DIY LED panel, 4*10X3W

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Video sam da je bilo više pitanja kako radi ova "garnitura" (OVO NIJE REKLAMA za ovaj proizvod niti prodavca)
https://www.aliexpress.com/item/fre...32662982517.html?spm=2114.13010608.0.0.vDX8cq
pa sam rešio da podelim sa vama kako sam u samogradnji uradio moj panel.
Ideja vodilja je bila da se LED pasivno hlade, ako je bilo kako moguće.
Naravno i da troškovi samogradnje budu što niži - ruke i vreme ne računamo.

Paket je iz Kine putovao oko 20 dana, što i nije tako strašno.
Ima tracking, pa ga možete pratiti u putu.
Stiglo na ruke, lepo upakovano u kutijicu, dobro obloženo da se ne ošteti u transportu.

Pitanje koje me je mučilo - na šta da montiram LEDice a da me ne košta više od samog materijala.
Rešio sam se - metalni profil D, za gipsane pregradne zidove. JEFTINO (2,5 EUR - 3 metra).
Metal dovoljno tanak da brzo preuzme i preda toplotu, ali i dovoljno čvrst i elastičan, i dovoljno cm2 po LEDu da se ne greje preko 35-40C (pretpostavka).

Profil odmeren na 50cm, dobio 6 kom.
Sečenje makazama za lim, zaseku se obe bočne stranice, nakon čega se sredina uz desetak gibanja prelomi (čist rez, kao da sam laserom sekao).
Problem samo na krajevima ima par useka sa obe strane, zato sam jedan "blok" morao malo da "redizajniram" (vidi se na slikama).

Znači 4 "bloka" sa po 10 kom 3W full spectrum je radni zadatak.
Između "blokova" 1cm razmak da bi se svaki blok hladio.
Razmak između LEDica - 5cm.
Bušenje rupa za zvezdice, bez problema 3mm burgijom, spajanje 3x16mm mašinskim šrafovima i maticama.
Bušenje, šrafljenje, lemljenje... otprilike 1h po bloku, manje - više.

Spajanje blokova istim šrafovima, 1ocm od kraja izbušene rupice sa obe strane, šraf, matica - matica, matica.
Dobio sam kao LEGO kockice, blokove koji se mogu dodavati i dodavati...
2d6krgh.jpg


Drajveri pojedinačni za svaki "blok", izmereno - guraju 600mA na 33V.
Znači 19.8W po "bloku".
aakpy0.jpg


Velika klema za povezivanje, kabl za peglu (veliki presek a mekan).
Između 2. i 3. "bloka", zakačeni karabinjeri na lanac od 1m, koji može da se lako skrati i popusti.
Težina bočnih "blokova" malo povuče krajeve na dole, rešiću to kasnije.
2dk0chv.jpg


Upaljeno...
fb6yo.jpg

Ostavljeno "da visi"na sobnoj temperaturi 2h... bez ikakve ventilacije... toplo - ne vruće, pretpostavka 35-38C.
Bez problema se drži rukama.
Toplota se lepo širi i na bočne "listove", znači lim brzo provodi toplotu i lako je odaje.
Uopšte ne sumnjam da će ga ventilator za izvlačenje vazduha na "plafonu" lepo hladiti.

Pošto je "modularno", planiram da u sredinu dodam još jedan "blok" samo "royal blue" za vegetaciju.

Pa ko je raspoložen da za cirka 30$ (LED i drajveri, kabl, kleme, karabinjeri, šrafovi, lanac, žica...) i jedno popodne - veče samogradnje dobije "čistih" 80W LED snage, samo napred!
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Problem samo na krajevima ima par useka sa obe strane, zato sam jedan "blok" morao malo da "redizajniram" (vidi se na slikama).

Na krajevima ovog D profila od 3 metra postoje već prosečeni žljebovi, verovatno za spajanje sa drugim profilima, tako da sam morao da ih zaobiđem. Kad se vratim u "radionicu" srediću i to.

A što se tiče primene - o tom potom :)
 
18.10.2015
74
23
8
47
kako to da led driver ima koliko 18 do 34 v. a ledice imaju 3.2 do 3.6v. Ne razumem zar se voltaza mnozi ako imas 10 komada. valjda voltaza je jedna.
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
@dcomn
Ukupan napon na serijsko (redno) vezanim diodama je 33V (10x3,3V, računaš sa padom napona u serijskom vezivanju) a drajver im daje konstantnih 600mA (constant current driver).

UPDATE:
Kada sam shvatio da se metal ne greje uopšte, rešio sam da smanjim dimenzije profila na koji sam diode montirao, tako da sam sve prebacio na manji i uži D profil za spuštene plafone koji je 6 cm širok (otprilike je 20% manja emisiona površina po diodi).
Trenutno mi se na 20 cm širine (3 bloka) i 50 cm dužine nalazi 20 LED dioda "full spectrum" i 10 "royal blue" (vegetacija u toku, blok će biti zamenjen "deep red"-om kada bude potrebno).

Pošto imam aktivno uduvavanje vazduha (ventilator sa rashodovanog PC PSU na dnu box-a), a panel praktično čini ceo "plafon" box-a, strujanjem vazduha na gore i kroz ostavljene razmake između blokova, hladi se i sam panel tako da mu je radna temperatura ustaljena na nekih 38-40C.
Trenutno radi 24/0 režimom tako da je "burn in" test od 2 nedelje prošao bez problema.

Sa ovakvim rasporedom, na površinu od 50 x 50 cm može da stane 7 blokova tj 70 LED tj. 210W nazivne tj. ukupnom realnom snagom od 140W.
Materijal sam već poručio, stići će taman kad biljkama bude bilo potrebno.
Ovako izgleda "Northern lights", 13 dana otkako je ugledao svetlost mog LED panela.
NL.JPG
@Stipe mentore moj, jel ovo dobro?:let:
 
Poslednja izmena:
18.10.2015
74
23
8
47
Znaci kada se redno vezuju onda se mnozi plus pad napona. super stvar sto mozes da rasiris po celom boxu. e sad videcemo kad bude bima malo veca dal ce da se zali na manjak svetla.
dali si stavljao termalnu pastu ispod chipova?
 

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
Kada vezuješ diode na red, sabiraš ukupan napon po svakoj diodi (ili jednostavno pomnožiš sa 10), tako da dobiješ 33V.
Svakako, termo pasta je obavezna.
Kada vidim da ljudi pod 120W CFLa odrade grow (a neko je na forumu napisao da preko 50% snage CFLa odlazi na nepotreban spektar - znači imaju 60W upotrebljivog/efektivno), ne sekiram se uopšte :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: putry
14.11.2016
10
2
3
53
Kada vezuješ diode na red, sabiraš ukupan napon po svakoj diodi (ili jednostavno pomnožiš sa 10), tako da dobiješ 33V.
Svakako, termo pasta je obavezna.
Kada vidim da ljudi pod 120W CFLa odrade grow (a neko je na forumu napisao da preko 50% snage CFLa odlazi na nepotreban spektar - znači imaju 60W upotrebljivog/efektivno), ne sekiram se uopšte :)

Pozdrav druze ja imam 10 komada od 3w full spectrum i vezivao bih serijski na parce aluminijuma e sad koji drajvwr da uzmem za njih to mi je problem...ovo su njihove specifikacije..
1. Napon napajanja: 3 - 3.4V DC
2. Struja : 700mA
3. Izlazna snaga : 3W
5. Boja svetla : Ljubicasta ( Full Spectrum 380 - 840nm )
6. Ugao bacanja svetla : 140°
7. Dimenzije diode : 8mm
8. Dimenzija unutrasnjeg dela koji sija : 5.5mm
9. Dimenzija sa hladnjakom : 20mm
ako neko zna nek mi napise koji bi drajver kupio...
unapred zahvalan...
 
14.11.2016
10
2
3
53

Zlochika

Aktivan Član
26.08.2016
309
796
93
@1310 @mtran @D&M @Windfucker9000 da ne spamujemo tuđu temu oko hlađenja panela...
Pogledajte fotografiju, NEMA hlađenja... a ako bolje pogledate, videćete da ima dve vrste profila - od 7 i od 6cm širine.
IMG_20161205_171651.jpg

Sad će ova tema da se pretvori u dnevnik ;) ali sam samo hteo da vam pokažem kako svetlo radi bez hlađenja, a i kakvi su rezultati/efekti uzgoja pod mojim panelom nakon 35. dana
 

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Zanima me kako ce cvitanje odraditi. Iman i panel sa ovakvin ledicama 40 kom, dosa san do cvitanja s njime pa prikinija taj grow. Vise ga nisan koristija.
 

Windfucker9000

Aktivan Član
23.08.2015
482
2.065
143
Stvarno sam iznenaden kako to bez ikakvog hladenja funkcionira :) al super stvar! ja sam mislio takve ledice koristiti kao bocna dopuna svijetla ako cu moci veci box si srediti :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Bravo! Ako i nije za cvatnju, vegu dobro radi i modularan je može dogradnja. Vidim i nove stabilizacijske šipke, fino rješenje.
 

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Palo je i meni napamet koristiti ovo ka bocno svitlo taman iman jos 10 komada. Ako buden od volje sloziti i to pa cemo viditi