Dali i koliko šteti veća količina sode bikarbone biljkama?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Tako je. Možeš sa pumpicom dizati pH. E sada...dali je to onaj stvarni pH kad ga dižeš na taj način??? Ja bi rekao da je jer sam uočio da taj pH podignut zrakom ostaje onakakv kakav je nakon dan...dva pa čak i viši za 0,2 tako da vjerujem da to vrijedi.
Neznam za samu vodu, ali sa umješanim gnojivima se tako događa.
I... pH se podiže puno brže i duplo više kada u vodi imaš umiksano gnojivo koje ima bilo kakve organske sastojke. Kod hidro uzgoja di su gnojiva većinom mineralna pH ne ide tako brzo gore.
Isto tako kako Marac kaže... ako želite obogatiti vodu kisikom, a ne želite pH u nebesima, radije stavite samo cijevčicu u vodu ili na vrh cijevčice okomotajte spužvicu. pH manje divlja, a i radi posao isto kao i kamen.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.826
163
Evo da pokušam malo razjasnit misterije, možda sam u krivu, pa me ne držite za riječ. Ono kaj se dešava pumpanjem zraka u vodu nema nikakve veze sa samim zrakom već sa time što se u tekućini stvaraju turbulencije i tu dolazi do izuzetno povećanog efekta ispuštanja plinova tj. CO2 iz vode a samim tim će se podići i pH. Ono što se ne mijenja tj. ostaje isto je alkalnost te tekućine tj. sposobnost iste da se odupre negativnoj promjeni pH. Pošto ćemo pomislit da kod visokog pH bi nam trebalo više kiseline da taj spustimo u ovom slučaju to nije tako jer je alkalnost ostala ista i taj ph bi se vjerojatno srušio vrlo brzo u kontaktu sa nečim kiselijim.
A mozda samo lupam gluposti :D
 
Poslednja izmena:

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.011
15.195
358
Dobro kažeš, jer Jungle juice mi spusti sa 7.1(toliko je iz pipe) na 6.1-6.3 ovisi o dozi. Kad obogatim vodu kisikom i dam Jungle on padne, skoro, kao i bez kisika. S time, da padne sa 8.1-8.5,pa me je to bunilo. Mislio sam, da se kisik igra sa sondom, pošto kupujem ove žute metre. Nisu kinezi, malo bolji, ali svejedno pri dnu....
Stvar je u tome, da kada dajem vodu i enzime, bez gnojiva, zaljevam sa 8.1 i biljke ko bombon. Zato šutim:) nisam htio obarat, jer nisam bio siguran, a sve ok. Čemu tražit sam, problem?
Ali, ima tu nečega, o čemu @truare ,priča!
Ovo o čemu @svejedno govori, isto puno znači!
Neču sad spominjat simptome, jer ni sam nisam siguran koji su, ali svaki mi box, ima podno grijanje i manja je vlaga uz to šta biljkama paše. Kad su na hladnom podu, kao da stagniraju.
1602950100493458497853755756193.jpg ovaj jedini nema podne grijače, ali ima dupli deku:)
 
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.826
163
@0Marac0 šta koristiš za podno grijanje?
Ja sam koristio uglavnom termo izolacione podloge poput ovog
al bi mi dobro došlo i podno grijanje pa me interesira kako si to riješio.
 

KARTMEN

Aktivan Član
13.06.2015
115
434
63
Ako već gledaš runoff, to bi trebalo gledati tako da izračunaš:
SmartSelect_20200509-104138_DuckDuckGo.jpg

..i dobiješ rezultat.

Ako sam dobro razumeo ph(kojim zalivam)+ph izcurele vode(runoff) podelim sa dva?
U mom slucaju 7,7+5.9\=13,6
kad podelim sa dva dobijem 6,8 sto i nije lose,mada mislim da se vecina ljudi uspanici kad im je ph runoff_a 5,9 .
Kazes ph runoff_a i nije neko merilo,jel meris runoff(kad radis sa zemljom)?
Stvar je u tome, da kada dajem vodu i enzime, bez gnojiva, zaljevam sa 8.1 i biljke ko bombon. Zato šutim:) nisam htio obarat, jer nisam bio siguran, a sve ok.
OMarac jel meris ti ph runoff_a?
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.826
163
Teško ti je tako doć do približno točnog rezultata.
1. Poznavanje samog pH vode koje zalijevaš ti daje samo neke indikacije ali ti zapravo ne kaže puno o njenom sastavu i stupnju zasićenosti, a ta stavka je jako bitna pa ako se netko želi igrat sa mjerenjima trebao bi imat i EC/PPM metar, naravno što kvalitetniji instrumenti to bolje i obavezno kalibrirani prije upotrebe.
2. Potrebno je određeno vrijeme da bi svi minerali postali topljivi, zato recimo kad se radi slurry test je potrebno bar pola sata dobro miksati i ostaviti jedno sat vremena da odstoji. Tako da sam prolaz vode kroz suhu zemlju i mjerenje runoff-a ti neće dat točne rezultate, znači zemlja najprije treba bit dobro natopljena i runoff izmjeriti sa demineraliziranom vodom tek nakon sat vremena od prvog natapljanja. Nakon završetka mjerenja ne bi bilo zgorega još jednom zalit zemlju sa vodom pomješanom sa malom koncentracijom H2O2 da korijenu udahneš malo kisika te da se tegla i biljka stavi u poželjne uvjete. Po meni jednako bitna ako ne i bitnija informacija od samog pH runoffa je i njegov EC koji nam pokaže okvirno koliko je zemlja zastupljena trenutno topljivim hranjivima i solima.
3. Neće ti svaki dio medija kao što je zemlja imat jednak pH pa kad se i radi slurry test poželjno je uzimat uzorke iz više različitih razina supstrata a to je uzgojem u tegli gdje se korijen raširi kroz cijeli supstrat dosta problematično a da ga se ne ošteti, u samom početku growa je to raditi puno sigurnije.
4. Treba uzimati u obzir organski materijal u zemlji, najčešće treset(peat moss) koji je sam po sebi kisel (pH oko 5.5) u supstratu koji svojom razgradnjom pomoću živih organizama također mijenja pH istog ali to se dešava postepeno i puno ovisi u kojim uvjetima ti organizmi funkcioniraju, npr. temperatura zemlje, njezin pH i količina drugih minerala i metala, zato bez obzira koliko mi recimo kontrolirali pH unosa u zemlju, njezin pH će se i dalje mijenjati u ovisnosti o razgradnji organskog materijala.
5. Sama voda ako nije dobre kvalitete može uzrokovati neželjenu promjenu pH a i stagnaciju života u zemlji te blokadu trenutno unosivih minerala i metala. A kvalitetu vode nam neće reći ni pH metar pa ni EC/PPM metar al bi nam potonji mogao dat naznaku dal je sve u redu sa vodom ili nije. Tako voda od pH 7.7 može biti prezasićena sa stvarima sa kojima ne želimo, najčešće to bude prevelika koncentracija klorida a to će nam samo moći pokazati detaljna analiza vode, pa ako nam ppm metar pokaže zasićenost veću od 500ppm u vodi, bilo bi poželjno provjeriti čega to točno. Meni je osobno 750-800ppm-a sa 400ppm-a samo klorida i jedino rješenje mi je bilo r/o filter. Zalijevanje onakvom vodom bez filtriranja imao sam velike blokade nutrijenata i biljke su brzo gubile zelenu boju uz otežan unos svih drugih elemenata. I sad zamisli sa takvom vodom ići mjeriti runoff - rezultati bi bili daleko od točnih. Srećom, mislim da ipak većina ljudi ima puno kvalitetniju vodu iz pipe od mene.
 

0Marac0

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.05.2017
2.011
15.195
358
Ne mjerim ph, uopče!
Da bi ph runoffa bio točan, moraš napravit flush, jer inače, mjeriš sve nečistoče, soli i sl.u tome šta iscuri...
Ako je biljka zdrava i vuče vodu u skladu sa ciklusom, ne vidim razlog, tražit problem, kojega nema. Više puta se spomenulo, da se runoff na mjeri, ali tko voli....

Evo, kolega je gore sve spomenuo!
 
13.03.2008
28
18
3
Ljudi puno vam hvala na hrpi savjeta,zasad sam uspio malo živnit biljke sodom ali zbog štete urod neće po izgledu bit ni upola košto normalno bude.Pošto imam na lageru te florabele probat ću nabavit neke zemlje sa visokim ph pa miksat za sljedeći put
 

Black_roots

Preaktivan član
02.11.2019
538
2.634
163
Ja ga izmjerim samo kad vidim neki problem. I ako je ispod tipa...5.0 ili više od 8.0 onda znam da sigurno nešto nije u redu u zemlji. Nakon toga radim slurry test koji je dosta točniji i po kojim onda poduzimam danje radnje kao flush i sl.
Ovo što je kolega @truare napisao je dobar tekst kojega se treba držati.
A ovaj prijedlog od @0Marac0 poslušaj i ne diraj ništa dok sve lijepo izgleda:)

A ti @Slavol Žižek ... kod tebe će sada crnogorica. Evo građe :lol: