Crtica o česmovači

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.640
1.058
Jugoistočno odavde
Pre neki dan za ručkom, dok sam srkao svoju krem supu od vrganja i gledao nemo u suton, dođe mi jedna svetla misao i vrati me nekoliko godina unazad kad sam o svemu manje znao, ali takođe u svemu imao i više sreće. Te me to magnovenje između dva srka supe podseti na čitavu komplikaciju i probleme sa vodom koji me prate od kada sam prvi put počeo da hemijam oko korekcije pH vode; prvo listićima, zatim Ph metrom, a ovih dana ph korigujem i gledanjem u čarobnu kuglu i pasulj. Elem, ta svetla misao kojom se vratih u prošlost podseti me na neke slučajne "terasa growove" kad su biljke bile radosno zelene sve do u neku kasnu jesen, a da su pritom, od mene jedino mogle dobiti ljubav, česmovaču i jedan jedini čep Plantelle ili tako nekog lako dostupnog đubriva. Ali, eto, to sam nekako smetnuo s uma kad sam počeo da mislim da sam posisao svo znanje sveta pročitavši par postova o pH metrima, vodi, korekcijama i počeo da verujem u neophodnost tih i takvih procedura bez obzira na realne potrebe biljke. Odjednom, ko đavo od krsta, počeh da bežim i pljujem po "neregulisanoj" česmovači bez da sam imao i jedan jedini razlog za to. E sad, čovek dok ne napravi problem tamo gde ga nema nikad neće ni naučiti kako je kad problema ima. I tada, umesto da uživam u jednostavnosti kojom je priroda uredila stvari, uvrteh sebi u glavu sakupljanje kišnice, kupovne vode, ribnjak, limontus i tako sebe dovedoh u stanje neprestanog " drž-ne daj" sindroma gde se svakim sledećim potezom stanje sa biljkama pogoršavalo a moj iQ postajao sve niži. Čista česmovača ni na kraj pameti...sve dok nisam digao ruke i njome počeo da zalivam, eto, jer mi više nije stalo...Kad ono, ko iz inata, oporave se i smeju mi se u facu dok mi kače na glavu rogove gluposti. I tako evo već koji put zaredom pravim istu glupost misleći da sam pametniji, a ono rogovi na glavi sve veći. I nije taj ph savršen, i nije da nema problema i glavobolja, ali ta česmovača mi nikad nije uzela nadu; ta netaknuta, intergralna česmovača, uvek je bila dovoljna za sreću i gomilu masnog cveća na kraju. Ne govorim ovaj put o svim česmovačama, već samo o mojoj, nesavršenoj, ali ipak dovoljno dobroj. Mnogi su takođe blagosloveni česmovačom , koja, eto, takva kakva je, radi posao netaknuta, dok većina ipak mora u korekcije, limontuse i ph metre.
I tada, u tom magnovenju kusanja supe od vrganja, shvatio sam da ne treba menjati tim koji pobeđuje i da je svaka česmovača dobra dok se ne dokaže suprotno. I dok mi je pogled nemo tonuo u suton, a supa postajala sve hladnija, shvatio sam da je vreme da zapalim kvalitetnu buksnu, ne bi li mi ova svetla misao o česmovači ostala nenadimljena blagoslovenim dimom. :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
hehe, pa u coveku postoji neka tendencija da komplikuje i kad ne mora. evo, ja ovom prilikom i samo za ovu temu drugi put u zivotu merim ph cesmovace. kao i do sada, izmedju 7 i 8 (bar mislim blize 7). zalivam ovom vodom oduvek i nikada nisam koristio bilo kakvu korekciju ph niti sam ikad imao problema kakve vidjam kod onih koji znaju da petljaju :)
P1090459.JPG
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
koliko pratim po dnevnicima, mislim da vecina onih koji prvi put rade bas gadno utripuju to pitanje vezano za ph vode kojom zalivaju, pa onda previse kemijanja samo dovede do sranj* kojih verovatno ne bi ni bilo da nisu krenuli u "akciju sredjivanja". druga stvar je kad se krene sa djubrenjem, pa ko da se rade tovne svinje. svako preterivanje neminovno vodi problemima generalno, a vecina problema je vezana za prezasicenu zemlju svim i svacim a ne za sam ph vode kojom se zaliva. ja ne kontrolisem ph vode kojom zalivam i vrlo oprezno i umereno djubrim, tako da nisam imao 90% problema koje ovde srecem, a samim tim nisam u mogucnosti ni da pomognem onima koji imaju probleme sa kojima se nisam sretao
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.640
1.058
Jugoistočno odavde
I ja sam jedan od tih i jos sam se u par navrata opeko na istu vatru...misleci da cu da unapredim grow koji izgleda sasvim solidno. I cini mi se da je cela prica o korekciji pH postavljena lose, kao neki fundament, dok je u praksi dokazano da ph treba korigovati jedino ako za to postoji realna potreba.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rope73

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Ma nije to bas tako !
Ja sam vise za onu da je Ph jedan od glavnih faktora ,ali necu tvrditi da je za sve isto.
Na pocetku..kada sam poceo sa uzgajanjem.Favorizirao sam Haze genetiku i jedno vrijeme sam bio u tom dimu.Nesta od tih dnevnika su na forumu ,ali sam imao i nekoliko eksperimenata koji nisu slavno zavrsili i dosao sam do zakljucka.
Haze sorte i one gdje je Sativa dominanta...vole ph metar.Pisem o fotoperiodama !
Poslije toga sam imao svasta.Vise ne uzgajam mindefuckere pa sam i ph metar objesio o klin.
Rijetki zapravo upoznaju strain u potpunosti.Prodje kroz grow u tri mjeseca i rijetko se vrati.
Tako da je ova tema odlicna ,diskutabilna i ne treba generalizirati.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and CilI

xcx

Aktivan Član
07.05.2015
433
380
113
To bi objasnilo zašto jedino sativa dominantni Dance World pokazuje znakove krivog ph, ostale dvije indica dominante, ništa, hvala opa cupa na ovoj informaciji i Barbarossi na pokretanju ove teme :)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Poceo sam grow bez korigiranja ph. Oko 7.5. Sve je bilo ok sa biljkom.
Nekada mi odstoji voda par dana i ph joj ode skoro do 9 pa sam spustao na 6.5. Sve ok sa biljkom.
Neki dan zalijem za 6.5 i provjerim runoff....7.5-7.8. Sve ok sa biljkom.
...jucer razbijam glavu u cemu je problem i zalijem sa 5.7ph(prvi put koristim limunsku pa sa pretjerao), runoff 7.3. Biljke i dalje ok.

Pojma nemam sto se dogadja osim da zeolit prcka po malo. Vise ne znam dal da namjestam ph ili ne i ko je tu lud.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Barbarossa