DIY Fluo Reflektor by File

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.10.2009
43
10
8
44
Postovani,

svaki malo iskusniji grower jako dobro zna da su prednosti HPS sijalica trenutno nedostizne u odnosu na Fluo lampe ali isto tako dobro zna da za home made gajenje manjih kolicina marihuane nije potrebno sve vreme imati ukljucenu MH sijalicu i da jedan dobar period rasta moze da Vam zameni ovakav jedan Fluo reflektor.Posle zadnjih poskupljenja struje o svrsishodnosti gradnje jednog ovakvog reflektora nije potrebno ni trositi reci jer smanjuje cenu struje i do 1500din. mesecno!!!! Reflektor koji sam ja dizajnirao i napravio je pre svega dimenzionisan tako da moze da stane u svaki orman ali sa obzirom na broj fluo lampi i povrsinu reflektora moze se lako izvesti zakljucak da se moze sasvim solidno koristiti i u bilo kom drugom prostoru.

Za izradu ovog fluo reflektora koristio sam beli lim dimenzija 30x50cm debljina nije bitna, uzmite onu koja se vama cini najboljom jer je reflektor tako napravljen da ima mehanicka ojacanja, a ako neko zeli moze da koristi rosfrai lim (bolja refleksija) ali bi to umnogome poskupelo samogradnju. Pre nego sto bilo sta pocnete da radite zelim da Vam kazem da je najtezi deo izrezati i saviti lim na potrebne dimenzije ali uz malo truda moze se i to resiti.Na kraju ovog posta cu navesti cene sta je koliko kostalo i spisak potrebnog materijala a ako neko zeli mogu mu pomoci oko savijanja lima na mestu kome sam ja to uradio. Posto sam pristalica tehnike da slika govori vise od hiljadu reci mozete videti moju skicu reflektora sa svim potrebim dimanezijama pre izrade kao i neke najkriticnije momente same izrade.

Nakon izrade osnovne konture reflektora, alat bez kojeg ne biste trebali da zapocinjete samogradnju je:
1. Busilica (pozeljno baterijska)
2. Burgije promera Fi 3mm, 4mm i 8mm
3. Veci srafciger
4. Manji srafciger
5. Skalper
6. Kljesta
7.Metar i Flomaster

Slede slike koje ce Vam pomoci u samogradnji:










100din = 1euro

Spisak potrebnog materijala:

1. Savijena kontura reflektora sa hvataljkama (lokalna radionica) - 1500din.
2. 1x5m 3 zilnog kabla 3x0.75mm (buvljak 45blok) - 150din.
3. 10x komplet srafova M4x6 (vijak,matica,sraf),(M4x6 oznaka prepisana sa fiskalnog racuna) - 30din
4. 5x grlo za plafonjeru e27 (buvljak) - 250 din
5. 1x uticnica (kvalitetnija) - 120din
6. 1x (12kom) komplet silikonske kleme (potrebna samo jedna ali se prodaje u kompletu) - 120din
7. 2x komplet(vijak,matica,sraf) m3x8 - 2.5din

sve skupa oko 2000din.

Ukoliko neko zeli da napravi ovakav reflektor a ima nekih nedoumica oko gradnje moze mi se slobodno obratiti a ako je iz Srbije mogu mu i pomoci konkretno oko pojedinih delova kao sto je izrada same konture reflektora.

VAZNO: Gradnja reflektora koji je gore opisan zahteva osnovna znanja iz elektricnih instalacija.Obzirom da struja sa kojom bi neiskusni graditelj mogao eventualno da dodje u kontakt moze biti opasna po zivot molim sve da se ne upustaju u gradnju bez strucne pomoci.

Veliki pozdrav svim Growerima
 

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
Brale jesi se izrezo po rukama hehehehe
Dobor si ti to uradio svaka čast !!!!!!!!
Što više ovakvih stvari to bolje za sve nas.............
 
15.10.2009
43
10
8
44
Hvala, hvala, stvarno sam se potrudio a cekaj samo da vidis moj PC grow box sa Mylar folijom i Termostatom koji sam sam napravio po semi sa net-a.

P.S. Elektronika mi je hobi a marihuana lek :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: upitnik???

upitnik???

Aktivan Član
27.04.2009
496
67
48
45
Samo radi tako treba...
Ali imam ti jedan možda po tebe loš komentar nisam mogao odolit...
Kažem sve je super samo da si još HPS stavio eeeeeeeeeeeeeee... druga priča odma........
 
15.10.2009
43
10
8
44
HE HE Imam i HPS ali cimeri hteli da me izbace iz kuce kada sam dobio racun za struju. Ideja je da se ustedi na struji jer HPS bije po usima kada dodje racun za struju... :)
 

dr.manijak

Aktivan Član
08.07.2009
231
131
43
34
E procitao sam, ali mi nije jasno koje sijalice idu i od koliko W ?
NAdam se da cu prezivim ako ga napravim.
Jel su to one obicne sijalice...?
 

#34

scientia potentia est
27.01.2009
348
65
0
gle ovaj što je napravio :)
Inače da te ne bije račun po ušima - hps 150, pa čak i 70w
Sad imaš 5 grla- 5 x 25w(recimo) cfl = 125w i dobiješ oko 7000lm
Za 70w hps dobiješ isto svjetlo
al ajde, serem :p
 
15.10.2009
43
10
8
44
Kao sto rekoh HPS je zakon ali na stranu to mislim da ti racunica nije dobra... Potrosena struja ne zavisi samo od snage vec i od napona... I fluo cevi i HPS koriste prigusnice odnosno transformatore napona ... Da ne ulazim u detalje jer mislim da je potrosena struja za istu snagu na strani fluo cevi... E sad ja sam ovo izveo ovako laicki sa ono malo znanja iz elektronike koje imam a ako ima neko kompetentniji slobodno moze da iznese svoje misljenje,ne zovu se dzabe stedne sijalice. Druga stvar je sto sam ja za orman 2mx1mx60cm kupio HPS od 400W kasnije sam video da sam se zezno ali nisam imao para da ponovo kupujem ceo komplet koji nije nimalo jeftin barem za nase uslove.Takodjer najmanja snaga sijalice u kompletu na koje sam ja nailazio je bila 250W.Za orman mojih dimenzija je i 250w mnogo a mora se voditi i racuna o sorti koja se gaji,ventilaciji,toploti... Nisam nigde nailazio na HPS sijalice manje snage od 250w... Napravio sam dva ovakva reflektora i oni ce mi odlicno posluziti za klijanje i ranu vegetaciju u prevodu minimum mesec i po do dva meseca a neposredno pred prelazak na period cvetanja koristicu HPS. Eksperimentisacu ali sam siguran da ce takodjer kao dodatno osvetlenje posluziti idealno. Mnogo dobra stvar kod fluo cevi je sto jako malo greju.
 
15.10.2009
43
10
8
44
Inace jedna od ideja je i bila da se sijalice mogu naci na svakom cosku a ne u specijalizovanim radnjama kao sto je slucaj sa grow lampama. U pitanju su obicne CFL sijalice od 23W ja trenutno u ranoj vegetaciji koristim PHILIPSOVE tornado sijalice 3 Bele (daylight) i 2 zute ali cu uskoro da promenim na 3 zute i dve bele.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
CFL iliti compact fluo lamp ima elektroničku prigušnicu,pa ne vidim neku razliku između "X" watta jedne il' druge il' treće ...
Što želim reći...watt je watt,nema tu veča-manja potrošnja. Prigušnica se spaja u seriju,tako da ne povečava snagu (osnove elektrotehnike hehe...ubi me profesor s tim računima,i opet ne znam koji se "zakon" odnosi na šta,LOL ) ,a propaljivač radi svega sekundu/dvije,ne znam sad točno koje je vrijeme propaljivanja,tako da je to zanemarivo.
Dakle,ne može cfl od 150W (karikiram) trošit manje od Hps 150W kad su iste snage...
PS:
Cfl-ke su super za vege,ali Hps rastura za cvjetanje :)
 
15.10.2009
43
10
8
44
He he pa kolega i ja sam zavrsio elektrotehnicku skolu, ali je to bilo jako davno i sada sam u ekonomiji tako da sam dobar deo svega sto sam naucio zaboravio_Ok. Objasnio si nam kako radi fluo cev ali nam nisi objasnio kako radi HPS lampa i ona ima transformator a mislim da ne rade na istom principu. Kada se pominje potrosnja uvek se misli koliko si potrosio struje zato sto se uzima da je napon konstantan.Na kutiji od CFL-a mi pise da je potrosnja struje 165mA.Ovo se odnosi verovatno po satu.Ako uzmemo u obzir da je P=U*I onda imamo P = 0.165 * 220V a to je 36.3W . Meni su sijalice od 23w a ne od 36w. Potrosena energija je E = P x t (snaga puta vreme) . Ako pak uzmem da je 23w = I * 220v onda dobijamo da je potrosena struja 0.100mA po satu. Elem, meni tu nesto nije jasno, a cisto sumnjam da je Philips dao pogresne podatke na kutiji od sijalica, sto znaci da ili napon nije konstantan ili sam ja negde pogresio u proracunima. Druga stvar koju sam hteo da kazem je da je meni malo neverovatno da je pored onolike disipacije toplote potrosnja struja za istu snagu ista. To kazem jer je I = U / R to kazem jer snaga direktno zavisi od otpora to jest U / R = P / U . Ako pretpostavljamo da transformatori ne uticu na napon sto znaci da je napon konstantan malo mi je neverovatno da za istu snagu lampe vise greju od cfl sijalica a da je pri tom potrosnja struje ista! Ovo se moze objasniti samo jednom cinjenicom a to je da je I = U / R ili ti narodski receno (ako uzmemo da je napon konstantan) potrosnja struje je veca kod Lampi zato sto je elektricni otpor lampi veci od istog kod CFL sijalica. E sad verujem da ce se naci neko ko je kompetentniji od mene i od tebe i ukazati nam gde gresimo i ko gresi.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
A gle,ne pametujem ja tebi,ali watt je watt i ako je snaga 150W,onda ona troši 0.15KWh bila u pitanju cfl-ka ili Hps...
Temperatura je tu zbog drugačijeg načina emitiranja svjetla.Pogledaj samo koliko ti grije obična sijalica.Vjerujem da jedna obična od 60W grije više od Hps 150,jer koristim Hps 150 i mogu reći da ne grije jako.Mogao bih i provjerit to...
Al' jbte kud mi odosmo u off topic :)
Pohvale za ref,zaista pedantno i profesionalno odrađeno :) imaš rep+ od mene
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Svaka cast legendo, nista vise, ... mislim ono bas svaka cast, extra si to uradio... i dao mi super ideju. Sutra idem kod limara (koji mi je ovaj sad napravio :) )
 

eside

Banned
Banovan
13.05.2012
34
1
8
122
file1 je napisao(la):
He he pa kolega i ja sam zavrsio elektrotehnicku skolu, ali je to bilo jako davno i sada sam u ekonomiji tako da sam dobar deo svega sto sam naucio zaboravio_Ok. Objasnio si nam kako radi fluo cev ali nam nisi objasnio kako radi HPS lampa i ona ima transformator a mislim da ne rade na istom principu. Kada se pominje potrosnja uvek se misli koliko si potrosio struje zato sto se uzima da je napon konstantan.Na kutiji od CFL-a mi pise da je potrosnja struje 165mA.Ovo se odnosi verovatno po satu.Ako uzmemo u obzir da je P=U*I onda imamo P = 0.165 * 220V a to je 36.3W . Meni su sijalice od 23w a ne od 36w. Potrosena energija je E = P x t (snaga puta vreme) . Ako pak uzmem da je 23w = I * 220v onda dobijamo da je potrosena struja 0.100mA po satu. Elem, meni tu nesto nije jasno, a cisto sumnjam da je Philips dao pogresne podatke na kutiji od sijalica, sto znaci da ili napon nije konstantan ili sam ja negde pogresio u proracunima. Druga stvar koju sam hteo da kazem je da je meni malo neverovatno da je pored onolike disipacije toplote potrosnja struja za istu snagu ista. To kazem jer je I = U / R to kazem jer snaga direktno zavisi od otpora to jest U / R = P / U . Ako pretpostavljamo da transformatori ne uticu na napon sto znaci da je napon konstantan malo mi je neverovatno da za istu snagu lampe vise greju od cfl sijalica a da je pri tom potrosnja struje ista! Ovo se moze objasniti samo jednom cinjenicom a to je da je I = U / R ili ti narodski receno (ako uzmemo da je napon konstantan) potrosnja struje je veca kod Lampi zato sto je elektricni otpor lampi veci od istog kod CFL sijalica. E sad verujem da ce se naci neko ko je kompetentniji od mene i od tebe i ukazati nam gde gresimo i ko gresi.

druze nek bude da neznam odatle pochnimo al i ja sam elektrotehnichar shto uopshte nije bitno ,bitno je medjutim da ti rachunash snagu na 220v a CFL ne radi na 220V ,da radi ne bi joj trebale pretspojne sprave ,rachunica ti nevalja jer napon nije 220v, ne znma koliki je i dali je ovo tachno ali obichna sijalica radi na 220v i nema predspojnoh sprava jer radi na 220v a CFL je druga pricha , ona ima predspojne sprave tako da je rachunica dosta kompleksnija ,to bi mogao inzinjer izrachunati a mi obichni smrtnici samo chitamo sa ambalaze , najverovatnije je to tachno sa ambalaze