Digitalni ballasti (da il ne)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.11.2011
17
4
3
39
pozdrav groweri! mislim uzeti digitalni ballast od 600w pa sam njuskao po netu malo i skuzio da zna biti problema sa przenjem lampi i rf smetnjama pa me zanima dali ko od vas koristi digi. balast i imate li kakvih problema. sutra shopping pa ako netko ima stogod za kazat nek kaze sto prije.
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Dobri su ti balasti iz više razloga, iako su skupi, ali se isplate - i financijski i komforno.
Znači obavezno uzmi dimable opciju (da možeš štelati intenzitet), jer inače nema smisla.
Tak da ak ju okreneš na 100, a ne 110%, trajat će ti lampa ko s magnetskom, a davati isto lumena za manje struje.

Osim te potrošnje, superkul stvar meni, a to sam viđao kod ljudi kaj imaju velike sisteme, je to da si odšarafiš na tipa 50% snage kad si u growu, i to je tako super jer te ne prži 600tka u glavu i oči na najjače, nego ti je malo ugodnije u životu :)
Još jedna dobra stvar je poštelavanje u vegi, samo okrećeš kotačić a ne moraš micati reflektor svakih par dana.
Ima ih i kaj imaju dobru opciju - "slow start", ti se koriste kada ima više lampi (tipa 5+ hehe) koje startaju od jednom i to je presuper za struju u kući.

Ugl, ja mislim da se isplate uzeti baš radi tih par stvari koje ti daju veći komfor u growanju, a i na dugoročno se isplate u smislu struje.

Velim, ak ćeš stavljati na 100, a ne na 110% rada, trajat će ti lampe ko i sa običnom prigušnicom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N
20.11.2011
17
4
3
39
a hebi ga uzo sam lucilu 600w al nema nis za stelanje nema ni prekidac za upalit. ako nebude valjao budem drugi uzeo i kud koji mili moji.
 

Quix

Aktivan Član
11.09.2011
71
11
8
59
lucila je jedan od kvalitetnijih digitalnih ballasta, odlican izbor. iako nema nista za nastimavanje znaj da ce ti trajat lampa duze a intenzitet svjetla je svakako jaci + usteda elektricne energije :D
svakom preporucam digitalni ballast ukoliko je u novcanoj mogucnosti
 
20.11.2011
17
4
3
39
sad je bio test run nekih 30-ak minuta. lucilu 600w i dual arc sun master i mogu rec da mi se cini odlican setup. balast kao da ne postoji i u ovih pola sata jedva je mlak bio a svjetlo u boxu je zasljepljujuce.slikao sam ali to nije to pa slike necu ni stavljat. zasad preporucam svakom sa viskom para.
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Znam da budim temu iz mrtvih, ali da ne bih otvarala novu a da podelim šta sam malo saznala o digitalnim dimmable balastima. Možda nekome bude koristilo u budućnosti, a nisam našla o tome ništa na forumu.

Vrstu koju ja imam je Lumatec od 600W, i ima podešavanja 250W, 400W, 600W i SuperLumen što je +10% znači nekih 660W. Napisano važi i za druge (400W i 1000W).
Isprva mi je rečeno da sijalicu od 600W mogu da koristim na bilo kojem od tih podešavanja. Međutim to se ispostavilo kao netačno. Kopajući po netu videla sam da su mišljenja uglavnom suprostavljena. Zastupljenja mišljenja su:
1. Jača sijalica može da se koristi na bilo kom slabijem ili jednakom podešavanju bez problema.
2. Jačina sijalice bi uvek trebala da bude jednaka podešavanju na balastu, jer u suprotnom dolazi do promena svetlosnog spektra koji sijalica generiše i to je mučenje za balast i za sijalicu (dolazi do smanjivanja roka trajanja).

Sa opremom koju imam nikako ne mogu da proverim neku od ove dve tvrdnje, tako da sve to ostaje u domenu teorije. Onda sam našla "eksperiment" koji testira količinu lumena koju sijalica od 600W proizvede na podešavanju od 400W i koju sijalica od 400W proizvede na podešavanjima od 400W. Zaključak je da je ipak bolje da jačina sijalice odgovara podešavanju jer se gubi nekih 10% lumena u suprotnom (predpostavljam da to zavisi i od vrste sijalice).

Drugi test je gledao potrošnju struje. I u ovom slučaju je utvrđeno da jača sijalica na manjem podešavanju troši (malo) više struje nego odgovarajuća sijalica.

Na kraju sam kontaktirala i samog proizvođača balasta. Koji mi je rekao da sijalica od 600W može da se koristi na podešavanju od 400W (sijalica od 400W na 250W, i sl.) i da tu dolazi do neznatne promene spektra. Takođe tvrdili su da sijalica od 600W ne može ni da upali na podešavanju od 250W (što kod mene nije bio slučaj) ali da čak i u slučaju da upali ne preporučuju tu kombinaciju.

Tako da sve u svemu. Ko ima dimmable digitalni balast, preporuka je da ako može ima i sijalicu za svako podešavanje koje će da koristi, ili barem da ne koristi sijalicu čija se jačina razlikuje za više od jednog "nivoa" od podešavanja na balastu.

Takođe, ova SuperLumen opcija se uglavnom promoviše kao nešto što se koristi u poslednjoj fazi cvetanja radi boljeg rezultata. Međutim, to nije baš tako. Ta opcija oštećuje sijalicu, što je i logično, pa bi trebalo da se koristi pred sam kraj veka sijalice.
 
29.11.2015
59
143
33
Ja imam loša iskustva sa digitalnim balastima,tj.transformatorima u pretvaračima za solarne sisteme,najveći problem je je bio u interferencijama sa led televizorima i to tako da bi izbacili osigurači čim bi se upalio tv.Sa običnim katodnim tv-ima nije bilo problema.I kvarili su se puno više nego klasični.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Pricamo o HPS/MH ballastima, ne o solarnim sistemima i televiziroma :p Morao sam 4 puta procitat da skuzim o cemu pricas heheh :)
....oso ti sa kruski na jabuke.

Evo i moje skromno iskustvo sa digitalnim ballastom. Dobio sam 250W dimmable Nanolux ballast. Iako nekako vise vjerurujem el.mag. ballastima, ovaj me je ugodno iznenadio. Ima podesavanja 50-75-100% i radi odlicno. Za pocetak kada su biljke bebe, smanji se na 50% da ne shokiramo biljke sa svjetlom i temperaturom.
Drugo sto me fasciniralo je error check. Prije nego se upali napravi system check za nekih 4-5 mogucih errora (temperatura, spojevi...)... Preko blinkana ledice "kaze" sto joj ne valja. Ko za vraga mi je krepala lampa taman kad sam upogonio digitalku pa reko da vidimo sto ballast kaze.....i vidi ti to..... pametni ballast mi odblinka "problem". Svakih par minuta pokusa ponovo upalit upalit lampu i ako ne upali nakon 20-30(ne sjecam se tocan broj) pokusaja, ugasi se skroz, i to je super.
Svi znamo da kratki nestanci struje znaju napravit problem sa el.mag ballastima i nekad nece upalit lampu nakon toga. Kod digitalke je malo drugacije i ona ce sama pustit da se lampa ohladi i probat par puta upalit lampu.
Ono sto mi se jos svidja je soft-start. Paljenje lampe traje nekih pola minute da se polako ugrije....za razliku od elmag koje se trenutno upale i potegnu hrpu struje odjednom.
Od prednosti navodim jos velicinu, tezinu i temperaturu. Ova moja ima i ventilator koji radio savrseno. Ballast za vrijeme rade ne mijenja temperaturu. Konstantno je sobne temperature.
Isprobao sam istu zarulju na digitalki i na nekoj prastaroj el.mag prigusnici. Razlika je doslovno vidljiva u snazi svjetla(u korist digitalne)
Jedina mana je tog ballasta je buka tog malog ventilatora.
Dal trosi vise ili manje struje ne znam, ali definitivno znam da digatlni ne trosi struju na grijanje jer na starim balastima mozete jaja ispec :)

Eto. Ovo je moje skromno iskustvo sa digitalnim ballastom. Cuva zarulju, daje neku sigurnost ako se nesto desi sa instalacijama, ne grije.

E sad. Dal su digitalne kvalitetnije od el.mag..... ako cemo po broju komponenti i kompleksnosti....... mislim da su puno vece sanse da digitalna krepa, a i skuplji ili nekada nemoguc popravak.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
@peti element
ovo je bilo ocekivano i hvala im na tome, slusaju kritke korisnika heheh. Vec sam govorio, unutra je 20mm vent koji je totalni overkill za tu prigusnicu. Nisam nikad vidio tako mali vent sa tako minijaturnim lopaticama sa tolikim protokom zraka, bilo bi ok promjenit i stavit neki puno slabiji. Ocito da su koristili jedan te isti vent za 250w i za 600w...

@trubabuba
apsolutno nikakve smetnje na nicemu nisam primjetio. Primjetio sam samo tihi zvuk oscilatora kada pali lampu (u prigusnici ono zacvili), ali to je sasvim normalno za takvu vrstu elektronike.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: trubabuba
29.11.2015
59
143
33
Pricamo o HPS/MH ballastima, ne o solarnim sistemima i televiziroma :p Morao sam 4 puta procitat da skuzim o cemu pricas heheh :)
....oso ti sa kruski na jabuke.
...Pa ballast je transformator sa još nešto malo elektronike u sebi pa je i sistem rada u većem dijelu zapravo isti,pogotovo kod digitalnih,a tako se i kvarovi mogu dobrim dijelom poistovjetiti.Najveća razlika je da ballast na početku rada isporučuje veliku snagu (kod uključenja lampe) a poslije daje stabilan napon.Ballast se može napraviti od transformatora ili ups-a...
 
Poslednja izmena od urednika:
29.11.2015
59
143
33
Balast na početku rada isporučuje veliku naponsku snagu,takozvani visokonaponski impuls koji se mjeri u kilovatima.Neznam točno koje su cifre u pitanju za određenu lampu ali taj impuls može biti reda veličine i 25 kilovolti,to sam vidio kod kolege u radioni kad je ispitivao balast za (čini mi se) metal halogenu lampu.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
frend, balast ogranicava napon ("prigusujue" pa se zove i prigusnica) i drzi amperazu a za to o cemu pricas je zaduzen starter (pulse ingnitor) i on baca max 5kV da kresne lampu. stvarno bi bilo ok da se prethodno malo bolje informises pre nego krenes ovde deliti lekcije
 
  • Sviđa mi se
Reactions: RAHAN