Društvene iluzije i kako ih razbiti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

form

... .. .
Prijatelj Foruma
23.03.2015
703
3.744
163
Nekako volim misliti o sreći i sretenosti na način da bez nesreće nema niti sreće i obratno i taj model je primjenjiv i na druge modele.
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
@bozga

Meni je cilj što više zadovoljiti id i zivjeti impulzivno iz njega. Većinu života je on bio zapostavljen, a superego na pijedestalu. Tada sam počela otkrivati ego i uz pomoc ega suradjivati s id-om, dok je superego ostao iza negdje zapostavljen. Sada sam došla na neku zadovoljavajuću razinu i "suradnju" izmedju id-a i ega i zadovoljna sam. Superego se javlja svakodnevno ali uz jak ego brzo ga pošaljemo dalje.
Imam prijatelja koji funkcionira isključivo iz superega i u odnosu s njim ponekad se tjeram isprovocirati superego i ne uspjevam. Došla sam do toga da ga svjesno izvlačim, tuckam, budim, da si ovu jednostavnost zakompliciram s jednim superegom. Naprosto ne mogu uopće zamisliti kroz koju muku kaosa prolazi većina kojoj je superego dominantan.
A isti takvi meni govore kako sam komplicirana, a svaki njihov budući potez je u startu propao jer su predvidili sve scenarije do kojih ih taj potez može dovesti. I onda u strahu od svih potencijalnih negativnih scenarija odustanu od sebe i svoje potrebe i ostanu u finom toplom i sigurnom mjestu i tamo su gdje su bili i prije 5 i više godina.

Ajme, bravo. S ovim postom si mi otvorila oči. Meni superego nadvladava i hrpa problema koje vidim sa sobom je upravo dominantan superego. I onda to projeciram na svijet oko sebe, gledajući ga kao nekakvo ne tako super mjesto. Kad superego vlada, nestaje ona punina življenja i dječja radost običnog čudesnog života jer me cijeli život uče pravilima. Kao nekakvo ubijanje djeteta u nama. Nasljeđe tradicije, religije, politike, odgoj, zastrašivanje nebuloznim zakonima... To je to. Id zapravo nema prevelike potrebe, to su osnovne stvari, ljubav, igra... A superego je društvena konstrukcija, u njemu je ta iluzija. Damn! Moram razmislit ponovo o svemu
 

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Buketić je presudio definitivno :):ljubav::love2::sun2::let:

Mnogi ce popljuvati Freuda

Ja prva :D Prije svega poštujem ljude koji ga čitaju, odnosno poštujem ljude koji ČITAJU ;) nije on za baciti nikako, svakako ima poneku mudru ali i čorava kokoška ubode zrno ;) Ja bih rekla da je On pomiješao kruške i jabuke, da se zavuče u priče o duhovnom i materijalnom iz kojih se na kraju ni sam ne zna izvući, mene lično smara :sadbanana::zvezda::
Moje probleme riješava Meša Selimović :) :sun2::let: Ustvari riješavam ih sama uz razgovor sa jedinom osobom na svijetu koja shvata šta pisac želi da kaže ali Mešini pogledi na život, ljude i svijet oko sebe mi je svakako bio podloga u nekim ranim danima kada sam počela slagati kockice na ove i sl. teme.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Od svakog od njih filozofa ili kako ih ja nazivam mudraca možeš isfiltrirati ono najbolje što se nudi. Svaki od njih ima par kockica ili samo jednu koju treba uklopiti u ogroman mozaik. Daleko da je Frojd za odbaciti jer ipak on nudi najbolju strukturu ličnosti. On ne samo da nudi kockicu ili dvije nego i podlogu za mozaik. Idući od starih mudraca Pitagore, Sokrata, Platona, Aristotela... pa do modernih Hegela, Ničea, Frojda, Rasela... pa ako u sve to ubaciš saznanja i spoznaje naučnika iz polja biologije, hemije, fizike, matematike... Darvina, Ajnštajna, Tesle, Segana, Hokinga, Dokinsa... dobiješ jedan fin mozaik. Naravno nikada nećeš sklopiti cijeli mozaik, ali ćeš čitavog života dobijati kockoce koje ćeš imati gdje staviti i koje će ostati čvrsto na tom mjestu. ;)
 

Mahnita

Aktivan Član
11.08.2015
234
1.014
143
43
Ma naravno. Sve to je individualna stvar, kome šta leži u nekom trenutku i kakav dojam ostavi.. ni moj stav nije nikako zabetoniran, sada trenutno tako razmišljam, možda mi se svidi ako pokušam opet, sada kada sam godinu, dvije starija...

Ali Meša je No 1 ;) Moj Nobelovac a ne neki tamo, koji nabijaju na kolčeve i dobijaju još jeftine Nobelove nagrade.
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Potpuno razumijem. Stvar je u tome da se čovjek u nekom periodu ne može na sve fokusirati. Ja se uvijek fokusiram na jednog od tih mudraca (naravno i Meša tu pripada) tražeći kockice. Nije stvar u Nobelovoj nagradi ili da li je neko moj, svi su oni moji ako vrijede, zemljani! Nekada mudrost možeš izvući iz nekoga koga javno niko ne poznaje, starog deduke ili čovjeka koji je izgubio život koji je imao prije. Nekada te i ti ljudi znaju iznenaditi ubacivši ti u džep kockicu, a nekada i više njih. Ja mogu jednom čovjeku zahvaliti što me je potakao da istražujem i da otvorim oči. Taj čovjek je bio na margini društva, prijeratni novinski fotograf kojeg niko poslije rata nije htio angažovati. Ne mogu kriviti svoju mladost u to vrijeme zato što nisam baš shvatao sve ono o čemu je pričao. Bio sam manje - više religiozan pa mi ta barijera nije dozvoljavala da prihvatim ono što se kosilo sa mojim vjerovanjem. Nisam ga tada shvatao kao svog učitelja iako je on to znao. Nije bio nametljiv, pa kada bi naišao na otpor u meni rekao bi: "Polako, ma shvatit ćeš jednog dana samo ti treba više vremena". Sa njim sam dobio i osnove vrijednosti kanabisa. Trebalo mi je punih 10 godina od početka da tako nazovem svoje obuke da shvatim ono o čemu je pričao ili 4 godine kako sam ga zadnji put vidio. Taj čovjek živi sada u Crnoj Gori osamljeničkim životom u jednom selu iza Bara i nisam ga vidio 7 godina. Od tada sam izgubio svaki kontakt. Imam informaciju da je živ i to je sve. Trebalo je puno vremena i da bez njegove prisutnosti shvatim da imam mudrog učitelja. Žalim što to nisam spoznao tada, mada mislim tj. potpuno sam siguran da on to zna. Ove godine imam namjeru da ga potražim i da dovršim obuku tj. da izvučem još koju kockicu. Mislim da me čeka već godinama i da je siguran da ću se jednog dana pojaviti.:D
 
Poslednja izmena:

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Ja svog nisam prepoznao, tek sam kasnije to shvatio, ali bitno je da postoji i da ga mogu potražiti. On je odmah prepoznao učenika u meni i bio je siguran da ću shvatiti. Ja sam tada bio 100% siguran da neću. Mislim da bi bilo puno bolje da sam tada znao, postavio bih mu mnoga pitanja. Ali on je uvijek jednostavno govorio kada treba, bez da ga upitaš. Da je bio napadan sa svojim mudrostima naišao bi na još veći otpor pa ja vjerovatno ne bih nikada shvatio. Tačno je znao da će mi trebati dugo vremena, ali da ću na kraju ipak saznati. Vjerovatno je vidio da zaslužujem to. Mislim da učitelj bira učenika. Vjerovatno će nekada i neki od nas nekome biti "Don Huan".:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mahnita

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
Pitagore, Sokrata, Platona, Aristotela... ;)
deo je offtopic, ali eto cisto informativno kad se vec pominje Pitagora,pa da mozete da se pravite pametni u drustvu,i da zaista znate o cemu pricate.:D
O Pitagori vrlo malo toga možemo pouzdano znati. Kako nije sigurno da li je ikada postojao i išta napisao, jedini, veoma nepouzdani izvori su nam svedočanstva drugih, bajke, mitovi I legende o njemu...Postoje mnoge legende u kojima se Pitagori pripisuju mnoga čuda, kao npr priča da se vratio iz Hada posle 207 godina, da je imao zlatno bedro, da ga je jednom pozdravila reka Nesos dok ju je prelazio, da zmiju usmrtio spostvenim ugrizima, pripisuju mu se mnoga proročanstva, pojavljivanja u isto vreme na različitim mestima, i.t.d. Nije toliko poznato, ali cak ni Pitagorina teorema nije Pitagorina.:D sve informacije zapravo o njemu su pune kontradiktornosti, jedni pricaju da je zabranjivao meso, dok drugi kazu da je davao atletama da jedu meso, neki kazu da se rodio na jednom mestu drugi na drugom i.t.d....bilo kako bilo, kazu da se pridrzavao strogo asketskog zivota,i da je osnovao školu veoma specifičnog karaktera, sa karakteristikama religiozne sekte, kako neki smatraju I političkog udruženja, ali I filozofske škole.
ON topic xD Pitagora, ako je postojao, je deo svog zivota proveo u egiptu, gde je kako kazu bio upucen u "bozanske tajne duse".Njegove religiozno-asketske ideje bavile su se konceptom očišćenja I negovanja duše, kao I dubokim verovanjem u metampsihosu, selidbu duše posle smrti, jer duša je besmrtna, kao I ono čega je ona deo. Smatra se da je Pitagora prvi doneo ovo učenje u Heladu.

a Sokrat, takodje nista nije napisao, sve sto znamo o njemu je preko Platona, i jos dvojice, ne mogu da se setim xD, ali uglavnom se prihvata Platonovo ucenje, i nesto malo sto je pricao Aristotel...sve sto znamo o njegovoj filozofiji jeste ono sto je Platon rekao kroz njega u svojim "Sokratovim dijalozima"...tako da ako hoces da ucis o Sokratu, citaj Platona.:) Inace, sto se tice duse, i Platon je verovao u matampsihozu, to jest reinkarnaciju...


edit: au, ja tek sad skontao da ovo nije tema o "dusi" haha :rasta: sorry :p
 
Poslednja izmena:

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Učitelj - učenik, učitelj - učenik, Sokrat - Platon - Aristotel. Nije bitno, važno je naći kockice.;) Mada se ne slažem u većini tog učenja. Modernija filozofija pruža više materijala i ulazi dublje u psihoanalizu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mahnita

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
opusteno druze, ja ne zelim sad da ti protivrecim nesto, ovo je bilo cisto onako, iz opste kulture...jer kad neko ko je studirao filozofiju procita nesto ovako, ne bude mu bas pravo..:)
cela filozofije se bazira na aristotelu i platonu, zapravo je sve izokrenuti Platon i Aristotel, pa cak i celo hriscanstvo se bazira na njima, i celo zapadno drustvo i kultura... Inace, ni Niche i Hegel ti ne idu pod ruku, to su ti najveci protivnici.:p Niche je zapravo najvise pod uticajem predsokratovskih filozofa, prvih grckih filozofa, narocito Heraklita, ne mozes razumeti nichea, ako ne razumes predsokratovce...narocito Hegela ne mozes izucavati bez svih filozofa pre njega,narocito Aristotela...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mahnita

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Nisam ni mislio da protivriječiš.;) Ako si pročitao par prethodnih postova vidio bi da sam rekao da od svakog treba tražiti kockice. Možda se nećeš složiti, ali meni je Frojd neka podloga na koju slažem ostele kockice mozaika. Naravno ni sa njim se ne slažem u potpunosti. Pošto si studirao filozofiju lijepo je čuti mišljenje iz prve ruke.:) Možda ovo sve izgleda kao da smo otišli u off, ali meni je pomoglo da razbijem stereotip življenja i da shvatim mnoge stvari. Mada sam najviše filozofije naučio od živog učitelja da ga tako nazovem. Ova me je tema i podstakla da odlučim potražiti ga ove godine.:D
 

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Steven Hawking je napisao u jednoj svojoj knjizi "filozofija je mrtva". Kad sam to pročitao, zatvorio sam knjigu i više uopće ne doživljavam tog lika. Znanost je dobar, najbolji alat za istraživanje, ali filozofija je život! Svatko od nas ima svoju filozofiju, neovisno od ovih velikih filozofa.. Filozofija nas više čini ljudima, bićima koja za razliku od ostalih živih bića imaju mogućnost apstraktno misliti. To nema niti jedna vrsta i zato smo posebni. No to je postao problem jer kao što sam napisao u temi, da se vratimo na temu, društvene iluzije su nametnuta stvar. Nametnuto nam je puno više toga nego ponekad možemo nositi, hrpa prtljage koja nam nije potrebna. A to se ogleda u današnjem društvu koje nazivamo potrošačkim. To što je društvo potrošačko također znači da se naš dom, planeta Zemlja jednako se tako troši i njena bogatstva nisu neiscrpna. Mladi ljudi po defaultu žele SVE. A nemoguće je da svi imaju sve, bar ne na ovaj način. Ipak Zemlja je bogata i može dati svima sve što je potrebno, ali ne više od toga! Ta zemaljska bogatstva stvarala su se miljardama godina,a u svega sto godina ljudi su ju okrali i silovali. Sve postaje skuplje, intenzivnije, jače, a balans je izgubljen. Normalno postaje nenormalno, a nenormalno normalno. Stari filozofi dobro su znali najveće tajne, nitko nije spomenuo Demokrita koji je bio prvi čovjek koji je skovao naziv atom, ono što je nedjeljivo, jer je svojim britkim razmišljanjem došao do zaključka da mora postojati najmanji, nedjeljivi dio materije koji se zove atom i sve je od atoma stvoreno. On je shvatio da postoji nedjeljiva čestica, a što danas ti "pametni znanstvenici" rade? Cijepaju atom! Aristotel nije priznao takvu teoriju, a onda ponovo u 17. stoljeću atom dolazi u diskurs i nekoliko stoljeća kasnije atom je otkriven. Njima (Grcima) prije tri tisuće godina nije trebao mikroskop da znaju tako nešto. I što se danas događa? Cijepa se atom, Sjeverna Koreja se igra atomskim bombama i slučajno pročitam u članku - bilo bi jako loše da se teroristi dočepaju toga... Bezumlje i magija vladaju, a to nemre završit dobro za buduće generacije.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ana Marija

Paranoja Man

Banned
Banovan
17.11.2015
210
615
93
Ovo nije nikakav disrispekt, već moje lično mišljenje. Moja mantra koju vrtim. Moje sozercanje savremenog doba, i uloge pojedinca/čovjeka u njemu. Takođe, i načina na koji pojedinac/čovjek reaguje, a ne bi smio.

Sve je šablon, kalup, prosta forma. Sve je copi/paste. Nema integriteta. Nema digniteta. Nema originalnosti. Misao je kolektivna, a mišljenje kao proces, ne postoji. Zbog svega što sam pobrojao, uvijek osjetim poriv da se iserem, kad vidim manifestacije gore navedenog. Manifestacije siromašnog duha. Palanačkog duha.

Inače, odlična tema @bozga
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ana Marija

bozga

Ninja poljoprivrednik
Poznanik Foruma
08.07.2007
906
550
113
Ne sjećam se
Ima digniteta, ali se danas dignitet ne prepoznaje kao vrlina.
Postoji originalnost, ali prije originalnosti je profitabilnost.