Duhan

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Prije desetak dana kupim pola kile hercegovacke skije, spakovane u dvije kartonske kutije sa plavim poklopcem, prelijepo isjeckane i slozene po tri rolne u svakoj kutiji. Jedna sadrzi jaci duvan, a druga srednje jacine.
Ovag jaceg smotam dvije cigare uz kafu, s tim da drugu ugasim na pola jer mi pojebe sve po spisku, od usne supljine, zdrijela, bronhija i alveola, a na kraju me dokusuri mucnina u zeludcu. Prejak je, opor za pusiti (nije nikakvo cudo nakon zlatne virdzinije) ali je izuzetno kvalitetan duvan. Srednje jaki je pusljiviji, ali ni njega se ne moze izduvaniti vise od 3-4 uz kafu, a posto kafu cijedim 2 sata, to mi malo biva, pa mi je to bio povod da proguglam o mogucnostim ublazavanja duvanskog dima i kao sto je to normalno, po sajtovima na nasem jeziku mozes naci tacan broj stidnih dlaka koje obrastaju picu neke starletice, ali trazenu, konstruktivnu, informaciju neces zasigurno.
Za kvalitetne informacije rabite bilo koji strani jezik :D

Naletih na studiju, na engleskom je jeziku, u kojoj se opsirno pise o duvanskom dimu i tretiranju duvana otopinom limunske kiseline, teske vode i destilovane vode.
Posto teske vode nemam, a zena medju kuhinjskim djakonijama ima limuntosa, odlucih se da probam sa dvopostotnom otopinom limunske kiseline i destilovane vode. Priblizan omjer je 2 grama limuntusa, kojeg nisam vagao, vec sam odvojio petinu pakovanja od 10 grama i rastopio ga u decilitru destilovane vode, rasprsio po isjeckanom duvanu, kojeg sam rasirio na plasticnoj vreci za smece, do granice mokrog, ne potopljenog, vec da je na granici vlazan-mokar.
Tako pripremljen duvan sam prekrio drugom vrecicom za smece i pohvatao stipaljkama, da se ne susi, jer je potrebno da odstoji 48 sati tako mokar.
Nakon 48 sati natapanja, osusio sam ga na odokativno prihvatljivu vlaznost za vracanje u zip vrecice radi skladistenja i naravno odvadio dio za tabakere.
Da vam budem iskren, malo je reci da sam se odusevio dimom. Izuzetno je ugodan za pusenje, mek za disajne putave, ali jos uvijek dovoljno jak za onaj lijepi, popunjeni, osjecaj u plucima.

Tretiranje duvana limunskom kiselinom za cilj ima redukovanje koncentracije nikotina, nekih kancerogenih materija poput benzo-pirena, prilikom sagorijevanja, kao i za obaranje ph vrijednosti duvana sa nekih 8,8 na 4,5 - 5,5 jer upravo visoka alkalnost daje duvanu los ukus dima. Sama limunska kiselina nema negativnih uticaja po zdravlje pusaca, bar po istrazivanju.
Kome nije mrsko citati opsirnije tekstove evo link pa da malo detaljnije prouci o studiji.
https://patents.google.com/patent/US3577997A/en

P.S. Za nabaviti kvalitetan hercegovacki duvan moras imati debeeeeelu stelu, bar u mom okruzenju.
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Winston plavi kratki, nisam ga palio dugo oko 5 godina ali sam ga drao svaki dan po paklu cesto i paklu i po, jedino sto je papir malo losiji pa cesto ume da ispadne zar ili se napravi kasika a i cigara gori brzo napolju, dobro kad je lepo vreme nije problem, njihov duvan mi najvise odgovara i dan danas u mixu.
 
  • Love
Reactions: mencentry

Marven

Aktivan Član
16.02.2019
170
1.164
143
34
Zelena Flandria, žuta ako nema zelene i tako već 8 godina. Nakon prelaska s kupovnih cigareta na duhan isprobavao sam ih nekoliko dok nisam našao meni najbolje. No, nedavno poskupljenje joj je jako diglo cijenu.:(
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi
03.04.2020
7
10
3
volim slabe duhane za motanje pljugi a volim i smotat cigaru.Pusio sam prije jake duhane ali nevolim kad mi duhan ubije pljugu.od sl<bijh duhana koji mi pasu su bijeli bali shag,svietlo plavi zlatni dukat,i chesterfield plavi.koji najslabiji duhan vam odgovara za motanje pljugi?koje jos slabe duhane poznajete