D.I.Y. Ventilacija+filter. By:Tropico

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.07.2009
1.740
2.317
188
Pozz Ekipa!
Evo posto sam pri kraju sa radovima za box a time i sa svime popratnim pa tako i sa ventilacijom, pokazat cu vam kako sam ja rijesija izlaznu ventilaciju sa ugljenim filterom unutar boxa.

Dakle ono sto je meni trebalo da bi sklepa ovaj mali box/filter je sljedece:
-Komad neke drvene ploce(ovu na slici sam "posudija" od susjeda, debljine
je 4mm tako da je konstrukcija u zavrsnici zbilja lagana
-Kabel za ventilator
-Fleksibilna aluminijska cijev
-Ventilator po mogucnosti cjevasti
-Popratni alat i materijal
-Mrezica(metalna, plasticna, nije ni bitno samo da je cvrsta)


Sve sto sam koristio za spajanje stranica je silikon, tj silikonski pistolj, te patafix lipilo bez brukava, vida i slicnog probora

"box" je kvadratnog oblika dimenzija 17x17x40 cm.
Materijal u kojem se nalazi ventilator i cijev iz koje izlazi procisceni zrak je Obicni malo tvrđi karton kojem sam napravija rupe u koje ulaze ventolator i cijev. Razlog iz kojeg sam uzeo bas karton je taj sto nemam bas adekvatni alat za napraviti finu rupu u drvetu, a drugi razlog je taj sto su vibracija puno manje...U prostor izmedu dva kartona(govorim o ovima sto drze ventilator ugurao sam spuzvu pa sve skupa zalipija trakom...da se manje cuje...

Kad napravite "box" to jeste, kad ga oblozite sa 3 strane

sljedece sto trebate napraviti je da odredite gdje ce vam se ugljeni filter nalaziti, meni se nalazi na sredini s tim da je blize ventilatoru nego izlaznoj cijevi, neka moja logika je da ce zrak "lakse" proci ukoliko pod vecim naletom "tuce" u filter...

dakle moj filter ce biti 17x17x3.5 cm, ova zadnja brojka je debljina filtera, kad odredite gdje ce vam se nalaziti filter rubove oblozite trakom za prozore tako da zrak ne prolazi kroz sitne otvore izmedu filtera i krajeva boxa


Sljedece sto cemo napraviti je da cemo zadnju 4 stranicu zatvoriti s jedne i druge strane ali ne i onaj dio gdje treba doci aktivni ugljen


Osta nam je jos ovaj dio za zatvoriti a to sam izveja na sljedeci nacin:


Eto ga box je napravljen a jedino sta nam jos treba je filter...
Dakle, napravio sam okvir nesto manji od 17x17 cm, taman da stane u "box", s prednje i straznje strane ga oblozija mrezicom te kad dode vrijeme napunit cu ga ugljenom i to je to!"

Eto nadam se da ce ideja nekome pomoci!

Pozdrav svim clanovima foruma od Tropica!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: HazeSeeker

#34

scientia potentia est
27.01.2009
348
65
0
Svaka čast na trud :))
Samo da ti obratim pažnju da je puno efikasnije kada ventilator vuće od filtera a ne da tuče u njega.
 
05.03.2011
4
0
0
33
jel mi moze neko obijasnit kako funkcionira taj aktivni ugljen? ako ga samo stavim da stoji u nekoj posudici u boksu oce li to pomoci protiv mirisa ili bas treba ventilator puhat u njega?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
http://hr.wikipedia.org/wiki/Aktivni_ugljen
http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon

Activated carbon, also called activated charcoal or activated coal is a form of carbon that has been processed to make it extremely porous and thus to have a very large surface area available for adsorption or chemical reactions.[1]
Zbog svoje poroznosti ima veliku površinu raspoloživu za upijanje ili kemijske reakcije.

Ako praviš filter,logićno je da moraš koristit ventilator koji tjera zrak kroz taj filter van.
Kojom logikom onda zakljućuješ da bi ga mogao samo staviti u posudu?Koja je svrha tog ugljena?
Možeš eventualno pokušati prikriti miris sa osvježivaćem prostora.
 
05.03.2011
4
0
0
33
a neznan mislia san san da mozda moze prikrit miris. znaci samo kao filter se moze koristit ok thx
ps. moze li biljka rasti u zatvorenom boksu kojeg se redovito prozracuje znaci bez ventilatora i rupa?
 

zuz1

Aktivan Član
12.07.2010
274
54
28
36
Koliko ja znam ne moze se odraditi cvjetanje lijepo bez ventilacije,mozda ti biljka i uspije narasti u vegetaciji i tako,ali mislim da nece moci odcvjetati lijepo i formirati headove,tako da tesko da ti to moze uspjeti ako nista bar ventilator stavis neki da ispuhuje zrak ...