Dimmable Digital Ballast 400w-1000w

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
01.01.2016
16
1
8
Death Star
Pozdrav svima, imam neku dilemu po pitanju elektronskog balasta. Imam boks 100x100x200 u koji bi za pocetak stavio sijalice 400w (hps + mh), ali ubuduce radi eksperimenta htio bi da povecam jacinu svetla na 600w pa onda mozda i na 1000w, citao sam na nekim forumima da Holandjani odavno stavljaju i vise od 1000w na 1 m2 kao da dobiju maksimum od jedne biljke i to me je jako zainteresovalo. Postoje balasti firmi kao Gib i Lumatek, ali ti balasti od 1000w imaju opseg podesavanja od 600w pa do 1000w, ali na aliekspres nasao sam mnogo balasta s jacinom od 1000w i koji imaju opseg od 400w pa do 1000w i cena im nije neka oko 150-200 eur sa dostavom, plus imaju garanciju plus imaju pozitivne feedbackove od kupaca, kad cena Gib i Lumatek od 1000w s opsegom podesavanja od 600w do 1000w pocinje od 300 eur pa nadalje. Interesuje me misljenje ljudi koji koriste elektronske balaste da li ima smisla uzimati balast sa aliekspresa ili cak mozda neko i koristi slican balast koji je porucio preko alija.. i interesovalo bi me da li neko koristi 1000w u boksu 100x100x200? Hvala svima na odgovorima i sugestijama.
 

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Sto bi narucivao od Kineza i cekao dostavu mesec+ dana kada i platio skuplje kada imas na Amazonu ili Ebay za 250-280 eu digitalni balast od 1000w?
Sta ako treba da reklamiras i saljes u Kinu?Razmisljaj o ceni slanja koja nije ista za Nemacku i Kinu.
Za box te velicine overkill je 600w.
Imaj u obziru da jace svetlo nekad vise skodi biljkama nego sto prija.
 
01.01.2016
16
1
8
Death Star
Sto bi narucivao od Kineza i cekao dostavu mesec+ dana kada i platio skuplje kada imas na Amazonu ili Ebay za 250-280 eu digitalni balast od 1000w?
Sta ako treba da reklamiras i saljes u Kinu?Razmisljaj o ceni slanja koja nije ista za Nemacku i Kinu.
Za box te velicine overkill je 600w.
Imaj u obziru da jace svetlo nekad vise skodi biljkama nego sto prija.

Slazem se upravo sam istraziovao i naletio na ovaj ballast na ebay, sta mislis je li ok firma i sam balast, znaci ima opseg od 400 pa do 1000 plus daljinski cijena s dostavom 315 eur

http://www.ebay.com/itm/Solis-Tek-M...ast-SE-DE-ALL-MODELS-BAY-HYDRO-/321156848431?
 

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
@GreenBelt, postoji odvojena tema o digitalnim balastima pa ćeš tamo moći da nađeš još informacija. Ja imam Lumatex-ov od 600W, i box slične veličine kao tvoj. I mislim da je 600W odprilike maximum za tu veličinu a da nemaš previše problema sa temperaturom u box-u (naravno to zavisi od još dosta faktora). I mislim da je generalna preporuka da za 600W bude veličine 100x100. 1000W na toj veličini bi bio overkill po mom mišljenju.

Imaj na umu da sijalice bi trebale da prate jačinu podešavanja ili barem sa "stepenom" razlike.
 

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Po onome sto sam citao dok sam trazio adekvatno osvetljenje znam da SolisTek pravi izvanredne balaste, jedni su od boljih.
Model sa daljinskim je mislim dimmable i podrzava sijalize od 400-1000w ili od 600-1000 nisam 100% siguran.

Mozes staviti bilo koju sijalicu od 400-1000 W bilo HPS bilo MH sa tim balastom koji automatski prepoznaje W od sijalice i dali je MH ili HPS.

Jos bolja opcija je ta sto mozes kupiti spliter i staviti 2x600 w na isti balast.
Pogledaj malo recenzije po netu a ja bi uzeo taj model sa daljinskim bez puno razmisljanja.

Srecno!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: GreenBelt

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Ja ne vidim potrebu za daljinskim, posebno u varijanti kada se za njega doplaćuje. Ako je balast fizički lako dostupan, daljinski je nepotreban. Koliko često planiraš da menjaš output snagu balasta?

@Brkato Prase, Možeš li da daš primer nekog balasta koji automatski prepoznaje W sijalice, jer za to prvi put čujem?
Koja je onda poenta podešavanja output W na balastu? Da je to tako, onda bi balast imao maksimalnu snagu, ti bi mogao da staviš koju god sijalicu hoćeš do te snage i ono bi radilo....ali ja se nisam susrela da išta tog tipa postoji.

I sam SolisTek, koji spominješ, kaže da mogu da se koriste slabije sijalice ali da nije preporučljivo jer to smanjuje rok trajanja sijalice.
Pored toga, može doći do promene spektra svetlosti koji sijalica proizvodi.
I kao treće, sijalica od 600W na podešavanju od 400W troši više struje nego sijalica od 400W na podešavanju od 400W.
 
01.01.2016
16
1
8
Death Star
ja bi uzeo taj model sa daljinskim bez puno razmisljanja. Srecno!

Hvala kolega na savetu, najverovatnije uzecu onda taj balast i to je to.

Ja ne vidim potrebu za daljinskim, posebno u varijanti kada se za njega doplaćuje. Ako je balast fizički lako dostupan, daljinski je nepotreban.

Pa slazem se, ali radi se o ceni 15 dolara pa vala nek bude, nije sad to neka velika cifra, ko zna kad ce mi zatrebat.. :)

@Brkato Prase, Možeš li da daš primer nekog balasta koji automatski prepoznaje W sijalice, jer za to prvi put čujem?
Koja je onda poenta podešavanja output W na balastu? Da je to tako, onda bi balast imao maksimalnu snagu, ti bi mogao da staviš koju god sijalicu hoćeš do te snage i ono bi radilo....ali ja se nisam susrela da išta tog tipa postoji.

I sam SolisTek, koji spominješ, kaže da mogu da se koriste slabije sijalice ali da nije preporučljivo jer to smanjuje rok trajanja sijalice.
Pored toga, može doći do promene spektra svetlosti koji sijalica proizvodi.
I kao treće, sijalica od 600W na podešavanju od 400W troši više struje nego sijalica od 400W na podešavanju od 400W.

Nisam ni razmisljao o tome, bas bi i ja volio da cujem misljenje u vezi toga..
 

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Pa sad to sto neko nije cuo ne znaci da ne postoji.

Upravo balast koji je linkan je takav i mozes staviti slabiju od 600w jer je multi watt i multi volt.Nije u pitanju samo retro-fit opcija nego trosi onoliko koliko je jacina sijalice.
One size fits all.
Mozes koristi na primer 600 w MH od proslog growa za vegetaciju i onda staviti 600HPS ukoliko ti je 1000 previse.

Rok trajanja nije bio predmet diskusije, i onako retko ko koristi sijalice onoliko koliko su nazivni sati.
Kao cetvrto ovde je rec o SolisTek Matrix balastu koji trosi onoliko watti koliko je sijalica, ni manje ni vise tako da ni to nije tacna informacija.
A to oko spektra ne bi ni komentarisao.

GreenBelt druize daljinski nije samo fancy stvarcica da bi mogao paliti i gasiti iz fotelje nego prvenstveno sluzi kao timer da programiras vreme paljenja i gasenja da ne bi morao sedeti kuci i cekati da dodje vreme da upalis ili ugasis.
Mehanicki timeri jesu dobri za tu namenu ali nisu pouzdani, bar iz licnog iskustva sa timerima.
Balast podrzava i DE(double end) sijalice koje su skupe i komad je 100+- eu ali zato imas 2100 umol.
Opet ponavljam licno mislim da je 1000w previse za tvoj box mada nije lose imati 1kw balast pri ruci.
Uzmi u obzir i Gavita Pro 600/750 E-Series i ako mozes da priustis kupuj odmah.
Ima na forumu momak(MMSplit korisnik) growa sa Gavitom i baci pogled, uveri se sta zaista ta famozna Gavita radi.

Pozdrav
 
  • Sviđa mi se
Reactions: MMSplit

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Pa sad to sto neko nije cuo ne znaci da ne postoji.
Upravo balast koji je linkan je takav i mozes staviti slabiju od 600w jer je multi watt i multi volt.Nije u pitanju samo retro-fit opcija nego trosi onoliko koliko je jacina sijalice.
One size fits all.
Pričao si o balastu koji "automatski prepoznaje W od sijalice i dali je MH ili HPS" linkovani balast ne prepoznaje ništa automatski već se manuelno podešava output snaga. Tražila sam informaciju o tom "automatskom". I nema potrebe da budeš pasivno agresivan u porukama, samo sam link tražila o tome šta si pričao :thumb:


Na testu rađenom 600W balast, podešen na 400W sa 600W sijalicom, balast troši 20-30W više nego sa podešen na 400W sa 400W sijalicom.
Naravno da je bitan rok trajanja sijalice.
A promena spektra svetla zavisi i od vrste sijalice, ali ajde čak to i da zanemarimo.

20-30W više + smanjen rok trajanja sijalice = na duže staze jeftinije da kupiš odgovarajuću sijalicu.
 
01.01.2016
16
1
8
Death Star
Opet ponavljam licno mislim da je 1000w previse za tvoj box mada nije lose imati 1kw balast pri ruci.
Uzmi u obzir i Gavita Pro 600/750 E-Series i ako mozes da priustis kupuj odmah.
Ima na forumu momak(MMSplit korisnik) growa sa Gavitom i baci pogled, uveri se sta zaista ta famozna Gavita radi.

Pozdrav

Ok, hvala kolega, ipak ja sam pocetnik u ovome, pa sve moram da pitam sto mi nije jasno, odgovorio mi je prodavac da ovaj balast ima podesavanja od 600 pa do 1000
"Yes these are Dimmable but they have these Setting, Solis Boost, 1000w, 750w, 600w" sto mi je sad malo cudno, jer kako onda ova slika koju sam nasao (u prilogu).

Apsolutno se slazem sa tobom, nikad se ne zna kad ce i sta zatrebati, bolje sad platiti malo vise, ali da imas stvar do kraja sto se kaze, zato i gledam balast od 1kw, ali za pocetak krenucu sa 400w, a dalje ko zna mozda bude neki boks veci, ili sijalice ulete jeftino, uglavnom neka bude, od viska glava ne boli. :)

Sto se tice daljinskog i tu se slazem, mada vec sam kupio digitalne tajmere u struju, ali neka bude i daljinski.

Hvala ti na info, pogledacu i taj balast da vidim o cemu se radi.

Evo nasao sam Gavitu, ali opcije od 400 do 660

http://www.gavita-holland.com/index.php/products/digistar-ballasts/item/digistar-600e-eu.html

Po tvom misljenu koliko je ona bolja od solis tek i u cemu je bas razlika izmedju solis tek i gavite, hvale i jednu i drugu.
 

Prilozi

  • solis.jpg
    solis.jpg
    80,8 KB · Pregleda: 15
Poslednja izmena:

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Ne znam dali i koliko je Gavita bolja od ST jer nemam niti jednu nitu drugu zato sto sam kupio LED ali izmerene vrednosti su im veoma slicne i obe su u vrhu.
Mozes pogledati recenzije na YT i videti koje su im Umol vrednosti(u prevodu kolicina efektivnog svetla koje biljke koriste pri fotosintezi).

Gavita u hortikulturi je kao Mercedes u auto industriji, robusna, pouzdana, kvalitetna ali i skupa.
Razlika izmedju ta dva balasta za nas koji growamo u boxovima od 1m2 je veoma mala ili mozda bez znacajna tako da nemoj da se opterecujes sitnicama i tehnickim detaljima.

Koji god balast da odaberes neces pogresiti jer su oba vrhunska ali uzmi u obzir da je zamenska sijalica oko 100 eura.
Neces pogresiti ako uzmes i Lumatek balast sa na primer Philips Son-T Pia Green Power sijalicom i za razliku u ceni uzmes odlican reflektor poput Adjust a Wing Avenger.
Ako si iz Hrvatske pogledaj u IGrow oni su distributeri za Gavitu pa pokusaj dobiti neki dobar popust.

U zdravlje.
 
01.01.2016
16
1
8
Death Star
Drug poslao sam ti pm, a kazi mi na koje sijalice mislis kad kazes zamenska, ja planiram da uzmem dvije hps + mh od 400w Osram, cena im je oko 30 eur i jednoj i drugoj.
i ovaj ct

http://www.***********.com/index.php?route=product/product&path=18_65&product_id=1205
 
Poslednja izmena:

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Haha Splico ne budi tako skroman :)
Nije reklama nego sam realan.

Ok mogu da preformuliram:
Imas na forumu vanseriski grow od momka-user MMSplit koji ima famoznu Gavitu ali ona samo malo pomaze, dok za grow koji je za naslovnu stranu High Times-a zasluzan njegov tajni nevidljivi carobni stapic koji fukncionira samo dok je navaren prvoklasnom travurinom!

Samo nemoj da se tek sada uobrazis i prestanes da pises reporte ili odgovaras na pp :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: MMSplit