Dama u potrebi :)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Ivana_zg

Aktivan Član
18.08.2012
96
138
0
44
Veliki pozdrav svima...

Danima čitam razne (indoor grow) teme po bespućima ovog foruma i moram priznati da vidim priličan pomak na samoj sebi. No kako stvari u životu nisu uvijek jednostavne, tako niti ja ne mogu ovladati znanjem samo čitajući. Da je to tako lako, u autoškoli bi prvi dan podijelili udžbenike i zakazali samo vozački ispit za mjesec dana :)

Neću (opet) učiniti početničku grešku sa bedastim pitanjima na koje je odgovor uistinu lako naći ovdje na forumu, no opet vas molim za malo strpljenja, svi ste jednom bili na mom stupnju razvoja...

Osim toga, kao ženi mi je već u samom startu teže pohvatati (i shvatiti) neka znanja i vještine sa kojima se muški (koji su ovdje debela većina) praktički rađaju :)

Povrh svega nemam muške frendove koje bi mogla zamoliti za neku konkretnu pomoć (elektrika, stolarija, spajanje svega sa svim, wati, lumeni, ph, ..., ..., ...) , jer jednostavno nisu u tom filmu.

Toliko u prvom uvodu, niže slijedi uvod broj dva
:costumed-smiley-027


***

Nedavno naručene sjemenke (Alien, Sweet Seeds Female Autoflower S.A.D) su na putu i očekujem ih svaki dan. odlučila sam se za njih jer sam negdje na forumu pročitala da su zahvalne za "beginners level", a i odgovara mi manja visina same biljke.

Apartman za moje buduće cimerice jedan je stari manji ormar (50x50x150) , kojeg sam neki dan temeljito oprala (iznutra i izvana) te pofarbala u bijelo.

Ovaj sam vikend u Bauhausu kupila 3x8lit Terra Magme (opet po preporuci većine forumaša) i pripadajuće tegle.

Za svjetlo sam se malo zeznula jer sam ga išla kupovati prije nego sam se bacila na čitanje foruma, pa su mi u Žaruljici prodali Osram Spot Natura (dvije žarulje, svaka 100W).

Naravno da sam nešto kasnije nakon brojnih pročitanih postova shvatila da je to puno premalo i općenito prilično neodgovarajuće za moje tri buduće biljčice.
Iz tog razloga sam jučer još malo telefonirala i našla u Zagrebu HPS 250W (žarulja TEŽ, ostalo Žaruljoteka), što će me izaći oko 400 kn (cca 54€).

Imam pripremljena dva stolna ventilatora, a planiram staviti još 2 pc-venta (našla sam na Youtube tutorijal "How to...", pa ću ih pokušati spojiti sama).


E sad, prvo što bih sada pitala ima veze upravo sa svjetlom (a ostalo ću pitati kasnije u ovoj temi, kako problemi i nedoumice budu nailazili)...


- iako mi se čini (prema onom što sam pročitala) da je ova HPS 250W dovoljna za moj ormar-box i tri biljčice, što vi mislite?
naravno da je uvijek bolje uzeti neku jaču HPS-icu, no zanima me konkretno baš za ovu od 250W

- mogu li tu HPS 250W koristiti za kompletan grow? Naime, naišla sam na razna mišljenja, neki kažu da može, neki pak da ne...
znam da je najlakše kupiti dvije "specijalizirane" HPS-ice, jednu za veg, drugu za cvjetanje, no recesija stanuje i u mom domu, pa...


***
Za početak ovoliko, pitat ću ja još ovih dana kako budu napredovale pripreme.

Kad biljčice stignu i pomole glavicu prebacujem se s novom temom u Dnevnik uzgoja :)


I na kraju, još jednom bih zamolila iskusn(ij)e članove za malo strpljenja, imajte na umu da sam na početku i da dobro znam koliko ne znam...

***


Pozdrav iz Zagreba
:heartbeat:
 

Sulundar

Ready to grow!
19.08.2010
582
194
63
109
kako covek da ne odgovori ... Ivana nam se potrudila da napise post,potrudila se da nabavi seme i ostale sheme...kako odoleti?

Moram priznati, jako simpaticno :)

rasveta je dobra,trba d ase pobrines za reflektor,rasporedis ventove,razbusis otvore za cirkulaciju vazduha,nabavis merac temperature i vlaznosti istog.. Saznas za rezime svetlosti,termine zalivanja i djubrenja...ima tu jos dosta da se cita. Krenes od Zavrsenih dnevnika,preko aktuelnih,problema tokom uzgoja,opreme za gajenje...znaci redno. Naravno da je lakse pitati,ali nije fer prema ostalima koji su ostali uskraceni odgovorima (koji se inace nalaze po celom forumu)

Moras i sama biti strpljivija,ne pozuruj. Valjalo bi vise da citas upravo iz razloga da bi znala korisnije pitanje da postavis od "da li je dovoljno svetl ood 250w za tri biljcice u 50x50x150


Ali...
ali, lepo si krenula,bice nesto...pozz
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
250w....ja misim da može izdurat...zašto ne....3 biljcice ce fino rasti u tom okruženju....možeš kompletan grow odraditi s tom žaruljom,netrebaju ti dvije...smo peglaj.
Sto se vegetacije tice...možeš ju raditi i nemoraš...to je tvoja volja...ako ideš bez vegetacije onda svijetlo 12/12 od starta....ako radiš vegetaciju onda 18/6...i to guraš dok ne odluciš da želiš da biljke cvijetaju.

Potpisujem Sulundara: "kako da covjek ne odgovori"
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
:signs046:dobro došla...
Blade, pod 2 specijalizirane hps-ice je vjerovatno mislila da vege odradi sa metalhalogenom a nastavak sa hps...što bi bilo odlično.
Inače priprema je dobro smišljena,pa bi i sve dalje trebalo da ide kao podmazano_Ovo ostalo je odgovoreno,za sada:)
Sretno Ivana_zg...
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Znam sto je mislila Ven al ovo joj je prvi grow u kuci joj stanuje recesija itd....sto da se pati s dvije zarulje...i da ju dodatno zbunjujemo..ne kažem da nebi bilo dobro...ali po meni nepotrebno...
Iskreno radio sam grow i s dvje žarulje (plavi spektar u vege,crveni u cvijetanju)....nakon toga sam radio grow samo sa crvenim od pocetka do kraja...nema razlike
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
ma sve 5 ( shto bi mladi rekli ).pache..mislim da ti je 250 dovoljna i za 3 "normalne" biljke ( nenormalne bi bile automatici ).dodushe..malo si knap sa prostorom.ali 2 bi trebala moch ugurat..a 2 "normalne" ce ti dat bolji prinos od 3 auto...pod bolji mislim na kvalitet i kvantitet.jedino shto ce malo duzhe potrajati (cca 30-tak dana)..a ulaganja u opremu su jednaka-zato mislim da bi se vishe isplatilo.

(hahhahah "damsel in distress" tehnika pali ha? )
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Pozdrav damo u potrebi :) Prije svega moras racunati da imas 50 x 50 ako izuzmemo visinu boksa. Jednako tako imas HPS 250 W koji ti radi overkill u boksu, odnosno ima gro vise lumena nego sto je potrebno, tako da mozes ocekivati perverzije. Sve sto si napisala mi se svidja, jedino mi se ne svidja sto ne spominjes Cool Tube. Naime, ako ti temperatura i ne bude preko 30 stupnjeva, u sto sumnjam, imati ces problema sa vlagom zagarantirano. HPS doslovno jede vlagu, a to mozes izbjeci samo sa cool tubeom. Imas kontrolu jednostavno :) I da, nemoj stavljati 3 komada, biti ce ti previse, odnosno zagusiti ce jedna drugu. Ono sto bih ti ja preporucio je da upises u Google SCROG ili LST, odnosno da treniras na toj povrsini koju imas biljke. Biti ces zadovoljna vjeruj mi :) I da, nemoj kretati prije 15.9. dok malo temperature ne padnu. Ako imas kakvih pitanja slobodno pitaj, meni nije problem odgovoriti nekome tko je dosao do ove faze :)
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
slicna problematika i mene mori...
naime stigao mi grow tent,sa kompletnom opremom/aparaturom,ali su iz nekog razloga ubacili MH/HPS 250w....(koga zanima detaljnije prica-https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/10899-pomo-oko-lampe.html)
a grow tent je 100x100x180....
full je oblozen mylar-om i sve,ali i dalje mislim da ce mi trebati jos lumena....jel ima neko ideju?
da skupljam pare za MH/HPS 400w,ili da planiram da ubacim 2 CFL il' nesto slicno....pitam jer nemam iskustva sa 'mylar'-om,
pa bih se obezbedio koliko-toliko unapred...ako stvarno reflektuje preko 90%,da li uopste treba dodavati ista?
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
Ivana_zg je napisao(la):
- iako mi se čini (prema onom što sam pročitala) da je ova HPS 250W dovoljna za moj ormar-box i tri biljčice, što vi mislite?
naravno da je uvijek bolje uzeti neku jaču HPS-icu, no zanima me konkretno baš za ovu od 250W

- mogu li tu HPS 250W koristiti za kompletan grow? Naime, naišla sam na razna mišljenja, neki kažu da može, neki pak da ne...
znam da je najlakše kupiti dvije "specijalizirane" HPS-ice, jednu za veg, drugu za cvjetanje, no recesija stanuje i u mom domu, pa...

hps 250 moze da pokrije 0.75x0.75 i max. 6 biljaka (po nekim autorima, dok po drugima ide u 0.6x0.6 i 4 biljke:) tako da, super je to samo u tvojih 50x50 moras odraditi zaista odlicnu vetilaciju, i naravno, ne moras se u startu trositi na jos jednu lampu, slobodno furaj ceo grow sa hps-om... ajd sretno dalje
 

loop

veteran spliffer
10.08.2012
773
527
0
43
Blade je napisao(la):
100x100x180 bi trebalo 400w

DO K****....a ako dodam cfl'ke.....jel' me to spasava ista? posto ne verujem da ce toplota biti faktor,ali lumeni verovatno oce...
hvala na odg. blade..
 

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
loop batali cfl u takvom boxu...prepolovi box na pola i sa mh 250 kreni raditi vegu a u meduvremenu iskopaj hps od 400w i kad krenes na cvjetanje stavljaj nju i gledaj caroliju ;)
Ivana :signs046: velika pohvala za trud i uredan pocetak...decki su ti sve rekli sto trebas znati oko lampe...CT je jedna jaaako korisna stvar :)

:vb_wave:
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Ivana_zg je napisao(la):
Povrh svega nemam muške frendove koje bi mogla zamoliti za neku konkretnu pomoć (elektrika, stolarija, spajanje svega sa svim, wati, lumeni, ph, ..., ..., ...) , jer jednostavno nisu u tom filmu.

Ja sam ti sused skoro, pa viči ak zapneš :costumed-smiley-027

250w ti je taman za taj prostor, imat ćeš samo malo problema ljeti s temperaturom ako se osloniš na 2 pc venta.

Ostalo sve 5, šteta kaj su automatici u igri, al dobro, pomalo.

Srećno :)
 

Otto Grunf

Istraživanje Ruda i Gubljenje Vremena
29.07.2010
423
1.740
143
Blade je napisao(la):
Sto se vegetacije tice...možeš ju raditi i nemoraš...to je tvoja volja...ako ideš bez vegetacije onda svijetlo 12/12 od starta....ako radiš vegetaciju onda 18/6...i to guraš dok ne odluciš da želiš da biljke cvijetaju.

Spomenula Je Da Ima Sweet Seeds Female Autoflower Sortu, Dakle, Sama Ce Se Biljka Prebaciti Na Cvjetanje.
Samo Pici 18/6 Od Pocetka do Kraja I Pokusaj Se Snaci Za CT, Srecno.
 

Ivana_zg

Aktivan Član
18.08.2012
96
138
0
44
Hvala svima na trudu oko odgovora,
nakon kojih i sama odmah dobijem više volje za učenjem i pojačanim zalaganjem na satu :read:

U međuvremenu sam, vođena vašim savjetima, nazvala lokalnog staklara i raspitala se za staklo (rezano po mjeri boxa) koje bih postavila na manje nosače ispod HPS-ice, a iznad biljčica. To DIY rješenje sam vidjela ovdje na forumu i dobilo je mnoge dobre kritike i mišljenja oko izvedbe i funkcionalnosti.

Mislim da bi onda u taj međuprostor (iznad stakla, a gdje je žarulja) trebala staviti dva mala venta, svaki sa po jedne strane, da odvode tu toplinu van.. Nadam se da ta improvizacija može biti sasvim dobra zamjena za CT!?!

Hm, čitam sad ovo gore i nisam sigurna jesam li dobro objasnila što želim napraviti, no nadam se da ste shvatili poantu.

PS
Nije sad baš da imam zmiju u novčaniku, ali odlučila sam čvrsto da ću sve što mogu napraviti sama - montirati ili improvizirati - to i učiniti, a gotov proizvod kupiti kad nema "izlaza".
To je svojevrstan ispit i za mene samu, pa mi ovdje sada paše ona stara parola: "Mi gradimo prugu, pruga gradi nas", samo u prilagođenom obliku za ovaj trenutak: "Ja gradim indoor, indoor gradi mene"!!


Hvala vam još jednom i pozdrav do skorog čitanja...
 
05.03.2012
19
12
0
32
ti ako tako nastavis,ima da zaplaces kad zapalis prvi bud :dada
aj sa srecom,samo tako nastavi. :vb_wave:
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
Ivana_zg je napisao(la):
Hvala svima na trudu oko odgovora,
nakon kojih i sama odmah dobijem više volje za učenjem i pojačanim zalaganjem na satu :read:

U međuvremenu sam, vođena vašim savjetima, nazvala lokalnog staklara i raspitala se za staklo (rezano po mjeri boxa) koje bih postavila na manje nosače ispod HPS-ice, a iznad biljčica. To DIY rješenje sam vidjela ovdje na forumu i dobilo je mnoge dobre kritike i mišljenja oko izvedbe i funkcionalnosti.

Mislim da bi onda u taj međuprostor (iznad stakla, a gdje je žarulja) trebala staviti dva mala venta, svaki sa po jedne strane, da odvode tu toplinu van.. Nadam se da ta improvizacija može biti sasvim dobra zamjena za CT!?!

i ja imam slichan problem.ct-ove malo njih shalje poshtom + i oni koji shalju kazhu da je velikamoguchnost da dodje razbijen.
uglavnom..vidjela sam potpuno stakleni okvit za fotografije 15x15cm i da stvar bude josh bolja-staklo je lagano zaobljeno..30kn i mislim da bi upalilo.ja su to uzei-ako ne nadjem drugo rijeshenje..jer..razgovarala sam sa jednim staklarom iz tvornice stakla (labaratorijskog stakla) koji mi je rekao kako mu se chini da imaju cijevi promjera 140,ali debljina stjenke je 0,5cm...pa josh trebam vidjeti shto je bolje. ( jer mislim da je taj okvir za fotke iz dva sloja stakla.pa ne znam shto je tanja varijanta+koliku temp podnosi obichno staklo-tebam to josh malo istrazhiti )

koliko je dugachka HPSica od 250W???
jer...postoje tkz.laboratorijeske chashe ( vatrostalno staklo ) koje su promjera 140 i visine 180mm ..
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
zlavjestica je napisao(la):
...koliko je dugachka HPSica od 250W???
jer...postoje tkz.laboratorijeske chashe ( vatrostalno staklo ) koje su promjera 140 i visine 180mm ..

25 cm, bar moja philipsova 250-ica
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.