DIY: Vutra Metar - Grande Belleza

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
TEORIJA VUTRA METRA

Zadnjih par miseci san testira razne LEDice.
Stvar koja mi se motala po glavi je kako pravilno analizirat konvencionalnu rasvjetu i to iskoristit za izgradnju LED panela.

Zakljucak utrosenih subota i popijenih makedonaca:
Jedina prava korelacija izmedju LEDa i konvencionalnih nacina rasvjete, koja nam moze pomoc u pravilnom odabiru LEDica je propisno izmjereni intenzitet svitla koji biljka koristi.

UVOD
Zasto PAR po mom nije toliko bitan?
Problem je sto ga tocno mozemo mirit jedino spektrometrom, di moremo u postocima oznacit kliko kojeg PAR spektra LEDica odasilje.

Ili ako usmjerimo spektometar prema listu na koji naslonimo alu foliju, ocitavamo koji PAR fotoni i na kojoj udaljenosti od LEDice dolaze do lista(alu folije) i u kojoj kolicini(PAR vridnosti), pa ipak imamo nekakvo ocitanje al opet putem spektrometra.
Standardni PAR metri mire cili spektar i time nisu dobri za nase potribe, vec eventualnu analizu RGB LEDica ako smo sigurni da ni jedan drugi izvor nece ometat ocitavanje.

Biljku cini sitom intenzitet(kolicina) fotona u 400nm-500nm i 600nm-700nm (mozda i malo zelenog?) koji "udaraju" o samu biljku.

ovu gore tvrdnju; "i malo zelenog" me uvjerila prijateljica koja je po struci botanicar,
Njen komentar na moja pitanja je bio:

Istina; biljkama je dovoljan samo plavi i crveni spektar, al to ti je jednako vojnicima koji iskljucivo zive na proteinskim plocicama, oni mogu zivit i prezivit, al nece zivit zdravo, vec optimalno.
Znaci, moguce je, al za pravilan i zdrav(a ne optimalan) rast i razvoj njima je potrebno 10% zelenog spektra.

Njena je tvrdnja cak i potvrđena kad se samo zagledate u spektar potrebnog biljkama, vidite da ipak postoji mali ali bitan dio zelenog u svakoj spektralnoj analizi klorofila I/II

Spektar_Biljke.jpg

Sa ovim nekim znanjem dosa san na ideju kako propisno mozemo doc do nama toliko bitnih brojki.
Kako vecina zna, LUX METRI sluze za mirenje intenziteta vidnog spektra covika, takozvani srednji dio spektra.

Spektralna krivulja onog sta vidi LUX metar (zeleni dio):

Spektar_LUX_METAR.png

Ono sto nama triba, da bi mogli mirit intenzitet spektra kojeg nasa biljka trazi bi triba izgledat ovako:

Spektar_Klorofil.png

Ova krivulja nema veze sa PAR krivuljom i nemojte to dvoje brkat.

Potreban alat prilikom pocetnog testiranja ideje:
- spektometar radi pronalaska pravilne propusnosti spektralnih dijelova prema photodiodi
- filmski ili kamera filteri za blokiranje spektralnih dijelova

IDEJA:
Ako filmski filter koji stoji na ulazu spektometra moze propisno blokirati srednji dio spektra, a propustit gornji i donji, tada ce taj filter istu stvar radit phototiodi. Razni filmski i photo filteri se mogu koristit da photodioda cita samo odredjene komade spektra.

- Ovo gore je rezultiralo idejom u glavi kako mirit luxe, ali za spektar nase biljke!!

El chepo model:
GoPro Magenta (zeleni ubojica) ~2$
- Mirimo ukupan zbroj donjeg i gornjeg dijela spektra, mana sta postoji puno modela, omjeri i itenziteti rgb spektra ovise o proizvodjacu.

Optimalni model:
CITIWIDE Full Blue 52mm ~6$
CITIWIDE Full Red 52mm ~6$
CITIWIDE Full Purple 52mm ~6$ - (kinezi to zovu Purple struka Magenta)
+ 52mm UV filter za BAZU 1$

- naime ovi kineski filteri su ocajni za fotografiju jer naglo kidaju krivulju spektra, al je baza u tome sta je to nama ludilo stvar!
Ovo je kineskom greskom ispala kvalitetnija opcija od skupljih Tiffena i Hoye filtera jer su sva tri filtera dostupna sirokoj masi za pristupacnu cijenu.

Sa kombinacijom ova dva/tri filtera i golom photodiodom u mogucnosti smo napokon testirat koliko koji izvor daje nasim biljkama u takozvanim "Vutra Lumenima", to jest propisno mirit jacinu intenziteta u našim spektrima koji prodiru do biljke.

Clean RGB
Test_clean.png

CITIWIDE Full Purple 52mm ~6$

rgb4 Purple.png
omjer:
R G B = 1.5 : 0.75 : 1 = 3,25
intenzitet:
R G B = 90% : 70% : 100%

CITIWIDE Full Blue 52mm
Test_blue.png
omjer:
R G B = 1 : 1 : 2,75 = 4,75
intenzitet:
R G B = 24% : 48% : 100%

CITIWIDE Full Red 52mm ~6$
Test_red.png
omjeri
R G B = 1 : 0 : 0 = 1
intenzitet
R G B = 100% : 0 : 0

Omjeri su vridnosti krivulja spektra, intenziteti su jacina svitla koja se gubi na filteru na spram gole photodiode.
Zahvaljujuci tome sto se na Purple i Blue ne gubi intenzitet plave, mozemo doc do tocnog podatka za taj spektar!

Radio sam te imam testove i sa cfl i sa neonkama i sa halogenim, al bi nepotrebno nakrca prvi post, a ono sta je bitno tek dolazi:

IZRADA - VUTRA METRA
Koristio sam LUX metar koji ima odvojenu glavu od baze, HS1010A jeftin i pohvaljen od strane ekipe sa akvaristike.
Razlika između nas i njih je u tome što je njima potreban cili spektar (cak i UV dio), te oni muku muce sa pronalaskom kombinacije filtera za dobijanje pune krivulje kao što je PAR krivulja iako su PAR diode postale dostupne.

Photodioda u 1010A modelima miri od 380nm do 720nm, drugin ricima nista od UV i nista od IR.
Mi smo sricon u puno boljoj poziciji, jer ne ovisimo o UV, a IR ce mo rjesavat nekom drugom pricom ili grijalicom...

LuxMetar.JPG
Rastavljanje "GLAVE" Lux Metra

CupanjeZajedno.jpg
Cupanje zlocestog zelenog filtera

Nakon sta sa photodiode maknemo filter za zeleni spektar ona progleda od 380nm - 720nm hihihihih
posto je dioda izlivena u plastiku nije sposobna mirit UV dio spektra, al nas boli briga za to...

UVzajedno.jpg
Sa 52mm UV filtera dignemo staklo jer nam smeta, koristimo ga samo kao bazu za navidavanje ostalih filtera. Koristio san LOCKTITE gel lipilo, al virujen da more i obicno instant.

CitanjeRED.JPG

Zahvaljujuci spektralnoj analizi CITIWIDE FILTERA lako izracunamo matematicka odstupanja i imamo tocne rezultate!
te svak lako kupi CITIWIDE Filtere na ebay, samin time svak ima dobar vutra metar!

GRANDE BELLEZA je u tome sto sa ovin VutraMetrom mozemo dobit tocne vridnosti koje HID/MH/CFL zarulja daje biljci i onda to replicirat sa LED rasvjetom. Isto tako mozemo saznat koliko koja zarulja trosi lumena na srednji spektar, pa samim tim dolazimo do realne iskoristivosti zarulje u omjeru WATT/VUTRIN LUMEN. Mozemo znat i kolika je iskoristivost KELVIN LEDica...

MANA:
Ako neka jeftina GROW LEDica koju mirimo NE SADRZI ljubicasti dio spektra(380nm - 420nm),to nismo u mogucnosti otkrit sa ovin VutraMetrom, jer cisti ljubicasti filter nisan nasa, a PLAVI FILTER ima krivulju od 380nm - 520nm

ZAKLJUCAK:
Najveca PREDNOST ovog naspram svega ostalog je sto mozemo znat kliko nan je opadanje u VutraLumenima kada konstruiramo LED GROW panel, možemo sigurno znat kliko fotona probija do same biljke.

Neke od stvari:
1. Napokon mozemo mirenjima doc do rezultata koliko je CREE bolji u intenzitetu od noName LED.
2. Mozete doci do tocnog podatka kliko dobijate sabijanjem fotona kroz optiku pojacavajuci masnocu svitla na veće udaljenosti.
3. Lako mozete razumit zasto skupi komad LED rasvjete za GROW umisto standardne filmske difuze koristi hologramsku difuzu
4. Ovo doslovno mozete koristit da vidite dal vam biljka u ladovini na balkonu ili di god, prima dovoljno Vutra Lumena prilikom eksperimentiranja, igranja sa eko svitlima i ostalin bazama.
5. napokon se imamo za sta uvatit, a da to ima neku realnu brojku zakacenu na sebe...
6. itd... itd...

Radio san naravno i testove u zivo, al to ide u daljnji dio topica. - vec sad je preeeeeedugo.
Mislin da nakon ovoga mora ic neki dnevnik, struje nece falit, a za sve ostalo ste tu!

Sritno van DIYanje!
 
Poslednja izmena od urednika:

sbcjeceo

Aktivan Član
09.12.2013
673
713
113
015
Svaka cast i za ideju i za sprovodjenje iste u delo! Doduse meni se ne da zezati se sa ovim kad znam sta valja a sta ne valja i sta se koristi za gajenje a sta ne, osim sto me loze one boje LED rasvete ne dajem joj neku prednost nad HPS/MH lampama za sad, mozda kad cene malo padnu i mozda kvalitet jos malo poraste :)
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Druze, razumin ja tebe, neko vozi bmw i liva, drugi se pita, a sta bmw pije...

Cila stvar ovoga je... da napokon mozes realno znat kliko biljka trazi svojih a ne ljudskih lumena. Po meni, bar sta san uspio procitat po stranim forumima, nikad nitko nije sagleda stvari iz ove perspektive. Ovo ne sluzi za LED, vec za apsolutno svaki izvor svitla.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
CFL 18W zarulja
Osram18W.png
Vidimo da odasiljani ukupni lumeni ove CFL zarulje su:
Plavi oko 18%
Zeleni oko 36%
Crveni oko 46%
Crvena "probija" u intenzitetu vise od ijedne druge boje(odasilje vise fotona)

Kada ovu zarulju analiziramo sa standardnim LuxMetrom ocitat ce mo samo vrijednost u zelenom spektru:
ZELENA: 920 LUX-a

Kada ovu zarulju idemo analizirat sa VutraMetrom:

CRVENI FILTER:
R: 1100 Lux (ocitava samo crveni spektar)
CRVENA = 1100 LUX-a

KOMBINACIJA ZA IZRACUN PLAVE:
mozete koristit ili cisti plavi ili ovaj purple filter, ja sam samo koristio oba da bi smanjio stupanj pogreske, al sad sam uvjeren u mjerenja, prema tome mozete koristit koji hocete.

PURPLE FILTER je ocitao 1500 LUX-a
1500/3,25 (ukupan omjer boja koje filter pusta prema photodiodi iz prvog posta)

Ispada za svaku boju da je photodioda “vidila”
PLAVA = 460 LUX-a
CRVENA = 700 LUX-a
ZELENA= 346 LUX-a

BLUE FILTER je ocitao 800 LUX-a
800/4,75 (ukupan omjer boja koje filter pusta prema photodiodi)
PLAVA = 462 LUX-a
CRVENA = 168 LUX-a
ZELENA = 168 LUX-a

Ispada ukupno CFL zarulja odasilje:
CRVENE 1100 LUX-a
ZELENE 920 LUX-a
PLAVE 460/462 LUX-a

Kada ove brojke vratimo u postotke koristeci RED FULL FILTER kao osnovu, jer jedini propisno pusta samo crveni spektar:

dobijemo:
1100/46% = 23,91 (lumena vrijednosti po postotku) pa onda
zeleni spektar = 920/23,91 = 38,47%
plavi spektar = 462/23,91 = 19,32%

Sto je tocno sta nama treba, drugim rijecima VutraMetar radi.
A logika ocitavanja nemoze bit jednostavnija :)

Odstupanja od 1% do 5% su zbog uzimanja samo 2 decimale i zokruzivanja vridnosti sa spektralne analize zarulje, al sam toliko ovih testova napravio sa raznim izvorima svitla, da mogu sa 100% sigurnosti rec da radi kom zmaj!
Cijena samog uredjaja nije ni skupa dodje neki 30$, a radi po meni ogroman posao.

Eto toliko od mene.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Gle... ja san sritan, a sad kako ce kolektiv to primit, vidit ce mo...

Mislin da smo napokon zabili zadnju brokvu u teoriju, pribacili sve u praksu i sad ide zabavni dio...
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
instrument miri intenzitet u LUXima za nm ovisno o filteru.
Tako da, da. Miri Lux-e u nm koji nama pasu.

kod CFL obrati pažnju na skok u crvenom(doslovno kuri) - intenzitet je jak, samim time crveni dio spektra daje puno lumena.

EDIT: ja sam se jos nadao da ce photodioda lovit i IR, al nazalost nista od toga, za to iman neke druge ideje u glavi.
 
08.07.2015
492
203
43
U svom neznanju pokusavam da skontam kako si dobijo brojke,da ako jednom skupim hrabrosti za ovako nesto i napravim,ali mi je nejasno:

CITIWIDE Full Purple 52mm ~6$
omjer:
R G B = 1 : 0.75 : 1.5 = 3,25
intenzitet:
R G B = 100% : 70% : 90%
gledajuci tu sliku kao i ovo:
Vidimo da odasiljani ukupni lumeni ove CFL zarulje su:
Plavi oko 18%
Zeleni oko 36%
Crveni oko 46%

Koliko sam shvatio tebi je to lako,al meni i mozda i jos nekom koji bi
hteli ovo da pokusaju bi znacilo ako na jednoj sijalici i jednom filteru,lako cemo preneti na ostale,pokazes kako dobijas ove brojke od pocetka do kraja?
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Naravno, samo pitaj :)

OmjeriBoja_Magenta.png
R G B omjer je kolicina svake boje(u povrsini spektra) koja udara o gradacijsko staklo
Za referencu crni kvadrat ako ima vrijednost 1 onda ostale tri boje imaju vrijednost u onim proporcijama.

INTENZITET
Fiksiras spektometar na 0.5m od zarulje
radis ocitanje bez filtera i dobijes vridnost intenzita (nulta/pocetna tocka).

Tada ispred spektometra postavis filter bez da pomices ili diras kako zarulju tako i spektometar te napravis ocitanje, razlika izmedju intenziteta na cistoj analizi i analizi sa filterom, daje vrijednost opadanja intenziteta(drugin ricima dobijas vridnost gubitaka iskljucivo za taj filter)

Nama je razlika INTENZITETA izmedju CRVENE boje CLEAN spektra ili PURPLE spektra bila u "dozvoljenih" 5% odstupanja koje sam uzeo kao prihvatljivo .
Na CLEAN je nekih 90%, a na PURPLE je 84% znaci gubitak intenziteta crvene je ispalo nekih 6%
Al sad uzimas da je tih 90% = 100% jer ti je početna vrijednost 90.
100/90*90(pocetni)=100%
100/90*86(nakon filtera)=95%

Primjerice, moga san udaljit spektometar na 3 metra, dobit intenzitet CRVENE nekih 30%, nakon sta izmedju postavim filter ako vridnost crvene opadne na 28%
100/30*30(pocetni)=100%
100/30*28(nakon filtera)=94%

Ovo nista nema veze sa zaruljom. Ovo sluzi da bi ocitali kako se ponasaju filteri, kako miksaju RGB kolor i koliko ubijaju intenzitet ako ga i ubijaju.

LUMENI ZARULJE:
Lumene koje odasilje zarulja su u pravilu isto povrsina na spektru, jako slicno kao i kod omjera, samo mi zarulju nemozemo analizirat u omjeru boja, nju analiziramo kroz proizvedeno svjetlo.

Sve ovo u biti ti sami IC Chip Lux Metra radi u sebi - tako je programiran, ja sam samo radio ono sto on radi, ali analizirao filtere koji nisu zeleni.
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Pokusavan svatit sta te jos buni. Doduse slazen se, mozda nisan dovoljno detaljno opisa cilu analizu, al me bilo stra da ne zavrsi ko prvi topic DIY LED-a.

Moja ideja i zelja:
"brandiranim" filterima napravit analizu, kako sutra bez puno razmisljanja samo kupis dva citiwide filtera i luxmetar i budes siguran u brojke koje dobijas.

I samin time, onda svi koji su voljni postat brojke dobijene na svojim svitlima, pomazu zajednici da dodje do dobrih rezultata.

Kako san procita i tu pa i na stranim sajtovima; oko uzgoja se najmanje paznje daje svitlu (u smislu tehnicki korisnih informacija), koristi se u vecini slucajeva provjereno ili shema "ovo je sigurno bolje" al realno sad tek mozemo znat kliko je sta bolje.

Kliko CFL u biti nevalja iz pogleda LED-a (cak obična kućna LED zarulja je bolja od CFL)

Nazalost neman hps da bi moga napravit dobru analizu i nadan se da ce netko napravit ovaj VutraMetar i udrit mirenja na njemu.

EDIT:
I sad vidin da san obrnio RGB (prilikom pisanja) na Purple, jer su postoci pisani u plavo:zeleno:crveno a ja san stavlja RGB kao oznaku za boje
R:G:B = 90: 70:100

Iden vidit oce mi dat editirat post
 
08.07.2015
492
203
43
Hvala,ti izgleda se druzis sa lux svakodnevno na poslu pa je to voda za tebe,al za nas - treba da povatamo ovu matematiku.
Jos najgore treba bistra glava za ceo postupak,ali totalno izvodljivo i dobro za kontrolu,naravno kad naucimo da citamo podatke;)
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Ako jos nekoga buni cemu mirimo intenzitet iako nam u konacnici nicemu ne sluzi?

Naime Intenzitet nam je bitan kako bi bili sigurni da nam odredjeni filter propusta sve fotone za odredjeni dio spektra.
Zahvaljujuci tome sta na citiwide full blue i purple neopada intenzitet plave, mozemo biti sigurni da ce izracun plave bit tocan.
I to je sve zasto nam je intenzitet u startu i sluzio. samo da bi pronasli dobar filter.

Da je primjerice blue filter propusta 80% a ne 100% tada bi matematika za izracun bila kompliciranija i doslo bi do trenutka kada onih 20% nedostaje na odredjenoj udaljenosti od zarulje, da bi uopce imali ocitanja. Bavili bi se mambo jambo teorijom, a to zelimo izbjec.

Ako koristimo Purple Filter
R G B = 1.5 : 0.75 : 1 = 3,25
B = Plavi Luxi
L = ocitana vridnost
3,25 zbroj omjera za boje koje prolaze kroz filter
:formula:
B = L / 3,25 * 1 =>
B = L / 3,25

Full Red Filter (on je najlaksi)
R = Crveni Luxi
L = ocitana vridnost
R = L

Full Blue Filter:
R G B = 1 : 1 : 2,75 = 4,75
4,75 zbroj omjera za boje koje prolaze kroz filter
B = L / 4,75 * 2,75 => B = 2,75 / 4,75 * L =>
B = 0.578 * L

Vidimo da nam je onda prakticnije koristit Purple Filter nego Full Blue Filter za dobijanje vridnosti plavog spektra, cisto zbog jednostavnije brojke :)
 
08.07.2015
492
203
43
Za referencu crni kvadrat ako ima vrijednost 1 onda ostale tri boje imaju vrijednost u onim proporcijama.
e bas je to bilo jedno od pitanja,tj 50% inteziteta i 100 nm daju 1 ako shvatam???
imas neki program za aut izracunavanje?
Dok jos POKUSAVAM da svarim matem,jer tvoj instrument daje i one fine slike u boji R-G-B,diajagram je rucni rad?:thumb:
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
Ako si obratio paznju na slike, moga si procita spectralworkbench, to je alat koji ce ti analizirat podatke sa bilo koje vrste spektometra, dok god je spektometar izbazdaren, rucno sam jedino (seljacki) naglasio one boje kad sam ti objasnjavao princip rada
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

lukas

Aktivan Član
20.06.2015
167
590
93
ovo mi lici na diplomski iz elektronike,svaka cast za trud,samo me zanima kako mislis sve zajedno uporedjivati i primjenjivati,msm ako sam dobro shvatio,isti strain,isti uslovi,doziranje,zaljevanje,temperatura,zemlja itd pod razlicitim spektrom,hmm,zanimljivo je ali malo komplikovano,sretno
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
hahaha, ih kad se sjetim diplomskog...
Dodouse ne razumin bas pitanje, ovo nema veze bas sa testiranjem vrsta zarulja, vec kako pravilno izmirit LUX-e kod raznih izvora svitla.

ovo je samo jedan od alata koje mozes koristit prilikom dizajniranja svitla, to jest meni je ovo osnovni alat. Dalje od ovog mi ni ne treba.