Dobra mjesta za uzgajanje u HRV. osim nac. parkova

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Neznam baš za nacionalne oarkove koliko je sigurno.Puno je ljudi tamo a oni su neprijatelji broj no1.Uglavnom lokacije di normalnom čovjeku nebi palo napamet da hoda.
 

stardust

Aktivan Član
28.02.2009
279
427
63
mislim da su najbolja mjesta ona gdje nema vise od 100 stanovnika u krugu od 50km sa stalnim boravistem ...to su samo nacionalni parkovi
i velika sume koje mozs na prste nabrojat..al zato na velebitu posijat...ma nema sanse da te neko pokrade na 1500m u nekom jarku
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Ne možeš ništa prek geartha.
Najbolje (u kontinentalnoj) je uz korita rijeka... daleko od puteva ribiča u šikari.
Preko zime se isčisti jedan krug unutar šikare i to fino obraste i imaš džunglu sa rupom unutra :sun2:
Ostalo je banana jer postoji rizik od lovaca koji svuda bauljaju.
 

neo

Aktivan Član
06.12.2010
77
6
0
45
slazem se u potpunosti za lovce oni su No1 neprijatelji,bar u mom kraju...iako nisam iz Hrvatske provereno znam iz price da planine Velika i Mala Kapela su idealne za to...ima mesta gde nema ljudi nema na 50 km a ima potoci vode...gledao sam i slike,tamo je dobro jos more na 30 km vazdusne linije...
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Dobra mjesta su ona gdje se ne mota puno ljudi u krugu od bar koji kilometar, idealno da ih uopće nema!
Hrvatska je puna šuma, šumaraka, negdje neka šikara, neko mjesto do kojeg je teško doći, recimo ono mjesto gdje nikad ne bi išao da si pri zdravoj pameti...
I naravno da ima sunca, da je izloženo južnoj strani.

Blizu rijeka je riskantno jer rijeka može poplavit'. Fakat ima mjesta, ali treba biti teško do njega doći tj. teško dostupan teren i zemlja mora biti relativno dobra.
Nošenje zemlje u vrećama, lopate za kopanje rupa, vode i gnojiva do mjesta sadnje je riskantno jer ako te netko vidi, može biti zaista prijetnja sigurnosti i povišen rizik za sumnjičavost.
Kad je site odabran, treba se dobro osjećati kad smo na poziciji blizu biljki.
Sa svake strane treba biti zaštita, dakle da je sa svih strana mjesto zaštićeno od pogleda ili slučajnih prolaznika, lovaca ili gljivara.
Tako je jedan site siguran, a ako imamo više site-ova isto treba vrijediti za sve. Blizu site-a bismo se uvijek trebali biti u poziciji sakriti ako nekoga primijetimo blizu.

Ako je blizu site-a voda to je dodatni plus, ali voda uvijek privlači živa stvorenja tako da treba paziti gdje točno blizu neke vode.
Po site-u ne preporučam više od 3-4 biljke. Također, treba saditi tamo gdje je vegetacija slična pa da vutra ne upada baš u oko.
Ako je više biljaka na jednom mjestu, sigurnost je slabija. Idealno je imati 2 biljke od koje svaka daje 500g i mirna Bosna.

Uglavnom najbolje je tamo gdje nema tragova ljudskih koraka niti da može tko doći blizu bilo kakvim prijevoznim sredstvom...
peace
Boz :sun2:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok
07.01.2011
6
0
0
70
Da neotvaram novu temu. Što mene zanima da li biljke mogu uspjeti vani bez zaljevanja.

Prošle godine sam imao vani 4 biljke haze-a stavio sam ih u šikaru kad su bile oko 60cm, morao sam ih maknut iz stana, a bilo mi ih je žao ubit, bile su cijelo ljeto vani, bio sam ih kroz cijelo ljeto 2 puta obišao, nisu skoro ništa narasle, tj. narasle su jedino kada sam ih ta dva puta zalio.

Procvijetale su negdje 1.9. i krepale zbog prevelike kiše negdje početkom 11. vrhovi su bili minijaturni. A to sam ja zajebao. Još od prije znam da se zemlja ispod njih pokrije vapnencom što spriječi isušavanje i zadržava vlagu. Biljke nisam zakopao u zemlju nego sam ih imao u teglama koje sam stavio u dužu plosnatu kantu (kako bi pokupile što više vode od kiše). I sve to prekrio kamenjem.

Uglavnom što me zanima. Je li moguće na kršu uzgajati travu bez navodnjavanja ako se posade direktno u zemlju. Koje sorte počinju najranije cvijetati. Napravio bi nekoliko klonova, vegetirao 2 tjedna i odnesao ih negdje u krš, na sunce. Će bit šta od toga ili opet neće niš narast.
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Idi pa vidi.

Nitko ti ne može točno reći za outdoor kako će biti jer ima masa faktora na koje ne možeš utjecati. Ne znamo mi kakav je tvoj sajt. Ne znamo kakva će biti godina - kišna, sušna, malo sunca itd.
Najbitniji ti je dobar sajt, odnosno da biljke imaju puno sunca, i da zemlja ispod njih nečemu valja (premda, ja sam sadio u praktički šljunak obrastao vegetacijom i izraslo mi čudovišta). I ne kužim foru outdoora kad ljudi sade u tegle. Nemoj to raditi to je najveća glupost. Jer kiša koja padne se zadrži dublje u zemlji i ne ispari pa biljka ima vode za crpiti, plus šta joj ne nestane nutrijenata.

Evo ja kad sadim nikad do sad nisam zaljevao i budu biljke very fine. Što ne znači da će i tebi tako biti :icon_lol:
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
ako su vani u posudama,preko ljeta kad upekne, potrebno je dnevno ili što češće zalijevanje(3 dana max)......naravno ovisno o tome i kolika je posuda :)
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Bez posuda ako je dovoljno velika rupa i dobra zemalja može i bez zalijevanja!
Manji urod, ali manje i zaebancije s nošenjem vode na sajt.
peace
boz :sun2:
 

Svetilist

Aktivan Član
17.12.2009
362
67
0
34
gusta šumerina, vrh brda :icon_lol:
divljač da nemre do biljaka
u blizini ako je moguče izvor da ima, kod mene bar ima ih par komada
zemlja da je čisti šumski humus od granja i lišča, prije sadnje jedno bar mj dana ubacit kokošjih drekeca :costumed-smiley-027 i evo odlične zemlje za djaba
rupe neču da kopam nego ču da naslažem kamenje u krug pa ajmo reč da stane za svaku biljku 50, 60 litara zemlje
naravno južna strana i treba glumim tarzana dok bi došo do njih :rofl:
odozgor ču stavim najlon i izbušim rupu za biljku i prekrem ga zemljom i liščem da bi što dulje zadržao vlagu u zemlji a korjen če imat kisika s strane če se nadam se provuče mimo kamenja.....

da toje na cca 800 do 900 metara nadmorske visine pa me zanima jeli ima kakvih razlika i mislim da sam negdje čito koje su sorte pogodnije na večoj visini ?
 

neo

Aktivan Član
06.12.2010
77
6
0
45
trnje da ima sikara,mesta u koje lovci ne zalaze...da ima direkt bar 30m trnja i granja do sajta...Sveti list,mislim da je neko pisao da je himalaya dobra za tu nadmorsku visinu...
 
04.11.2010
40
1
8
31
u nekoj gustoj šumi na nepristupačnom terenu nać drvo na koje se može popest do vrha i okačit paletu nekakvu na vrh drveta i postavit par tegli na paletu i dobro pričvrstit i da ima izravno sunce i za...avat se svako malo i penjat se gore dolje haha