Covjek-razumno i slobodno bice(Moralnost ljudi)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
E oko te nase "kulture", svi krecemo od neke dalje tacke gledanja na kulturu i njeno znacenje.Naravno nije tesko uociti da kultura menja coveka ali ko je promenio kulturu da bi ona imala za posledicu menjati coveka.Zar to nije uradio isti taj covek?

Upravo sam to htio izraziti sa ove dvije reèenice.

"Možemo reèi da se èovjekova kulturološka komponenta sastoji u tome što se ne može iscrpiti u svojoj sadašnjosti nego je u svojem djelatnom bitku-u-svijetu uvijek motiviran iz prošlosti i projicira se u buduænost. - Iz toga slijedi da kultura mijenja èovjeka utoliko koliko on mijenja nju samu i obratno. " :)

DA bi me bolje razumeo ja ne poredim kulturu sa tim sto je nepristojno imati upaljen mobilni telefon u pozoristu, vec se na ovaj postupak coveka direktno odnosi da nije lepo ometati druge ljude i ne dozvoljavati im na samoopredeljenje samo zato sto je pojedinac imao nesto drugo da uradi.
Iz ovog banalnog primera zelim da uporedim neka pravila a na ovo bi bilo lepo pomenuti da je to "ne cini drugome ono sto ti ne zelis da ti rade" ili ces me ispraviti u ovome ?

Naravno da neæu, nema razloga...slažem se sa tobom. A kad bi se ljudi držali ovog zlatnog pravila, svijet bi se promijenio iz korijena! Ali nažalost veèina ljudi se još uvijek premalo bori protiv vlastite subjektivnosti...


Nego "nisam siguran" odakle dolazi takvo nesto...jesu li to osecanja ?
Poceli smo posmatrati kulturu iz ovoga vremena pa u nazad a onda smo na tom putu stali i vratili se nazad da bi doneli zakljucak da kultura menja cveka i on nju.
Ali vratimo se na sam sam sam pocetak "postanka" coveka,da nam kultura nije nasledna osobina ostala od majmuna ...ili nam je "neko" kulturu ,kako je ja dozivljavam ,(nazovimo ga neko) dao na dar?

Kako je kultura nastala ?

Æudoredni zakon u èovjeku upuèuje na Boga!
Ta kultura, æudoredni zakon ili pak možda - "uroðena èežnja ka kulturi" po meni je Božji dar. Malo preciznije reèeno, ona je po meni ono što je po samom èinu Božjeg stvaranja èovjeka u nama zauvijek ostalo. Ona iskonska iskra Božje Ljubavi.
Vjerujem da je to Ljubav - jer Ljubav je jedina pokretaèka snaga koja je sposobna iz nièega stvoriti nešto - a Bog je Ljubav!
Bog je èovjeka stvorio "na svoju sliku"(Post 1, 27) i zato èovjek ima jedinstveno mjesto u èitavom redu stvaranja. Na neki naèin u njemu se ujedinjuje i duhovni i materijalni svijet. A meðu vidljivim biæima èovjek je jedini sposoban upoznati i ljubiti svoga Stvoritelja i jedino stvorenje što ga je radi njega samoga Bog htio.

Kad Bog stvara, on stvara samo dobro. Važno je istaknuti da Bog nije dobar, on je Dobro.
Tako je i prvi èovjek postavljen u prijateljstvo sa svojim Stvoriteljem, sa samim sobom i sa svim storenjima koja su ga okruživala. Iskreno vjerujem da je Bog èovjeka stvorio kao biæe svetosti i izvorne pravednosti.

Lijepo kaže sv. Augustin - nemirno je srce naše dok se ne smiri u tebi Bože(u Dobru)!
:D

btw - isprièavam se zbog komplikacija u prošlom postu. :wink:
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
Hepi_žirafons je napisao(la):
Æudoredni zakon u èovjeku upuèuje na Boga!
Ta kultura, æudoredni zakon ili pak možda - "uroðena èežnja ka kulturi" po meni je Božji dar. Malo preciznije reèeno, ona je po meni ono što je po samom èinu Božjeg stvaranja èovjeka u nama zauvijek ostalo. Ona iskonska iskra Božje Ljubavi.


Ali kako definirati kulturu kao takvu? Ona je satkana od ljudskih materijalnih i nematerijalnih uradaka koji mogu biti dobri ili losi.. Ti ovdje prezentiras kulturu kao neku vrstu bozje ljubavi, kao nesto dobro.. Kultura je zivot.
A zivot je postojanje. Sve sto covjek ostavlja iza sebe, kultura je. Sve sto se desava kroz povijest nuzno spada u kulturu odredenog vremena, nije to samo stilsko izrazavanje iliti umjetnost.
Kultura 20.stoljeca obuhvaca i I i II svjetski rat. I to je Iskonska iskra bozje ljubavi?!
prosvijetli me molim te.. :?

"I u ratu postoji "kultura" ratovanja"
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
UserName je napisao(la):
Ali kako definirati kulturu kao takvu?

Kultura na koju ti ciljaš je povijesno uvjetovana ili pak možemo reèi - sastoji se od svakog aktivnog ljudskog zahvata u njoj samoj. Baš kao što si i ti napisala, takoðer u ovom postu.

Ti ovdje prezentiras kulturu kao neku vrstu bozje ljubavi, kao nesto dobro..

Nisi shvatila na što se to toèno odnosi, èitaj opet! :p

Kultura 20.stoljeca obuhvaca i I i II svjetski rat. I to je Iskonska iskra bozje ljubavi?!
prosvijetli me molim te.. :?

Postaviš mi ovo pitanje, a sama si u istom postu napisala ovo: "Ona je satkana od ljudskih materijalnih i nematerijalnih uradaka koji mogu biti dobri ili losi..." Sama si sebi odgovorila na to pitanje...ili pak misliš da je Bog zapoèeo ratove?? Hahaha...
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Iz ovog banalnog primera zelim da uporedim neka pravila a na ovo bi bilo lepo pomenuti da je to "ne cini drugome ono sto ti ne zelis da ti rade" ili ces me ispraviti u ovome ?
A kad bi se ljudi držali ovog zlatnog pravila, svijet bi se promijenio iz korijena! Ali nažalost veèina ljudi se još uvijek premalo bori protiv vlastite subjektivnosti...

E po meni ovde nastaje problem,jer ljudi tesko prihvataju bilo kakva pravila jos ako su ta pravila da te ogranicavaju u sojoj nameri iako se ovde prica o pravilima odnosa prema drugome onda nastaje veliki problem.Iz ovog razloga ja mislim da covek menja kulturu a ne ona njega.
Odnosno mali broj ljudi menja nacin ophodjenja prma drugima a ostali to prihvataju.Taj mali broj to radi iz subjektivnog gledanja na stvari a ja se ne slazem sa njegovim pogledom na istu stvar...
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Ali kako definirati kulturu kao takvu? Ona je satkana od ljudskih materijalnih i nematerijalnih uradaka koji mogu biti dobri ili losi.. Ti ovdje prezentiras kulturu kao neku vrstu bozje ljubavi, kao nesto dobro.. Kultura je zivot.
A zivot je postojanje. Sve sto covjek ostavlja iza sebe, kultura je. Sve sto se desava kroz povijest nuzno spada u kulturu odredenog vremena, nije to samo stilsko izrazavanje iliti umjetnost.
Kultura 20.stoljeca obuhvaca i I i II svjetski rat. I to je Iskonska iskra bozje ljubavi?!
prosvijetli me molim te..

"I u ratu postoji "kultura" ratovanja"
_______________________________________________

Da i ja mislim da je "kultura" satkana od materijalnih i nematerijalnih "stvari" (ako stravi mogu biti nematerijalne).U drugom delu ja ne vidim "kulturu" kao ti.Nemozes reci da nema materijalnih stvari u kulturi ali kultura nije zivot u tom smislu,kultura je nacin zivota.
Kultura je prvenstveno nastala kao nesto dobro i u tom smislu se prica o kulturi,kultura nastaje od covekovih osecanja ali zbog zivota u materijalnom imamo potrebu da to prenesemo na materiju.Sve sto radis nastaje u tebi a onda tek delujes na neku materiju...pogledaj sta je pokretac takvog dela....materija ili osecanje ?
Naravno da postoji kultura ratovanja ali zasto?Ko je to napravio..covek !! E zato covek menja kulturu a ne kultura direktno njega.
Ima kultura ratovanja jer je verovatno nehumano klati ljude i muciti.Ali zar takvo zlodelo nije nastalo iz nekog osecanja osobe prema nekom ..?..i zar ta kultura ratovanja nije nastala iz ljudskih osecanja da se to spreci ..?

Da to je istinska ljubav Bozija !!! Rat nastaje jer neko napada nekoga a druga strana ima portebu da se brani...zar to nije borba dobra i zla.
Zar se ti ljudi ne brane i ubijaju ne bi li zastitili svoje bliznje od ubica i siledzija ?


Mrzi me da pisem...stvarno sam umoran...
Kultura je po meni covekovo ophodjenje prema sebi i drugima.Razum koji nam je od Boga dat ali data nam je i volja pa dolazi do problem jer ne zeli svako isto.
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
Prvo ne mislim da je bog zapoceo ratove :)lol: )jer ne gledam na boga kao nesto izdvojeno od ljudi. ratove zapocinju ljudi koji su izgubili sebe(zbog nedostatka boga u njima).

Nacin na koji ja vjerujem u ajmo rec boga je drugaciji. Smatram da smo mi bog, jer da ne postoje ljudi, ne bi postojao ni bog jer ne bi imao tko vjerovati u njega. Taj bog, stvoritelj nas je cista energija, neprimjetna i stoga nikome drugome poznata odabrala je da iskusi sebe kroz nas. Energija koja nas je stvorila je u nama! Samo je moramo spoznati da bismo naucili zivjeti sretno.

Neznalica:
Kulutura ratovanja definitivno nije nastala iz razloga da se ratovi sprijece. :roll:
To je nacin na koji se kroz povijest ratovalo, koplja, topovi, tenkovi, atomske bombe.. za svako povijesno razdoblje nesto! I to u meni stvara konflikt... jer nema goreg od rata!
Jos nesto:
Rat nastaje jer neko napada nekoga a druga strana ima portebu da se brani...zar to nije borba dobra i zla.
Zar se ti ljudi ne brane i ubijaju ne bi li zastitili svoje bliznje od ubica i siledzija ?

Ni jedan ljudski rat ne moze biti borba dobra i zla. Po cemu mislis da je jedna strana nuzno dobra (jer se kao brani), a druga zla (jer kao napada)?? nemozemo generalizirati kad se radi o ratu, jer se prije svega radi o ljudima a oni nisu nuzno zli ili dobri..
Cinjenica je da treba razmisljati ispravno da do rata ne dode.. jer to je krajnje primitivan nacin pokazivanja ljudske nesavrsenosti. i grozim se cinjenice da nacini klanja ulaze u ljudsku kulturu!
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Mislim da me ne citas dobro ili me ne razumes dovoljno...

Moras mi citirati gde sam rekao da je kultura ratovanja nastala da se ratovi sprece !Jer ja to nisam izjavio.
__________________________________________________

Kultura i istorija nije isto niti imaju isto znacenje.Da bi to shvatio proveri da li u drugim jezicima postoji posebna rec za kulturu i istoriju !

To sto tebi pogled na rat stvara konflikt u svom razmisljanju jeste dobro jer rat kao sredstvo nije dobar nizasta.

Inace kultura ratovanja nije sta se koristilo u ratovima i sta se sada koristi !
Kultura ratovanja se odnosi na Zenevsku konvenciju o postupanju sa zatvorenicima i korescenja odredjenih sredstava koji su nehumani.

Istorija je istorija a kultura ratovanje je nastala iz ljudskih osecanja i zelje da se spreci "nehumano" postupanje sa covekom.
Kultura po meni nastaje iz covekovih osecanja prenetih na materijalni zivot,tako da covek direktno i svesno menja kulturu a ona indirektno menja coveka.
____________________________________________________

I opet oko rata u prenesonmom smislu "dobro i zlo".

Da, onaj ko nekoga napada on je zao !!! Jer postoje drugi nacini da se problem resi a ne ubistvom!! Onaj ko napada jeste zao covek !!

Onaj ko se brani iz razloga jer mu je sloboda i njegov zivot,kao i zivot njegovih bliznjih ugrozen u ratu jete dobar.Nijedan covek ti nece dozvoliti da mu pobijes porodicu a on da gleda, uvek ce se braniti i zastititi je.Takvo ubistvo iz zastite mogu opravdati iako nije po Bozijem zakonu ali sta da radim nisam savrsen.

A sto se tice vekovne borbe doba i zla pogledaj malo u sebe pa mi reci imas li ti tu borbu u sebi ?

Da li je kada covek iskreno IZVINI pobeda dobra i razuma nad zlim,odnosno shvatio je da je pogresio u odnosu prema drugom a ni sam ne zna zasto je to tada uradio,prevedeno postupao zlo prema drugom coveku ????
___________________________________________________

Nacin da se coveku oduzme zivot "klanjem" ulazi u ljudsku kulturu.Nemoj zaboraviti da svaki postupak ili osecanje ima dva kraja.Pa tako i kultura ima dva kraja...kulturu i nekulturu...dobro i zlo...sreca i tuga...crno i belo...a ti svrsataj klanje ako hoces u kulturu.
Ovakav nacin oduzimanja zivota coveku nije istorija kako je ti smatras, vec su izrazena covekova osecanja prema drugom coveku prenesana na materijalno ,odnosno postupak.Isto tako taj covek je mogao da oprosti drugom coveku...ili jednostavno rese problem razgovorom...ali jbg covek od Boga ima datu volju i slobodu pa onda i nastaju problemi..

Prvo ne mislim da je bog zapoceo ratove ( )jer ne gledam na boga kao nesto izdvojeno od ljudi. ratove zapocinju ljudi koji su izgubili sebe(zbog nedostatka boga u njima).

Ne znam jesi li ovo nesto replikovao na moj post ili si odgovorio hepi_zirafos..

Ako je meni, nigde ja nisam rekao da je Bog zapoceo ijedan rat.Boga gledam kao duhovno bice iznad coveka,jer je Bog jedino ispravno,nepogresivo,savrseno i bice puno ljubavi ka kome covek tezi...ali opet je coveku data volja pa onda nisu svi ljudi isti i ne zele svi isto...
___________________________________________

Napisao sam ti vec sta je po meni kultura i odakle ona dolazi tako da mislim da me ne pratis dovoljno.
Voleo bi kada se ne bi vracali 100 puta na pocetak,voleo bi kada bi nastavio pricu onde gde stanemo,voleo bi da duboko rasmislis pre nego odgovoris,voleo bi da pricamo iz suprotnih uglova gledanja na Boga iako si mozda ateista.....ali ti imas od Boga datu volju pa radi kako mislis da je dobro...

pozdrav
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
neznalica je napisao(la):
Mislim da me ne citas dobro ili me ne razumes dovoljno...

Moras mi citirati gde sam rekao da je kultura ratovanja nastala da se ratovi sprece !Jer ja to nisam izjavio.
_________________________________________________

I evo ti citata jer jos uvijek znam citati, sad dali te razumijem... to je druga stvar jer kolko vidim ni ti mene bas ne pratis...

Naravno da postoji kultura ratovanja ali zasto?Ko je to napravio..covek !! E zato covek menja kulturu a ne kultura direktno njega.
Ima kultura ratovanja jer je verovatno nehumano klati ljude i muciti.Ali zar takvo zlodelo nije nastalo iz nekog osecanja osobe prema nekom ..?..i zar ta kultura ratovanja nije nastala iz ljudskih osecanja da se to spreci ..?



Pokušaj uporediti lik Ibn Rušda, Majmonidesa i Tome Akvinskoga sa bilo kojim likom današnjice koji nam se danonoæno nudi u medijima da ga vidimo kao lik koji predstavlja judaizam, kršæanstavo ili islam. Rijetko ko u njima može prepoznati kulturu dijaloga, kulturu tolerancije, kulturu mira. Uglavnom, likove koje gledamo na TV-ekranima i vidimo u novinama govore nam ne o njihovom "umijeæu mira", veæ o njhovom "umijeæu rata", ne o njihovom umijeæu "tolerancije", veæ o njihovom "umijeæu sukoba", ne o njihovom "umijeæu istine", veæ o njihovom "umijeæu laži", ne o njihovom "umijeæu pravde", veæ o njihovom "umijeæu zloèina protiv èovjeka". Tu nema kulture i na to sam ogorcena. Bojim se da kultura nestaje ili jos gore da postaje civilizacija.

Drugi citat se nije odnosio na tebe.. dobro si naslutio barem nesto. :lol:

Oprosti ako sam te iznervirala na bilo koji nacin..
Svjesna sam cinjenice da katkad pretjeram u svojim razmisljanjima, odem predaleko ili tupim nesto sto je totalno pogresno.
Cijenim tvoje misljenje i u svakom slucaju mi se svida nacin razmisljanja.. (kada te dobro shvatim :wink: )
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
Moram se jos nadovezati...

Neznalica: Zasto mislis da je "onaj koji napada" zao?
On je isto covjek, sto znaci da grijesi da je izgubljen i nesretan sam sa sobom. I potrebno mu je pokazati pravi put...
Ako smatras da zasluzuje smrt "taj koji u ratu napada" onda nisi ni malo bolji od njega... :cry:

A vjerujem da ne mislis to?
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Izvini,stvarno izvini ali osobe koje si navela nista mi ne znace,odnosno nisam cuo za njih. :?

Oko nerazumevanja...govorim da je po meni kultura izasla iz covecije emocije...i odatle krecem u razmisljanje o kulturi ratovanja,oblacenja...i uopste svog tog odnosa prema ljudima...

Kultura = Emocija
(produkt = inicijator)

Vidis oko toga da li je neko zao u ratu zato sto napada...pa po meni jeste jer je imao i druge nacine da pokusa ili cak dobije ono sto zeli a on izabrao bas taj nacin.

Oko toga da li je zalutao...naravno da jeste i do duboko.

A da li zasluzuje smrt..zasluzuje ako pokusa da ubije drugog coveka.U ratu bi pokusao da ubijem pre ja njega nego on mene a posto nije sam u zabludi neka se drugi zabludneli uce na njegovom primeru.

Zensko si koliko vidim...pa mi reci hoces li iz posude sa vocem izvaditi trulu pomoradzu ili ces pustiti da se i ostale pokvare zbog jedne kvarne ??

To o cemu ti pricas postoji samo na mnogo velikom duhovnom nivou od koga sam jos mnogo daleko,iz toga ,tesko da bi seo da me neko kolje ili jos gore da gledam da mi nekog iz porodice zverski muci.
U toj situaciji da mi nekog mog muci...hmmm... pa verovatno bi mu zubima otkinuo aortu ako nemam oruzje.

Inace nisi me iznervirala niti uvredila a nadam se da ja nisam tebe.

Nista nisi u razmisljanu od mene i ne ides predaleko od prosecnog coveka.Svako od nas ima drugaciji pogled na svet.

Svako od nas misli da je u pravu ..ali bas svako.
Pitaj ludaka u ludnici da li je u pravu i recice ti da jeste,kao i onaj naucnik ili politicar....
Veoma relativno .. veoma
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
neznalica je napisao(la):
...pa mi reci hoces li iz posude sa vocem izvaditi trulu pomoradzu ili ces pustiti da se i ostale pokvare zbog jedne kvarne ??

Mislim da nije u redu osudivati sve ono sto smatras losim u svijetu. Radije se zapitaj sto si ti lose procijenio i zelis li ista i sto uciniti da to promijenis.
S obzirom da se deklariras kao vjernik, trebao bi znati da je Bog stvorio zlo s razlogom.. da se spozna dobro.
Sve je to teorija, a u praksi je naravno drugacije, slazem se. Boriti se treba na nacin koji drugima ne nanosi stetu, jer uvjek postoji drugi nacin, bolji nacin.
Kako bi reagirala da gledam ubijanje i mucenje dragih osoba... ne znam. Iako bi to bio dio "bozjeg plana" ili sudbine, previse smo emocionalni da bismo bili razumni u takvim situacijama.

Osim sto si pomislio da sam musko, nisi me uvrijedio.. :respekt:
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Mislim da nisi odgovorila na pitanje koje si citirala.
Vidis ja bi po tom principu pomorandzi pre odsekao jedan prst koji preti celoj ruci nego dopustiti da on jedan zarazi svih pet.

Inace jesam vernik i u mojoj veri Bog nije stvorio zlo vec je zlo otpad od dobrog, to je data volja i razum pa nek radi ko kako misli da je dobro.

Uvek ce biti emocionalno slabih osoba koje ce pribegavati destruktivnosti jer je to laksi i brzi nacin ka svom cilju.Pored te destruktivnosti se ne gleda i nije bitno sto se drugi zlostavlja vazno je samo da je njegovoj guzi dobro a za druge nije bitno jer ga ne boli psihicki ni fizicki.

Inace ja se borim protiv toga tako sto nisam destruktivan i mislim da mogu dati primer ljudima oko mene da se ne mora biti destruktivan,sto znaci "ko ima oci neka vidi".
Oko menjanja drugih...a ko sam ja da ih ja menjam,ko mi daje pravo na to,ko je trazio moju pomoc ili se takva pomoc koja nije zatrazena smatra nametanjem misljenja ili odluke?

Ko sam ja da ispravljam druge i zasto mislis da je to moja obaveza i posao ?

Izvini za ono sto sam pomislio da si musko ... nigde mi ne pise ko je iza nekakvog nicka....evo sada sam ispravio i obracam ti se kao "devojcici" :D
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
Odgovorila sam na citat, ali indirektno...

Ne bih se rjesavala onih "zlih" ljudi koji po tvome mogu pokvariti druge.. jer u principu ne smatram da su ljudi zli. Zli postupci prije svega proizlaze iz straha. Strah je energija koja steti. Supotno tome je ljubav. Energija koja stiti, lijeci. Svaka radnja koju poduzima ljudsko bice, temelji se na jednoj ili drugoj emociji. I ako poznajes sebe, zivjet ces ne destruktivno (kao sto si i rekao) i nitko ti to nece moci promijeniti "pokvariti te".

A zasto ljudi postaju "zli"?
Uce nas da zivimo u strahu. Govore nam da prezivljavaju samo najpametniji, najspretniji te da pobjeduju najjaci... I tako ako sebe smatramo manjim od toga u bilo kojoj situaciji, bojimo se gubitka i tu se javlja taj strah. I tako se radjaju radnje temeljene na strahu. Jer su nas tako ucili. Na kraju krajeva smatram da su i ratovi produkt straha.

Ne trazi se od tebe da ispravljas druge,nije to tvoja obaveza ni posao, vec da spoznas sebe te da se ne spustas na taj nivo jer time postajes isti kao drugi.

Smatras da Bog nije stvorio zlo.... po tebi je covjek stvorio zlo..... A nije li Bog stvorio covjeka... sa svim svojim manama(??) i sada trazi od covjeka da bude "savrsen"?!
Zar ne vdis tu neku dilemu?
Ja je itekako vidim, zato i ne osudujem ljude koji grijese.
Recimo ovak.. Ima masa ljudi koji tek pocnu cijeniti zivot onda kada se priblize smrti. Do tog trena su zivjeli jadno i nesretno, a tek kada se pojavi mogucnost prestanka svega, pocnu uzivati u zivotu - zivjeti!
Shvacas sada da je zlo potrebno da bi postojalo dobro?

"devojcica" :girlie:
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Mislim da se u nekim pogledima na stvari u zivotu kao i na postojanje ne slazem sa tobom.
Recimo ovo:
Zli postupci prije svega proizlaze iz straha.
Po meni zli postupci dolaze iz emocionalne nezrelosti.Svako ima da izabere hoce li da bude dobar ili los.Sta ti mislis koliko je tesko jednoj osobi koja je dobra (da kazemo ispravna u postupcima prema drugima) da u ovom vermenu bude dobra i da se sa dobrotom i ljubavlju ophodi prema drugima iako zna da je drugi mogu povrediti i naneti joj zlo iz te njene dobrote.
Ima li ona strah od toga ? Ima ali ona opet postupa sa ljubavlju prema drugima.Mora da imas tako nekakvu osobu u tvom okruzenju,svako od nas je ima.E vidis i ta osoba je imala izbor da bude djubre ili da deli sebe sa drugima,a ona nije izabrala zlo vec dobro.
To ti je opet ono da svako ima svoju volju i razum od Boga dat, pa neka radi kako mu volja.

Slazem se sa tobom da sistem unistava ljude,bilo koji sistem koji ima za cilj kontrolu a svaki sistem je takav.Ne bih sada o politici u ovoj temi.

Ne trazi se od tebe da ispravljas druge,nije to tvoja obaveza ni posao, vec da spoznas sebe te da se ne spustas na taj nivo jer time postajes isti kao drugi.

Radije se zapitaj sto si ti lose procijenio i zelis li ista i sto uciniti da to promijenis.

Vidis ove dve tvoje izjave mi se ne slazu ,sem ako ih nisam dobro razumeo.
Ali oko prvog citata ja upste ne postajem kao oni niti mi je to cilj.Ljudi koji sa sobom nose destruktivnost kao sredstvo imaju ozbiljan problem i ja im necu pomoci koliko je u mojoj moci ako ne zatraze.A ako i zatraze pa nisam ja sunce da mogu da obasjam sve nesrecnike,neka se i oni lepo okrenu svom unutrasnjem miru i naci ce resenje.

Smatras da Bog nije stvorio zlo.... po tebi je covjek stvorio zlo..... A nije li Bog stvorio covjeka... sa svim svojim manama(??) i sada trazi od covjeka da bude "savrsen"?!
Zar ne vdis tu neku dilemu?

Da,verujem da Bog nije stvorio zlo....nisam rekao da je po meni covek stvorio zlo,rekao sam da je zlo otpad od dobrog tako da su i zli ljudi otpad od coveka jer takvo nesto ne dolazi od Boga i njegove tvorevine (coveka)....Jeste Bog je stvorio coveka i slobodnu volju,isto kao tebi da to gledas samo sa jedne strane (ti gledas samo sa strana mana ali postoji istrana vrlina) tako da je Bog stvorio coveka kao kompleksno bice sa manama i vrlinama i svojom voljom da odlucije,stoga svako bira svoj put i odgovara za njega.Odnosno dato nam je sve, samo je pitanje sta ces da unapredjujes. MANA vs VRLINA.
Inace Bog trazi od coveka da bude ono sto jeste (Bozija tvorevina) a ne svinja koja ce da se valja u svojim (izvini) govnima.

Inace nema potrebe da postoji zlo da bi postojalo dobro,iz aspekta religije, jer je raj mesto gde ne postoji zlo a postoji dobro.

Ajde necemo vise o Bogu ,jer ima ovde raznih ljudi sa raznim predstavama Boga i veroispovesti pa nije bas zgodno da pricamo na forumu koji je sasvim druge namene.
Zapravo,mislim da bi trebali ici sa pricom u pravcu o covekovim osecanjima i njegovim odnosom prema drugima, sto po meni i jeste kultura a ne stvari vezane za marerijalno i religiju.

da,da, devojcica :girlie: :wink:
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
Ustvari da, malo smo pretjerali :)
Mislim da nitko od nas nije totalno u krivu ni totalno u pravu.
Sad da li je ovaj forum mjesto za razgovor o Bogu...
Zasto ne bi bio? Nije to neka tabu tema. Na kraju krajeva Bog je temelj SVAKE religije i ne bi se nitko trebao nac uvredjen.
Tema je moralnost ljudi i to ne moze proci bez razgovora o Bogu jer on itekako ima veze s moralom.
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
HaHaahA dobro u pravu si,ali mislim da je mnogo bitnije covekovo shvatanje Boga nego sam Bog kao bice.

Teme o religiji i politici su previse opsirne i bolne za svakog sagovornika jer mu se tu dira u njegova ubedjenja a on pocinje da se oseca napadnut i staje u gard za borbu. :?

Ja ne bih mnogo duboko u ove teme ,ako mora da bi se objasnilo nesto iz nekog ugla ok...ali ici dublje :wink:

Nismo preterali,sem sto samo nas dvoje pisemo u ovoj temi :D
Salim se samo ti pisi ....
 

UserName

Aktivan Član
28.10.2006
104
1
0
39
neznalica je napisao(la):
HaHaahA dobro u pravu si

:bis: Hehehee To sam cekala da priznas cijelo vrijeme! :lol: :mrgreen:

Da stvarno smo se samo nas dvoje raspisali u ovoj temi.. a tema je blago receno beskonacna i jako jako siroka tako da se da vrlo lako zalutati ili otici predaleko.

Ajmo onda malo o povrsnim temama na ovu temu. Recimo kakve ljude volis u svom okruzenju? Kakve osobe cijenis/ne cijenis? Smatras li da se samo istomisljenici mogu slagati?
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Ma nisi citala drugi deo "haha dobro u pravu si" to sam ti rekao samo zato sto si :girlie: inace prqavo moje misljenje je u drugom delu :wink:
Nemoj se uvrediti ali me stvarno ni jednom nisi zaljuljala u mojim stavovima niti me dovela u dilemu...a iskreno, voleo bi da jesi.

Tebi izgleda zanimljivo da na ovaj nacin razvijas mozdane vijuge :D

(po meni)Nema istomisljenika...mozda u jednom delu ali u drugom to je totalna suprotnost.
1000 ljudi 1000 cudi (narodna,ali istinita).

Nisam misljenja da se istomisljenici privlace jer tu uvek postoji zavist...a zavist nikako, ni u jednom slucaju nije dobra.
Suprotnosti se privlace,definitivno.
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
domba je napisao(la):
Moje zadnje pitanje je samo ovo:
Jel smo doista toliko moralni i slobodni koliko mislimo da jesmo?,....samo to.....
sviða mi se kako je žirafa odgovorio...
sa par reèenica je baš sasjeko.
sori nez,user i vi drugi
sad sam tek proèito post

žirafa napiso:
"Neki kažu da se èovjek razlikuje od životinje po tomu što djeluje razumski. Drugi pak radije kažu da se od životinje razlikuje više po svojoj gluposti.
Životinja se, ako je zdrava, doista ne vara. Programirana je za oèuvanje vrste i jedinke pa je stoga instinkt sigurno vodi. Ne postavlja si pitanje: »Što moram èiniti?«, što zapravo odgovara zagonetki: »Tko sam?«.
Mi pak možemo pogriješiti. Obdareni razumom, njime se služimo samo ako, kako i zašto nešto želim postiæi ili za tim težimo. Životinje su onakve kakve se raðaju. Mi smo pak »roðeni da se rodimo« (P. Neruda). Èovjek nije ono što jest, nego ono što još nije: postaje sukladno s onim što želi. Njegova narav, za razliku od ostaloga, jest kultura. U izvještaju o stvaranju u Knjizi postanka kaže se da je svaki stvor stvoren »prema svojoj vrsti«. Samo èojek je iznimka: ne pripada nijednoj vrsti. Otvoren svemu, sam u svojoj suverenoj slobodi, èovjek odluèuje o svojoj naravi. Naše bivovanje dugo je izgraðivanje sve dok se ne ½rodimo½ sukladno s naravi koju smo si sami odredili."