CRTICA o... Od opsesivne pažnje do nesrećne biljke

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Iako sam poslednjih par godina profilisao sebe kao "zimskog" uzgajivača, sa jednim ili dva growa godišnje, ne mogu da zanemarim činjenicu da u toj ljubavi prema Biljci uživam tokom cele godine, puštajući je da me dim po dim konstantno čini srećnim. :)
I tako jutros, dok sam rutinski kroz napola otškrinut box gleduckao, dođe mi jedna svetla misao o tome koliko sam često ranije zaslepljen ljubavlju, mesecima silovao biljke, tražeći problem čak i kad mu naznake nema.
Nakon izvesnog vremena te preterane "roditeljske" pažnje, iza sebe sam imao prosečne prinose, probleme sa lišćem, sa djubrivom...
Teško se čovek odvaja od navika, ali tek onda kad malo popustimo kontrolu shvatimo jednu prostu činjenicu: da biljka želi da živi i da nema uzalud urodjene mehanizme za preživljavanje; da smo tu tek kao podrška, da poguramo kad žaškripi i, na kraju, uživamo u njenoj svrsihodnosti.
Naduvan započeh ovu priču jer me sudbina biljčice koju trenutno gajim, podstakla i ojačala u stavu da uzgoj nije tek niz nabubanih pravila i rutinskih radnji, već često, po mom mišljenju i partija šaha sa samim sobom...
Godinama se priča o istim stvarima, manje više sve je poznato, mnogo je rutiniranih ljudi danas na Vutri koji neretko dele iste probleme sa početnicima, a sve to iz istih razloga: bezidejnosti i preterane pažnje.
U principu, nije problem u onome što je napisano, nije problem u dogmi... problem je u čitanju, rezonovanju i u banalnom tumačenju...
Ne možeš, prijatelju, dok ti se biljka prži i muči, držati svetlo na istoj visini samo zato što si tako pročitao da treba da stoji...da zalivaš striktno trećeg dana, bez obzira što ti u saksiji par ribica fali pa da bude akvarijum; ne možeš ni da pitaš za topping ako jasno ne zamisliš šta time postižeš- ne možeš jednostavno bezidejnom kontrolom naterati biljku da bude srećna. Tačka.
Uneo sam sa terase bijčicu koja je, sa tek par redova i smežuranim požutelim lićem, retka i izmučena, bila veoma zahvalna što je dobila malo svetlosti, toplote i dobru zemlju za život. Nisam pravio taktike, programe, "savršene" uslove... oslonio sam se na nju, a ja sam samo upalio svetlo.
Par nedelja od tada, nije da nisam topirao, jesam... ali samo po osećaju, u prolazu...i ona već izgleda kako ja želim. Ne zato što sam je topirao i potrudio se oko nje, već zato što je razumela moje postupke...
I tako me neki osećaj progura u priču, a priča često ode iz jednog ćoška u drugi, pa je onda teško uloviti zaključak...
A zaključak ove Crtice...ostavljam blanko...
Hm...ovu moju sam malopre noktima "topnuo" opet, onako usput, došlo mi...sad mogu da pripalim jednu dok je gledam, što da ne :) IMG_20191209_123913.jpg
 
Poslednja izmena:
20.08.2019
4
8
3
50
Ovo iz covjeka progovara iskustvo, neko ko od biljke ocekuje samo rod a ne vidi njene potrebe i ne moze da prepozna simptome na vrijeme, da reaguje, treba da sebi napravi bastu, da uzgoji jos raznih biljaka koje voli a ako ima mogucnost da to i uradi bilo bi pozeljno i da kroz te druge biljke nauci mnogo...sve se u principu svodi na isto, voda, hrana, svjetlo...meni je prvi uzgoj, nisam ni neko ko konzumira,(do sada 3 ili 4x) nadam se da cu uspjeti u namjeri da smanjim alkohol sa vutrom, osjecam da mi smeta...trenutno imam tri biljke nikle 03.10.19, West OG, Amnesi-K Lemon i Northern light i prilicno sam zadovoljan kako trenutno izgledaju...znam da kolegama dosta uslovi diktiraju nacin uzgoja(indoor, v-s-d), ali veci pot mnogo olaksava uzgoj, i dobra priprema(da mi neki elektricar sad turi nos u box trebalo bi mu vremena da pohvata gdje sta i kako)...P.S. uskoro od mene par slikica pa da vidite da godine uzgoja paprika i paradajza nisu bile uzalud:thumb:
 

Zli Azra

The Good, the Bad and the Ugly
Poznanik Foruma
12.11.2009
540
2.374
163
46
Lako je imati dobru atmosferu u ekipi koja pobedjuje al kad krene lose onda je ogromna pomoc kad sve znas kad i kako si radio,nema preteranog opustanja u indoru,ne kazem da uslovi moraju biti idealni al sto su blizi optimalnim granicama smanjuju se sanse za komplikacije.Rutina dolazi sa ponavljanjem al i Dzordan promasi zakucavanje u kontri ako se previse opusti(ja gledao tekmu).Ridji,nema opustanja i nadam se da nemas crno ispod nokata kad topiras.
poZ oD Zlog
E jbg sad sam Djoni
 

Klarificiranimaslac

Aktivan Član
26.09.2019
78
464
53
Htio bih se osvrnuti ukratko na ovu crticu iako gotovo i nemam iskustva u growanju. Misljenja sam da je lose traziti nekakve obrasce po kojima se moze growati. Na to se autor ove crtice na neki nacin i osvrnuo. Meni kao pocetniku dok sam lurkao bespucima interneta uvijek je napameti nekako bilo da iz razlicitih izvora zelim skupiti sto vise znanja kako bih na kraju sam napravio "svoju formulu" za uzgoj. Takav princip ima svojih vrlina,ali nikako iz toga ne moze nastati odlican grower. Dobar moze, dapace. Razlog tomu je sto vjerujem da postoji "growerski instinkt" bas kao lovacki,zenski itd. Npr lovac moze imati najbolju pusku s najboljom optikom,ali ako ne zna gdje traziti zaklon,kako maskirati miris itd njegov lov je neuspjesan. Odredena umjetnicka sloboda u growanju mora postojati, barem u mojoj glavi to tako biva. Upravo taj instinkt dolazi s iskustvom, zapravo oduvijek je tu ali dok si pocetnik zatomljen je jer slijepo sljedis pravila u strahu da nesto ne pokvaris. Kada si rutiniran, onda o pravilima ne mislis jer sada vec posjedujes vjestinu. Mislim da tada vjest umjetnik ne samo da stvara odlicnu sliku gotovo svaki puta, nego ima ogroman potencijal da svaka slika postane remek djelo. Pisem ovo cisto iz razloga jer sam prije 2 veceri bas mislio o toj temi. Growam iz strasti, nema druge motivacije, mozda je zato moj pogled na growanje tako "romantiziran". Razmisljajuci tada, shvatio sam da cu po prvi puta u zivotu, ja biti ona polovica koja u vezi voli vise. Nadam se da ce djevojke iz satora uzvratiti barem djelic i da nasa ljubav nece biti platonska.

Hvala na crtici, prepoznao sam dio sebe i uzivao sam citajuci. :respect:
 
Poslednja izmena:

Minja3

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
13.10.2010
356
1.732
143
Aj ti Jung sing dao na themajka forum hahhahahha ođe se piše samo o vutri jer je vutra forum baštovana ... ponekad mi smeta to što pleve teme non stop iako sam žensko ...volim i nered i haos ...koji su neophodni radi balansa .. Volim da pustim svoju ( javnu ,legalnu , kućnu ) baštu da uraste u korov i da vidim kako se biljke same bore .. tj više volim baštice koje podsećaju na prirodna cvetna staništa - po livadama i šumama nego one koje imaju jake pečate urbanog ili čak levačkog smisla za lepo - patuljci od gipsa , lavovi na kapijama i te fore ... Ako neka godina ili the biljka podbaci - pa nije smak sveta - uvek imaš nove prilike da sadiš nove biljke ... A i ja isto ko i Grauči računam godinu od aprila do oktobra ... ono između je rastegnuti konzumerizam da potraje do sledećeg oktobra ... :) i naravno - da nas ne uvate , daleko bilo :) zaključak ? ... prebaciti fokus sa negativnog na pozitivno .... pa će negativnog biti manje jer pažnjom hranimo pozitivno ...

ffffffffffffffffffffffff ... kiša ........... magla ... ladnoća .......... pametne laste se brčkaju u Afričkim baricama ....
 

likfrik

Aktivan Član
18.07.2018
310
1.310
143
44
nisam bio na forumu, mjesec dana, upravo zbog potrebe za "restartom".
da se opustim, ne tražim probleme, ni rješenja za kojim nema potrebe.....
Da ne upoređujem, boje lišća,visinu. vlagu. koliko tko drži svijetlo. kad zaljeva.....
I to je prava stvar. grow teče. svojim tokom, da ne duljim.,,
Al interesantno da, evo sad otvorim forum i odmah ova tema. Svaka čast na pisanju. :thumb:
 

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
U skladu sa ovom temom je moj trenutni grow, gde sam se, pre svega, pomirio sa činjenicom da je moguće da mnogo toga pođe po zlu, te sam sebi i dao za pravo da verujem da ću uspeti držeći se samo fundamenta što se tiče uzgajanja.
Dakle, najveći deo potencijalnih problema rešio sam kvalitetnom zemljom i količinom iste.
Umesto tablica prihrane i redosleda zalivanja, držim se osećaja i procene prema izgledu biljke.
Temperatura je u proseku niža od idealnih vrednosti za 2-3°c.
Postoji ventilator u boxu koji konstantno meša vazduh i samo otškrinut box radi provetravanja. Dakle pasivni ispuh.
Vlagu nisam merio.
Mineralno djubriva inisam dodavao u zemlju do sada.
Režim svetla je do juče bio 24h svetla.
Zalivanje jednom nedeljno sa 12 l po slobodnoj proceni...
Biljku pogledam jednom dnevno, tek da zna da sam tu... :)
I tako bez svih tih sitničarenja, proračuna i principa...ona za sada izgleda ovako na celih 120x120cm... IMG_20200102_225126.jpg IMG_20200102_225044.jpg