Crtica o generaciji koja ne krade komšijske trešnje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
Moje dijete ima 9 godina, nema fejsbook, nema mobitel, nema laptop, nema video igrice, a na kompjuter može samo 2 sata nedjeljomci i igra se.
Druze,ti mozda jesi ú pravu,ali si lud...:) i zadrt.:p
Koliko god da tehnologija donosi losega,zabranjivati je,isto je sto í borba protiv vetrenjaca...secam se kad mi je majka zabranjivala da igram segu, a drugari svi samo o tome pricali...u tom momentu nisam imao nikakvu sansu dá se ukljucim,osetio sam se odbaceno, manje vrednim,kao frik...ne kazem dá majka nije bila u pravu,ali tesko je izvagati, sta vise stete cini detetu,sega mega ili osecaj dá si odbacen?
Dete ti ulazi u psihosocijalni stadijum razvoja kada nastaje borba i kriza identiteta,koju svako dete treba da razresi...represivni sistemi sú po meni stetni,cak i ako trenutno daju zeljeni efekat...
A pored toga,svakom zabranom pokazujes strah i sto je najgore da nemas poverenja u svoje dete! Nekad dete treba pustiti da radi cak i stvari za koje si siguran sto posto da su lose,makar zaronilo u najmracnije delove interneta :p Kada detetu das poverenje,dao si mu i odgovornost da ga
ne izneveri,a samim tim ce i postati odgovornije...
I ne nije sve tako crmo,deca sú i dalje deca...meni je posao da radim sa njima,i verujte mi,i dalje deca vole da se igraju.ima i uvek ce biti dobre dece koja zasluzuju nase poverenje i od kojih mozemo mnogo da naucimo. Delom ste upravu,ali delom smo mi stariji uplaseni i ograniceni strahom od novog i promena...
 

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Ma svi mi rodjeni prije 30 i nesto ljeta imamo takvih prica iz djetinstva i sva sreca da smo zivili u to doba.
Tada je bilo vazno gdje cemo ,kako cemo,a danas klinci ili ne zele,ili ne mogu ili ne znaju kvalitetno ispunit sjecanja koja ce im i te kako falit u nasim godinama.
Ali,ali to je cijena napretka,napretka koji nam je nametnut od strane bogatih.
I na kraju mogu samo da kazem da mi je drago za sva ona sjecanja sa obliznje tresnje u sumrak kad smo se izmjenjivali na zipi da ne dodje vlasnik sa bicem(vjerujem da znate sto je to):),jer bio je toliko opasan,barem za nas.:)
Barba,svaka cast
 
21.11.2007
19
0
1
uf te divne trešnje..... ja sam 90-e rođen i imao sam baš TAKVO djetinjstvo.... krali trešnje,jagode,gađali se zelenim šljivama(ebali nam mamu susjedi,nije bilo za rakiju xD) i baš me uhvati sjeta opet..... mislim da smo mi rođeni 90te i možda do 95 najkasnije zadnjii koji smo se tako igrali i jedva čekali da idemo van a ne u kuću..... kolko puta sam znao dok smo igrali skrivača ostat sakriven u travi ,vani mrak a majka zove doma..... nejdeš doma makar znaš da ćeš naj.... xD to su bile slatke batine xD
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Jabuka ne pada daleko od stabla ;)
Ako 'ti' slušaš narodnjake velika vjerovatnost je da će ti i dijete slušati narodnjake :D
Najlakše je djecu pustiti ... idite djeco,kradite tuđe trešnje. Mama i tata bi bili malo na fejsbuku ;)
Problem je posaditi svoje i omogućiti svojoj djeci da jedu svoje trešnje. I da počaste tuđu djecu ako treba.
DSCN9817[1].JPG
Ovu trešnju je posadio moj dida ;)
Stoga,posadite svojoj djeci trešnju tako da ne moraju krasti tuđe :djede:
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Neki dan na poslu,priča mi kolega radni ...koji pored mene ima svoj voćnjak.
Nazvala ga je od brata sestra,bla,bla,bla ... ''eno ti neki lik krade trešnje''
Pitala ga je: ''Znaš li ti ,čije su to trešnje? ''
Lik joj je ladno odgovorio: ''Od moga dobrog prijatelja''

Šta tek očekivati od njegove djece ?

Stoga,nemojte učiti svoju djecu da kradu tuđe trešnje !!!
 

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Venlo,imam ja trešnju doma,godinama već i zaista je ona prava,sočna ali znaš da je zabranjeno voče najslađe.;),još kad si dijete ......
 

Raconja

Aktivan Član
24.01.2016
465
1.918
143
@VenloNL Mislim ja da ovdje nije nikome problem posaditi (moja stara 3 god. pa se nemam sa čime još pohvaliti;)), ali znam da mi je od starog čiče koji lomi kosti uvijek bila najslađa. A i čini mi se da ti budeš baš taj stari čiča :thumb::).
@No Joke Veliki :respect: za volju.:thumb::)
Edit jer me @VenloNL prestigao. Naravno me treba djecu učiti krasti.
Edit2 Prestigao me i @Felt
 
  • Sviđa mi se
Reactions: spritegrower

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
:D trešnje su ovdje spomenute onako usput...ali je dobra usporedba za sve ostalo.
Uglavnom,teško je od djeteta napraviti čovjeka ;)
Lakše ga je pustiti na ulicu ..idi radi šta ti je volja.
Ako kome radiš štetu ... ko' ga hebe,kriva je politika.
Imaš npr 2 patke u dvorištu. Tvoji su ljubimci. Voliš ih gledati,maziti,hraniti.
I jednu noć patak završi na ražnju. Ukrali ga lokalni klinci. Patka ostade sama :(
:D Ko hebe patka,bitno je da je zadovoljena nečija glupost :D
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.640
1.058
Jugoistočno odavde
Ne razumem @VenloNL što jednu bezazlenu priču o detinjstvu, nestašlucima i stvaranju uspomena, stavljaš u negativan kontekst?
To je priča o realnim sećanjima, nasuprot današnjoj digitalizaciji detinjstva gde je svako iskustvo smešteno u memorijsku karticu.
Gomila vrhunskih doktora, advokata, umetnika i "moralnih veličina" je imalo takvo detinjstvo, a nisu postali razbojnici i ubice.
Ovo je crtica o lepoti odrastanja, koje je, čini mi se, sve manje i samo sam se sa setom i zadovoljstvom setio tih dana...kao i svi ostali koji su imali takvo detinjstvo. :razvaljen:: :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx and hazeri

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.675
35.012
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Ovu trešnju je posadio moj dida ;)
Ma da je posadio dida od tvog dida nebi pomoglo,ko prvi do nje njegova djevojka ;)
Jbg ven ti sad ode u neke druge vode,necu ni ja svojim klincima reci e idite i kradite od drugih jer je to super
Ali ako ukradu koju vocku ne vidim tu nista lose,cak cu i stati na njihovu stranu ako dodje do nekog konflikta s nekim zato sto je tu tresnju posadio neciji dida :)
Nekad je to bilo zdravo djetinjstvo a danas je to sve unisteno i bolesno
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Ta su dečurlija, prepuštena talasu nekontrolisanog napretka društva, tehnologije i kolateralna šteta su zbog činjenice da im ceo svet, iskustvo, ljubav, detinjstvo i sreća stanu u telefon, tablet ili ko zna još u kakve novoizmišljene naprave
Svako vrijeme nosi svoje breme,tako i ovo današnje. S tim se slažem ;) Talas je tu bit :D
Kud svi turci tu i mali Mujo ;) Tako se priča.
No da ne ispadne da crnjačim Barba,(jesam malo...priznajem ) ... oprosti.
Ispričat ću jednu angdotu iz svoga djetinjstva uz upozorenje da je priča za one +18.
Riječ je o jednoj tajni.

Ima k tome 40-tak godina možda. Jabuke su dozrijele kod moje 'baba Eve'. Dozvolila nam je da ih jedemo.Crvene,sočne,domaća sorta,ne šprica se. Mada onda nisam imao predodžbu šta znači špricano voće.Sjedimo na granama prijatelj i ja,kao u foteljama... jer je veći gušt biti gore a ne dole.Ne sjećam se o čemu smo pričali.
Al' u tom momentu,mene potjera srat. Ako krenem do baba Evinog vanjskog wc-a,znam da je ljepši od našega. Ofarban je u svjetlo zeleno i iznutra ima nekih slika povješano...neznam hoću li stići !. U to doba nismo poznavali wc papir ,nego se dupe brisalo novinama.
Uglavnom,položaj mi je bio savršen za posrat se iz krošnje na zemlju,pa sam to iskoristio.Kolegi nije smetalo to što ja serem iz krošnje a i meni je bilo svejedno. Dječurlija smo,uglavno se sere usput po livadama,šumama i okolnim destinacijama po kojima lutamo.Uglavnom smo glumili ili indijance ili partizane.No,da se vratim na priču ...
Stolica uredna,prava dječačka...potpomognuta sokom iz jabuke...poleti prema dole.Malo gravitacije,malo težine ... u dodiru sa tlom tj travom se pretvarala u fino oblikovanu okruglu poveću ljudsku kakicu.
Sličilo je nešto kao kravska balega na putu.
Toliko smo se tome smijali,da je orila cijala krošnja od jabuke.
Došlo je vrijeme za poret dalje,siđemo sa jabuke i kolega se sjeti nečega fenomenalnog. Na čega sam ja odmah pristao ;)
Ubrali smo najljepšu jabuku na stablu,pošteno je ispolirali ... ma to je bilo nešto predivno.
I onda smu tu jabuku prelijepu fino zamočili u moju kaku,onako fino pošteno. Ostatak kake smo prekrili lišćem od jabuke.

I otišli dalje,svojim putem.

Jednog starog dida Ivu nisam volio.Neznam zašto ga nisam volio,ali meni je tada ličio na nekog podmuklaša. A zamrzio sam ga poslije jedne scene na putu. Pobjegao mu je pas sa lanca. Pas koji je većinu svoga života proveo zavezan,odvezao se i pobjegao. Gledao sam i slušao kako ga dida Ivo doziva. Kako mu tepa,kako mu izjavljuje ljubav,kako ga zove da se vrati kući. Pas ga je gledao i u jednom momentu je počeo da maše repom. I potrčao u zagrljaj svome dida Ivi :)
Kad je dotrčao,dida Ivo ga je zavezao za lanac i rekao;
E sad ćeš vidjeti bogasvoga !!!!
Pred mojim očimama ga je toliko naudarao,to je bio užas za gledati.

Baba Eva je nešto kopala u svojoj bašči,sunce prži,ona pognuta,još će malo pa mora bježati u kuću ... nailazi dida Ivo.Detalje neznam,al' u jednom momentu su ispod jabuke. I baba Eva kaže dida Ivi; uzmi Ivo jabuku pa pojedi.
I dida Ivo ugleda jednu prelijepu jabuku na podu,pala sama,savršenstvo.
Onako halapljiv,pokvaren do srži,proklet da ne bi možda baba Eva prva uhvatila tu jabuku...ruka mu poleti prema jabuki i zgrabi ju. Zgrabio je i za moje govno,dobrano prstima :D

Baba Eva mi kasnije pričala,smijala bi se al' nije bio red da se smije :D
Tu tajnu smo čuvali svih ovih godina. Evo ja je sada otkrivam. Pokojni dida Ivo,jebiga...izvini ;)
 
27.08.2015
6
5
3
Disneyland
Kad nije bila sezona tresanja breskva jagoda itd mi bi iz dosade natrpali grane cigle i kamenje na put pa kad naidje auto, vozac jedno 15 minuta mora da rasklanja da bi prosao :D naravno uz psovke :D
koliko puta mi je samo otac naisao na barikadu i ganjao me po mraku :D
decji nestasluci... ovi nasi to nece doziveti, sem ako naprave aplikaciju na fb :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xcx