DIY LED grow panel i grow box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Pozdrav ekipo, posle malo citanja po forumu odlucio sam se da krenem sa pravljenjem svog boxa, zbog nedostataka sredstva a i jer volim sam da majstorisem i imam neko osnovno znanje o struji odlucio sam se prvo pokusam sam sastaviti neki panel, zakljucio sam da se LED definitivno najvise isplati na duze staze tako da sam napravio neku zamisao, box bi bio samnom u sobi(zamislio sam ga velicine 1x1x1,5) u kojoj su uslovi uvek fini, stealth nije problem zato sto zivim sam, pa da ne duzim vise evo mojih pitanja pa ko ima vremena i volje neka odgovori :)
Panel bi prvo sluzio da pokrije samo jedan deo boxa, a vremenom ako se pokaze kako treba bih izradio jos 2 ili 3 dodatna panela, verovatno posle prvog growa
panel.png

E27 sijalice zato sto vec imam 10x LUMAX Led 3000K a i zato sto se lako menjaju, ugao rasipanja 220 stepeni(zbog toga bih mozda neki lim stavio na krajeve oblozen M folijom) ,keramicko grlo bi islo
COB reflektor sam nasao jeftino(25e) jacine 200W e sad pitanje je dal ovo valja
cob.png

Moje pitanje je koliko bi ovakvih panela bilo dosta na box velicine 1x1x1,5
Sve primedbe i svi predlozi su dobrodosli, nisam jos kupio nista osim tih sijalica sto imam tako da nije strasno
 

Prilozi

  • panel.png
    panel.png
    14,4 KB · Pregleda: 95
  • cob.png
    cob.png
    669,9 KB · Pregleda: 98
  • lumax_lume27-13w_3000k_1280lm_led_sijalica.jpg
    lumax_lume27-13w_3000k_1280lm_led_sijalica.jpg
    37 KB · Pregleda: 88
Poslednja izmena:

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Zanima me da li je neko koristio ove cobove sa slike, i neki savet kako najbolje da odredim razdaljinu izmedju LEDa tj pokrivenost ako mi je poznat ugao rasipanja svetlosti, ne znam kako da editujem preko telefona, vidi se da sam prepusen pisao
 

Stanaccc

Banned
Banovan
03.10.2018
1.094
7.559
258
Ajde malo čitajte!
Zašto si otvorio temu, kad ima tema za gradnju boxa za led svih vrsti, ventilacija itd. Čak ima i po par tema o gradnji diy boxa!


 
Poslednja izmena:

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
966
3.761
163
42
Ako jos nije kasno, nema potrebe za tako jakim cobovima,jos su za vege,a u pocetku ti treba sto manje svetla.vidi da nabavis led cob od 3000K 30w X 6komada. E sad posto vec imas sijalice ukupno 13600 lumena ,to ti je za pocetak dovoljno,mozes da dodas jos par grla i sa tim da vrtis. Sad nesto gledam tvoju skicu panela,za povrsinu 1mx1m ti treba i panel koji ce imati bar 10-12 grla da bi podjednako rasporedio,za vege kupi 5 sijalica od 6500K ,10W , opet zavisi od toga sta sadis i koliko hoces da vegetiras. Pogledaj zavrsene dnevnike,mnogo ih je sa led tehnologijom. Moras i da proucis malo tipove i vrste svetla,to sve moras sam jer ne moze da se opise ukratko. Tokom celog growa ucestvujes ,dodajes, oduzimas,odaljavas ,treniras i posmatras . Kombinujes kako tebi odgovara, dal zbog temperature,ili malo svetla,dodajes i ventove. Pozeljno je da postoji razlika u temperaturi kad je svetlo upaljeno ili ne ,najvise 10 stepena C. Opet moras sam da meris i stelujes jer nisu svima isti uslovi u kuci,tebi je npr opustenije nego mnogima, ni matorci,ni zena,ni deca
Srecno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Pozdrav, hvala za opsirnije pojasnjenje, nije kasno ali sam se ipak odlucio za malo drugaciju soluciju
Porucio sam ovaj LED reflektor(samo model od 200W ne od 150W):
Trenutno se razmisljam izmedju dve opcije(inace box je pregrada u ormanu velicine 50x60x150):
samo ovaj reflektor, samostalno kao panel, a sa strane 2 CFL od 3000k
ili cu montirati ovaj reflektor na alu profile, poredjati oko reflektora 2 ili 4 E27 keramicka grla da bih mogao da dodam npr 3000k od 15W
Ako je verovati proizvodjacu reflektor od 200W bi trebao da daje oko 15 000 lumena, i jos 4 grla po 1000 mozda bi bilo i previse za taj prostor ako je to moguce.
I sve to na kraju na potenciometar i tajmer naravno.
 

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
966
3.761
163
42
Grla su ti onda nepotrebna,samo cobovi, vidi na sta ces i kako da iih pricvrstis,tacunaj i na 1 vent,da hladi led cob. Ja sam porucio 3x50w, cekam da stignu,medjutim mozda necu moci zbog visine voxa 90.
Srecno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Grla bi bila tu cisto da ubace malo 3k spektra, jer je cob 6500k, ili u slucaju da koja dioda ode, racunao sam na 2 pc venta kao hladjenje spojeni na 12V
Mozda ostavim i samo cob, videcu.
Hvala i takodje
 

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
966
3.761
163
42
Pa nece moci sa 6500K. Vidi nadji o svetlima sta sve pise. Plava ti treba samo za start,za automatike za 20ak dana,e ako ces da ih vegetiras duze ,onda ok,samo onda nemas prostor :rofl: :smoke: . Uzmi cob da ti bude 3000K,a dodaj 4 e27 i ubaci plave dok je vege,pa ih makni. Ili 4000K onda mozes bez menjanja boje,licno nisam tako probao.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki

Igorče

Član iz separea.
Poznanik Foruma
14.04.2016
966
3.761
163
42
Da si potrosio jos 3-4 sata sl.vremena na citanje vutra.org. ustedeo bi koji dinar. Probaj da naucis neke osnovne stvari koje ce te cekati sutra. U startu ces biti mnogo znatizejan i nestrpljiv,pa pazi da je ne udavis ljubavlju :smoke: i vodom.
Najpametnije bi ti bilo da uzmes nekog mentora. Otidi na mentorski kutak,procitaj pravila ,nadji kolegu koji je expert za LED ,pitaj i ne brini se za dobar dim. Jer ako pocnes sam,pa nesto krene tebi nepoznato,a ti otviris :vutra: i znas imas experta na raspolaganju,uz ciju pomoc ,mozes da ocekujes i kvalitet i kolicinu.
Srecno
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Citao sam veruj mi oci mi ispadose od citanja zadnja 2-3 meseca.
Slazem se u potpunosti cim sklopim celu opremu uzecu mentora.
Koliko vidim po stranim forumima/stranicama misljenja su jako podeljena i otpr razlika se svodi na to da su hedovi koji su cvetali pod 6500K meksi dok su ovi drugi malo popunjeniji, moj zakljucak od citanja, moguce da gresim.
Hteo sam ja da uzmem jedan COB od 3000K 100W i jedan od 6500K 100W ali nisam nasao od 3000k na oglasima a za ove preko amazona i to nemam para trenutno.
 

budalin

®
Poznanik Foruma
25.04.2016
2.561
13.696
358
NI na nebu ni na zemlji
Citao sam veruj mi oci mi ispadose od citanja zadnja 2-3 meseca.
Ako si toliko citao onda si slabo zapazao. Jedno je svjetlo za vege fazu a jedno za cvjetanje. Vege faza se moze raditi i sa svjetlom za cvjetanje, ali cvjetanje sa svjetlom za vege je bezvezno trosenje el energije, vremena i na kraju samog truda. Dobijes flufy hedove i nikakvu kolicinu. Jbg. Sto nisi pitao ovde prije nego si narucio i jasno definisao za sta planiras to svjetlo. Neko bi ti davno sugerisao i sada bi ocekivao posiljku sa pravim svjetlom. :)
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Jasno je to sve meni ali ja nisam uspeo da nadjem COB reflektor koji ima temperaturu 3000K a da je u mom budzetu, zato sam i rekao da planiram ili da stavim 2 CFL sa strane ili da napravim improvizovani panel sa grlima pa na njih da kacim 2700-3000K sijalice.
Svestan sam bio kad sam porucivao da nece biti dovoljno samo taj COB, eto mozda sam trebao uzeti 100W umesto 200 i sacekati da sakupim pare za jos jedan, nema veze, dodace se u medjuvremenu.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
32
Amsterdam
Da to je problem na koji sam naisao ali sam smislio kako cu, reflektor je stigao, svetli kao lud i greje kao lud PC ventovi nisu bili ni blizu dovoljni da ga ohlade vec posle 2h rada tako da sam nakacio neki mali vent na 220V i onda je bilo fino, postavicu posle skicu kako sam osmislio da iskombinujem CFL sa ovim, isle bi na odvojeno kolo tj na odvojeni prekidac(vrv modeli od 25Wx2) tako da bi reflektor koristio u vege, a refelktor+cfl u floweru, izbusicu oko 5 rupa sa strane i na svaku namestiti da moze lako da se monitra i razmonitra grlo tako da mogu da ih podizem i spustam po potrebi, bice vam jasnije kad pocnem to da radim pa okacim slike, eto sto kaze @budalin da se nisam toliko zaleteo mozda bih manje posla imao ali s obzirom kolke su pare ljudi ovde davali na panele(nemam nista protiv toga) ako ja uspem bar upola da uradim kao oni sa 10x manje ulozenog novca bicu zadovoljan.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin and GrowHax

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.753
10.023
358
Može se uzgojit i sa tim reflektorom, samo pazi na visinu panela, za početak ne idi ispod 60cm, možda će ti trebati i 70cm da ih ne prži. Kasnije ćeš se nadograđivat, postavit sve kako tebi paše, samo strpljenja. Sretne i uspješne avanture ti želim
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Dzanki