Covjek-razumno i slobodno bice(Moralnost ljudi)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

domba

Aktivan Član
06.01.2006
353
10
0
Hm...èeto pitanje..evo što ja mislim o tome:


Dali je èovjek doista slobodno i morlano biæe?Po ovoj reèenici se zakljuèuje da je slobodan raditi što god on hoæe,ali dali je onda moralna osoba?Koliko god gledam oko sebe jedino što vidim je nemoralnost prema drugim ljudima,a moralnost prema samome sebi.Ono što hoæu reæi je da se moralnost ljudi nemože gledati samo iz jednog kuta.Naprimjer kada siromah ubije nekog èovjeka zbog novaca i hrtane i ostalih materijalnih stvari sa njegove strane to je moralno dok sa strane veæine ta ubojica je samo jedna proplalica koji je poèinio zloèin,dakle nemoralno im je.No pravo pitanje je što je dovelo tu osobu na to ubojstvo?Koliko znam Bog je rekao da su svi ljudi jednaki,dali to znaèi da smo isti kao taj ubojica?Jesmo mi onda moralni prema njemu jer nismo uopæe obraæali pozornost na propalicu dok nije napravio ubojstvo,jel smo trebali nešto prije uèiniti,nešto moralno prema njemu?Ljudi su jednostavno takvi,uzmite naprimjer dvije osobe koje se nepoznaju vani,ako mu jedna osoba pokuša dobaciti nešto nitko neæe obraæati pažnju,ali ako mu netko jebe mamu odmah se obraæa pozornost na tu osobu.Žalosno je što puno ljudi vjeruje u Boga te se ponašaju prema Božijim pravilima,svi su u Crvi dobri,ali izvan dali ta pravila doista igraju neku veliku ulogu u životu?Uzmimo Božiji zakon:Neèini ono što neželiš da drugi èine tebi,iskreno ja neznam osobu koja ovo poštuje(morala osoba zar ne? ).Uvijek æe netko iæi na svoju korist,tipièni primjer gdje jaèi pobijeðuje,tako se ponašaju i ljudi i životinje.Moralno ponašanje?Ne,prije bih rekao èovjekova sloboda prouzroèena pohlepom,da su ljudima materijalne stvari postale bitnije nego osjeæaji i ljubav prema drugoj osobi.Puno ljudi kaže nije sve u novcu,ali opet te osobe rade za novac,nemogu preživjeti bez toga,dali onda stvarno ima ljudi koji potpuno žive za osjeæaj ili je bitno zgaziti sve za dobrobit samoga sebe?Evo kako prolazi vrijeme,prolazi i ovaj sat i sastav koji trebam predati,o kojem mi ovisi ocijena hoæu li proæi ili ne ovisi o drugoj osobi.Svatko ovisi o nekome,a opet nitko nemože sam.Moje zadnje pitanje je samo ovo:
Jel smo doista toliko moralni i slobodni koliko mislimo da jesmo?,....samo to.....
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
lega,bracika,dumina,štrosika, sklomb, kopika, :)
avatar ti je do jaja
valjam se od smijeha
sori nisam stigo proèitat post,budem poslije;)
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Moralno-10 puta / Nemoralno-2puta / Bog-4puta / Covek-3puta
_______________________________________________

Vidi domba, ne znam sta te stvarno muci ali vidim na sta si otprilike ogorcen i sta je sustina tvog problema.

Ja sam covek koji veruje u Boga i na ovu temu ne mogu drugacije pricati nego iz tog ugla.
Nisam zeleo da upadam u teme koje su bile na forumu ovoga tipa jer su ovakve teme veoma opsirne i skoro bez kraja,covecanstvo se vekovima bavi postojanjem Boga a ja nisam misljenja da cemo postojanje Boga resiti na ovom Forumu.Za ovakvu pricu treba otvoriti poseban Forum a ne temu.

Odgovoricu ti u ono u sta ja verujem i redosledom kako mislim da bi trebao govoriti.

Verujem da nisi mnogo upoznat sa sustinom i postojanjem Boga pa iz tog razloga i kazes da zalis sto mnogo ljudi veruje u Boga.Pre same ove reci "Bog" pogledaj stoji jedna rec koja se odnosi na covekovo osecanje "Vera".Vera se ne odnosi na religiju,Vera je sama za sebe i postoji u svakom coveku kao nada,ljubav,mrznja,sujeta....Vera je od kada postoji covek pokretala samog coveka,davala mu snagu,istrajnost i veru u NADU za boljim sutra.
Koliko znam Bog je rekao da su svi ljudi jednaki,dali to znaèi da smo isti kao taj ubojica?
Dali je èovjek doista slobodno i morlano biæe?
Ova dva po meni idu zajedno jer smo od rodjenja svi jednaki.Covek je stvoren kao slobodno i moralno bice ali je svaka jedinka kriva za svoj izbor zivotnog puta odnosno zasto je sebe stvorila kao materijalno bice.Ko je mogao coveka naterati da voli zlato sem njega samog.S'toga je covek sam kriv za svoje postupke i svoju zlobu.
A zasto je kriv? Pa iz razloga sto mu je od Boga data sloboda uma i tela a on je sam svoj um ogranicio na materijalno,zar je tu kriv neko od nas,zar je tu kriv Bog?
Kao sto pominjes tog ubicu iz koristoljublja za koga ja smatram da ga ne treba zaliti jer je on sam svoj put izabrao jer je slobodno bice a izabrao "hleb bez motike".Njega je druze moj pohlepa naterala na zlodelo a ne nemastina.Nije tacno da covek ne moze da zaradi za sebe,problem je sto on hoce djavolove kule i gradove a ne miran i pristoja zivot.

Pominjes moralnost Crkve a ustvari se pitas da li covek postuje ta pravila? Nije pitanje da li su Crkvena pravila moralna vec je problem samog coveka i pitanje njegove moralnosti i na koji je nivo digao svoju moralnost.Licemera ce uvek biti ali nemoj gledati na njih i porediti ih sa sobom.

Pitanje novca jeste bitno jer zivimo u materijalnom svetu ali ne treba da bude presudno.Materijalisti nikada ne mogu biti srecni kao covek sa ispunjenom dusom.Zapamti da se dusa puni lepim osecanjima datim ti na dar od nekoga kome to treba nesebicno vratiti na dar.
Jebo zivot ako trebam mir,ljubav,iskrenost...kupovati novcem.

Da li bi ti bio srecniji da si mi za ovaj post dao 50 eura a ja da ti ne odgovorim dok mi opet ne das jos 50 eura ?

Dusu svoju i osecanja unapredjuj a materijalno stvaraj posteno i moralno samo onoliko koliko je potrebno a da ti ne rusi tvoj duhovni zivot.

I evo za kraj taj rad koji pises ne zavisi direktno on profesora vec od tebe.Ti si taj koji treba sada nesto dati iz sebe a ta ocena je relativna u zivotu.Sve u svemu potrudi se da das najbolje sto imas.

I ajde jedan SMILE vidis da ti se onaj post naoblacio :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Svi se prave veliki vjernici, pogotovo æe se praviti sad za božiæ, a nitko ne poštuje Isusova uèenja, èak ni sama Crkva, ni ona osnovna uèenja.
Kažu da novac kvari ljude, to nije istina, novac ih prikazuje kakvi stvarno jesu.
Zlo je bolest, a dobro je zdravlje. Zlo i dobro su kao virus i zdrav organizam. Naša civilizacija nije prokleta, ona je bolesna.
 

domba

Aktivan Član
06.01.2006
353
10
0
brate.
Proèitao sam ovo,i upravo sam smoto jednu frulu sa skunkom i PUNO PUNO HVALA NA ODGOVORU!!!

u pravu si...ma uhvatilo me malo beda..
sve u svemu..hvala na odgovoru! :lol:
 

domba

Aktivan Član
06.01.2006
353
10
0
e neznalica tebe nisam dugo èuo brate :)

pa šta je sa majcama ajde pls ako si napravio sve fajlove da mi uplodaš na stranicu da mogu skinuti i napraviti ja prvu majcu.
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
necu nista da radim...

Era rece da ce videti da naruci 1000 hemp majci pa da se na njima stampa jer misli da je bolji fazon nego na pamucnim
cekam kad ce to da bude

idi vidi sta je pisao u onoj temi a pricali smo i na PVMSG pa sad cekam da vidim sta je covek uradio :D
 

domba

Aktivan Član
06.01.2006
353
10
0
nemaš frke..ako trebate neki dizajn..pomoæ,..bilo što slobodno se jabvite.....ipak ja to poèeo :lol: :D

što god trebate a da mogu pomoæi višite
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
Neki kažu da se èovjek razlikuje od životinje po tomu što djeluje razumski. Drugi pak radije kažu da se od životinje razlikuje više po svojoj gluposti.
Životinja se, ako je zdrava, doista ne vara. Programirana je za oèuvanje vrste i jedinke pa je stoga instinkt sigurno vodi. Ne postavlja si pitanje: »Što moram èiniti?«, što zapravo odgovara zagonetki: »Tko sam?«.
Mi pak možemo pogriješiti. Obdareni razumom, njime se služimo samo ako, kako i zašto nešto želim postiæi ili za tim težimo. Životinje su onakve kakve se raðaju. Mi smo pak »roðeni da se rodimo« (P. Neruda). Èovjek nije ono što jest, nego ono što još nije: postaje sukladno s onim što želi. Njegova narav, za razliku od ostaloga, jest kultura. U izvještaju o stvaranju u Knjizi postanka kaže se da je svaki stvor stvoren »prema svojoj vrsti«. Samo èojek je iznimka: ne pripada nijednoj vrsti. Otvoren svemu, sam u svojoj suverenoj slobodi, èovjek odluèuje o svojoj naravi. Naše bivovanje dugo je izgraðivanje sve dok se ne ½rodimo½ sukladno s naravi koju smo si sami odredili.
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Pa u principu ono sto sam i ja pisao ( samo ako sam te dobro razumeo )...
Samo ne svidja mi se ta postavka poredjenja coveka sa zivotinjom ....
Nekako mi je takav ugao gledanja na coveka previse Darvinisticki i namerno izrecen bas na taj nacin...

Kako rece covek ne pripada ni jednoj vrsti zivotinja pa tako da je onda i neozbiljno porediti njegove mogucnosti sa zivotinjskim ...

Svaka cas onima koji su postali od majmuna...nemam nista protiv ali onda se covecanstvo deli na majmunolike ljude i ove kojima ja pripadam...odnosno koje je stvorio Bog...

E da bas me interesuje, da ne sirim vise o Bogu jer se to nekima ne svidja , jesi li razmisljao ponekad sta je zapravo Kultura...ko je napravio kulturu i da li se ona menjala drasticno odnosno zbog cega i ko je menjao kulturu?
Mislim na kulturu zivljenja,ponasanja,oblacenja.....
I sta bi ti rekao nakon takvog razmisljanja sta je to kultura ?
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Vrati se malo u nazad i reci mi jel prolazna ?.?.?.? mozda na izgled prolazna i relativna ali je postojana koliko i covek ... nego bitno je odakle nama uopste pojam kulture i odnosa prema njoj a samim tim i ko je pravi ?
Stoga sta je kultura?
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
neznalica je napisao(la):
Pa u principu ono sto sam i ja pisao ( samo ako sam te dobro razumeo )...
Samo ne svidja mi se ta postavka poredjenja coveka sa zivotinjom ....
Nekako mi je takav ugao gledanja na coveka previse Darvinisticki i namerno izrecen bas na taj nacin...

Kako rece covek ne pripada ni jednoj vrsti zivotinja pa tako da je onda i neozbiljno porediti njegove mogucnosti sa zivotinjskim ...

Svaka cas onima koji su postali od majmuna...nemam nista protiv ali onda se covecanstvo deli na majmunolike ljude i ove kojima ja pripadam...odnosno koje je stvorio Bog...

E da bas me interesuje, da ne sirim vise o Bogu jer se to nekima ne svidja , jesi li razmisljao ponekad sta je zapravo Kultura...ko je napravio kulturu i da li se ona menjala drasticno odnosno zbog cega i ko je menjao kulturu?
Mislim na kulturu zivljenja,ponasanja,oblacenja.....
I sta bi ti rekao nakon takvog razmisljanja sta je to kultura ?

Mora da se negdje nisamo najbolje razumjeli. :)
Nipošto mi nije bila namjera zastupati Darwinove teorije veæ je svrha dotiène usporedbe bila samo distinkcija izmeðu èovjeka - biæa slobode i životinje - biæa nagona. U kratko, želio sam reèi da èovjek, unatoè tome što za razliku od životinje posjeduje razum, vrlo æesto živi punim životom u manjoj mjeri od životinje koja je naspram njega ogranièena.

Što se tièe kulture...

Bez èovjeka nema kulture jer kultura postoji samo zahvaljujuæi tome što ljudski duh prošlost uprisutnjuje u sjeæanju, a buduænost u oèekivanju. Bez èovjeka postojalo bi samo bezvremeno trajanje i bezvremeno gibanje. Tj. možemo reèi da se èovjekova kulturološka komponenta sastoji u tome što se ne može iscrpiti u svojoj sadašnjosti nego je u svojem djelatnom bitku-u-svijetu uvijek motiviran iz prošlosti i projicira se u buduænost. - Iz toga slijedi da kultura mijenja èovjeka utoliko koliko on mijenja nju samu i obratno.
Znaèi, kulturu bismo mogli shvatiti kao èovjekovu kooperaciju izmeðu uprisutnjenja prošlosti i išèekivanja buduænosti.
Ili malo drugaèije reèeno...kultura je socijalni proces koji oblikuje sustav potreba tj. nove potrebe i pokušaji zadovoljenja istih.

Lijep pozdrav i do èitanja!
:)
 

DD

Aktivan Član
04.12.2006
352
17
18
Da li je èovjek doista slobodno i morlano biæe?

Nije!

Èovjek nije i nikada neæe biti slobodan!

Uvijek Kreator ima kontrolu nad našom iluzornom "slobodnom voljom" koliko god mi htjeli vjerovati da smo krojaèi naše vlastite sudbine!!!

Poštovanje!!!!
 

domba

Aktivan Član
06.01.2006
353
10
0
hm...evo ja sada mislim o èovjekovoj slobodi.
Dam legi unaprijed 100Kn za 4 trube skunk i on se nejavlja i nema ga.

JEL TO SLOBODA! :evil: :twisted: :evil: :evil:
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Da domba to je vid slobode i slobodnoumlja a samim tim i puta koji je on izabrao za vas medjusobni odnos...nisi glup pa shvatas sta to znaci..
A sta osecas sada prema onom razbojniku iz koristoljublja kojeg si pominjao da ga je muka na to naterala,jel i ovog tvog "prijatelja" muka naterala ? :wink:

Hepi
Kako si poceo da pises umalo da neprocitam text jer nisam ljubitelj komplikovanja jednostavnog ali si imao par jasnih stvari...

Veruj mi nemam nista protiv cak sta vise nastavi sa tim ali kazes da nisi pokusavao da Darvinises sto ti i verujem ali ja sam malo vise mislio na podmetnute uglove gledanja coveka.Time nesvesno dolazis do poistovecivanja coveka i zivotinje ili njihovog razlikovanja.Kako si u prvom postu lepo rekao covek ne spada ni u jednu kategoriju zivotinja pa se mislim onda cemu sociolosko gledanje coveka i naspram njega zivotinje.Zar nije nelogicno porediti babe i zabe.
Naravno ti radi po svom opredeljenju...

E oko te nase "kulture", svi krecemo od neke dalje tacke gledanja na kulturu i njeno znacenje.Naravno nije tesko uociti da kultura menja coveka ali ko je promenio kulturu da bi ona imala za posledicu menjati coveka.Zar to nije uradio isti taj covek?
Misljenja sam da kultura nije nista drugo nego nametanje svesti sto mora za posledicu prihvatanja imati i osudjivanje ne pridrzavanja.Nako nekog vremena dovazi novi covek i po njemu je kultura nesto sasvim drugo.Kulturu ne shvatam kao pojam lepog, nego ispravnog i postenog,a nametanje kulture oblacenja,kupovine,izgleda po meni nije kultura nego manipulacija....

DA bi me bolje razumeo ja ne poredim kulturu sa tim sto je nepristojno imati upaljen mobilni telefon u pozoristu, vec se na ovaj postupak coveka direktno odnosi da nije lepo ometati druge ljude i ne dozvoljavati im na samoopredeljenje samo zato sto je pojedinac imao nesto drugo da uradi.
Iz ovog banalnog primera zelim da uporedim neka pravila a na ovo bi bilo lepo pomenuti da je to "ne cini drugome ono sto ti ne zelis da ti rade" ili ces me ispraviti u ovome ?

Iz ovakvog licnog ugla kada pogledam na kulturu ja je dozivljavam kao primenjena covekova osecanja u sadasnjem vremenu, pa iz toga i izlazi da treba recimo "starijem ustati u autobusu" jer je to po meni cin "voli bliznjeg svoga kao sebe samoga".
I tako redom bezbroj primera...

Nego "nisam siguran" odakle dolazi takvo nesto...jesu li to osecanja ?
Poceli smo posmatrati kulturu iz ovoga vremena pa u nazad a onda smo na tom putu stali i vratili se nazad da bi doneli zakljucak da kultura menja cveka i on nju.
Ali vratimo se na sam sam sam pocetak "postanka" coveka,da nam kultura nije nasledna osobina ostala od majmuna ...ili nam je "neko" kulturu ,kako je ja dozivljavam ,(nazovimo ga neko) dao na dar?

Kako je kultura nastala ?

:D
 

Vuk_samotnjaK

nobody's puppet
22.07.2006
498
127
63
Fiji
domba je napisao(la):
Hepi_žirafons je napisao(la):
domba je napisao(la):
hm...evo ja sada mislim o èovjekovoj slobodi.
Dam legi unaprijed 100Kn za 4 trube skunk i on se nejavlja i nema ga.

JEL TO SLOBODA! :evil: :twisted: :evil: :evil:

Da, to je NJEGOVA sloboda... :spliff:


pa šta da ja sada kurim!?????


orahov list :x :evil: :twisted: :p

Budi slobodan, pa æe ti spoznaja da nemaš što da "kuriš" donijeti mir... :idea: :)