Dnevnik uzgoja: Outdor : Na osunčanom grebenu : U kantama od 25L

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Pozz :vb_wave:

Ovako, odmah da kažem da startam ovaj dnevnik radi problema, ali usput ću na najbolji način (sugestije dobrodošle) pokušati objasniti šta to ja pokušavao u kantama od 25 L po 'osunčanom grebenu' :)

->Ovo je moj prvi grow(!). Pa eto, vi iskusniji znate šta treba.... (Nema jako i u daMu :p )
~Kada sam počinjao nisam čitao ništa specificarno za uzgoj, nego generalno o njoj. Tu se našlo i nekog znanja za uzgoj, ali ne baš previše :D

Kroz problem ću postepeno objasniti šta sam sve koristio/radio, pa će izgledati malo bezveze i natrpano tekstom, ali kao što rekoh nisam ni planirao raditi dnevnik, tako da imate razumijevanja :p :)

Evo neki detalji:
Zemlja je mješavina sljedećeg: Kupovne zemlje za cvijeće (srednja kvaliteta - 20L = 6KM; ph 6.5), sitnog pijeska, stiropora i 3 vrste đubreta. Nisam siguran koja 3 tačno. Mislim da su konjsko, kozije, i ne znam treće, ali frend koji se bavi uzgojem cvijeća (i jednog i drugog :D) mi je dao mix. Tog đubreta nema previše, onako poveća šaka toga je ubačena na 25L. Zemlja je u kanti od jupola - 25 L. Stiropor i pijesak čine 1/3, a 2/3 je zemlja + to malo đubreta.

Biljke su proklijale 28.4. A nakon mjesec i 20 dana vegetacije biljke su zalivene sa N-P-K 19:19:19. Otopljeno je 8 gr. kristala u 30 L vode, i zaliveno 2 puta u razmaku od 11 dana.
Prije i poslje toga su zaljevane samo vodom (nekad kupovna, nekad česmovača), a jednom se popile i 3 L mineralne, i jednom gnojivo od koprive (0,5l)

One su na direktnom suncu od zore (5:25 ovih dana) do nekih 15h, a onda u šarenom hladu 2-3 sata. Ostatak je dnevna svjetlost.
Kante ne mogu ukopati (teren takav), ali sam im (kantama) prije 10 dana ’obukao’ 2-3 stare majice i zamotao ih u 2-3 cm. debel sloj stiropora; nabacio deblji (bar 4 cm) sloj malča po biljkama i bacio malo lavande po njima ( čuo sam da je dobra protiv skakavaca, a gricnu ih, nije da nisu... -Morat ću opet koprivu mixat a tako smrdi :S xD )

E sada, u ovom područiju gdje sam ja, kiše su jako rijetke, sunca ima dosta, a oblaka (skupa s kišom) nije bilo već preko mjesec dana. Temperature idu preko 50°C na suncu. Ti uvjeti bi bili perverzni za njih da su u zemlji, a ne u kanti jupola, i da ja mogu ići na sajt često. Međutim to nije tako... nažalost.

Ugl. prije 10 dana su zalivene sa 12 l vode. Kiše i vode nije bilo. Sinoć kada sam ih došao zaliti izgledale su kao na slici dole. Pa nisam siguran da li je toplotni stres, ili je pak nešto treće.
Volio bih ako bi netko mogao da mi suzi sumnje, jer ja sumnjam na 3 stvari, a to su; pH (nemam mjerač, u mom selu izgleda ne postoje jeftine verzije :mad:), ili na nedostatak prehrane. A nedostatak vode ostaje kao no.1 čisto jer se meni čini da ostali listovi imaju normalnu boju. Šta vi mislite u vezi boje lista...?

Eh sad, koja su vaša mišljenja (ili dodatna pitanja ako vas nešto zanima a nisam rekao)?


Evo 2 slike od 2 tužne vrbe :(

 

JaSiniša

Aktivan Član
02.05.2012
73
1
0
46
hm, da ne ispadne da pričam bezveze, ali dal su to borove iglice po površini zemlje oko biljke?
znam da ispod borova tj.,na takvoj zemlji rijetko kaj raste pa da nije to u pitanju? neznam,brijem da te iglice ispuštaju neku smplu ili tak nešto u zemlju pa postane pretoksična za večinu biljaka...

zašto ne probaš pitat frenda cvjećara? mislim,on bi trebao možda bolje znat.
ovako izdaleka izgledaju kao da im zapravo samo fali vode.

pozzz
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Ništa im ne fali osim vode !!!
Mora ti biti jasno da u ovim uvjetima koje si opisao bi bilo potrebno svakodnevno zalijevanje,ili minimalno svaka 3 dana.
Evo ti primjer,ali kod redovitog zalijevanja svaki 3-ći dan kad je ugrijalo.
...nakon zalijevanja...
Nakon samo 3 dana sunce i toplina, u najvećoj mjeri a i one same jer su porasle...potroše svaku kap vode iz kanti.
Neznam koliko bi ti bilo zgodno,ali imaš u vrtnim centrima one tuljke sa cijevčicama za samonavodnjavanje.Pa jednu posudu,kantu ili šta već, napuni sa vodom neka same pomalo pijuckaju.Ionako ako tko vidi 2 kante,neće mu smetati treća da ili iščupa biljke ili pozove policiju :icon_lol:
Znači,nikakvi fosfori,željeza,dušici,borove iglice,vako,nako....samo ti je voda u pitanju.
Sretno:)
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Potpisujem Venla u potpunosti....što se prehrane tiće 19 19 19 je prejako gnjojivo po mom iskustvu preporuka je tekuće gnjojivo Plantella list ili Valentin....nikakvi kristali i ta shranja...sretno frend i ne zaboravi VODAAAAAAAAAAAAA
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
OK, super, hvala vam svima ljudi!!! :))))

-A ne, Siniša, nisu borove iglice, nego otkos trave (odstajao, suh), i 2-3 vrste lišća... i šaka lavande :D

Nadao sam se da je to Venlol, jer po svoj mojoj logici to se i činilo kao odgovor... Ali eto, u nedostatku iskustva pojavila se sumnja :D

Ma ja sam mislio neki sistem navodnjavanja 'instalirati'. Velika kanta, slobodan pad i kap-po-kap tankim cjevčicama do njih... Ali čitava situacija oko sajta se malkice zakomplicarala, pa ne bih sada da se pojavljujem prečesto, ni da rizikujem predugim ostajanjem (jbg. nije baš najbolji odabir sajta bio, šta ću :( ) ... Ali nešto moram odraditi, podhitno, i to je očito.

Hvala na savijetima... Ako imate još nešto za dodati, pitati, slobodno... Interakcijom na forumu se mnooogo nauči! (hvala :) )

... potražim cjevčice za samonavodnjavanje... čine mi se lakšom i bržom verzijom od kap-po-kap... :)

Edit:
Blade je napisao(la):
...što se prehrane tiće 19 19 19 je prejako gnjojivo po mom iskustvu preporuka je tekuće gnjojivo Plantella list ili Valentin....nikakvi kristali i ta shranja...sretno frend i ne zaboravi VODAAAAAAAAAAAAA

https://forums.vutra.org/vanjsko-uzgajanje/898-vegetacija-i-cvetanje-outdoor.html
Tu sam bio pročitao da biljku visine 40-50 cm treba zaliti sa NPK 20:20:20. Otišao u veliku poljoprivrednu apoteku i tražio nešto sa povećanim N. Oni imali samo 19:19:19. I to nije samo u tom slučaju, kod nas nema ni tih Plantella,. Valentina... ne mogu naći ništa vezano za jeftinije mjerenje pH.... Ma ništa skoro što se ovde po forumu redovno spominje ja ne mogu naći kod nas... Sumnjam da je nedostatak growera uzrokovao tu situaciju... hmmm.... Hehehe :D

Pozz ekipa :)
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Vidim po postovima da smo iz iste države. U skoro svakoj poljoapoteci ili DM-u imaš Green Garden tekuće gnojivo za zelene biljke (6-5-5) ali svejedno će sad cvijetanje.Meni se dobro pokazalo.Imaš od istog proizvođača gnojivo za cvijetajuće biljke( 6-7-7), pa vidi šta ćeš. Ne kontam što ljudi sade u kante ako ih ne misle pomjerati itd....
Sretno!
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
nenash je napisao(la):
.Imaš od istog proizvođača gnojivo za cvijetajuće biljke( 6-7-7), pa vidi šta ćeš. Ne kontam što ljudi sade u kante ako ih ne misle pomjerati itd....
Sretno!

Vidio sam ali sam mislio da omjeri trebaju biti puno veći jer sam pročitao da treba 20:20:20... o_O (Ako ti nije mrsko možeš malo pojasniti (linkovati) nešto u vezi toga :) )

U kantama je jer na tom terenu skoro da i nema zemlje (krš), pa je puno lakše donijeti sve gotovo u kanti, nego gore kopati 'bazene', stavljati najlon, nositi zemlju... Bar po meni o_O
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Ovako... Dnevnik nisam nadopunjavao jer su mi usljed pakleno-jebenog ljeta doslovno umrle 2 puta. Flat line je bio. NIšta od njih nije bilo. Žuti listovi -mrtva priroda. Takvu sam je 2 puta zatekao, zalio i nakon toga se vrati skoro u normalni stadij. Naravno bila bi 10-ak % slabija. Ali eto, iz toga se izvlači isto neka pouka :)

Ugl. kraj se bliži, ona je zakasnila pravo jer je to sušenje s*ebalo pravo, tako da ću je pustiti maximalno do kada mi temperature budu dozvoljavale.
Ali sada mi treba pomoć... Na sajtu nisam stigao vidjeti baš dobro nju (mrak, žurba) pa sam ih uslikao (2 biljke - Darinka i Ljeposava) i tek sada vidim 'anomalije' po listovima. Pa ako bi netko ko dobro zna o čemu je riječ mogao zumirati sliku i prokomentarisat bio bih mu jaaako zahvalan :)
najviše me brine me boja listova, a onda i činjenica da je izgrickana protiv koje znam da se teško boriti... Ali eto ako imate savijet?

- U zadnjih mjesec dana im nije falilo vode, i nisu nikakvim tekućim gnojivma zalijevane, osim što je u zemlji na samom početku stavljeno jako kvalitetno đubre i kasnije su 2 puta zalivane sa otopinom koprive. Zalivene su i željezom 2 puta do sada.

(postimage. je malo bezobrazan pa zaokrene neke slike, ali se zato može zumirati na max. - ako treba uploadati na neki drugu stranice recite :)

Darinka



Ljeposava pic. 1


Ljeposava pic. 2
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Pa ne toliko da listovi nisu vise potrebni i zbog toga zute vec ostatak biljke vuce hranu iz njih i to je rezultat zutih listova i njihovog konacnog opadanja. A vuce iz njih jer u zemlji vise nema dovoljno hranjivih vrijednosti koje bi joj bile optimalne za svakodnevni rast!

Sta se tice izgrickanih listova u pitanju su neki nametnici...sta tocno ne znam...pokusaj ih prskati otopinom koprive cesnjaka čilija i slicno...a ionako je kraj blizu pa ono...vidi sam.

Pozdrav!
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Tropico je napisao(la):
Pa ne toliko da listovi nisu vise potrebni i zbog toga zute vec ostatak biljke vuce hranu iz njih i to je rezultat zutih listova i njihovog konacnog opadanja. A vuce iz njih jer u zemlji vise nema dovoljno hranjivih vrijednosti koje bi joj bile optimalne za svakodnevni rast!

Sta se tice izgrickanih listova u pitanju su neki nametnici...sta tocno ne znam...pokusaj ih prskati otopinom koprive cesnjaka čilija i slicno...a ionako je kraj blizu pa ono...vidi sam.

Pozdrav!

Hvala Tropico! I meni je u glavi sve naginjalo na to, i pošto sam danas bio s prevoznim sredstvom i imao vremena malo sam se vozao i tražio gnojiva sa nekim finim N-P-K omjerom. I u pripizdini gdje ja živim nema nikakve kvalitetnije ponude a obišao sam 5 polj. apoteka, i jedva sam našao 3-5-7 omjer, i to marke OBI - Living Garden - Gnojivo za kaktuse :icon_eek: ... Ostalo je sve bilo 5-5-5 univerzalno ili 5-6-7 za ruže i petunije. Pa pošto sam mislio da treba više P i K (a nisam bio siguran u to za ruže i petunije) kupio sam to za kaktuse 3-5-7. Valjda nisam pogriješio, jer evo kad gledam malo po netu, ovo je očit nedostatak dušika (N) u fazi cvjetnja... :eek:hno:

A poprskao bi ih ja nekom otopinom za nemetnike, ali ne znam da li će zbog činjenice da ću je brati za dvije, tri ili četiri sedmice čičak imati vonj po otopini?

Mislim je flushati 10 zadnjih dana običnom vodom, pa zadnjih 5 dana dodati melasu (dobio neku jebenu s Mauricijusa) u vodu i sa tim zaliti. Ostaviti da se osuši i pobrati. Ali sve to naravno ako me vrijeme tj. temperature posluže. -Pa ako neko može da me uputi na gdje da pročitam o branju (još neke tehnike i 'fore' pri samom branju) i sušenju (tehnike sušenja - već sada znam da ću imati problem oko lokacije i mjesta gdje da ih sušim)

p.s. Je li istina ono za čupanje s korjenom i ostavljanem naopako u mraku na 48h ?
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Nisam pao, ne sekiraj se Blade xD .... Nego, napisao ooogromni post (razvukao ga kroz čitav dan) i naravno, zaboravio da ovaj forum nema buffer za text nego da ga pobriše kad ideš back... A nije htio da ga posta jer sam duže vrijeme nekativan bio... I tako sam se s*ebo totalno xD

Ali evo malo sam se skulirao pa ću nabrzinu probati opet napisati sve.... :tuzan ... U WORDU! :rofl:
 

Gewind

Aktivan Član
23.04.2012
125
26
0
39
Evo pošto ne volim stvari ostavljati nedovršenima, a i da budućim naraštajima koji misle saditi na sličaj način pomognem koliko mogu, privest ću ovaj dnevnik kraju J

Ja sam sadio u kantama od 25 L (jupol), koje sam odnjeo na teren u kojim preovladava kamen i nisko raslinje. Direktnog sunca su imale skoro čitav dan (ljeti preko 10 sati), a temperature su iznimno visoke! (preko 50°C ljeto).

Na dno kante sam stavio tanki sloj (2-3 cm) krupnog šljunka. Da bi korijen što manje u vodi na dnu (ako dođe do toga). Ako već znate da će biti jako malo kiše i velike vrućine nemojte bušiti rupe na kanti. Kasnije ako bude previše kiše lako ih je probušiti (ili za flushing, ali to na kraju). U zemlju+humus obavezno staviti granule stiropora i pijesak sitni. Ako bi se našlo hidrogela pri ruci ne bi bilo loše i njega umiješati, jer ako je već prevruće (kao kod mene) onda će sigurno pomoći.
Kante sam obložio mekanim, lako-savitljivim stiroporom (2 velike ploče debljine cca 1,5cm. = 2€ - OBI) i onda posložio kamenje okolo da bi smanjio temp. u samim kantama i da korijen ne bi morao paliti klimu svako malo :p :D
Također jaaako bitna stvar koja sprečava isparavanja vlage je malčiranje. !! -Puno pomaže, i što deblji sloj to bolje. Ali naaajbolja stvar koju sam naučio kroz ovaj grow je sljedeći sistem navodnjavanja koji je po meni najjednostavniji, najjeftiniji i najefikasniji...

1. Način

2. Način

(videi nisu adekvatan i detaljan prikaz sistema, ali shvatit ćete o čemu je riječ ;) :)

1. Način je ukopavanje boce kojoj smo probušili čep (običnim nožem probiti 2-3 rupe na čepu – Pazi prste :D ) u zemlju do pola ( i dobro ih pritisnete). A drugi način je slična fora ali se buši dno boce. Prednost kod bušenja dna je taj što boce ne moramo vaditi pri dopunjavanju vodom.

Ovaj način je revolucija u mojim očima zbog toga što voda ne otiče u zemlju pod uticajem gravitacije kako sam ja na početku mislio, nego zemlja bukvalno VUČE (pije) vodu DANIMA. Znači, zemlja kako se suši smanjuje svoj volumen i tako počinje da vuče vodu iz boce kroz rupe. Na ovaj način sam ja sebi znao produžiti zalijevanje bar duplo. Jedina 'mana' ovog sistema je ta što boce malo 'pucketaju' dok zemlja isisava vodu iz njih, ali to se čuje samo 10-ak metara okolo... Ništa strašno, ali eto, dobro je znati...
Ja sam po jednoj kanti ukopavao 3 boce od 1,5 L, i naravno biljke bi dodatno obilno zalio.

-Imao sam i sistem kap po kap iz podignute kante (slobodni pad) od 25 L sa cijevčicama i 'potenciometrom' sa infuzije, ali radi velikih vrućina i oscilacija u temp. nikad ne možeš namjestiti tačan dotok vode, pa sam odustao od toga i nastavio samo sa bocama koje su se pokazale odličnim za guerilla grow :))))

To bi bile neke osnovne info. za uzgajanje u kantama koje sam ja naučio i koje mislim da su dovoljno korisne za podijeliti :)

_____________________________________________________

Eh, sada... dok sam sve ovo skontao biljke su umrle 2 puta xD ... Ali su se vratile (priroda nikad ne odustaje...) i sada su na sušenju (obični i water curing) pa ćemo vidjeti koliko ću grama suhe materije dobiti od njih.... Iako se ne nadam velikom broju radi činjenice da kiša nije pala 3 mj. i da sam sam sve ove fore učio u hodu :D

Evo par slika pred branje :)







Za par dana idu i slike osušenih čičaka, neki generalni zaključak i to je to :)

Pozz svim napušenim i onima koji će se tek napušit :vb_wave::ludakxD