DIY Mikroskop

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Gedža

Aktivan Član
Potrebni materijali
1)Bela Led Sijalica (ja sam uzeo onu providnu od upaljaca)
2)Kuhinjski Noz
3)Telefon Sa Kamerom (ja sam moj izgubio pa zam morao da koristim stari razumecete zasto su slike malo lose)
4)Providna Lepljiva Traka
5)I Neki Izvor Svetlosti (ja sam koristio upaljac sa sijalicom)

Nacin Izrade:
Prvo morate da isecete ledicu:

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Postavite ledicu na dasku za secenje i namestite noz sto ravnije, a onda udarcem ruke u tupu stranu noza presecete, i potrazite vrh gde je odleteo (mozete postaviti neku krpu da bi ga zadrzala). Za mikroskop vam treba samo vrh (onaj obli deo) ostalo bacite. Zatim lepljivom trakom zalepite socivo na kamericu telefona tako da zaobljen deo bude uz nju.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Pokusao sam nacrtati ali nije ispalo bas uverljivo. Kada gledate jednom rukom drzite telefon na rastojanju od od prilike 2-3mm (to cete vec sami videti kako je naj bistrije) a drugom nesto cime cete svetleti.
Znam da zvuci ludo ali evo vam kako izpod nje izgledaju neke sicusne stvari. Opet napominjem da se radi o veoma losoj kameri.


Kristali Secera.
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Kristali Kuhinjske soli.
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Posto jos uvek nemem biljku ne mogu probati na njoj. Ko proba neka javi.
 
09.09.2010
25
2
3
41
Evo rep + majstore!
DIY koji radi, a i nasmijao sam se uz opis!:icon_lol:
Najbolji mi je dio ˝i potrazite vrh gde je odleteo˝.
Još jednom, svaka čast.
 

shtef25

Aktivan Član
06.05.2012
75
11
0
38
pozdrav

jučer sam kupio upaljač sa lampicom i kad sam otvorio nije bilo tog oblog dijela već je lampica cijela i kruta nemoguće je odrezati onakav komad kakav je dobio @gedža,ako zna isto gdje bi našao tu malu leću o kojoj govori @Gedža?
nemogu nikako naći mikroskop ni preko oglasa a naruđba sa ebaya se čeka 3 tjedna a ovo izgleda baš zgodno samo nemogu naći tu leću:(

ako neko može pomoći hvala unaprijed
 

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Stara tema,ali bolje da se ovde javim i predlozim nego da otvaram novu.Dakle sto se "povecala" odnosno lupe tice,ne znam da li ste videli snimak koji kruzi internetom ovih dana.mada je mala posecenost videa.Ja sam pokusao jer me nista nije kostalo a taman sam se i zaigrao malo.Dakle u pitanju je kucni mikroskop koji teoretski moze da uveca sliku odnosno ono sto vidite cini mi se do 40x,samo vam je potreban telefon sa solidnom kamerom,recimo oko 5Mpx ili vise,i malo socivo koje se moze naci u takozvanom laseru koji se moze kupiti kod kineza (decija igracka).Poenta je u tome da se socivo stavi na kameru telefona,priljubi,prilepi i sl.Ne kosta skoro nista a vrlo je zanimljivo ,pogotovo nama vrtlarima sto buducim sto sadasnjim.Mada cenim da iskusnijim growerima ovo i nije potrebno,ali svakako ne moze da skodi.

https://www.youtube.com/watch?v=KpMTkr_aiYU

u videu je prikazan robustniji sklop pleksiglasa,srafova,stalka itd,ali je cini mi se jednostavnije priljubiti socivo uz kameru i prici "onome" :) nego manipulisati fizicki biljkom ili cime god :)

Edit: Slicno socivo se nalazi cini mi se i u cd-romovima odnosno citacima cd-ova...pa mozete i to malo cackati ako imate neki stari i pokvaren cd citac.
 

Karlitos

Aktivan Član
30.06.2013
89
175
33
Hvala za premestanje :) evo jedne..mada moze to mnogo bolje pogotovo ako se slika cvetic :)
15gdzc6.jpg
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Ja koristim socivo od police led lampe kineske. Odsrafis gornji deo i skines socivo i koristis ga ko lupu. Uvelicava i vise nego dovoljno. Puno ljudi ima te lampe pa eto a ko nema kod brace kineza 700 - 800 dinara i imas i solidnu lampu i lupu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Karlitos
12.12.2013
11
4
3
Potrebni materijali
1)Bela Led Sijalica (ja sam uzeo onu providnu od upaljaca)
2)Kuhinjski Noz
3)Telefon Sa Kamerom (ja sam moj izgubio pa zam morao da koristim stari razumecete zasto su slike malo lose)
4)Providna Lepljiva Traka
5)I Neki Izvor Svetlosti (ja sam koristio upaljac sa sijalicom)

Nacin Izrade:
Prvo morate da isecete ledicu:

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting


ImageShack® - Online Photo and Video Hosting


Kristali Secera.
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Kristali Kuhinjske soli.
ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

.


Slike se ne mogu pogledati.
Čitam stare stvari sa foruma jer me interesira i da ne gnjavim ljude s već objavljenim stvarima. Na dosta mjesta se stare slike ne mogu naći. Može li se to kako popraviti?
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Eo da vam prezentiram jedan kineski DIY mikroskop i njegov učinak koji me ugodno iznenadio da vam budem iskren :thumb:.
Lutajući po Čajna web shopu po nazivu "Wish" naletio na brdo Gadgetarija i Pizdarija po cijeni "Besplatno", i napunio košaru sa hrpu toga, s tim da sam samo platio poštarinu 13 kn. iliti 1,85€, pa tako i za ovaj Macro-Micro-Teleskop :p, na koji sam sasvim slučajno naletio. Nema kod kineza labavo, odmah 3 u 1 po cijeni 0 i da vidiš kako biznis cvijeta :D.
Znači riječ je o univerzalnoj štipaljci za svaki mobitel, obloženoj gumom sa navojem za leću. Uz nju dobivate i tri optičke leće sa zaštitnim kućištem i odgovarajućim navojem. Redom Macro-Telescope-Wild Fish Eye, i svaku je moguće koristit posebno ili čak smontirati sve tri na jednu pa dobiti nešta poput pro objektiva (moš mislit). Znači staviš macro leću na štipaljku, zakačiš preko objektiva kamere na mobitel i fotkaj. Eo kako to čudo izgleda:
Čajneski Micro-Tele-Fish Skope.jpg

I eo rezultat macro fotke heda s tim prek objektiva mobitela s kamerom od 23mp (4:3). Mislim da je potpuno zadovoljavajuće s obzirom da je slikano s mojim drhtavim rukama i pod slabim noćnim osvjetljenjem:
Čajna Macro Optika.jpg

Budem još oprobavao pod dnevnim svijetlom, ali sve u svemu radi, stane u džep i definitivno je jeftinija i bolja opcija od raznoraznih kineskih mikroskopa ;).