekte su več izabrani a rad na projektu je započeo prošli tjedan.

NoTrippin je napisao(la):
Ja se pitam jel ti cam ikad uopće pušiš ganđu.
Ako jesi onda očito moraš pušit više.:hippy:

Provedba ovakvog projekta mi se čini preozbiljnom za srednju
školu pa je to vjerojatno automatika i sustavi ili nešto sl.

@10\DE\89
Kad te nešto konkretno bude zanimalo samo pitaj, dobićeš odgovor a ovako teško da će ti neko
kompletnu pričicu ispričat.Tehnički dio tih kontrolera i softver ćeš sam ali možemo pomoći kad
ti nebudu jasne stvari oko uzgoja i konstrukcije , karakteristika tog grow boxa.
Sve u svemu mnogo ti sreće:icon_wink:,jer ima tu dosta posla.

Ja kontkretno sam sposoban ovo isprogramirati za par mjeseci te ču 90% projekta sam odraditi, temu sam postao s razlogom kako bi pogledao odaziv ljudi na ovaj projekt, dali ima ljudi koji bi suradjivali na projektu, radi savjeta o izgradnji te savjetima o varijablama temperature, zalijevanja, gnjojenja jel nisam agronom več programer/elektroničar. Mislim se još oko projekta no projet se može završiti u nešto lakšim jezicima unutar mjesec dana no ja sam se spustio na jako nisku razinu programiranja kako bi odradi sto bolji posao. Još se razmatra dali da ipak koristimo tako nisku razinu jezika ili da se prebacimo na nešto više, C/C++ ili pak C#.

CAM je napisao(la):
a ja se pitam da odgovoriš na 2 pitanja:
1. da li ovaj projekt ima aplikaciju na uzgoj za osobnu upotrebu /ne izmišljaj sad neki crap za budućnost/
2. da li je ovaj projekt za srednju školu sugerira da je osoba maloljetna .....

Ako je odgovor na bilo koje pitanje da , što onda piše u pravilniku ili ćemo tretirat ljude drukčije , zar crogrow-ov dnevnik nije bio izbrisan ili samo si umišljam?

SiD je napisao(la):

1. Da, več sam naveo u tekstu kako je ideja na projekt došla kako bi olakšao uzgoj sebi pa tako i drugim ljudima. Ne razumijem koje sam pravilo prekšio što sam zatražio pomoč na igradnji OpenSource projekta.
2 Nisam maloljetan, no jedan od 7 suradnika jest, valjda mu zato nece biti zabranjen rad na projetu (barem mu ja neču zabranit), ljudi koji rade na projektu imaju od 17,8 ( mislim da je rekao da navršava 18 u 11 misec) god - 59 godina.

SiD je napisao(la):
mogu ja??

pa ja predpostavljam kao prvo... ako dečko radi maturalni rad znači da ima 18 godina, što u pravilniku lijepo piše... do 18 godina...

Crogrow je druga stvar.... ono je previše biljaka za jednog ljubitelja marihuane u našem gledištu... a zašto nije obrisan to ja nemam pojma

Ti si automatski vidio sliku koju je on stavio i zamislio si da je to njegov growroom... ma daj... to je reklama ebenmu život...

Kao drugo.. ako netko ima volje zašto ne, neka se izmisli neki kompjuterski način vođenja growowa... ja sam itekako za to... i vjerujem nisam jedini... zašto bi ovaj post bio komercijala... samo radi slike, ma daaj!!

ja mislim da si malo krivo shvatio situaciju..

Tako je, slika je reklama, takvo što nebi bilo moguče na našim prostorima. Svrha projekta jest poboljšanje trenutnog postoječeg sistema uzgoja. Cijena komponenti za krajni projekt če mislim biti mala i lako dostupna u svakoj trgovini elektroničkim komponentama, ako pak netko ne uspije kasnije nabaviti komponente a silno želi provati izraditi CCG moči če se koristiti zamjene za te procesore, naručiti online iste ili direktno od tvrki, ili če Vam netko tko ima pristup tim uP poslati par komada s obzirom da je njihova cijena relativno mala nevidim zašto bi bilo večih problema oko nabavke.

Ako ostalim članovima slika smeta zamijenit ču je nekom jednostavnom šemom rada staklenika. I sam sam imao dvojbe oko slike kada sam je odlucio staviti no cinilo mi se da cu privuci vise ljudi. Zaboravio sam da ljudi znaju iznositi brze pretpostavke.

Greenpower1 je napisao(la):
Cam je u pravu s moje strane.Koji je stadij škole to doduše neznamo ka i još puno toga.
U vezi ove teme,šta se mene tiče opstat če ako je namjena za paradajz,luk,kupus,mrkvu itd.O travi u ovakvom sustavu ni spomena jer to je maštanje na ovim balkanskim prostorima,možda i svjetskim.O komercijali da nepričam.
Neznam kako misliš misliš ovo predstaviti za završni školski rad,pogrešan forum definitivno.Banali bi te i iz škole,a ne dali prolaz.Razmisli i budi pametan!
Edit-šta se tiče tehnike,softwera itd da se raspravljati.Veliki sistemi sa zelenim če ionako otiči odavde.Crogrow nema više dnevnika,osim bloga i nekih slika mislim.

Prvotna verzija razvijena je za automatsko zalijevanje polja sa Paradajzom, Kupusom, Krumpirima, Tikvicama, ... To je bila primitivna verzija sustava koji je radio na otvorenom polju i zalijevao sa ugrađenim timerima. Nije uvijek radio kako treba...

Crogrow, neznam o čemu govoriš, daj pojasni...

Ja sam tek mali uzgajivač i povremeni korisnik, nisam netko tko preprodaje travu niti je uzgaja na veliko no razvila mi se potreba da razvijem ovaj sustav za osobne svrhe, a i projekt mi se činio dosta zanimljivim.

Ako smatrate da ja nepripadan ovakvome forumu nemam i pravo imati otvoren acc, slobodno me izbrišite uključujući sve moje postove i teme iako nevidim valjan razlog zašto biste to napravili s obzirom da sam dosada poštovao sva Vaša pravila.

nightpianist je napisao(la):
ja sam htio preko mikrokontrolera napraviti senzoriku u pc boxu i sve kompletno upravljanje + web kamerica....ali mi se nije dalo...tipa ono regulacija temperature, vlažnosti. to bi se dalo napravit, možda da se udružimo, treba netko tko zna c za mikrokontrolere ;)

Nema problema, kako projekt bude tekao postat ču ako gdje zapnemo i ako ima tko savjet za rješenje problema.

10\DE\89
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
pozdrav,
nisam tebi ništa rekao za sliku, samo sam objašnjavao drugima da ne donose krive zaključke zbog postavljene slike...

da se nebi ljudi zavarali pa da nebi mislili da je to TVOJE... nemoraš micat sliku, nisi me shvatio, podržavao sam tvoj post!

se razmemo, ne?
 
25.08.2010
23
3
0
36
SiD je napisao(la):
pozdrav,
nisam tebi ništa rekao za sliku, samo sam objašnjavao drugima da ne donose krive zaključke zbog postavljene slike...

da se nebi ljudi zavarali pa da nebi mislili da je to TVOJE... nemoraš micat sliku, nisi me shvatio, podržavao sam tvoj post!

se razmemo, ne?

Razumeo sam, nego kako sam citirao dosta ljudi pa sam odgovorio na pogresan citat, oprosti zbog toga, razumemo se u potpunosti i hvala na podrsci ;D

10\DE\89
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Kratko i jasno...Cam-ne S-E-R-I...
U prvom postu si napisao da ti treba električar.Pa evo,ako di zapne,tu sam :) Pošto si elektroničar,vjerujem da ti pomoć neće trebati,ali ako ti nešto ne bude jasno i zatrebaš savjet manje stučnog kolege oko frkanja žica i slično,slobodno pitaj :)
Pozz :)
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Ideja je odlična!Mene osobno jako zanima.Ima nas ovdje koji uzgajamo i druge kulture i ko bi ovdje sebi mogo nači nešto za sebe.Samo ti nastavi sa projektom i mislim da če svako pomoči kolko je u njegovoj moči.Samonapred druže.
Pozdrav :spliff: