DIY 270W LED Panel - 30W LED chips + 50W drivers + CPU coolers + ALU panel

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Pozdrav svim članovima.

Nadam se da će informacije iz ove teme inspirirati mnoge koji se dvoume oko korištenja LED u unutrašnjem uzgoju. Ja osobno sam započeo sa ovim projektom jer sa HPS-om mogu uzgajati samo kad je hladno jer kao što svi znamo HPS proizvodi ogromnu količinu topline, odnosno, umjesto da energiju iskoristi u svjetlo, većina odlazi na grijanje. Ne samo da ću sa LED Panelom dobiti više svjetla (u nanometrima, lumeni ovdje nisu bitni), nego ću i uštedjeti puno energije koja mi je trebala da HPS ohladim (2 venta + jedan za ispuh + onaj koji puše po lampi i ujedno miješa zrak u box itd.)

Za početak evo grafički prikaz LED vs HPS:
$_10.jpg

Objašnjavati sliku neću jer ovaj DIY se time ne bavi.

Osnovna oprema:

10 x 30W LED chip (9 montirano, 1 ostao za rezervu)
  • Power :30W
  • Chip brand: EPILEDS
  • Holder:high quality red copper holder
  • Voltage:32~36V
  • Current:900mA
  • Color ratio:full spectrum 380nm-840nm
  • Lifespan:50000h
  • Application:All stage of plant
10 x 50W Driver (9 montirano, 1 ostao za rezervu)

Type: 50W LED Driver
Power: 50W
Input voltage: AC95-240V
Out voltage: DC 25-38V
Output current: DC1500mA
Size: 120 x 41 x 38 mm (L*W*H)

9 x CPU cooler + fan
1 x ALU ploča dimenzija 75cm x 40cm
1 x PC napajanje (staro)
Termalna pasta
Navojene šipke M3
Matice i podlošci
10m crnog kabla (1 žila)
10m crvenog kabla (1 žila)
5m strujni mekani kabel (2 žile)
3 x utikač

Alat potreban za izradu:

Bušilica, odvijači, izolir traka, lemilica, lem, klješta, skalpel itd.

Prvo sam rasporedio materijal tako da mi je sve pregledno:

30W LED chips:
1.jpg

50W Drivers:
2.jpg

CPU coolers, navojne šipke, matice, podlošci i bušilica:
4.jpg

ALU Panel:
Bilo ga je teško nabaviti, a kad je na kraju stigao bio je neobrađen pa sam ga malo ispolirao iako to nema veze jer mi ne služi kao reflektor, nego kao heatsink.
6.jpg

Prvo sam krenuo sa rasporedom LED chip-ova na ploči da to na nešto izgleda :D Bušio sam samo dvije dijagonalne rupe jer CPU cooler-i koje sam nabavio bili su krivog oblika pa sam improvizirao. Nako što sam narezao navojne šipke na točno 3,7cm dužine, sve LED chip-ove sam položio na ploču.
7.jpg

Zategnuo sam sve sa maticama, a prije zatezanja sam ispod svake LED-ice stavio poštenu količinu termalne paste. I to je NAJBITNIJE od svega. Nemojte štedjeti na termalnoj pasti jer je to ključ dobrog hlađenje.

Zatim sam skinuo sve ventilatore sa coolera kako ne bih oštetio ventilatore prilikom montiranja coolera na drugu stranu alu ploče:
8.jpg

Sa svakim coolerom sam dobio i pastu koja je bila dovoljna za jedan cooler pa sam na svaki dobro namazao termalnu pastu:
10.jpg

I ovako je to izgledalo kad sam cooler nataknuo na ploču. S time da je sve bilo napeto pošto sam morao improvizirati sa montiranjem coolera. Trebao sam raširiti listiće kako bi navojna šipka tjesno stala između:
11.jpg 12.jpg

Matice koje se vide na slici iznad nisu stegnute jer nema potrebe, a i kad se ih stegne, propadnu ispod ovih odvojenih listića.

I tako to izgleda kad sam montirao sve coolere sa ventilatorima:
14.jpg
Zanemarite što je skoro pola ploče u nekim naslagama, nije mi se dalo čistiti jer nema baš smisla. :D

Sljedeće je bilo montiranje LED drivera i tu su počele komplikacije sa prostorom:
15.jpg

Ovo je druga strana:
16.jpg

Ovo je pokušaj slikanja obje strane odjednom:
17.jpg

E, tu je sad krenuo teži dio gdje je sve trebalo pospajati i zalemiti i posložiti da to na nešto liči.
Slijede slike PC napajanja koje mi služi za napajanje ventilatora i ostale:
18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg
PC napajanje modificirano je tako da imam samo "nulu" (crne žice) i "12V" (žute žice). Raspored je bio sljedeći: Svake 4 žice na napajanju daju 12V u paralelu spojenim ventilatorima. Zamislite to kao da imate 3 faze od 12V, a na svaku fazu su spojena 3 ventilatora. Sličnu stvar sam radio i sa LED driverima. Pošto nisam želio (iz sigurnosnih razloga) spajati svih 9 drivera na jedan strujni kabel. Grupirao sam ih kao i coolere na 3 djela. Tako su 3 LED drivera spojena na jedan strujni kabel.

Ono što je najbitnije u cijelom procesu je razmišljati kako, što i zašto! Meni je nabitnije bilo da se LED chip-ovi dobro hlade zato sam uzeo ALU ploču kako bi mi se toplina ravnomjerno rasporađivala po cijeloj površini. LED chip od 30W se užasno brzo zagrijava i već nakon 1 minute bez hlađenja može izgorjeti. Driveri se opće ne griju.

Još malo mislim posložiti kablove ako bude moguće i to je to. Trenutno je ploča u fazi testiranja kako kasnije kad ju monitram u boks nemam brige oko instalacija i zagrijavanja.

Siguran sam da sam nešto zaboravio napisati, pa pitajte što god vas zanima.

E, da, ovaj 270W LED panel bi trebao biti ekvivalent 400W HPS-u u boksu 100cm x 100cm. Dnevnik ću voditi pa da se svi skupa uvjerimo kako HPS lagano ide u zaborav što se tiće unutrašnjeg uzgoja.

Za kraj, ovo izgleda ovako:
27.jpg

Pozdrav! :D
 

Prilozi

  • 3.jpg
    3.jpg
    296 KB · Pregleda: 111
  • 5.jpg
    5.jpg
    229,9 KB · Pregleda: 107
Poslednja izmena:

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Sad vidim da ima gresaka u teksu, majko mila... Popravit cu. Jucer je 1h radio panel, od 9 LED chipova, 3 su se zagrijala vise od ostalih. Pretpostavljam da je ili problem los lem ili nedovoljno termalne paste. Kad ga montiram u boks onda ce prvo radit 12h bez prestanka da vidim kakvo ce onda stanje biti.

Hvala vam svima koji ste posjetili ovaj DIY i ostavili komentar :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Imbra Presvetli

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.422
258
Mlecni Put
Procitao u cugu, odusevljen sam sa koliko pedantnosti si sve isplanirao, i sproveo u delo. :clap::

Koliko je debeo alu panel, mozda je problem sa temperaturama upravo u njemu?
Kod paste vazi fora "manje je vise", tj. daleko vecu razmenu temperature ces ostvariti ukoliko sve povrsine koje nalegaju jedna na drugu lepo ispoliras. Mnogo paste zna da izazove kontra efekat
 
28.04.2012
23
16
3
Pasta upravo tu i je zbog neravnina.Ne znam kako izgleda pozadina cob-a ali stavio bih zrno riže iza njega i zrno riže
na hladnjak.Prije bih sve očistio medicinskim alkoholom na mjestima aplikacije.Ukoliko se i dalje grije više onda je
do chipova (Kina) pa guraj i dokle radi-radi.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Baš me zanima kako će to funkcionirat u uzgoju, koliko znam najoptimalnija snaga ledica za uzgoj biljki je 3W, ovih 30W je totalno neisplativo i pitanje kako će se rasporedit ta svijetlost. Uglavnom sretno i svaka čast za trud.
Malo više o tome ovdje http://www.theweedblog.com/led-grow-lights-3-watt-vs-5-watt-vs-10-watt/
Meni za par dana stiže LED panel 600W, isti brand chipova - epiled ali 200 komada x 3W, cijena 1450kn, znači manje košta a više od duplo snage.
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Hvala na videu i savjetima. Bit ce jos jedan 12-satni test prije nego udju tegle u boks. Nece biti problem 2-3 LEDice popraviti :)

Sto se tice 600W @truare , gledao sam ja to sve mjesecima prije nego sam se upustio u ovo jer nije malo love. Za tu lovu sam mogao novi SecretJardin sa svim kompletima i teglama i gnojivom (Hesi) i mrezicom za susenje i da ne nabrajam dalje... Za 1450kn 600W LED panel, tesko! 300W panel koji na nesto lici kosta 2600kn (Kina) bez postarine i carine. Kazem carine, jer SAMO Kinezi imaju moc sto se tice LEDica, bile one 1, 2, 3, 10 ili chip od 100W. Europa i ostali svijet dosta kaska za njima. I svi paneli koji se proizvode u Europi, a naletio sam na par njih fancy su samo super skupi, a dijelovi su kineski. Jedan takav "proizvodi" europska firma i kosta 800€, a nije ni priblizno 600W.
 

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Sad sam tek saznao za taj COB tip ledica tako da neznam ništa o tome, u svakom slučaju me interesira i pratim tvoj post i dalje.
Što se tiče ovog mog od 200x3W (potrošnja ću znat kad uštekam) je made in china, chip epiled (made in Taiwan), svjestan sam da je kvaliteta upitna (ko i kod svega danas) al bar ima 2 godine jamstva. I osobno nedam 1000+ eura samo za nešto kaj je ko fol made in USA poput Cree il Bridgelux, ne kažem da nisu kvalitetnije al za 10 puta koliko im cijena veća sigurno nisu.
http://www.ebay.co.uk/itm/301557112344?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
 
  • Sviđa mi se
Reactions: iSensation

Smak420

Aktivan Član
03.10.2013
1.135
4.796
188
somwhere over the rainbow
savršenstvo! Prvenstveno radi DIY entuzijazma te inovativnosti. Za termalnu pastu se slažem, manje je više, a pokušaj ispolirati taj aluminij da ti hladnjaci što ravnije naliježu na podlogu.. identican princip kao i cpu, nema neke filozofije...mozda kad bi se diode direkt na hladnjak ako ima površine?
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Malo sam razmisljao oko te teme termalne paste... Nema mi bas previse smisla sto tip u videu govori... On je samo stavio dovoljno paste u tankom sloju. Ja sam stavio vise paste, ali je visak stisnut van tako da ne razumijem i ne ide mi u glavu kako moze biti deblji ili tanji sloj paste kad je sve super stisnuto na plocu.... I vidljivo mi je sa strane da pasta ide van... Nema smisla jednostavno. Odnosno ima smisla ako stedis na pasti pa da ne prosipas bezveze, ali sto se tice samog montiranja, visak izadje van. Jucer je bio jos jedan test bez protoka zraka i ventilacije unutra i prosao je ok. Ploca je bila vruca, zajedno sa hladnjacima tako da se temperatura od LED chipova lijepo rasporedjuje po cijeloj povrsini. Kad sam otvorio samo vrata boksa na 5min, ploca i hladnjaci su se ohladili... Nece biti problema kad cijeli sustav boksa proradi :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe, xcx and L0oD