Djubriva za ***********

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
11.09.2015
2
0
1
40
Hteo bih da eksperimentisem sa hidroponim uzgojem raznih biljaka. Nemam prakticnog iskustva sa tim ali sam relativno dobro upucen u tehniku koja me zanima. Koristio bih Dutch Bucket sistem, sa kantama ili vecim saksijama u kojima se nalazi supstrat, odozgo dolazi voda iz rezervoara, prolazi kroz supstrat a zatim se sliva nazad u rezervoar. Problem mi je djubrivo. Gledao sam na sajtu jedne poznate firme u Beogradu, da ih sad ne reklamiram, imaju velik izbor djubriva ali to mi deluje prilicno skupo, neisplativo je za povrce. Najjeftinije djubrivo je oko 1000 dinara za 200 litara vode i to se potrosi za oko 15 dana na tu kolicinu vode. Za kasnije faze, za cvetanje i sazrevanje plodova, djubriva su jos skuplja. Na internetu sam nasao knjige sa receptima za samostalno pravljenje djubriva od raznih jedinjenja ali njih je skoro nemoguce naci u Srbiji u slobodnoj prodaji. Da li se mogu koristiti obicna vodotopiva djubriva za sisteme kap po kap? Solinure ima velik izbor djubriva sa svim mikroelementima, proizvode i djubriva sa azotom nitratnog porekla. Azot mora vecinski biti nitratnog porekla jer su njegovi joni negativni i ne dolazi do trovanja biljke pozitivnim jonima azota, kakvi su joni azota amonijacnog porekla. Da li bi bilo moguce rastvoriti takva djubriva u vodi dok se ne dobije odredjen EC i kasnije ih samo dodavati da se odrzava EC? Eventualno u nekim fazama se moze dodati neko gotovo djubrivo za ***********..
 
22.03.2015
33
6
8
34
Ok, ja sad ne kontam, jel imas iskustva u hidroponiji ili ne :)
Po tome sta si i kako napisao, izgleda mi da imas, iskustva.
Elem, koliko ja znam o hidroponiji mislim da mozes, mada i ja sam poprilican pocetnik po tom pitanju, ali imam koga pitati, pa ti prosljediti odgovore, ako te jos uvijek zanima.
 
11.09.2015
2
0
1
40
nemam nikakvog prakticnog iskustva u *********** ali imam visegodisnje iskustvo u klasicnom uzgoju biljaka, a od proleca bih hteo da se oprobam i u ***********. procitao sam dosta knjiga i tekstova na internetu o *********** i pogledao sam sve sto sam nasao korisno na youtubu. uglavnom se sve svodi na upotrebu vec gotovih djubriva i samostalno pravljenje od nekih hemijskih jedinjenja. koliko sam shvatio jedini problem je azot. u klasicnim djubrivima za uzgoj u zemlji azot je u obliku amonijaka i takav bi bio stetan biljkama. medjutim, bakterije u zemljistu prvo pretvaraju amonijak u nitrate a potom ih biljke koriste. e sad, nasao sam vodotopiva djubriva kod kojih je azot u obliku nitrata i pri tom sadrze i mnoge mikroelemente. interesuje me da li bi se mogla koristiti takva djubriva. koristio bi mi svaki savet. za pocetak napravio bih sistem od oko 200-300 litara. vec gotova tecna djubriva za *********** se mogu nabaviti ali za tu kolicinu bi mi bilo prilicno veliko ulaganje, neisplativo je za biljke koje planiram da uzgajam.
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.323
258
Ja imam sistem u kojem se nikad nije vrtilo vise od 60 l vode i dovoljno je za 5 biljki u ful snazi tako da neznam na sta ti pucas ali svakako obrati paznju na pravilnik...sto se tice pravljenja gnojiva mislim da tu treba puno iskustva i eksperimentiranja i rijetki ce uspijeti postic zadovoljavajuce rezultate uz neku znacajnu ustedu na gnojivu
 
24.05.2015
45
27
18
u atamievoj kadi od 16 saksija ide i sasvim je dovoljno 100 litara vode a za ceo ciklus treba mi dva pakovanja GHE ( general hydroponics) kostaju 20 evra jedan ili 29 bio verzija tako da mislim da ti je 40 evra za recimo 16 biljcice neko normalno po meni ne veliko ulaganje