Drzavljanin RH uhvacen sa 0.5 u BIH

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

DalmatinoMediterano

Banned
Banovan
12.04.2015
143
997
93
nisam zna gdje stavit temu pa bih molio mentore da je i izbrisu nakon i ako uspijem dobit konkretan odgovor,naime prijateljicu mi je uvatilo sa 0.5 trave u sarajevu , vec 3 dana je u celiji/pritvoru jedino kako smo se culi je priko mobitela od zastitara jer joj je "izasa u susret" a ona je drzavljanka RH koja studira u bih, navodno da joj je reka "tuzilac" da moze dobiti 10-15 dana kazne zatvora a od petka navecer do ponediljka ujutro vec ceka presudu ( to su 3 noci vec pritvora/celije) znam da je u njih jos kazneni preksaj a u na u rh je preksraj obicni do 1g ali mi nije jasno cemu tolika kazna i koliki manjak infomacija? zvali smo i ambasadu i isto neznaju sto reci a nase sudstvo nas je uputilo da zovemo hrv amasadu,cekat cemo presudu nego cura nema sto obuci ni nista znima me sad i ako dobije taj rok dali ga trba odsluzit odmah ili? jos ide vrime blagdana?uzmite u obzir da je stranac u BIH?
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.173
398
42
Tacna
Svaka presuda je pravovaljana od njezine pravomoćnosti. Znači nakon što joj se izrekne kazna, bila ona novčana ili zatvorska, izvršenje stupa na snagu nakon što izrečena presuda postane pravomoćna. U Hr od izricanja do pravomoćnosti treba proći između 20 dana pa do 6 mjeseci, za BiH neznam, to više manje ovisi o tome koliko su brzi njihovi sudovi. Možda da se malo bolje upoznate sa prekršajnim i kaznenim zakonikom o suzbijanju i zloporabi opojnih droga, pa ćete najbolje znati šta poduzimati. Neke pravne osnove za zadržavanje u pritvoru radi te količine baš i nema, tako da nemoj ni vjerovati baš toj prijateljici u svaku riječ. Prije bih rekao da im je davala neka imena te su je zadržali u pritvoru zbog mogućnosti utjecaja na te osobe dok se ne utvrde činjenice i ne ispitaju navedeni. Sudeći po svemu vjerujem da će je sutra pustiti jer je vikend a nedjeljom nema otpusta iz pritvora.
 

DalmatinoMediterano

Banned
Banovan
12.04.2015
143
997
93
Sascu tekst sa kompjutrra

Stupili smo u kontakt sa zastitarom tog pritvora koji je njoj "odlucio izaci u susret" i tako se ona cula sa nama , ocekivali smo da ce je do sad vec pustit (15h) sud radi do 16h ja mislim no na pitanje ima li novosti s tim slucjem pogledajte slike sta redar /cuvar odgovara, a momak se iz mostara vec zaputio pred sud u sarajevu, nije mi jasno kako oni rade ta premjestanja kako in se prdne bez da ikoga obavijeste? jeste li ikad vidili ovakav slucaj do sad?

Zaboravio sam ovu aliku isto staviti
 
Poslednja izmena od urednika:

changadmt

Aktivan Član
13.05.2015
523
1.980
163
35
ma meni je to sumnjivo nesto, pa ne mogu biti bas takvi sheriatski zakoni u bih.
u srbiji te sa 5 g puste kuci posle 3 sata i 2 samara, ako je za licne potrebe...
 

DalmatinoMediterano

Banned
Banovan
12.04.2015
143
997
93
slazem se stipe ja sam u hrv samo im pokusavam pomoc , znam curu , doduse malo je ona glupasta i naivna , ali pokusavam prikupit informacije, sad je momak koji je isao u sarajevo nadajuci se da ce je pustit razgovarao sa krim policijom u postaji u kojoj su je u petak navecer priveli i oni su momku rekli da je u istraznom zatvoru u sarajevu da ceka sudenje da ce najkasnje do sutra biti vanka i da ce dobit uvjetnu kaznu , to je opet 4 noci u zatvoru i jos su oni danas bezveze isli mostar-sarajevo,iz ovoga smo sad svatili da je ovaj zastitar teski debil ocito jer nagađa , nisu joj dali niti telefonski poziv nego samo smo se culi s jnom priko inboksa od toga zastitara.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ponavljam, angazirajte odvjetnika. Ona ima svoja prava, a mozda je glupasta kao sto kazes pa nema pojma o nicemu.
Ne znam zakone BiH ali ih odvjetnik zna....u slucaju da su je protuzkonito/nepotrebno drzali. Joj joj.
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Prijatelju tvoju prijateljicu za 0,5 gr. nisu mogli nikako toliko držati. Jeste krivčno dijelo po zakonu BiH, ali nisu joj naši pola kg. Procedura ide ovako: Ako te uvate sa tom količonom ideš dati izjavu tužiocu u mup opštine u kojoj su te uhvatili. Ako je bilo kasno i tužilac je završio svoje radno vrijeme ideš u pritvor do ujutro kada daješ izjavu istom i budeš odmah nakon toga pušten. Poslije ti dođe poziv na sud (nekada se čeka i godina), dobiješ 3 mijeseca zatvora što se preinači u godinu uvjetne. Ne znam kakva je kazna za strane državljane, ali su je toliko mogli jedino držati ako je uhvaćena u petak naveče pa da su čekali ponedjeljak da se da izjava. Po svim zakonskim procedurama nemaju pravo da je drže duže od danas ujutro zbog 0,5 gr. Osim ako nije napravila neko dodatno sranje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: BuddhaGrower

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Postaneš kriminalac samo jer te drže tri dana jbte... pa znam ljude padali su sa 20 + grama teških droga pa nisu toliko u pritvori bili. Malo mi je to čudno da čovjeka se toliko maltretira zbog 0,5...
 
13.10.2015
47
160
33
Neko tu ne prica celu pricu,procedura u Srbiji a i vecini zemalja je da te zadrze u pritvoru do 48h dok te ne saslusa tuzilastvo koje dalje odlucuje sta i kako-da li ce se produziti pritvor ili pustiti da se lice brani sa slobode.Bolje pitaj drugaricu po kom clanu zakona oni nju terete
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
sve je trebalo biti reseno u najvise 24h. sudjenje se ne ceka u zatvoru. nesto ne stima u celoj prici
 

Rope73

Form
Poznanik Foruma
02.06.2015
591
4.662
163
50
Drze je do izgona iz BiH. @Lazarus Led ,jeste istina sve sto si rekao ali za nas iz BiH. Krivicno je djelo ,vikend... Izgon. Neka ocekuje sudjenje "u odsustvu". 2 god zabrane ulaska u BiH. Nista vise. Ne ide do Hr to.

Imala je pravo da joj zovu ambasadu,garant je odbila (kazes da je tupava) iz straha da se ne procuje u Hr.
 
Poslednja izmena:

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Izbrišite ove slike čuvara, mogao bi neko poznati i povezati pa da čovjek bezz nahebe.:fuck:
 
13.10.2015
47
160
33
sve je trebalo biti reseno u najvise 24h. sudjenje se ne ceka u zatvoru. nesto ne stima u celoj prici
Ne moze da se resi za 24h jer su nju priveli u petak a niko iz tuzilastva ne radi i nece da se cima vikendom oko ove sitnice ali danas je morala da bude saslusana(zato sam i rekao 48h koliko je ustavom zagarantovan maksimum)Sudjenje se ceka u zatvoru(pritvoru)ako ima razloga ali kao sto rekoh neko ovde ne prica celu pricu
 
Poslednja izmena:

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Nisi diler da čekaš suđenje u pritvoru, a i njih puste poslije 3 mjeseca istrage, a nekad i prije. Procedura je to i ne može to tako brzo, a ne mogu te držati toliko za ovakvu stvar. U ovom slučaju ne postoji nikakva istraga. Daš izjavu tužiocu i automatski si slobodan. Bit ćeš kažnjen za to kako zakon nalaže. Nema nikakvih osnova da te zadrže. Nemaš nikavih novčanih troškova i kazni da bi država imala od toga koristi. Imaju samo svoj sudski trošak još plus 3 obroka svaki dan. Nemaju se šta plašiti da bi optuženi mogao pobijeći jer kao što @Rope73 kaže sudit ćemu se u odsustvu i vjerovatno biti izrečena zabrana ulaska u zemlju od par godina. Čitava je stvar vrlo neozbiljna sa strane države, jer nam zbog nelegalnosti i oštrih mijera vezanim za kanabis tjeraju i ovo malo turista što imamo, a sebe stavlja u nepotrebni i besmisleni trošak. Da uvedu makar da je do 1 gr. prekršaj i mi bi svi odahnuli, a i država bi imala koristi. Da ne govorim o potpunoj legalizaciji.
 

Lazarus Led

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
04.04.2015
1.400
3.305
188
Meni nije jasno koji je razlog prebacivanja u Tuzlu??? Šta to što se tiče ovoga u Tuzli ima, a u Sarajevu nema??? Meni to sve smrdi jer mislim da je apsolutno nemaju pravo držati toliko radi ovoga!
 

DalmatinoMediterano

Banned
Banovan
12.04.2015
143
997
93
majka joj je iz zenice a momak mi kaze da je razlog dok je bio u sarajevu ds je pribacuju jer ima korjene u tuzli...

ma ni meni nosta nije jasno rekao sam njima u mostaru da joj organiziraju advokata i neka nadu novac za to jer ocito je neko jebe u mozak
 
Poslednja izmena od urednika:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.