DemoBox CFL By matumizi.ya.majani

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
04.12.2010
33
9
0
45
Ideja je rodjena odkako u mom "selu" nema sta da se dimi, a i porijeklo istih je sumnjivo...
definitivno ideja pala prije nove godine....
nabavka i realizacija pocela.....


11.01.2011.

Smisljen box i dosta toga nabavljeno....


47 X 31 X 66 BOX
box ce biti od iverice (od stare stalaze) i izvana oblozen stiroporom 2cm i unutra ofarban u bijelo

Struja naravno sa osiguracem 16A prije uticnica (bit ce dvije, jedna od njih je vremenska, druga za napajenje venta), unutra keramicka grla....

4 X 6400 23W Wellmax (na njoj ne pisu lumeni ali sam gledao jos jedne od 20W one imaji 1200lumena, valjda ova nema manje) + 1 x 2700 25W Vitoone sa 1600 lm - VEGA
4 x 2700 + 1 x 6400 - CVET
reflektr imam od starih neonki (mislim da je i on 50 x 50 namjenjen za 4 neonke) bice malo skracivanja... ali sta ima veze....

2 x PC vent na izbacivanju
1 x PC vetnt + jedna rupa (na dimenzije ako zatreba vent)
1 x PC vent za pomjeranje biljke
Za velicine vent-a bi se jos odlucio (i posavjetovao s vama) za sada imam 2 x 80 i 1 x 120....

Jedan termometar (jos nisam nasao za vlaznost)....

Sve je navedeno je nabavljeno i sutra krecem sa rezanjem i sklapanjem......

Eh i da spomenem da je sjeme od ulicarke (ipak je u pitanju demo box) i namjena je 1 biljka (eventualno dvije)....

Zemlju jos nisam nabavio (nisam ni gledao koje imaju u nasem kraju)....

To bi bilo to za sada... kada sve spakujem... bice slika....

Ako sam sta profulao jedva cekam da me ispravite.....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: slobodan

xxrobixx

Aktivan Član
18.09.2009
384
317
63
Underground
Okači par slika. Zemlje u HR su najbolje TERRA MAGMA i COMPO SANA. Provjeri dali imaju te, za ostale ne znam. Sretno!
 

SimasZg

Aktivan Član
27.10.2008
500
57
0
38
:icon_lol::icon_lol:Welcome:icon_lol::icon_lol:

Ako trebaš help, pitaj na forumu, ovi dragi ljudi ce ti pomoc..

Jako me vesele CFL grow-ovi, samo naprijed
 
04.12.2010
33
9
0
45
Hvala na podrsci.....
12.01.2011.
Danas nisam bio lijen... ustvari upravo zavrsio box...... ubacio CFL-ove..... pustio testno u rad, da vidim koliku temperaturu nabija (moram nesto tu iskemijati, trenutno je 12C u sobi, negrije se taj sprat).
Sutra u planu farbanje unutra u bijelo, mada razmisljam da poljepim A4 papir (on je mat), izvana postavljanje stiropora i hermeticki zatvaranje svih rupa osim vent-ova i naravno stavljanje reflektora.......

Uslikao sam CFL u radu, ali prazna baterija pa se ugasio mob.
Sutra slikam detalje oko struje i kako sam to rijesio, pa stavljam sve skupa slika sto imam.....
 
04.12.2010
33
9
0
45
Kutija spakovana u ormar.....
stavio sam reflektor da grije (halogena sijalica) i puno nabija.... 40-50C...
postavio obicnu sijalicu i super... 26C....... sijalica je izvan boksa, odma do ventilatora sto ubacuje vazduh....

evo par slikica....
Vanjski izgled
DSC03339_resize.jpg
DSC03338_resize.jpg


Unutra
DSC03342_resize.jpg
DSC03343_resize.jpg


Pokusna biljka :)
DSC03332_resize.jpg


Probni nacin grijanja
DSC03334_resize.jpg


Grotlo vulkana od relektora
DSC03337_resize.jpg


toliko za sada......
sjeme ide u inkubator i kad ozivi ide u zemlju (koju jos nisam nabavio) pa u box....


Moram jos da sislim kako da sprijecim svjetlo sijalice da ulazi u box kada je mrak.... posto s njom grijem box.....
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vanzemaljac

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Evo ti rep.+zasluzeni:bis:

Savjet:
probaj ubaciti(ne mora odma kad stavis na cvjetanje)jos 2 lampe,jos ih zgusn:sun2: a pojacaj izduv(ako je potrebno?)
Ako box drzis u ormaru,probaj ormar prekriti(izolirati)i ne otvarati zadnja 2-3 sata prije gasenja lampi.Ako bi ormar dovoljno izolirao sa 2 extra lampeu u boxu(bez halogen) temp.bi trebala ostati zadovoljavajuca do novog paljenja .
Za rjesiti bjezanje svjetla mozes,od kartona napraviti tunel i tim selotepom(ako valja?)zaljepis sa vanjske strane boxa(moguce razne kombinacije:icon_idea: ).
Pitanje:
Kako si zamutio ono(slika 3)na cemu stoji termometar ?(tehnika?program?):crash::pat:
 
04.12.2010
33
9
0
45
Sve dorade na slikama u PhotoShop-u (selektujes sta zelis zamutiti i koristis neki od Blur filtera)
Nije mi problem bjezanje svijetla... nego planiram u ormaru ostaviti upaljenu sijalicu (obicna od 100w) da grije sve to (sa njom sam uspjeo odrzati temperaturu na 26C), pa da svijetlo ne ulazi u toku nocne smjene.
ovo je sve probno i unutra ide samo jedno sijanje.... do tada cu uraditi nesto malo vece (povecati visinu), imam neke ideje i sa neonkama.. ali otom-potom.
Radi malog prostora dvoumim se da li odma da idem na cvjetanje ili da pustim nekih 7 dana..... tada ulaze u igru 4x2700 od 1600 lm i 1x6400 od 1200 lm sto je za ovu dimenziju boksa sasvim dovoljno (bar mislim da je tako, a ni nemogu vise od toga)....
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
hvala na odgovoru,nazalost nemam PhotoShop:eek:hno:
na tebi je ,ako ti se zuri mozes krenuti sa vise biljaka(10+)pa iz starta 12/12,ili manje pa polako.Racunaj si na muske i moguce hermice tj.stavi sto vise biljaka u veg.Ostavi si nabolje,uzmi sa njih klonove ili kad ocvatu napravi od njih majke+skines klonove sa njih prije nego krene cvjetanje,pa obiljezis:icon_lol:,a taj si box ostavis za veg.npr.
 
04.12.2010
33
9
0
45
ma fazon je sto u ovom selu nema ni za ljeka..... u zadnjih pola godine sam dosao da dva zamotana... i iz toga izvukao 6 sjemenki... sta od njih uspijem izvuci... to mi je.... sreca pa ne trosim puno.... a za dalje cu vidjeti...
sad mi je najveci problem temperatura...... nikako da je dobijem kako treba.... cim ugasim CFL padne temp na 19 (ustvari u roku 2 sata)... izgleda da obicna ne daje dovoljno temperature koliko sam mislio.... sad cu probati sa malim halogenim (one okrugle) one se isto griju ko lude.... probat cu da ih stavim u neku konzervu i da to sprovedem na vent za ubacivanje vazduha.... javim sta uspijem....
@vanzemaljac - na PP imas linkove za PS
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
19 nije tako lose...sve do 17 bi mogao dopustiti da pada temp...

Najbolji savjet koji si dobio je da stavis box u nekakav ormar...ili u kartonsku kutiju za dodatno zadrzavanje topline...mozes i smanjiti ventilatore kad zarulja ne svijetli...tu ces takoder smanjiti gubitke... ;)
 

bobach79

Aktivan Član
19.11.2009
244
53
28
44
Dobro došao:icon_lol: Imao isto takav box (dimenzije), i točno takav raspred vent.(2x8mm za upu, 1x12mm za ispuh, te jedan 12mm za unutra mješanje zraka, i temp. mi je bila odlična, sa 6xcfl 23w philips.
Baš mi je drago šta nas je sve više i više:icon_lol:REP+:clap:zaslužuješ
 
04.12.2010
33
9
0
45
Opet ja na smetnji......
poslije par dana majmunisanja sa raznim sijalicama i hladnjacima procesora (za odnosenje toplote).... da bi dobio dobru temperaturu (prvenstveno kada se ugasi "sunce")
dosao sam do rijesenja...... sijalica od 100W uronjema u inprovizovani tunel..... temp sa sijalicama 30C, a saugasenim 20C - 21C
evo par slikica kako sam to rijesio
DSC03357_resize.jpg
DSC03356_resize.jpg
DSC03358_resize.jpg

Sjemena su od jucer u fazi klijanja... razmisljam da napravim 4 saksijice od CD-ova (simpa ideja za DIY sa ovog foruma)....
toliko za sada...... kada ih ubacim bice nove slike....
jedin je jos problem sto nemam mjerac vlaznosti......
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....odlicna ideja za zagrijavanje boxa za vrijeme mraka, nadam se da ti kroz to crijevo neprobija svjetlo, iako vidim da je slozeno tak da ne probija a hydrometar mozes kupit ako nigdje drugdje onda u nekom pet centru....sve pohvale za box i inovacije, samo tako nastavi....

....rep+
 
04.12.2010
33
9
0
45
u box ulazi jako malo svjetla.... ko baterijska lamp, ona cetvrtasta od 4.5V i to sa malo potrosenom baterijom :)
a i to cu da saniram ovih dana.......
Nego mi pade nesto na pamet....... mi sa CFL bi mogli da simuliramo i sumrak... koliko bi to imalo efekta na smanjenje stresa...... znaci da se lampe postepeno gase, u roku od pola sata (ugase se dvije, u roku od 15 min jos dvije i za 15 min i posljednja, obrnut redosljed paljenja)....
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
nemoj se zamarat sa "sumrakom" .. nepotrebno!

ja bi na tvom mjestu izbacio tu žarulju od 100w koja ti koristi za grijanje... kolko sam čitao tebi je temp. u mraku čisto u redu...
s tom lampom imaš veliku mogučnost stresa kod cvjetanja... nemoj komplicirat, makni je... temp. ti je OK


EDIT:sori krivo sam negdje vidio... mislio sam da ti je temp. 20 u mraku... ali opet me brine ta lampa koja grije... ako ti imalo svjetlosti prođe do biljke u fazi cvjetanja imaš definitivno velik stres i 99% mogučnosti hermija!

makar joj nije niti tih 12 stupnjeva premalo... neće ona umret od toga... već ćeš ti neš skemijat...
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
SiD:clap:
sve receno :eek:hno:zamaraj se na samom pocetku :eek:hno:puno bitnim detaljima:costumed-smiley-027
 
04.12.2010
33
9
0
45
Ok... danas vadim 100W sa uzarenom niti.... da vidim koja je najniza temperatura..... bila je 12 zdnji put kad sam mjerio....

Nisam uzaludno proveo dan.... napravio dvije saksije od DVD kutija i pronasao i isjekao na mjeru tacnu gdje cu sipati vodu po potrebi radi vlaznosti...
DSC03360_resize.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reactions: upitnik???
04.12.2010
33
9
0
45
Definitivno treba neki nacin dogrijavanja.....
dnevna temp je maksimum 19C, a nocna padne na 11C... ventove sam sanjio skoro na minimum i nista....
ipak ubacujem u ormar sijalicu i probat cu da se gasi sa ostalim svjetlom..... a ako i to nebude valjalo onda je ostavljam i smisljam nacin da je izolujem od svjetla....
P.S. Proklijalo mi 5 od 7 sjemenki...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.