Diskus hernija i problemi sa kičmom

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Već jedno deset godina se natežem sa kičmom u lumbalnom dijelu. Imao sam neku saobraćajku i poslije nje sve je krenulo nizbrdo. Naime uspio sam se oporaviti i početi živjeti normalan život. Uspio sam se opet vratiti sportu, planinarenju itd

Međutim ovo ljeto opet se desio gaf. Ovaj put na drugom diskusu i možda donekle i gora situacija jer je po sredini. Prvi put je povukao na desnu stranu pa je bol išao kroz nogu. Međutim ovaj put kao da je nova bolest sve je veoma klimavo boli kičma direktno. Stvara dosta nekih nemirnih i nervoznih dešavanja kroz tijelo od sindroma nemirnih noga (RLS) do svakakvih gluposti. Ima dosta povezanosti i sa kompljuterima i sa problemom današnjice. Najljepše od svega je da stega koja pritiska kičmu nestane poslije prvog dima. Nešto stvarno nevjerovatno.

Ako neko ima sličnih problema neka slobodno napiše. O materiji znam mnogo. Takođe vjerovanja da postoji neko ko će te odmah ispraviti....neki stručnjak mađioničar....moguće za nekog DA, a za nekog NE. Lik koji je ispravio Divca je isto rekao nekom može pomoći odmah a nekom poslije dugotrajnog tretmana pa opet nikada nisi svoj. A sve naravno puno košta.

Bio sam na sve vrste terapija. Akupuntura se pokazala najboljom i plivanje sunce aktivnost vježbe imaju svog uticaja ali jedno je sigurno barem u mom slučaju.

Za oporavak treba vremena i strpljenja!

Hirurg kaže da se klackam i jesam i nisam za operaciju. Zbog godina bolje da odložimo to jest da se oporavim od ove povrede pa ako se opet desi da će vidjeti da intervenišemo hirurški. Što se tiče operacija slušao sam samo najbolje. Ali eto svi kažu što kasnije to bolje jer svakako ni operacija nije magični štapić.

Dok je marihuane i čekanje lakše pada. Čak mislim da ne bi ni duvao često da nije do bolova ali to ne znamo sa sigurnošću :)
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
nije diskus, ali ortopedski problem jeste bio, imao sam lomove i iscasenja prstiju na stopalu pre dvadesetak godina i koliko se secam trava je bila vise nego bolji analgetik od raznih pilula koje sam prestao f=da uzimam nakon dva tri dana, i sto je jos zanimljivije, bol nisam ocecao satima nakon prestanka higha.
edit,
ustvari, nije da nisam osecao bolove, ali to je bio nekakav osecaj da mi prija bol, ako se to moze razumeti.
helsinki sindrom ali sa bolovima :D
 
Poslednja izmena:

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Ja imam dosta problema sa kraljeznicom sto genetskih sto zbog posla koji se svodi min 8h sjedenja i to ne bas pravilnog i ulje to jest krema definitivno pomaze ali to je samo da ublazi bol al ono sto mi je pomoglo da uopce neosjetim probleme i da se svedem na jednom godisnje neko blaze ukljestenje je plivanje 2-3 puta tjedno po 1h i bolovi su bili moja proslost...sad dok ovo tipkam osijecam zatezanje i vec znam kako ce se zavrsiti a prekinuo sam plivati zbog obitelji i posla prije godinu dana i evo ih opet nazad da me podsijete da valja opet navuc kupace i vratit se u formu

Edit: sto se tice operacija otac mi je operisan i nije lose prosao al on je poseban slucaj a dvojica kolega su operisani u zadnje dvije godine i kod jednog je stanje isto a kod drugog se pogorsalo i ceka na red za slijedecu sa kojom zele popraviti stetu nanesenu prvom...koliko sam pricao sa doktorima u vezi kraljeznice sve se svelo samo na jedan odgovor dok god mozes hodati i trenutno stanje ti neprijeti nekim ozbiljnijim ostecenjem nekog od zivaca oni nisu za operaciju vec ponavljaju kao papagaji da se prilagodimo svom stanju i redovito vjezbamo misice da smanjimo opterecenje kraljeznice ali svima nam je lakse progutat tabletu nego otplivat par km ili odradit desetak serija trbusnjaka i vjezbi za kraljeznicu
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

Lilly

Aktivan Član
12.08.2011
84
302
53
Wonderland
Moj drugar se dugo mučio sa diskus hernijom i operisan je, mislim da je na prvom vratnom pršljenu, ugradili su mu veštački disk i kaže da je sad kao nov... naravno posle operacije je jedno vreme imao bolove, ali to se sve dalo izlečiti vutricom, spurnja jedan i zaboravi da su ga seckali i uopšte da ima kičmu :cool23: mada možda će morati i na nekom nižem pršljenu da radi istu operaciju jer se baš s*eb'o, ali ima dobra iskustva sa prvom operacijom, a i zna koji lek da uzima :spliff:
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
otplivat par km ili odradit desetak serija trbusnjaka i vjezbi za kraljeznicu

Plivanje i trbusnjaci nisu bas naj naj rijesenje. To jest zavisi kakvo plivanje. Kraul stil zateze kicmu i vrsi pritisak na kicmu ma koliko mislili da je dobro nije bas najidealnije a da ne govorimo o vlaznosti koja je presudna kada je pitanje kicme zato u kisnim danima bol postaje jaci u vecini slucajeva. Doduse plivanjem jacas ostatak organizma pa je lakse nosit ostatak tijela to jest pomazu drugi misici. Ako imas odvojit neki dukat podji na akupunturu par tretmana nekom pomogne fenomenalno a nekom ne...zavisi u koju grupu ljudi spadas i kako sprovodis impulse. Znaces poslije 1-2 tretmana. Moguce da ti bude gore poslije prvog al ne gubi nadu podji na barem 3.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ja sam imao dosta problema sa kralježnicom, pokušavao sam plivanjem i svaki dan nakon plivanja noću nebih mogao zaspati od bolova i dolazilo je čak do gubljenja osjeta nad lijevom nogom. U jednom trenu kad sam primjetio da više nemogu prehodati više od 200 metara u komadu i stojati duže od 2-3 minute na mijestu pomislio sam to je to, nema druge nego pod nož. E onda sam upoznao jednog fizioterapeuta koji radi u bolnici terapije i on me pozvao da dođem sa pratnjom jedan dan kod njega pa će naučiti moju pratnju kako će raditi samnom statičke vježbe za dolnji dio kralježnice. I tako ja poveo ženu i čovjek pokazao točke na tijelu koje aktiviraju mišiće, nevjerovatno kako se mišići počnu aktivirati dodirom na par točaka. Naprimjer kost ispod lakta je jedna od točaka, a druga je između rebara podno bradavica. Vježbe se rade svaki dan 40 minuta, ne rade se nikakvi pritisci na te točke nego jednostavno vam osoba sa kojom vježbate položi prst na te točke i čudo počinje, stim da morate biti poravnati i u određenim položajima. Leđni mišići počnu tako titrati i skakati da je nevjerovatno, aktiviraju se neki mišići za koje nisam ni znao da postoje. Bitno je da se vježbe nesmiju raditi kad se čovjek osjeća loše jer se stanje organizma pogorša, i u slučaju da imate povišenu temperaturu čim se aktiviraju mišići temperatura skače do granice opasne po život, a isto tako dijeluje i na raznorazne upale. Uglavnom, nakon 4 mjeseca statički vježbi ja sam se preporodio, bolovi su prestali, koordinacija se popravila, i sada održavam to vožnjom bicikla i ljeti plivanjem i više nemam problema nikakvih. Preporučio bih svakom tko god ima problema sa kralježnicom da se konzultira sa fizioterapeutom oko statičkih vježbi jer su stvarno mene preporodile. Kod mene je obiteljski urođeno da se javlja stenoza spinalnog kanala kralježnice, evo otac mi je imao dva zahvata u dva mjeseca i da kucnem u drvo dobro se oporavlja, a s godinama vjerujem da će i mene to dočekati.
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Klasicna prica 98% ljudi koji su krenuli na plivanje i vrlo brzo shvatili da im je jos i gore ali ima zasto je tako...ja sam krenu na tecaj plivanja gdje sam bio naglasio da imam odredjenih problema sa kraljeznicom i prilagodili su mi program tako da prva 3 mj nisam prelazio vise od 10 duzina (250m) za 45 min dok nisam malo ojacao misice i naucio osnove pravilnog plivanja...onda sam slijedeci 3 mj usavrsavao tehniku kraula i prsnog plivanja jer mi je to najvise odgovaralo i nisam prelazio vise od 20 duzina s tim da cijelih 6 mj je vecina plivanja bila sa svi pomagalima koji se koriste za usavrsavanje tehnika i rasterecivanje odredjenog dijela tijela...nakon 6 mj sam ostavio pomagala i poceo plivanje sa grupom i malo po malo nakon 1 god sam prvi put preplivao 1 km bez zaustavljanja i tu sam poceo osijecati dobrobiti plivanja kad sam skako u bazen i sve misli ostavljao vani i samo klizio kroz vodu bez da se umorim svaki put sam se osjecao kao ponovo rodjen a dosao sam na 120 duzina (3km) za 45 min....plivanje je savrsen sport za probleme sa kraljeznicom ali treba savladati tehniku pravilnog plivanja i ici postepeno a za to treba vremena i jako puno volje ali dobit za cijeli organizam je ogromna i puno trajnija od bilo koje terapije...ja cu uskoro opet poceti meni odlicno odgovara ali morao sam stati zbog obaveza jer sam zaboravio da bi mi zdravlje trebalo biti na prvom mjestu
 

Falket

Aktivan Član
20.06.2014
116
1.037
143
Imao sam problema sa hernijom (SL5) trebao sam na operaciju ,ali nisam hvala Bogu ,bar 5. Poznanika je u zadnjih 10 GOD išlo na operaciju i vidim ih i kažu da nemogu ništa kao prije svoj problem sam riješio sto sam ojačao ledjne i trbušne misice ,postoje vježbe, polako i lagano .Jednu cijelu zimu nisam bio sposoban za ništa samo 25 %,živca koji je išao kroz desnu nogu je radilo Užas jedan , ko je imao problem zna.
Treba bit strpljiv ,pravilan stav bez savijanja u krčmi ,treba čučnuti pa dizat teret,pravilno sjedit i Non stop stiskat guzne misice dok voziš auto,sjediš ,jedeš,penješ uz skale , da se napinju i jačaju. Domaćin riječnikom treba ojačat misice oko kičme jer oni postaju kilavi- slabi i dolazi do hernije.
Ovo je način na koji sam riješio ovaj problem sad nosim,potežem,kopam,neman nikakvih problema.
Bio sam i u toplice Bizovačke ,za to u RH. Specijalizirana ustanova
Sta se tiče plivanja ,doktori su mi rekli da je za ovo dobro plivat samo ledjnim stilom.
 

209

Organic wannabe...
19.03.2015
369
2.324
143
Stockton, California
Imam problema sa ledjima zadnje 4 godine, od aktivnog bavljenja borilackim vještinama. Meni uz cannabis najviše pomaže umjereni trening u fitnessu sa naglaskom na core tj, trbušne i donje ledjne mišiće. Takodjer prije treninga uvjek radim mobiliti svih zglobova u tijelu. Poslije treninga foam roller i obavezno istezanje. Toplo hladni tuševi, joga, plivanje, novi madrac sa memori pjenom, vruće kreme kad je nepodnošljivo i naravno dobra indica prije spavanja su stvari koje meni puno pomažu. Što manje sjedenja, više kretanja, manje tableta i operacija kao zadnja, zadnja solucija. Peace
 

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Diskushernija me mučila godinama. Na koncu je završilo operacijom u 27-moj godini života. Dimim redovno, godinama, svakodnevnop ali Jox mi nikada nije pomogao sa bolovima. Čitam vas i kontam šta je onda sa mnom. Meni ne pomaže ništa osim neke bobe za bolove i to neka sa 800 i više mg. Bolovi nisu više jaki kao prije operacije i ne ostavlja me više nepokretnu svako malo ali sam svakako ograničena u kretanju, hodanju, sjedenju, ležanju kao i u svim drugim svakodnevnim aktivnostima. Dim sam meni nije od pomoći, možda ulje ali nema tog dima koji može pomoći kod ove bolesti. Makar je to moje iskustvo.
 

Smells

KOSC
Poznanik Foruma
12.10.2014
1.641
4.128
188
Špičkovina
Tema za mene :)

Mišićne fascikulacije,trzaji...i grčevi,na nogama (obje,ali puno više desna noga) i mišići torza,oko rebara...prvo se manifestiralo kao da imam nesto ispod desnog rebra,kao da mi je lopta unutra,smeta...pa lagana bol,uglavnom smetalo je...ispostavilo se da je to cijelo vrijeme grčenje mišića...uglavnom,po nalazima,kraljeznica...cekam magnet...

Napravio 2 nalaza :

20151002_200230 (Custom).jpg 5fd3cfb6e192dc5331f11d7c56edc8d1e83aa726dc00c24e4ea5c311f2b5acee.jpg
 

Garo

Banned
Banovan
14.02.2016
19
8
3
28
Tema za mog tetka.Naime pao je sa skele prije odprilike godinu dana radio je na gradjevini i pao sa skele.Sada kad sam mu citao tvoje iskustvo sve sto sam procitao poklapa se sa njegovom pricom 90% toga...E sad on je isao u toplice/banje ili kako se vec to zove plivao tamo sta je radio ne znam ni ja sve .To mu nije pomoglo,primao je inekcije ,pio tablete imao je strasne bolove.To mu se smanjilo dosta ,ali i dan danas osjeca bolove.Ja kada sam mu procitao ovu tvoju pricu @Vutragenjo on je na trenutak i pomislio da bih mu trava mogla pomoci .Ali njegov primitivizam u njemu je jaci od zelje da proba.Tako da rekao je sve samo ne trava ,ne shvacam takve ljude nazalost.Tom usadjenom primitivizmu jednostavno nema ljeka i to mi je zao .Probacu ga jos malo podgovoriti da proba sa travom ,ali cisto sumnjam .U svakom slucaju drago mi je da sam naisao na ovakvu poucnu i dosta korisnu temu,hvala na tome... :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutragenjo

Garo

Banned
Banovan
14.02.2016
19
8
3
28
Da,da na to sam i mislio .Mislio sam da ce mu manje stetiti da pusi travu nego da pije tablete protiv bolova.Jer svakako ce ga trava vise popustiti i manje ce osjecati bolove ,u svakom slucaju trava daje vecu korist od tableta.Tablete koliko pomognu jos toliko odmognu...
 

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
ma da, ali ne možeš napušen otići na posao a i tu boli. Daleko od toga, da dim ne ublaži bolove jer dovede nerve do opuštanja, kao neka tableta za smirenje što uradi. Nama svakako uz tablete protiv bolova daju i nešto za opuštanje a to nam može i trava pružiti, ali i dalje tvrdim da trava ne može pomoći na neki trajni period. Ko nije pokušao oboje, ne može ni tvrditi suprotno. Ali vjerujem da su ove vježbe od pomoći ako se rade redovno i ispravno. Pokušat ću.

Edit; i vjerujem da bi ulje vjerovatno bilo od velike pomoći. Pokušat ću i to ali prvo moram da napravim ulje, što ću i uraditi u skorije vrijeme.

kosmo.jpeg :D
 
Poslednja izmena od urednika:

The Man From Utopia

Aktivan Član
06.08.2009
172
129
43
51
Narode, meni pomogne običan magnet vezan oko pojasa, samo ga postavim na bolno mesto i za neko vreme bol jednostavno prestane:whato::Probajte ništa ne košta, može do 4cm veličine da bude magnet, ja ne bi stavljao veći i to da bude keramički(crni), nikako neodijum i sl.
 

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.746
258
out of space & time
opet ja u temu koja je vec vjerovatno dead,al ajd mozda neko od zainteresovanih i vidi.. :)
dakle imam problem sa donjim djelom ledja jos od puberteta. probao sam svasta,fizikalne terapije,kiropraktika,akupunktura,razne vjezbe,joga,da ne spominjem razne preparate i tablete za bolove i ko zna sta sve...ali to samo djeluje kratkorocno na simptome,ali uzrok i dalje ostaje. nisam nikad snimao kicmu,ne znam je li diskus,vrlo vjerovatno,bio sam u par navrata bukvalno oduzet po mjesec dana u krevetu,nesposoban za bilo sta..
i trazeci po internetu neko trajnije rjesenje mislim da sam ga nasao. radi se o anti-gravitacijskoj terapiji. zapravo je vrlo jednostavno. okaciti se naglavacke na vratilo,ili za pocetak na kosu klupu,i provesti tako par minuta dnevno sasvim je dovoljno. poenta je da je gornji dio tijela tezi od donjeg,i istezanje koje se desava je optimalno da se oslobodi zaglavljeni disk izmedju prsljenova. izvori ovog vida lijecenja nalaze se kod istocnjackih naroda,spominje se i u vedama kao nacin da se stanje cak i trajno sanira/izlijeci.
licno iskustvo-na vratilo se jos nisam kacio,ne mogu u mojoj okolini da nadjem gravity boots kojima se najlakse zakaciti na vratilo,ali probao sam nesto slicno kosoj dasci. radi se o drvenom stepenistu sa otvorenim razmakom izmedju skala,zakacim se stopalima izmedju dvije gornje skale i opruzim ledja niz donje,naravno postavim par tanjih jastuka da me ne zulja. iskreno meni pomaze,vec poslije par minuta osjecam da nema onog glupog pritiska u kicmi koji me uvijek prati.
vidim na internetu ima da se naruce razne gravity boots,al jos to izbjegavam,jer nervira me ono na slici super a kad uzmes proizvod u ruke vidis neka sklopocija plasticna pa ne znas oli se stropostat na glavu sa vratila,pa onda jos i problemi sa vratom :) mada mislim da cu morati da narucim,jer kad pitam ovuda po radnjama gledaju me ko da sam pao s marsa..
anyway,mozete da probate ovu jednostavnu tehniku,ne moze da skodi,samo polako i pazljivo,za pocetak dobra je i kosa klupa,ili tako nesto slicno,improvizujte.. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 209 and CilI