DIY - LED Grow Panel - propisno

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

SikSTi

Aktivan Član
21.09.2007
115
40
28
36
U Evropi
Ne znam da li sam u pravoj temi, pa nek mod reagira ako je potrebno... :)

Razmisljam o slijedecem za box (tek u planu) dim. cca 100x100x180 i trenutno 2 varijante setupa imam u glavi:


1.

4x CXB3590 3500k 32V CD bin
1x Mean well driver HLG 185 1400A (COB-ovi 4x 50W na 1400mA)
4x CPU cooleri Raijintek Themis (bakrena jezgra s 3x heatpipe i 120mm vent) + neki driver za to


2.

4x CXB3590 3500k 72V CD bin
2x Mean well driver HLG 185 1050A (COB-ovi 4x 75W na 1050 mA)
Cooleri isti

Prva opcija je najefikasnija (oko 200W na sve COBove), dok na drugoj izvlacim oko 300W (i rekao bih cca 15% vise luxa, sto mi se cini OK)...

Sto vi mislite?
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Ja ti brate tu nemogu puno pomoc, ja te COB-ove nisan analizira pa ti ne znam koliko vride.

Tu sigurno ima iskusnijih, koji su radili sa tin COBovima. Pa ces bolji info dobit od njih.

Jedno sta ti mogu ovako na prvu savjetovat; 100Wati veca potrosnje (samim tim i vise zagrijavanja prostora) za samo 15% vise svitla, jednostavno nema smisla.

Drugin ricima, nije isplativo trosit 50% vise struje od pocetne(200W na 300W), da bi dobio samo 15% vecu iskoristivost u luxima.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Ima par miseci se mislin kako ovo napisat, a da neode predaleko ko sam uvod u ovaj topic, pa san svatia da jednostavno triban sist i napisat sta kraće :), ako se eventualno postavi neko pitanje zasto je to tako, još i bolje!

Boja kod LED-a bi zahtjevala zaseban topic (to je najveci problem), u kojem se mora koristit znanje iz ovog te VutraMetar topica.

Sa "tehnicke strane" Plave i Crvene, to jest bilo koja "BOJA" LED-a nema smisla za vlastitu izradu panela i to je gubljenje vrimena, a kod nekih firmi eventualno marketinski trik u smislu potrosnje/spektra bla bla bla, jedino ima smisla raditi CRVENI panel, to jest ako se panel sastoji od iskljucivo 100% crvene boje (i to zbog eventualne uštede snage)

I ovo je moje mišljenje, te ne mora biti i vaše :)

Naravno kroz povijest postojale su iskljucivo crvene i žute LE diode jer se koristio drugaciji plin i silicij, al napokon ono što danas zovemo LED chip za svijetlo je moguće samo zato što je netko (jedan Japanac a ko bi drugi... hihihi) izmislio "plavi" plin, koji uz to još i sam od sebe proizvodi crvene i zelene fotone kad mu je dosadno.

Jednostavno; sve funkcionalne LE diode su u pravilu PLAVE jer nacin njihove izrade te plin koji se koristi; proizvodi najvise plavih fotona.

omjer proizvedenih fotona kod današnjih LE chipova je:
R:G:B = 30:30:40


Svaka LE dioda proizvodi fotone u ovom omjeru, neovisno o firmi koja proizvodi LE chip, to je tehnoloska stvar koja je odredjena cijenom materijala i silicija koji se koristi prilikom izrade. Te svaka LE dioda, neovisna što ona vama "odašilje na oko" crveno, zeleno ili 3200Kelvina, ona te fotone jadna uvik proizvodi, a o filteru na samom LE chipu ovisi koje fotone vi vidite "na oko"

Za nasu informaciju razlika u kvaliteti (kolicini proizvedenih fotona) izmedju skupih i jeftinih LE chipova je u kvalitetnoj izradi "nećistoće silicija" po kojima skakuću naši fotoni priko nogostupa/štoka

Kako LED daje fotone:

Ukratko ako se sjecate portira(napon) sa pocetka ovog topica, o njemu ovisi koje ce fotone on prvo pustit kroz vrata.
U svim bojanim ili kelvin LE chipovima(ovde izuzimam IR i UV LE chipove) prvi fotoni koji prolaze kroz vrata su crveni, plavi, pa zeleni.

I tu je jedina "ušteda" energije prilikom proizvodnje iskljucivo crvenog panela, jer možemo malo smanjiti napon otvora te time eventualno štediti na potrošenim wattima.

Ono što mi vidimo na oko kod:

CRVENO - ZELENO - PLAVO - 2700K - 5600K LE chipova

je filter ispred LE silicija koji određene fotone zaustavlja(kao što to radi i foto filter na photodiodi VutraMetra) te ovisno o spektralnoj krivulji filtera mi imamo dojam svijetla ili dojam određene boje.

Nadam se da nije predugo. Stvarno sam pokušao sve svest na minimum, hihihi, veselje!
A i zasto sve mora odma bit napisano....
 

Windfucker9000

Aktivan Član
23.08.2015
482
2.065
143
Jucer sam spojio samo crvene 40kom na 0.65A driver, jednostavno mogu reci da mi je cijela soba koja je 5x5 bila crvena i to jako crvena...I onda 5min nakon toga sam sjebao sve, tj 1/3..Naime sto se dogodilo kako su crvene ledice radile zelio sam vidjeti koliko tocno Ampera daje driver jer imam 2 komada i znam da je jedan imao bolju iskoristivost ( logicki da cu taj onda koristiti za panel ). Kako sam isao spojiti pipalice da vidim koliko A dobivam tako od zarkog crvenog svijetla mi je jedna pipalica skliznula i dotaknula panel i lights out. Prvo sam pomislio otisle sve ledice ili driver se zagasio.. Iskopcam, ukopcam u struju i dalje nista, uzmem instrument krenem testirati ledice, prva ne radi, druga radi, treca radi, reko super samo jedna ledice skurena, spojim ja sve da se nju zaobide, ukopcam u struju i dalje nista od svijetla. U tom trenutko sam poceo sumnjati jako na driver, ali svejedno sam isao provjeriti sve ledice, sve su radile dok nisam dosao do zadnjih 15kom, koje naravno su bile skurene...Kako sam se jako mrzio bio u tom trenutku, katastrofa, sama pomisao da cu morati trgati zaljepljene ledice i pitanje kako ce alu hladnjak izgledati ispod termalnog ljepila...bas sam se razjebao, al jbg kaj sada, dobro da se sve nisu skurile..

Danas narucujem novih 20kom crvenih i budem mijenjao ove koje su se skurile. Sve u svemu jako sam zadovoljan kako je svijetlo jako, tako da unatoc skurenim ledicama radujem se kada mi dodu nove i kada cu ih promijeniti. Kako bi se reklo Bez muke nema nauke hehehe :) Necu uopce biti negativan oko situacije, nego cu se veseliti samom zavrsetku panela. Zao mi je sto ce se predstavljanje panela morati odgoditi kojih ~ mjesec dana, jer ipak moram docekati ledice da dodu, al do onda cu case srediti kako se spada :)

Zao mi je vutrasi, zelio sam predstaviti panel ovaj vikend, al eto, bit ce za mjesec dana :) dosta sam toga naucio oko svega toga, DIY je odlicno ako ti treba nesto custom, a ako imas 80x80 ili 120x120 uzmi hans i bok :D

PS. jel zna netko jel se moram bojati mozda za ostale ledice koje rade? Mislim ne mogu one biti napola defektne? tipa da ce raditi samo sa pola od navedene struje ili tako nesto? nazalost mislim da ne mogu istestirati ostale ledice na driver jer mi je driver prejak za tako mali broj ledica..
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Ajme, jao, pijem veceras radi ovog, steta, grozno, al bar nisu sve otisle.

kupi papir grit 800 pa lagano ispoliraj aluminij;
al na nacin da prvo struzeš grit o grit, a onda ovaj donji(koji na sebi sadrzi kamencice sa gornjeg grita, lagano okreni na alu plocu i radi osmice tamo gdje ti je pasta, ko ti go kaze da ovo ne radi, vjeruj radi, ispolirao sam mnogo toga na ovaj nacin.
kasnije samo vodom i jedna kap carlija da ti makne masnoce.

Uvik provjeravaj zadnje ledice, jer na njima se "skuplja" drukana struja i napon to je i jedna od mana serijskog spoja.

U osnovi je LED ipak dioda i one koje rade one rade, nemoras se brigat. Tek kod duzeg konstantnog rada(vremena) plin na diodi koji je zaduzen za stvaranje svitla degradira, one ipak imaju neku zastitu i povratni napon koji ih stiti od toga da se "napola pokvare"

Kolega, sritno
 

Windfucker9000

Aktivan Član
23.08.2015
482
2.065
143
Huh, dobro je onda ne moram se brinuti za ostale koje svijetle, al eto nisam znao za ovo da u seriji uvijek na kraju trpe najvise, to objasnjava moju situaciju. Hvala na infu :)

Imam vec papir grid 120/200/400/800 spreman kada sam prvi put smirglao alu da ima bolji spoj, cak sam i ledice iza sa 800 papirom prosao isto.

Za vikend cu izgleda onda raditi iskljucivo na case-u, a za panel cu samo skinuti spaljene ledice i pripremiti teren za nove i nadam se da ce sve ubrzo u pogon :)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: adri