DIY 270W LED Panel - 30W LED chips + 50W drivers + CPU coolers + ALU panel

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
:) .. Nema frke. .. nemoj se osjetiti pogodjeno i misliti da ja imam neku potrebu nesto "pametovati". Ja takodjer upravo radim na DIY LED-lampi, a i inace sam prilicno aktivan DIY entuzijast na mnogim poljima nevezanim za ovu tematiku. Samo iznosim misljenje u zelji da pomognem.

Dakle ako su ti driveri Constant Current, oni su dizajnirani da "guraju" zadanu amperazu kroz LED chip, a to postizu tako sto reguliraju napon (voltazu) dok ne zadovolje zadani "current" (iliti amperazu) - Constant current driverima je amperaza fiksna dok im je napon varijabilan u rasponu koji je naveden na specifikaciji drivera. Ako na primjer uzmes LED chip koji nominalno radi na 900mA @ 34V i spojis ga na Constant Current driver koji daje 4200mA @ 25-40V vidjet ces vrlo jaku svjetlost koja ce trajati vrlo kratko (par sekundi) ;) .. kao sto sam ti rekao vecina LED chipova moze istrpiti i dvostruko vece amperaze od nominalno navedenih (pogotovo ako imaju dobro hladjenje) ali se gubi smisao LED-a jer ti efikasnost po wattu pada ispod 80-90 lm/1W i tada je HPS opet u debeloj prednosti sto se omjera svijetlo/trosak struje tice. Volio bi da sam u krivu ali ako ti je multi skoro pri ruci izmjeri pa ces vidjeti.

.. ALI i s ovom tehnikom koju vec imas mozes dobiti funkcionalan i znatno efikasniji setup sto se tice lm/1W.
Ovako;
Spoiji 2 COB-a PARALELNO* na jedan driver. Dakle treba ti samo 5 drivera i 10 COB-ova (iskoristi i onaj rezervni COB) i onda ce ti amperaza jednog drivera biti podjeljena izmedju dva COB-a i oni ce raditi na 750mA svaki sto je fino i sigurno. Ovakvim spajanjem ces imati sveukupno gledajuci imati manje svijetla nego sa "prepumpanim" COB-ovima ali ce ti se zagrijavati PUNO manje i lampa ce ti trajati puno duze bez izgaranja chipova nego u sadasnjem sistemu. Efikasnost konverzije svijetla po ulozenom wattu ce ti biti puno puno bolja jer u ovoj kombinaciji koju ti navodim "underdrive-as" LED chipove (Googlaj "COB under-driving and efficiency")

*Paralelno spajanje vise LED chipova na jedan driver generalno nije idealno/preporuceno (ali vise manje - funkcionira OK) bas iz razloga da u slucaju ako jedan chip strada (googlaj COB power hogging i COB thermal runaway) drugi ostaje sam na punoj amperazi drivera koji ih je napajao oba i samim time i drugi LED chip je preopterecen i stradava ubrzo nakon svog "para"

Necu vise mudrovati,..Eto :)

Isprike prijatelju. Ja sam taj koji nije dobro provjerio. Ovi driveri daju CONSTANT CURRENT, a ne koliko potrosac uzme. Jucer sam izmjerio i dobio 1,5A u strujnom krugu. Ali jednu stvar sam dokazao, LED deklariran na 900mA MOZE raditi na 1,5A. :)
Nadalje, svima koji ce se u to upustati, provjerite dobro. Ako kupujete 30W LED chipove onda kupite i 30W drivere. Ja sam kupio 30W drivere, ali mi je Kinez poslao 50W. Da se ne zezam sa slanjem opreme natrag jer ce me kostati vise nego sami driveri, spojit cu kako je kolega napisao. U paralelu dvije LED-ice na jedan driver. Istina da ce bit 750mA po LEDu, ali bolje i to nego da mi skoro 40% manje svijetle.

Hvala jos jednom na upozorenju koje me ponukalo da sve dobro izmjerim.

Cheers!
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
U proscesu je dogovor sa Kinezom da posalje ono sto je zapravo kupljeno, a to ej 30W, a ne 50W driveri. Do onda bolje da rade paralelno nego da gubim energiju.
 
10.04.2009
57
86
18
Pitanjce u vezi tih cob led chipova...

Dali bi bilo dobro uzeti 50w chipove, a 30w drivere? Da se produzi rok trajanja led chipova? Dali bi se driveri jace grijali i dali bi se njima onda skratio vjek trajanja?

I da to tako dobro funkcionira koliko bi otprilike trebao chipova da bude ekvivalent 400w hps-u tj. da pokriva box 90x90x180
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mtran

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
I da to tako dobro funkcionira koliko bi otprilike trebao chipova da bude ekvivalent 400w hps-u tj. da pokriva box 90x90x180

9 x 30W ti je ekvivalent za 400W HPS na tom prostoru. A @Stipe ti je sve rekao. Driver ce napraviti "kabum" ako to mislis raditi.
 
08.07.2015
492
203
43
Moje misljenje je DA.
Ako 30W drv daje 900mAh
a 50W drv daje 1500mAh
naravno podrazumeva se da su isti naponi ti ces prakticno voziti led na oko 60%.
Ako se secam Smells je rekao da Hans radi na 50% snage sto si i ti dobio.
Najednostavniji nacin za Hansa i sl je da fab drv otvori i sa potenciometrom ili zamenom elektronoke dobije to isto a moze i sito stampa,u sta sam skoro ubedjen.
Time dobijas bas sto hoces - dugovecnost u stvari manju temp led.
Ja licno nevolim tu vrstu led zato sto je serisko paralelna veza + mnogo grejanja na malom mestu.
Iole posteno skockan drv ne zanima sta ti vozis sa njim,on pusta onoliko koliko je napravljen.Znaci jedino lose je sto ga vozis na max svojih karakteristika i to utice na njega a ne led kao sam.
Spremi dobre vente da ih hladis jer neki strucni elektronicari,za razliku od mene, su cak pravili vodeno hladjenje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: iSensation

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ja se pogubio u ovim tekstovima. Prvo morate znat o kojem spoju i kojim ledicama pricate. Serijski ili paralelni? Ili oboje
Ako koristite velike COB-ove tipa 50, 100W onda koristite i drivere za te chipove. Znaci na led driver od 100W mozete paralelno kacit ledice dok zbroj snage ne prelazi 100W. Mozete samo manje ledica paralelno da rasteretite driver. Ledica(e) ce isto radit bilo njih 50w ukupno ili 100W. Znaci napon ce biti isti. Pricamo o cobovima koji se spajaju paralelno ili driver per chip. Ove 3w bas i ne mozete paralelno spajat. Barem ja jos nisam vidio takve drivere.
Ako spajate serijski (obicno 1 i 3w chipovi) onda se koriste serijski driveri koji su deklarirani na maximalan izmjenjivi napon u seriji i fixnu struju. Ako mu je maximum 85V i 650mA onda ce on uvijek davat 650mA. A ledica u seriju se spoji toliko da ukupan nazivni napon ledica ne prelazi 85V. (brojke bacam napamet). U ovom slucaju rasterecujete driver na nacin da stavljate manje ledica od maximuma sto driver moze gurat. Ledice ne mozete rasteretit na nacin da ih ima vise ili manje....to je glupost. Jedino slabiji driver pa ledice dampat...tipa ako neki krug ledica radi na 700mA, stavi se driver od 650mA. Iako sa kineskim ledicama i driverima niti to ne pomaze i pregaraju sa vremena na vrijeme.

Dali bi bilo dobro uzeti 50w chipove, a 30w drivere?
Moje misljenje je DA.

Nece to funkcionirat. 30w na driveru oznacava maximum od 30w koje on moze gurat. Kak ces onda pristekat 50w?

 
08.07.2015
492
203
43
Nekoliko postova je bilo da su radili na 50%.
Za realniju sliku ne treba meriti na utikacu vec neposredno pre ulaska zica na led i to napon i struju.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Led bi sigurno trajao duze a drv bi radio na max kao da je 30W
Naravno da to znaci da imas 60W stvarnih umesto 100w.
Znaci ja mogu kupit 10W led driver i zakacit 10 ledica od 50w i svaka ce radit kao da je 10w?

Ti growaj kako oces i spajaj kako oces, ali nemoj drugima govorit gluposti. Na taj nacin nece nista uzgojit kao sto se vidi i u tvojem boxu...a da ne pricam da ce baciti novac na ledice ili da se nesto zapali u boxu.

Ako je driver 50w onda se ne preporucuje spajat vise od 50w na njega. Isto to vrijedi i za sve druge drivere. Nije to digitalni hps ballast pa da mos dimmat 400w hps na 200w ili 300. Dimmanje i Pmax je nebo i zemlja.
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Hoces reci perpetuum :)
Iako se slazem, nema smisla sto si tvrdio u vezi 50W chipu na 30W driveru. Probaj spojiti po toj logici 10-ak pc ventova na punjac od mobitela i javi kako je proslo ;)
 
22.01.2016
16
20
3
110
Ljudi ..polako! :) .. nemojte se sad jos posvadjati oko ledova i drivera.
Stvar s LED-ovima, a koja najvise zbunjuje ljude je ta da je LED-chip DIODA, a ne klasicno trosilo kao npr. zarulja.
Kod klasicnih trosila i napajanja (npr halogene zarulje i transformatori) situacija je drugacija jer svako trosilo (zarulja) "vuce" struje koliko joj treba i sama regulira amperazu kroz rast otpora.
LE-DIODA nemoze sama regulirati jakost struje koja kroz nju prolazi. Jednom kad se zadovolji njezin FV ako nema vanjskog ogranicenja struje (amperaze) dioda ce u rasponu od nekoliko volti provoditi struju onako tek da jedva tinja, a na samo nekoliko volti vise toliko puno da se sama spali (ako joj driver moze dati toliko amprea)

Na slabiji driver MOZETE spojiti jacu LED diodu jer LED dioda NE "VUCE" struju kao zarulja. Ako driver daje dovoljno napona da dioda pocne provoditi (FV) kroz diodu ce teci onoliko ampera koliko driver dozvoli.
Ako na taj isti driver spojimo dvije takve diode .. nema nikakve drame jer ce driver biti jednako opterecen (Constant Current driver - davat ce ampera koliko je napravljen da daje) samo ce ta amperaza biti podjeljena izmedju dva LED-a (naravno ako smo ih spojili paralelno na driver). LED-ovi ce svijetliti s pola inteziteta svaki u odnosu na situaciju kad je samo jedan spojen na driver.
Dakle na driver mozete spajati vise LED-ica u paralelu samo se snaga struje (amperaza) dijeli medju LED-icama. Naravno ako vam koja LED-ica u medjuvremenu crkne preostale LED-ice preuzimaju taj dio amperaze na sebe (podjeljen).
 
10.04.2009
57
86
18
Uhhh... Neko za, a neko protiv.. Pa si ti sad misli :)

Al ovaj zadnji odgovor mi ima smisla jer bas to ako je driver CC onda ga prakticki niti nemozes preopteretiti...

Ono sto bi ja htio jest da LED COB chipovi ne rade full snagom nego kako kaze #mtran na cca 60%. Da im produzim vijek trajanja i da se ne griju tako jako(logicno mi je da ce se slabije zagrijavati nego da rade full).

Ono sto ste savjetovali korisniku koji je otvorio temu da spoji dva 30w chipa na 50w driver u seriju mislim da nije dobro jer se onda dijeli voltaza. Ispravite me ako grijesim.

I sad stvar koja se meni vrti po glavi i kako bi ja htio napraviti svoj diy led je sljedeca.

U svakom slucaju bi kupio 9 COB-a od 50w.
1. situacija: za svaki COB jedan driver od 30w. Tj. 9 drivera od 30w tako da svaki chip ima svoj driver.

2. situacija: 3 drivera od 100w. U ovoj situaciji bi spojio po 3 chipa na jedan driver u paralelu..
Sta bi bilo bolje?


I jos jedno pitanje ;)
Dali chip od 50w koji dobiva 30-35w struje(znaci radi na cca 60%) daje isto tolko svijetla kolko i chip od 30w koji radi na 100% ??

Nadam se da sam razumljivo napisao post i da kuzite sto bi htio postici.
Ima li to smisla opce?
 
08.07.2015
492
203
43
U ovoj situaciji bi spojio po 3 chipa na jedan driver u paralelu..
Dakle na driver mozete spajati vise LED-ica u paralelu samo se snaga struje (amperaza) dijeli medju LED-icama. Naravno ako vam koja LED-ica u medjuvremenu crkne preostale LED-ice preuzimaju taj dio amperaze na sebe (podjeljen).
Kolega napisao gore kao za udzbenik.
Paralelna veza u bilo kom slucaju samo kad bas,bas moras