Cordyceps sinensis

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.04.2009
106
143
43
37
Mene je ova gljiva oduseeevila! Nazalost raste uglavnom na Tibetu ali je moguce i uzgajati. Treba samo da si neki pro Mikolog sto cu ja nadam se postati :D Mnogi naucnici tvrde da je ovo najpotentnija lekovita gljiva na svetu!

Gljive Cordyceps Sinensis (od 2007. Ophiocordyceps sinensis) i Cordyceps Militaris su entomopatogene gljive (žive kao paraziti na insektima) koje pripadaju rodu Ascomycota (Grčki: ἀσκός (askos) "vreća") unutar kraljevstva Gljiva (Fungi). Ovom rodu pripada preko 400 vrsta do sada identifikovanih gljiva.

Evo jedan horror klipic o tome kako napadaju insekte, pretvore ih u zoNbije i manipulisu njima da bi zarazili ostale :)


Staniste:
Iako je staniste gljiva iz ovog roda najcesce u toplim i vlaznim delovima sveta, Cordyceps Sinensis i Cordyceps Militaris rastu u umerenijim/hladnijim klimama Euroazije. Cordyceps Sinensis je najcesci na podrucju Tibeta (lokalni naziv: Yarsagumba), Kine, Nepala i Butana, dok se Cordyceps Militaris pronalazi i u Evropi i Sibiru, gde je npr. u oblasti Novosibirsk na nekim mjestima pronadjeno i po 20 primeraka po m2.


052804Vdg.jpg cordyceps-sinensis.png

Cordyceps poseduje silinu antioksidanasa, jer u sebi ima ogromne kolicine beta-karotina, vitamina E i C, minerala - Selena i Cinka, ubihinona (koenzim Q10), imunomodelirajucih polisaharida i drugih supstanci. Cordyceps sa svojim sastavom delujuci na epifizu podstice proizvodnju melatonina, univerzalnog antioksidanta sa mocnim delovanjem protiv nastanka i suzbijanja celija raka. U Cordicepsu se nalazi 77 mikro i makro elemenata, vise od 80 tipova fermenata, nezamenljive aminokiseline, nezasicene masne kiseline itd. Tu su prisutni jednako vitamini i minerali neophodni za zdravlje čoveka. Uzimanje Cordyceps-a na bilo koj nacin nije stetno i ne moze se predozirati njime.

Uticaj Cordycepsa na celije raka

Jedna od najvecih koristi od Cordycepsa jeste potencijal ove pecurke kao izvora novih lekova protiv malignih oboljenja. Sve veci broj onkologa sirom sveta preporucuje i koristi Cordyceps kao dodatak hemoterapiji, radijaciji i ostalim konvencionalnim i tradicionalnim metodama lečenja raka. Pokazao je izvanrednu sposobnost ne samo u sprečavanju rasta, u nekim slučajevima čak i uništavanju određenih vrsta tumora, već i kao sredstvo pomoću kojeg imuno-sistem i celo telo mogu da se održe jakim i vitalnim dok mu istovremeno prete efekti hemoterapije i radijacije (Namakura i ostali, 2003.). Njegovo sekundarno delovanje pomaže organizmu da efikasnije raspolaže resursima imunološkog sistema u slučaju stresa koji preživljava prilikom napada raka (Shin i ostali, 2003.) i omogućava mu da prepozna, iskoreni i spreči abnormalije i bolest, i na lokalnom i na nivou sistema (Koh i ostali, 2002.).

Imunomodulatorni efekti

Veliki broj istraživanja bavi se imuno-enhatornim i imuno-supresivnim svojstvima Cordycepsa. Ova dvosmerna regulacija funkcija imuno-sistema, odnosno činjenica da on može da se ojača ili oslabi, zove se imunomodulacija i čini se da potiče iz istog mehanizma u telu. Kada damo Cordyceps pacijentu čiji je imuni sistem oslabljen usled bolesti kao što su rak, hepatitis ili HIV infekcija, broj i aktivnost belih krvnih zrnaca raste. Suprotno tome, ako isti taj Cordyceps damo nekome sa hiper-imunitetom, kao što je to slučaj kod pacijenata obolelih od lupusa, limfoma i reumatoidnog artritisa, broj i aktivnost belih krvnih zrnaca opada, a raste broj crvenih krvnih zrnaca. Sve krvne ćelije proizvode se u koštanoj srži, pre svega u dugim kostima nogu. One napuštaju koštanu srž kao nezrele, i putuju do drugih organa gde sazrevaju u određene tipove krvnih ćelija, kao što su crvena krvna zrnca i T-ćelije. Kako je moguće da se isto jedinjenje kod nekih pacijenata ponaša kao imuno-stimulator, a kod drugih kao imuno-depresant? Po svemu sudeći, odgovor leži u dejstvu Cordycepsa na mehanizam diferencijacije krvnih ćelija koji signalizira telu gde bi trebalo da pošalje nezrele ćelije. Taj mehanizam je jasno prikazan u studiji koja se bavi načinom na koji Cordyceps utiče na sazrevanje ćelija leukemije (Chen i ostali, 1997.). Ova imunomodulacija na nivou diferencijacije je kao prirodna bomba protiv bolesti. Telo dobija signal da bi trebalo da se bori protiv bolesti, bilo da je u pitanju pad ili povećanje imuniteta.

Uticaj Cordycepsa na bubrege

Pacijenti sa hroničnim obolenjem i smanjenom funkcijom bubrega često pate od povišenog krvnog pritiska, proteinurije i anemije. Istraživanje sprovedeno na takvim pacijentima pokazalo je da je nakon mesec dana terapije Cordycepsom njihov krvni pritisak snižen za 15%, a značajno je smanjena i količina proteina. Pored toga, primećen je i skok superoksida dismutaze (SOD-a) koji, zajedno sa utvrđenim smanjenjem seruma lipoperoksida, sugeriše mogućnost neutralisanja slobodnih radikala, što rezultira manjim oštećenjem ćelija (Jiang i Gao, 1995.).

Hipoglikemijski efekat

Cordyceps je u brojnim ispitivanjima na ljudima i životinjama testiran i kao potencijalni agens za regulisanje nivoa šećera u krvi i zaista se dobro pokazao. U jednom eksperimentu, kod 95% pacijenata kojima je davano 3 ml tečnog ili 3 g suvog Cordycepsa dnevno, videlo se poboljšanje krvne slike, dok je u kontrolnoj grupi testiranoj ostalim metodama kod samo 54% pacijenata zabeleženo poboljšanje. Zajednička nit rezultata ovih ispitivanja je pojačana osetljivost na insulin i povećanje proizvodnje glukokinaze i heksokinaze, enzima iz jetre koji regulišu nivo glukoze. Kratko rečeno, Cordyceps može biti koristan kod pacijenata obolelih od dijabetesa, bilo da se daje sam ili sa drugim lekovima. U jednom neobjavljenom istraživanju koje je autor sproveo na subjektima koji nisu imali dijabetes, a kojima je davano 3 grama (3 ml) Cordycepsa dnevno, otkrilo se da su normalna variranja nivoa šećera u krvi koja se javljaju tokom dana, odnosno povećanje nivoa glukoze nakon jela i njeno opadanje između obroka, bila znatno umanjena kod grupe koja je uzimala Cordyceps. Nivo šećera posle jela nije rastao kao inače, a nije ni tako opadao između obroka. To može biti indikator povećane efikasnosti mehanizma regulacije nivoa šećera u krvi.
Uticaj Cordycepsa na funkcije srca

Jedno od ozbiljnijih dejstava Cordycepsa i u tradicionalnoj i u modernoj medicini jeste sposobnost stabilizacije pulsa i ispravljanja srčane aritmije. Ova gljiva danas u Kini predstavlja jednu od prvih linija odbrane u lečenju ozbiljnih oboljenja te vrste. Iako je mehanizam dejstva Cordycepsa u kontroli aritmije samo delimično poznat, smatra se da ga, makar delom, pokreće prisustvo adenozina (Pelleg i ostali, 1990.). Cordyceps sadrži značajnu količinu adenozina, deoksiadenozina i sličnih nukleotida. Dokazano je da ova jedinjenja imaju veliki efekat na koronarnu i cerebralnu cirkulaciju (Toda i ostali, 1982.), (Bern, 1980.). Premda ni jedan drugi lek ili biljka nemaju jednako dejstvo kod svih pacijenata, retki su slučajevi u kojima se aritmija nije poboljšala nakon dodavanja Cordycepsa klasičnoj terapiji. Još uvek nije poznato da je Cordyceps reagovao suprotno od bilo kog drugog leka protiv aritmije, i čini se da je zbog svoje netoksičnosti izvanredan izbor u lečenju ovakvih bolesti. Cordyceps se tradicionalno koristi u terapiji srčanih oboljenja, a dobro se pokazao i kod pacijenata koji su pretrpeli moždani udar.

Istraživanja sprovedena na pacijentima sa hroničnim srčanim oboljenjima pokazuju da dugotrajno uzimanje Cordycepsa u kombinaciji sa uobičajenom terapijom - digoksinom, hidrohlorotiazidom, dopaminom i dobutaminom, dovodi do poboljšanja kvaliteta života pacijenata, u poređenju sa bolesnicima iz kontrolne grupe. Pod tim se podrazumeva opšte fizičko stanje, mentalno zdravlje, seksualni nagon i srčana funkcija (Chen, 1995.).

Uticaj Cordycepsa na jetru

Skoro sve studije pokazale su da Cordyceps poboljšava funkcionisanje ovog važnog organa. Primera radi, na Orijentu se Cordyceps redovno koristi kao dodatak terapiji hroničnog hepatitisa B i C. U jednoj od studija, ekstrakt Cordycepsa upotrebljen je u kombinaciji sa ekstraktima nekoliko drugih medicinskih pečuraka, kao dodatak lamivudinu u terapiji hepatitisa B. Lamivudin je uobičajeni antivirusni leko koji se koristi u terapiji hepatitisa.

Kao sto rekoh postoji mogucnost uzgoja koji je komplikovan ali uz trud i istrajnost sve se moze postici. Mozete naci na netu par hintova. Ja mislim da u Hrvatskoj i Srbiji postoje ljudi koji to uzgajaju uspesno, i moze se kupiti.
 
28.04.2009
106
143
43
37
Jos ucim drugar, u svakom slucaju trudim se da budem koristan i podelim svoje znanje sa vama. Kao sto cete vi samnom svoje kad dodje vreme outa :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man