[DIY] Silencer

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Evo kako bi sto vise clanova ustedilo koju paru podjeliti cu s vama svoj projekt koji sam morao napraviti jer nemam izbora nego staviti box u spavacu sobu, a spavati pored turbine znate i sami kako (ako ne, mozete zamisliti kako je to dok vam zuji kojih 40dB a trebate spavati pored toga i odmoriti se.). Dok sam vidio cjene prigusivaca pao mi je mrak na oci, a u njima apsolutno nista ne vrijedi te pare. Po meni je bacanje para 50-80€ na ovakvu glupost koji apsolutno svi mogu izraditi u 2 sata i za 20€ ako se sve kupuje.

Izrada je vrlo jednostavna i jeftina. Mene je kostalo sve skupa ispod 20€, a morao sam kupiti gotovo sav materijal. Tako da nekima nece trebat ni toliko (a mozda ni cent).

Potrebni materijal:
  1. Kartonska kutija malo veca da mozete iskrojit tubu (mozete uzet i UKC cijev pola metra i cepove ali to je skuplja varijanta jer su te cijevi barem kod mene skupe. Ali svasta se da iskombinirat)
  2. Zicana mreza (Chiken wire)- ja sam koristio onu sa gustocom od 3cm
  3. Najlon/vreca za obloziti karton iz nutra.
  4. 2 poklopca od kante 8L (u mom slucaju fi 220) ili nesto slicno (vidio sam da ljudi znaju iskrojiti od MDF-a, drveta, stvarno svega (mozete cak i tu karton iskoristit), ali meni je ovo bilo pri ruci.)
  5. Punjenje (Moze spuzva, poliester) Staklenu/kamenu vunu ne preporucam jer zrak prilicno jako struji kroz to i nosit ce cestice koje su stetne za udisanje. Ja sam kupio 2 jastuka i to mi je bila najveca investicija.
  6. Popratni materijal: PVC vezice, neka ljepljiva traka (kvalitetnija da vam se ne razljepi), i malo volje i vremena.
Radio sam između smjena na poslu pa sam zurio i nisam sve detaljno slikao ali objasnit cu uz svaku sliku sto sam napravio.

1: Materijal- jastuci i zica (naravno mozete iskoristit stare ako imate viska, ja sam kupio nove jer nisam imao druge.) Promjer na zici ne mora biti 3cm kao kod mene moze i manji mozda bi i bolje bilo ako koristite punjenje kakvo i ja.
20200430_140659.jpg
2: Od zicane mreze napraviti tubu/cijev promjera vasih cijevi. U mom slucaju fi100, trebalo mi je svega 25cm mreze. (Imate je za kupit u poljo-trgovinama prodaje se na metre i visine je 1,2m, poslje je skratite kako vam odgovara. Ja sam svoju skratio na 75cm)
20200430_143609.jpg
3: Od kartona izradite tubu duplo vecu od promjera cijevi. I skratite na visinu koja vama odgovara (ali nemojte manje od 50cm, jer mislim da ce biti efikasnost puno manja ako ce biti pre kratki silencer.)
20200430_150701.jpg
4: E tu sam preskocio sa slikama 50% posla ali, nadomjestit cu rjecima. Znaci tubu od kartona zatvorite sa poklopcom od kante na kojem ste napravili rupu za cijev i sve to dobro zaljepite trakom, uz sami karton stavite neki najlon da vam vlaga ne omeksa karton, progurate "cijev" od mreze koju ste izradili i sve okolo dobro napunite sa punjenjem. Punjenje lagano natiskate svuda okolo mreze ali ne previse da ostanu zracni jastuci, dok ste napunili do vrha onako srednje tvrdoce punjenje, samo uzmete isti onakav poklopac kao sto ste stavili na drugi kraj cjevi i isto sve to dobro obljepite. (Vidio sam da neki ljudi koriste i slikon okolo svega toga ali stvarno nema potrebe za time, ako ste sve dobro obljepili. Kod mene zrak nidgje ne curi a nisam koristio slikon.)
20200430_153635.jpg , Evo slika punjenja koje sam ja koristio. 20200430_153659.jpg
5: Iz nutra samo lagano nagurate punjenje ispod mreze da napravite bolju protocnost zraka, Ja sam cak izvadio dobar dio koji mi je pobjegao kroz mrezu.
20200430_214257.jpg
6: Eureka imate silencer koji ce vam smanjiti buku da ne pretjerujem minimalano 60-70%. Ja koristim i karbonski filter pa silencer cu montirati izvan boxa na kraj cijevi. Mozete ga staviti i unutar boxa prije same turbine, ali meni meni je djelovalo da je silencer i filter previse guse dok je ispred turbine, pa sam odlucio stavit na sami izlaz.
20200430_214248.jpg

PS: Izradit cu najvjerovatnije i silence box za turbinu, pa cu dodat i to kasnije, a modove cu zamolit da spoje post.
Ovo sam htio sebicno predstaviti u Bigijevom kutku, ali me je on usmjerio ovdje da bi sto vise vidjelo i ustedjelo koju paru ;)
 
Poslednja izmena:

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Hvala ;)
Stavit cu slike dok na montiram zasada sam samo odradio test u prozno da vidim kako funkcionira. Imam posla preko glave tek sam preselio u novi stan :D
@Veštac Evo kolega montirano malopre, polako se blizi start.
20200501_213159.jpg
Izgleda mi da necu morati raditi Silence box zasad, nabio sam turbinu u jastuk i dobro je za sada :D
 
Poslednja izmena:

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Evo nastavak.
Silence box za turbinu, iskreno vise isplativija stvar nego sami prigusivac. Na zalost nisam slikao izradu jer nisam znao hoce li radit uopce.
Izrada je jako jednostavna, Uzmete kutiju i koju vam turbina sjeda najbolje sa svake strane turbine nekih 5cm mjesta, ispunu sam koristio istu ali ovaj puta nabio koliko god sam mogao. Stvarno jako natiskati ovog puta. spojevi cjevi na turbinu idu također unutar kutije tako da cijevi vire sa svake strane van kutije. sve dobro obljepite, ja sam ovaj puta to puno vise ljepio jer nisam imao vise kvalitetne trake.
Evo slika na pola rada i finalnog proizvoda. (Dodat cu koju sliku dok namontiram sve u box, Cak moze proci i izvan boxa jer je stvarno necujno na metar od nje.)
20200502_152007.jpg , 20200502_153717.jpg

Funfact: Dok sam radio test dosla mi je cura u sobu, ja je pitam dali cuje šta. Ona mene pita a sto bi cula, dok sam joj rekao da turbina radi morala se uvjeriti (test sam radio bez prigusivaca kojeg sam radije predstavio):D
Sa prigusivacem i ovom kutijom vjerujem da buku smanjuje i do 90%.
20200502_192437_HDR[2].jpg
Sve postavljeno pusteno u test, i sve radi odlicno. Malo sam se namucio s montiranjem ali isplatilo se. Spavanje pored ovog nece biti problem. Necuje se gotovo nista. Kao da radi neki tihi PC (Laptop mi se vise cuje nego box :D). Sad cekamo da klice malo porastu i mozemo krenut u novu avanturu.
 
Poslednja izmena:

Veštac

Aktivan Član
27.05.2019
142
130
43
47
Zanima me sta se radi zimi ako je ceo sprat kuce npr zadihtan PVC-om. Kapiram da ispuh ide u odzak ali odakle ulazi svez vazduh ako je kuca npr zimi zadihtovana PVC stolarijom? Ako upuh ide od spolja to je pogubno po biljke zbog niske temperature :(
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Ja imam srece sa klimom ovdje pa mogu imat otvoren prozor cjele godine :) Ali svakako moras provjetrit prostor, jednom dnevno dovoljno.
 

Veštac

Aktivan Član
27.05.2019
142
130
43
47
Ako je sve zadihtano PVC-om npr i napolju negative 20 ok, upuh vuce u odzak - odakle vazduh ulazi ako u prostoru imamo odredjenu kolicinu vazduha koja ce pre ili kasnije da izadje kroz odzak? Znaci situacija hladno u fulu i nemamo klimu npr i ne luftiramo jer je ludilo hladno - kako da resim svez vazduh upuh u zimskom periodu - vec duze vreme razmisljam o tome i jbt nista mi ne pada na pamet :(
 
17.11.2015
252
118
43
Jasno je ovo sve, al sam ja cepidlaka pa da pitam, gde si tacno iskoristio pvc vezice? :) inace, ja planiram da ga napravim sa kamenom vunom, odmah oko zice cu uvidi filc, to je onaj tanki materijal, propusni, tako da kroz njega vuna nece moci da upada u sam protok vazduha, a vuna je svakako bolji izolator zvuka od sudnjera, tako da se nadam da to ispadne tip top
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Vezice sam koristio kod izrade cijevi od mreze, moglo bi se i bez njih ali zas se mucit kad su jeftine i korisne :)
Jest kamena vuna bolji izolator zvuka ali ne i u ovom slucaju, jer ako pogledas gotove prigusivace svi su izrađeni od izolacijske spuzve ni jedan od kamene vune. kamena vuna je dobra ako zelis prigusit zrako koji putuje kroz cjevi ali na izlazu nemas nista od nje. jer se treba usporiti zrak koji izlazi van da se nebi cuo onaj "huk" zraka. Da je kamena vuna dobro rijesenje nebi radio ovaj prigusivac nego bi jednostavno ostao na svojim izo cjevima ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0 and xx_tani
17.11.2015
252
118
43
Punjenje (Moze spuzva, poliester) Staklenu/kamenu vunu ne preporucam jer zrak prilicno jako struji kroz to i nosit ce cestice koje su stetne za udisanje.
Ja sam na to odgovorio, da se razumemo :) al kad vec rece ovo sve, de mi reci, sta ti ovde usporava vazduh? ako si punjenje, sundjer itd, gurnuo iza zice, znaci da je tu put prohodan? razumeo bih da sudnjeri vire ponegde kroz zicu, pa da to sece vazduh i samim tim usporava, ali ako si sve gurnuo iza zice, sta onda usporava?
 
17.11.2015
252
118
43
ne brate, pitam samo, pravim, pa pitam :) promakla mi ta slika, baguje tor
edit:
e a reci mi, posto imam kartonsku cev nekih 180, a turbina je 150, mislis li da bi imalo smisla od nje napraviti? posto si napisao da bude duplo od precnika turbine, ispusta i to, a ja kazem ti imam tu gotovu cev, leglo bi mi zbog brzine izrade, pa sta mislis?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0 and FatOne

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Nista kolega, ali da ti budem iskren vise ga ne koristim. Stavio sam carbonski filter na sami izlaz zraka i sad je filter 2 u 1 :)
Ali prigusivac je bio radio odlican posao i bude koristen u buducnosti opet.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vojka
17.11.2015
252
118
43
hahah eto, da nisam pitao ne bi dosli do ovog apdejta :D iskoristim onda cev da napravim za turbinu prigusivac taman, jer ce i meni karbonac da zavrsava taj deo posla onda
 
  • Sviđa mi se
Reactions: FatOne

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Koliko realno spusta buku ovo?

Ja isto imam 125 Quietline u sobi, ali nemog spavati kraj toga, nije toliko quiet jbg.
Sad mi je problem visoka vlaga tokom noci jer sam vent namjestio da se gasi sa svijetlom, ali ta vlaga nece nista dobrog napraviti u krajnjoj cvatnji, moram nesto do tada smisliti.
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Kod mene je u najmanju ruku za duplo smanjilo. Evo stojis ispred sobe gdje je box vrata otvorena od sobe i ne cuje se nista sumljivo, unutar sobe se cuje malo, ali nista strasno. I oboje spavamo bez problema. Ja sam promjenilo i lezajeve u turbini to je isto dosta utjecalo.