Crtica o generaciji koja ne krade komšijske trešnje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Dok mi se "otrov iz Durbana" meša sa mislima, a leto me drži u suvoj letargiji popodnevne rutine, dođe mi jedna svetla misao o detinjstvu i "zabranjenim trešnjama" kod deda Raše.
Od svih najboljih trešanja u kraju, ove su imale posebnu vrednost kod ekipe i onaj ko je uspeo da ugrabi više od dve trešnje, pre nego ga stari Raša dohvati iz mraka, bio bi glavna faca...barem dok ih ne proguta...i dobije šamar.
Nije bilo večeri da bar jedna komšijska trešnja nije bila poprište velikih osvajanja, borbe...pa čak i lakših povreda.
Ne sećam se kada sam zadnji put probao trešnju.
Deda Raša je umro, trešnje takođe nema....a čini mi se da sam samo ja ostao, prikovan nostalgijom za tako neko sećanje sa ukusom trešanja....i pečenog kukuruza u sumrak...
A onda pogledam generaciju koja nasleđuje svet; tu pred mojim očima jedno veliko Ništa: čak ni osećaj konkretni koji se može opisati pojmovima, uzdahom, uzvikom...osmehom. Ništa...
Eno uz ulicu trešanja i ptica i bašti i leta...isto kao i tada, samo klinaca više nema, ni žagora s prvim mrakom, ni imena urezanih u stabla...
Pa gde su, sto mu riđih brada...balavci?! Ta su dečurlija, prepuštena talasu nekontrolisanog napretka društva, tehnologije i kolateralna šteta su zbog činjenice da im ceo svet, iskustvo, ljubav, detinjstvo i sreća stanu u telefon, tablet ili ko zna još u kakve novoizmišljene naprave, koje će nas ovim tempom vratiti do Ameba, ako se barem krajičkom nade ne uhvatimo za stvarnost i da makar po nekad sa Prirodom ne odigramo partiju, dve...čega god!
Al eto, dok se zapričavam sam sa sobom u Crtici i palim još jedan Durban gledajući u leto i komšijske trešnje...dodje mi da preskočim plot kao nekad, uzverem se uz drvo, šakom dohvatim koliko mogu i zbrišem niz ulicu u sumrak...da trijumfalno požderem trešnje...
...iz akustičnog internet kafea preko puta, čuo bi se neki klinac: "E, usliko sam debila što krade trešnje!"
-Aj šeruj, brate! -čuo bi se drugi.
A onda bi pala noć...ali to je već neka druga Crtica. :razvaljen::
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
To su sjecanja iz djetinjstva koje se ne zaboravljaju... jedni preko drugih na drvo pa obrstiti neciju tresnju. :thumb:
zbog činjenice da im ceo svet, iskustvo, ljubav, detinjstvo i sreća stanu u telefon, tablet ili ko zna još u kakve novoizmišljene naprave
Bas to, danasnjih klinaca nema na tresnjama jer tamo nema Wi Fi-a. ;)
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Ja neki dan brstio sočnu trešnju na nekom napuštenom placu, baš sam guštao. Ista stvar mi pala na pamet, di su djeca. Nama kao klincima tak šta nije moglo promaći. Prilično tužno u kojem smijeru ide ovaj svijet kad sam ja ovak mator ostao jedini majmun koji se penje po tuđim trešnjama.
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Penjala sam se i sama,nije mi to bilo strano.
Ali slađe je bilo čekati da padne koja sočna grana onako sa vrha....puna...crvena :)
A fora je bilo koji će nam bolju granu ubrati heheheheh
Naravno susjedima je kosa opadala sa glave kada bi vidjeli kako se kidalo hehehehe :)
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Igra i uzbuđenje su prenešeni na neki virtuelni nivo, pa je detinjstvo postalo skup multimedijalnih informacija primljenih preko "mreže".
Kojih će se trešanja sećati budući ministri i doktori? -Onih iz marketa!
Mora da nas Priroda mnogo voli kad nas trpi ovakve otuđene.
I ovaj naš čarobni hobi je zapravo vapaj naših duša da, makar simbolično, ostanemo deo Prirode jer bez nje smo...ništa...tek statistički podatak i gole brojke.
Ko Orvel da nam piše stvarnost...a vaspitanje dece...eee, pa i moja će u trešnje, pa makar morao i s komšijom da se pobijem...što mu kradem internet :razvaljen::
 
11.02.2016
60
45
18
slažem se,...statistike govore da naj veči stres kod tineđera u današnje vreme izaziva prazna baterija na mobu...:eek:.meni klinci danas izgledaju ka da če počet dobivat menstruaciju,a klinke duplo starije nego što bi se trebale ponašat.:cool:....pitanje dali znaju šta je trešnja,uopće:ajnstajn:
 
Poslednja izmena:

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Moje dijete ima 9 godina, nema fejsbook, nema mobitel, nema laptop, nema video igrice, a na kompjuter može samo 2 sata nedjeljom, iako obično ona ni to ne iskoristi jer kaže da joj je to dosadno. Ima biciklić, ima igračke, trči po dvorištu i ulici i igra se. E sad tu nastaje problem, ona nema društvo jer ostali roditelji odgajaju djecu u kriku tehnologije, pa tu djecu ne zanima igra sa vršnjacima osim ako nije u virtualnom svijetu. Nedavno me njezina učiteljica pozove na razgovor i govore mi da je moje dijete u nekim trenutcima asocijalno. Ja lijepo zamolim ženu da mi objasni kako to, a veli ona pa eto sve djevojčice imaju mobitele pa se na odmoru igraju preko mobitela, pa se dodaju preko fejsbooka, pa oblače razne lutke na mobitelima i slično, dok ona većnom bude u dvorištu ili sama ili s dečkima naganja loptu. Znači istog sekunda sam popizdio. Reko gospođo draga jer vi to smatrate igrom, oblačenje lutaka na mobitelu, lajkanje na fejsbooku i takve pizdarije. I eto ispadne da moje dijete koje je normalno i koje provodi vrijeme u stvarnom svijetu je zapravo dijete koje ima psihičke probleme, dok su sva ostala dijeca koja su na malim i velikim odmorima zaljepljena za ekran mobitela savršen primjerak zdravog dijeteta. I još mi veli, da je izuzetno inteligentna i da zna previše, pogotovo kad idu na jednodnevne izlete u prirodu, ona zna svako drvo, svaku voćku, svaku pticu i sve, pa ostala dijeca to baš nevole. Sad vi meni recite tko je tu normalan, ja ili cijela škola pedagozi, psiholozi, učiteljice i ravnatelji. Ja kao ja sam im sve rekao u facu dok su svi bili u zbornici, i rekao sam im da se dobro zamisle o tome. Kakav idiotizam bože mili, i onda kaže nemoj poludit, kako ne poluditi kad ti od dijeteta prave pacijenta.
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Upravo to! :clap::ako si im reko! I vaspitači i prosvetni radnici teže da sebe rasterete i ostave dete ispred mobitela da uči, da se igra, da se socijalizuje...a deca koja bi da učestvuju u stvarnosti, istražuju svet oko sebe, odmah budu proglašena za čudake pa čak i sankcionisana što nemaju fejs ili slično.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Chan

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Sad sam se sjetio jedne situacije iz osnovne škole. To je bilo oko 1997. Bio sam ko klinac na odmoru kod tete u inozemstvu i dala mi je mobitel neki stari ogromni, nije se dao upaliti ni nista. Ali u to vrijeme je jako malo ljudi u HR imalo mobilni. I naravno kad je pocela skola donio ga ja u skolu, cjeli dan svi tipkali po tome da bi nam ga na kraju razrednica zapljenila.
I sad ziva panika cije je to bla bla..na kraju su mi oba roditelja morala doci na razgovor u skolu, razgovor sa ravnateljem, pedagogicom itd... zbog cigle od mobitela koji se nije dao ni upalit. A gle sad, ni 20 god. kasnije su mobiteli, facebooki i slicne pizdarije postali "must have" oprema za skolu... A da ne pricamo o "profesorima" koji pod satovima dogovaraju sastanke sa ljubavnicama i rade sve osim za ono sto su placeni. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp

Raconja

Aktivan Član
24.01.2016
465
1.918
143
Ne bih želio braniti profesore, učitelje, odgajatelje itd. ali veliki problem su i roditelji. Npr. dolazim po djecu u vrtić i teta upozorava drugu mamu da joj je djete bilo zločesto. Prva reakcija, a na kraju i jedina bila je Ma nije moguće nije ona takva. I onda se pitam, tuko djete ti je cca 9 sati u vrtiću a ti si snjim cca 3-4 sata pa kako znaš šta je bilo? A sa druge strane ta ista teta se jadna pokunjila jer nedo bog da tuka kaže kako ona ima nešto protiv njenoga djeteta. A kada sam ja rekao tetama da slobodno i djete malo po guzi ako ne sluša, odgovor je bio sav u čuđenju Ne smijemo. Tako da su njima ruke vezane. I onda nakon takvih situacija se sjetim svoga školjovanja i letećih kreda, ključeva i kojekakvih štapova:) čisto da znamo gdje nam je mjesto i naučimo pravila ponašanja. E to su bili dani;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sharp

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Sada kada sam procitao pricu od tresanja sjetim se ja jedne slicne price.Mi ludi klinci(prije 25 godina)idemo svojoj zrtvi tj susjedu krasti tresnje svake godine onako kada su najbolje.I tako mi preskocimo ogradu,zaletimo se na tresnje i poberemo sva stabla,napunimo majice do ibera.Cudimo se mi sto nas nasa "zrtva" ne marihuana sa stapom,komentiramo kako nije zanimljivo kada nas nitko ne lupa stapom po ledima.Bilo onako ljetno vece,dosli mi kuci kad mene mater zove u sobu,njusi me cijeloga,a ja namazan:poop: i ti cijelo tijelo!Zamisli ti namazanca,namazao nama klincima stabla :poop:,a mi budale nista osjetili pa gore dole,tresnje vamo tamo.Dobio batine od matere i smrdljiv isao u krevet...joj kada se sjetim tih vremena bez moba,kompa...he,he...
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
To je taj djeciji adrenalin kada ne osjetiš ništa od uzbudenja ali sam zato kući osjetio kuhacu preko kičme..he,he...
 

amrildooo

Đed
Poznanik Foruma
29.12.2013
388
1.692
143
79
Sumarak
Malo ti falilo da me rasplaces druze, obuze me nostalgija za djetinjstvom mojim. Ja sam s najboljim drugom krao komsijnu tresnju, cika Meho je ratni invalid i nema noge, mi na vrhu velike tresnje beremo i gadjamo ga kospama on psuje nista ne izostaje, vrhunac je bio " ma silaste dol pic'a vam materina dok se ja nisam popeo" haha. Sljedeci put kad smo dosli namazao prvu granu za koju se fatamo dok se penjemo kokosjim izmetom. Hahah dok sam citao preuzela me nostalgija i oci za mal nasuzise, evo sad se smijem i jasno vidim te slike u ocima, kao da jucer bilo. Hvala ti :clap::

Edit: Sjetih se jos nekih vragolija, s tim istim drugom sam isao po selu i bile one antene napolju. Cika Smajo zivio u prizemlju, antena bila pred kucom ko na nekoj stozini, mi okrenemo nestane slike on do tva dodje udari tv mi vratimo antenu, dok dodje do secije mi opet okrenemo hahah.
 
Poslednja izmena:

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Slozila bih se, neko rece ovdje da ima dosta i do odgoja i pristupa djeci. Imamo sina od 15, kada vidimo da su tresnje za berbu. Mi ekipu od 4/5 njih pubertetlija, "oci im kockaste k'o ekran " izvucemo iz video igrice, vrecice u ruke i ajmo u tresnje ;) dobro i njima i nama :D Istina nazalost, uglavnom sve receno ali vrijeme jednostavno nosi svoje :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Raconja