Dobar dan, kolege!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
Nemam nista od opreme. Posto mi treba samo za moju upotrebu i za pravljenje nesto ulja (zdravlje), pretpostavljam da treba bar 60*60 velicina satora.
Potrebe rastu, to ti je ziher... Pa bi što više različitih imao...
A uz to, računaj s tim da ćeš se navući na growanje. Ako ti prostor i pare nisu problem, gledaj bar 100x100
 
11.12.2020
21
55
18
23
E, pa od te pretpostavke sam i ja krenuo. Tako sam i trazio u temi Ponuda i potraznja. Imam kucu, imam dakle prostor. Pare nemam. Ne da glatko uzmem sta mi treba. Imam drugara koji je elektricar i mogao bi mi sastaviti nesto.
E sad... Koja bi rasvjeta odgovarala za taj 1*1?
 

The Krle

□Stress Control■
20.11.2019
1.200
8.850
258
44
Timboqtu
Ides na 250-300W.Mislim da sve vec ima na forumu sto su ostale kolege pisali kako uraditi i sta je potrebno.
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Vidi, drug: napravi panel od E27 sijalica, 30 kom od 11 w ti je mislim ok za taj prostor, izrada je jednostavna i jeftina, ima čitava tema posvećena tome. Turbinu uzmi 125, ima na Olxu oko stoje. Također na Olxu ćeš za iste pare naći filter za turbinu (ako imaš vlastitu kuću i mogućnost da ispuh sprovedeš u dimnjak filter ti ne treba). Boks možeš napraviti bogovski od letvica i OSB ploče, mislim da bi trebalo izići oko stoje. Od ostalog ti trebaju ventilatori za miješanje zraka, 4-5 kom za boks 1x1m, saksije, pH metar, zemlja i gnojivo - sve se može naći.

Inače, zbog ovakvih slučajeva sam htio pokrenuti temu tipa gdje šta nabaviti u BiH, ali ideju nije odobrila uprava Vodovoda, pošto je lakše ovako, pisati svaki put ljudima iste stvari i slati linkove na pp.
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Gle, nije bitno odakle naručiš.
Ovdje pogledaj kako izgleda to sto tražiš.
Ovisi sta ces uzimati za rasvjetu.
Za pocetak ti je jeftinija varijanta mozda MH/HPS varijanta.
MH zarulja 400W imas po 10€ i rade posao.
Digitalna prigusnica je ok zato sto mozes ici i sa manjom lampom. Presaltas na manje, jednostavno ;) nema komplikacija, spajanja... samo ubodes u struju.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Nije bitno odakle naručiš, odakle god naručio neće ti biti isporučeno :D

Ovdje je malo toga dostupno, a i ono što jeste je neshvatljivo preskupo i/ili moraš imati posla sa sumnjivim prodavcima, kao što je slučaj sa MH/HPS opremom. Naručivanje iz inostranstva je rizično i skupo, a u slučaju stvari kao što je gnojivo eksplicitno zabranjeno i nemoguće.
 
11.12.2020
21
55
18
23
Nije bitno odakle naručiš, odakle god naručio neće ti biti isporučeno :D

Ovdje je malo toga dostupno, a i ono što jeste je neshvatljivo preskupo i/ili moraš imati posla sa sumnjivim prodavcima, kao što je slučaj sa MH/HPS opremom. Naručivanje iz inostranstva je rizično i skupo, a u slučaju stvari kao što je gnojivo eksplicitno zabranjeno i nemoguće.
Tako nekako sam i ja zakljucio.
 
11.12.2020
21
55
18
23
Vidi, drug: napravi panel od E27 sijalica, 30 kom od 11 w ti je mislim ok za taj prostor, izrada je jednostavna i jeftina, ima čitava tema posvećena tome. Turbinu uzmi 125, ima na Olxu oko stoje. Također na Olxu ćeš za iste pare naći filter za turbinu (ako imaš vlastitu kuću i mogućnost da ispuh sprovedeš u dimnjak filter ti ne treba). Boks možeš napraviti bogovski od letvica i OSB ploče, mislim da bi trebalo izići oko stoje. Od ostalog ti trebaju ventilatori za miješanje zraka, 4-5 kom za boks 1x1m, saksije, pH metar, zemlja i gnojivo - sve se može naći.

Inače, zbog ovakvih slučajeva sam htio pokrenuti temu tipa gdje šta nabaviti u BiH, ali ideju nije odobrila uprava Vodovoda, pošto je lakše ovako, pisati svaki put ljudima iste stvari i slati linkove na pp.
To je svakako dobra varijanta.
Vidim na oglasima da ima i neki cijevni ventilator fi125 samo tri puta jeftiniji. U cemu je razlika?
Da, moja kuca, imam dimnjake, ima gdje da ide.
Gdje da nabavim tu foliju kojom oblazete i da li jeza toliki boks dovoljan pasivni upuh?
Sta su to ventilatori za mijesanje vazduha?
 

serviser

mumijev drug
Poznanik Foruma
05.09.2019
712
4.467
163
Imas Vents TT100 u peniju za 65 KM, za ispuh. Folija ti ni ne treba, ofarbas u mat bijelo. Par malih pc ventova da pusu po vrhovima po 15 KM. Za box mozes iskoristiti neki ormar, cak i platneni. Ili sklepat sam nesto, pogledaj malo po forumu, ima raznih rjesenja. Sve se moze kad se mora.
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Cijevni ventilator: vjerovatno je u pitanju kupaonski, koji može poslužiti kod manjih boksova. Tebi treba turbina.
Folija: ja sam svoj boks obložio folijom za podno grijanje/laminat iz Pennyja, radi dobar posao i jeftina je.
Dimnjak: super, ispuh iz boksa drito u dimnjak i riješen problem.
Ventilatori za miješanje: mogu poslužiti stari ventići za kompjuter, a ima i na Olxu raznih modela sa štipaljkama.
Pasivni upuh: apsolutno dovoljan.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: serviser
11.12.2020
21
55
18
23
Nema sta, pokusacu tako.
Znaci, ventilatori za mijesanje su u stvari vent. koji sluze za njihanje biljaka?! Eto, jos nesto sam saznao :)
Da li se smiju linkovi sa nekih oglasa staviti kad hocu da pitam za misljenje?
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Aj prvo skontaj šta ćeš za boks, pa ćemo dalje rješavati jedno po jedno. Linkovi se kačiti ne smiju, pročitaj Pravilnik:

 
11.12.2020
21
55
18
23
Aj prvo skontaj šta ćeš za boks, pa ćemo dalje rješavati jedno po jedno. Linkovi se kačiti ne smiju, pročitaj Pravilnik:

Citao sam, matere mi, ali ne mogu sve popamtiti.
Pa, za boks imam neke ploce, nesto kao sperploca. Napravicu konstrukciju od letve i opsiti plocama. Dimenzije oko 1*1*2, koji cm gore dolje, da se bolje ploce iskoriste.
Ne trebam to sakrivati, ventilacija ce ici na dimnjak, u garazi je, buka ne remeti nista.
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Pogledaj tutorijale na forumu, a još će ih biti iza Nove godine.

Evo linkova u ovoj temi:

 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok
11.12.2020
21
55
18
23
Pokusao sam negdje drugdje da odgovorim, a sta sam uradio i gdje, Boga pitaj :)
Nisam nista. Glava me boli i juce i danas od buljenja u tf, citanja, gledanja oglasa, tutorijala, diy...
Gledam vrste rasvjete pa sad vidim da rade ljudi i sa neonkama...
A na oglasima neonki ima od 55w, ima cak i od 100w, neke za solarijum. Onda sam vidio Sylvania Grolux od 24w.
Zivine visokotlacne...
Osram vialox 250w 5evra
Osram neonke za grow fluora po 18w
Balasti od 15 do 60 evra (250-400w)
??????
Nadam se da razumijete moju zbunjenost.
 

Slavol Žižek

od dzabe do max 100 eura na ebay klajnezajningen
Poznanik Foruma
28.11.2018
1.170
3.912
188
Kolega, godina 2020. je na izdisaju, ja ne vidim razlog da se u današnje vrijeme gaji bilo kakvim drugim svjetlima osim LEDa. Drugo je stara garda, likovi koji gaje pod HPSom 10 i više godina, pa im se ne da mijenjati setup koji im dobro radi i na koji su navikli. Nama poletarcima je LED apsolutno najbolje rješenje.