Duhovne priče

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
07.09.2009
19
3
0
38
Indijska narodna priča


Nekada davno sva ljudska bića bila su bogovi, ali su tako zloupotrijebili to svoje božanstvo da je vrhovni bog Brama odlučio da im ga oduzme i sakrije ga tamo gdje ga nikad neće naći. Ali, pitanje je bilo gdje sakriti njihovo božanstvo. Zato je Brama sazvao savjet bogova da bi mu oni pomogli da odluči.

"Hajde da ga zakopamo duboko u zemlju", rekoše bogovi. Brama odgovori: "Ne, to ne valja jer ljudi će kopati zemlju i naći će ga." Onda bogovi predložiše: "Da ga potopimo u najdublji ocean?" Brama se nije složio: "Ne, ni tamo", reče, "jer će oni naučiti da zarone u ocean i naći će ga." Bogovi će na to: "A da ga odnesemo na vrh najviše planine i tamo sakrijemo." Ali, Brama je i ovoga puta odgovorio: "Ne, ni to nije dobro jer će se vremenom popeti na svaku planinu i opet će preuzeti svoje božanstvo." Onda bogovi odustaše i rekoše: "Ne znamo gdje da ga sakrijemo pošto, izgleda ni na zemlji ni u moru nema mjesta do kog ljudska bića neće stići."

Brama je dugo razmišljao, a onda je rekao: "Evo što ćemo. Sakrit ćemo njihovo božanstvo u najdublji dio njihovog vlastitog bića jer ljudi se nikad neće sjetiti da ga tu traže." Svi su se bogovi složili da je to savršeno skrovište, te tako učiniše. I od tog vremena ljudi su prošli zemlju uzduž i poprijeko, kopali, ronili, penjali se i istraživali tražeći nešto što je već bilo u njima.
 

Casper

Aktivan Član
14.01.2008
232
16
0
36
Jednog dana neki čovjek nađe orlovsko jaje i stavi ga pod kokoš.
Nakon izvjesnog vremena orlić se je izlegao istovremeno kad i pilići.Počeo je da živi i ponaša se kao ostali pilići. Odrástao je sa njima.

Čitavog života orao je radio isto što i kokoši u dvorištu misleći da je jedna od njih. Kljucao je naokolo u potrazi za bubama i glistama, kokodakao je i lepršao krilima, uzdižući se po koji pedalj iznad tla.
Prošle su godine međutim i orao je ostario.
Jednog dana

ugledao je u visini, na vedrom nebu,
čudesnu pticu moćnih raširenih krila, kako lebdi na vjetru.
Stari orao
gledao je zadivljeno uvis.
«Šta je to?» - pitao je.
«To je orao, kralj ptica», rekla mu je jedna kokoš.
«On pripada nebu, dok mi kokoši pripadamo zemlji.»
I tako je orao umro među kokošima
cijeloga života ne znajući ko je.
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
BUĐENJE

Priča se da je požar izbio u kući u kojoj je neki čovjek spavao.

Pokušali su ga iznijeti kroz prozor.

Nisu uspjeli.

Pokušali su ga iznijeti kroz vrata.

Nije išlo.

Bio je prevelik i pretežak.

Bili su prilično očajni dok neko nije predložio:

“Probudite ga, onda će sam izaći.”
 

wannabeshaman1

Aktivan Član
31.05.2007
400
33
0
35
trabunjar.bloger.hr
“ISilvio Manuel, tell you: only a daring person can walk confidently the Path of knowledge!

One has to have a venturous heart to travel to the Unknown!
“I, too, followed such a Path. Set out on a sorcerer’s journey to the unknown worlds,
I never thought about returning to the ‘earthly’.
I strove only toward new unexplored expanses awaiting Me on this Path.

A life filled with sorcery and new worlds — drove Me forward!
“But as I advanced, I gained Wisdom.

And I turned from a ‘restless’ sorcerer-traveler striving for the unknown worlds —

into a Calm, which embraces everything.
“Gradually I gained understanding of the true Goal of the Path, granted to Me by the Power.
“And one day I moved from the state of a separate self —

into the state of the Higher Self and became the entire boundless Light-Power.”

“How did You manage to attain everything in one lifetime?”
“It was the only purpose of life for everyone of Us. Seeing unbelievable prospects open to Us, We discarded from Our lives all the rest, let go of everything that We ‘clung to’ before.
“… In relation to this, let Me tell you about detachment — an essential attribute of the warrior’s life.
Detachment implies two things: a system of values revealed to the warrior by the Spirit and resolute adherence to this system.
“To have detachment means to walk through your life not as if through a bazaar, idly looking here and there, but to move forward taking every step in accordance to this system.
“Don Juan said about the same when He explained to Castaneda that a spiritual warrior plans his actions asking advice from his death.
“And one more thing: sad is the future of those who do not seek companions, do not take others on the journey! A spiritual warrior weakens, faints if he has no one to fight for!
“First, man fights for himself, then — for others, and he grows thanks to this. If man has no one to fight for, he weakens and soon dies a natural physical and spiritual death.
“Therefore, one must fight!
“I invite you to My Depths!
“But do not try to entice people into Me!
“The Freedom which lives in My Depth is the highest reward only for those who truly strive for it and are ready to pull themselves out of the commonness and limitedness.
“Do not entice anyone into Me! I receive in Me only those who desire to live with Me, in Me — and not for a moment, but to unite their lives with Me!
“As a water current flows round all obstacles and runs to the depths, so you — pursue your course and do not turn back!”