DIY: Vutra Metar - Grande Belleza

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
tema je malo zamrla, imamo i mogučnost mjerenja crveni na plavi ili purple filter,:cool: hehe i tad dobijamo u mol vrijednosti PPFD spektra a to je ono što nam treba!!!:banana_rasta:
ako smo u vegetacij imamo led panel, pogledamo majstora Hansa i njegove panele:
Hans 90w = 305 uMol na 30 cm
100w= 429 uMol na 30 cm
180w= 634 uMol na 30cm
kod 180w panela vega je na 85w, znači kao i vegan
pa jel može jednostavnije, gdje god da postavimo senzor pokazuje nam točnu ppfd na tom mjestu u tom trenutku, ne prosječnu kako nam to piše na uputstvima panela
prosječnu dobijamo kad uzmemo ploču za mlin ili dame i mjerimo na kutovima , na točkama presjecanja i sredinu pa izračunamo prosjek. ovo gore kod hansa. a mi vidimo za svaki vrh koliko dobija.
imamo genijalce na forumu:ajnstajn:
radimo li diy panel adri nam je pokazao da umjesto drajvera postoji puno bolja stvar, bournov regulator kojim možemo regulirati V i mA što u praksi znači da možemo i u niskom boksu pičit led a da ne kurimo bilje, da idealnih 300 uMola možemo poriktati na 20 cm ili na 30cm razmmaka u vegi a u cvatu 600 do 900 uMola isto tako na 20 ili 30 cm. još i štedimo struju, ledice ostaju hladne pa traju ne deformira se fosfor.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
@waynejohn uputstva su na prvoj strani;)
ti imaš onih grafova o PPFD spektru koji bi tu pomogli i tvoja procjena min i max uMola kod cvatnje je točna, i ovih 900 uMola je previše. ponovi priču o kaliforniji, hvala:thumb:
preciznost? malo se čohaš kad vidiš kolika su opadanja čim pomakneš senzor, koliko pridonosi reflektor, bilo kakav je puno bolji nego nikakav, leče , sada ima novih asimetričnih leča, leča koje u potpunosti rasprše svijetlost. npr cree xhp ima 120 stupnjeva leču na sebi, nema oscilacija kad mičem senzor ljevo desno, znači ravnomjerno raspršuje svijetlost. ali ona je klasična , danas za veliki coob postoje bolje.
Tema je Vutrometar da ne remetimo red
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Optika kod tih manjih chipova igra veliku ulogu u stvaranju intenziteta, kod cobova je priča malo drugačija, u nekim slučajevima je poželjna al u nekima samo smeta...to je sad preopširna tema za nakucavanje možda jednom uz pljugu, broj cobova, na koliko se gone, veličina prostora(nakon određene granice reflektori su skoro pa nužni za izjednačit pokrivenost), otvoren prostor ili šator/ormar s refleksijom(neke manje prostore treba gledat kao jedan veliki reflektor npr 50x50, samo pravilan raspored i iskoristiš prostor kao optiku)...ma ima tu dosta faktora pogotovo ako želiš imat 2 spektra npr. 3000 i 5000k pa njih miješat kako već ide životni ciklus biljke

DLI, PPFD i režim svjetla si mislio na to?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
mislim na svašta samo mi dugo treba dok shvatim,povežem:p
koraljoljupci su u velikoj tehnološkoj prednosti (stara japanska, kopiraj) kupe ledaru (cca 500 e) spojeni su sa centralom koja im onda vodi brigu o dinamici svijetla, oponaša mjesečinu, prolaz oblaka, sezonske oluje ,sve vremenske prilike:whato:: (ona Cill firma što maus s njima radi, jutub)
vegam sa 13h (momentalno razvlaćim vegu na 4 mjeseca u boksu 60x45x60 a to mogu jer imam bournove regulatore:D) mozgamo o jačini svijetla kroz cvatnju, 5-6h max a ostalo vrijeme optimalno, možda neki drugi omjer,treba isprobavati. ali ako koraljima paše raznolikost i dinamika svijetla, možda odgovara i našoj vrsti.
optika se razvija, uočeni su problemi kurenja pa se rade drugačije leče, ili nekako doči do holografskog difuzora:cool23:Ili vodu koristiti kao difuzor i leču istovremeno (jel potaplja onaj i panel i drajver u bazen, čudno da nije primjetio kako se svijetlo ponaša dok prolazi kroz vodu) na stolnom experimentu dupliraju se lumeni.
vidim dobre rezultate sa coobovima bez leča ali sam uvjeren da sa kompletom coob,ref,leća.difuzor i mogučnost regulacije dobijamo malog potrošača,optimalnu rasvijetu.
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Jel to zvuči kao modernizacija u vidu nekog arduina :D ili imaš neku drugu ideju kako automatski naštelavat jačinu?Ne izgleda mi komplicirano a znam da sam vidio dosta kodova već napisanih za razne primjene u ovom našem hobiju
Vitaly iz Chilleda, vidio sam par videa s njim zna šta radi...jesi vidio spektar?PERFEKCIJA!!! čak je i dodao uv točno tamo di treba za finalno posipanje šećerom...pa kontrola istog, mislim da je na prvoj lampi imao u 2 kanala, 3000 i 5000...ne da možeš glumit proljeće bilo gdje na kugli zemaljskoj nego je tako precizno da možeš birat i dan hehe :D ...
suvišno komentirat za vodeno hlađenje

To je problem i sa lećama i sa difuzorima, nešto sam čitao o materijalima za to i nekakvom premazu koji i nije baš jeftin a koji bi u kombinaciji riješio problem gubitka svijetla pa bi to bilo to al nisam išao dublje u to...zasad ih nema, našao sam ja bio i reflektor i difuzor za zavrnut u reflektor za naručit al ispada da gubim oko 6-10% svjetla samo na difuzor i reflektor, a di je još ostatak što bi izgubio odbijanjem od stranica...zasada nema proizvoda koji bi nama trebao, goli chip je i dalje najbolja opcija u prostorima s reflektivnim stranicama
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
automatsko stelanje ne, modularno paljenje, može i mehaničkim tajmerima. jer idealu si več poriktao s obzirom na razmak biljka-panel pa onda upalimo na par sati jos jedan modul.
Chilled, da taj, ludnica šta ljudi rade.
3000K, 4000K, 6500K to porazmjestiti na 3mm debelu alu ploču,modularno paljenje, dodati modul crvenih osram , tako bi danas dizajnirao panel.
leča sabija fotone,nema gubitaka, pojačava svijetlost, difuzori oni rade velike gubitke, 6-10 % je sasvim prihvatljivo a dobio si puno bolje rasprostrto svijetlo. u konačnici vidjet čemo s vremenom,sve se razvija, pogledaj industrijske a naročito leče za uličnu rasvjetu, pa ne stavljaju lece da im svijetlo bude slabije i fokusirano ravno dolje;)
ne znam odkud ta ideja o gubicima kako kod CT a (maknuo si temperaturu i spuštaš se blize biljci,koja tako dobija više fotona, koji inače nestaju zbog svog kratkog postojanja, na večoj udaljenosti. plavih je na stotine tisuca na 1cm a 5-6000 tisuča na 10 cm kod cfl a isto je i sa led izvorom.
jedini problem kod leča 60 ili 90 je da najjače pojačaju svijetlo u točci ispod nje pa kuri, mada i to se da zacrniti:D
da ne završi prepucavanjem, testiramo i tragamo,na opču korist jer odbacit čemo nepotrebno s vremenom.
cijene rapidno padaju, filteri za vutrometar danas su po 3,65 e, trebamo crvenog i purple (lakše se računa) i jednog uv 1 e, zbog baze.
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Screenshot_2017-04-13-12-02-07-1.png Hmmm ovako je to meni lik objasnio zašto trenutačne leće ne valjaju...svaka leća gubi oko 4% na skidanju svjetla sa strane, 2% gubi dok je svjetlo unutra(to je neki standard oko 2,3% , kad na leći piše 97 ili 98% to je zapravo taj broj) i gubi još 4% prilikom izlaska...zaključak je bio da kad bi radili te leće od borosilikata sa nižim udjelom željeza i dodali vanjski i unutarnji antireflektivni premaz to bi onda bilo to, 99% leća

Problem sa dodatnim gubitkom svjetla je još visina...evo recimo sa 4 gola chipa u 90x90 na 30cm ti ode 5 možda 10% svjetla u stranice...s bilo kojom lećom bi morao dići za minimalno 15cm i onda se tu puno više svjetla gubi jer puno više bude direktno usmjereno na stanice boxa...sad da je naći difuzor koji bi mogao ravnomjerno to rasporediti na 30cm to bi bila prava stvar
Imaš par metar i volju za tražit optičke kineze, ja imam jedan chip i hladnjak koji skupljaju prašinu...voljan sam ga pustit na praksu ako je za znanost :D

Edit:Ovu kombinaciju sam ja sebi gledao ali su me odgovorili na kraju, reflektor 90% i difuzor za njega...ovo zadnje je adapter za ideal nebitno
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Ledil Stella serija silikonskih leća...pogledaj gubitke po chipu korištenom
Svaka je od 15-25$!!!
citizen oko 12-13$, cree oko 30$
Sad recimo imaš 185h-1400, 4 citia u seriji sa lećama pogonjeni na 1400mA = cca 50+100 = 150$
12 citia, 3 u paraleli pa u seriju gonjeni na ~466mA = 150$
Znači za iste pare veća efikasnost(12 chipova na 466mA umjesto 4 na 1400) i bolja pokrivenost(3 puta više rasvjetnih tijela)
A i na 466mA možeš i džezvu iskoristit ko hladnjak pa još jedan trošak manje
:D
Hoću samsung, napajanje iz tvog boxa, 24v, bourne...kako reguliraš V i A koji trebaš na izlazu?
 

Prilozi

  • Screenshot_2017-10-24-22-23-14.png
    Screenshot_2017-10-24-22-23-14.png
    279,6 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_2017-10-24-22-22-55.png
    Screenshot_2017-10-24-22-22-55.png
    347,1 KB · Pregleda: 23
  • Screenshot_2017-10-24-22-21-57.png
    Screenshot_2017-10-24-22-21-57.png
    296,7 KB · Pregleda: 20
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok and 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
sory @waynejohn tek sad vidim poruku:)
haha Samsung ploču kukim več neko vrijeme, ludilo kam to ide, imaš moj broj,stisni sms pa dogovorimo radni sastanak.
graditi ču cvijetni panel, napajanje i sva struja kako je adri posložio i na ovom a imam neke ideje i sa vega boksom:) pa ču otvarati leđa boksa (tamo je pola struje ) pa si pogledaš,fotkaš. bornovi regulatori su na vidljivom i dostupnom mjestu, za manevriranje trebamo multimetar, graf sa data cree xhp50 str.14 i šarafenciger. adrijev vutrametar je još kod mene a stigli su mi i filteri za moj metar ( druga firma i druga očitanja, nemrem vjerovati, neupotrebljivo. ma kaj nemrem, škrtac plača dva puta, u pola su bili jeftinij i :confused: the pas maters.)
nego pazi ovo- Luxeon M 12W - rasprodaja sa 18.99 $ na 5 (pet) $
 

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Može čujemo se ovaj tjedan pa naletim...ostavi mjesta za par chipova ako radiš za cvat, imam nekih novih saznanja, da se svašta kombinirat sa par pravih crvenih chipova u pravo vrijeme...o tom ćemo na radnom više

Jel znaš u kojem su rangu po efikasnosti ti 12v cobovi otprilike?Jer Luxeonov cob je trenutno efikasniji od creea iznad 50w, treba vidit kako stoje u 12v kategoriji
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Haha evo još jednog diymana,bok Flori! U jednom postu adri govori o kvaliteti fosfora, Osram ima najviše patenata na tom polju i njihove ledice traju duplo duže od ostalih brendova.
Philips ide za tim da upotpunjuje sektar sa pikovima koje drugi nemaju, kako izgleda to je važno za koralje a za kristale se navodi intezitet kao bitnija stavka ( za sada) ali se tvrdi da upotrebom far red periodično kroz dan i ako sam dobro shvatio 15 min nakon gašenja svijetla, doprinosi i kvant i kval. tako da ta raznolikost u pikovima ako bi kombinirali brendove na panelu (modularno) i imali "eqvilajzer" ( koraljisti naravno to več imaju), ajoj, pričam to naglas da :love2:uđe u potsvijest:D,pere suđe i ne trza.
Nego imao bi jedan prjedlog, grupna kupovina, (ako gazda i pravilnik to dopuštaju) cjene su smješne kad se kupuje na stotine ( 3w osram oslon 80) možda ima i od 120 ili 150 leča, pa radili panel od 3w ili coobove sa pojačanjem u plavoj i crvenoj ili pustimo mašti na volju... pogledajte malo LOT prodaju na ebaj:D
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
Nije ti loša ideja, eh bok pa đesi ti buraz, šta ima :D samo kako to organizirati, kome vjerovati pa da dati kućnu adresu ;D pare nisu problem, njih nema :D šalu na stranu, dobra ideja..
By the way, kolike su cijene i koliko je potrebno ih kupiti ? ja sam do sad bio uspio napraviti sebi jedan panel sa 4x CXB3590 50w,
20170905_082252.jpg
no ciljam na neku mogucnost do 30w chipova, citao sam da njih ne treba hladiti (iako bi ih na hladnjak spojio i bacio gore 4x120mm ventilatore):
Kuehlkoerper_Tropic_003.JPG
po mogućnosti bez drivera :vozdra: Fullspectrum :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and hazeri

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
@1310
Tu smo negdje na istom tragu, 3000k +royal, far i deep(ovisi koji cri), sa arduinom se da napravit taj equilizer i još puno više za male pare al treba znat s tim radit a ja nikad vidio...izučit ćemo i to dogodine
Grupna kupovina na veliko :thumb: ...da je naći oriđiđi kineza sa samsungom prepolovili bi cijenu panela al mema svi neki muljatori a jerry se drži cobova...gle digikey za F i H trakice kako cijena pada s količinom a shipping džabe
@420Florist
Cree se ne mijenja...uzmi još 4 komada i stavi u paralelu s ta 4...umjesto 4 od 50w dobiješ 8 od 25w
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and hazeri

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
hehe Haz pa ideja vodilja je i bila domača pamet bolja od hansa, mislim da ga stižemo, adri ga stiže, idejama i prestiže. @420Florist , ja sam ti poluidiot, nemogu nači ni stranicu s koje sam kupio ledice xhp50 a danas stigle tri 4000K na 20mm pcb (dvije sam oštetio pri lemljenju, dobro da radi a jedna za rezervu) elem vidio jesam, e sad jel ebaj,el alibaba, inf. mi nije dostupna, 200 kom osram oslon blu bez pcb , gle dal 80 e ili još manje ali prodaju po 200,500, 50 i po 30 kom. tragam za stranicom, mandarinski ne razumiju:fuck: i sa pcb-om ima. Naći ču. za cree cob nisam siguran da je bilo, ali napravimo si panel po uzoru na 3590 sa svim monokromnim i full spektar 3000 - 4000 k i 5000 -6500K kao na coobu i + crvene i plave (omjer 3:1 tako kažu oni što znaju) sve u osram diodama:D cca malo:D za puno.
@waynejohn samsung ploče pograbili, ima kit 130w taman za moj boks, ako fali wata moglo bi se kombinirati s osramom:), ali đabe pričam kad se pravi mutava:fuck:
bornov regulator umjesto drajvera cca 8 e kom za max 6x12v, ima i drugačijih,napajanje manje od 20e 500w a može i đaba se nabaviti, osram 3w ili samsung trake ili oboje....
nemrem više, pao mi šečer, idem dimit :wave:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: waynejohn

waynejohn

no hablo led
Poznanik Foruma
01.07.2016
423
1.103
143
Ma čemu kupovat ploču kad možemo sami napravit kako nas volja a za manje pare čak ako uzmemo na veliko
Samsung F i H series...ima od 30, 60, 120 cm, jedan red ili dupli, 24v ili 48v nazivne snage, chipovi su isti lm561c, s6 kao i na quantum pločama...za "hladnjake" ako ih uopće tako zvati C profili idealno a jeftino rješenje
Čak mislim da bi se dalo i izbjeći korištenje bournea i smanjit još trošak...npr. uzmeš 24v 5A napajanje kao tvoje nekih cca 20$ i redaš trakice, samo izračunat prije koju efikasnost hoćeš i onda iskombinirat koliko trakica treba
A između rasporediš mono po želji ovisi koju boju trakica uzmeš...pustit ću te da si vizualiziraš sad tu mahnitu pokrivenost i šta se sve da iskombinirat za male pare jer štediš na hladnjacima koji ti ne trebaju i driverima he he :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310