DWC Grow Kako i Zašto?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

@Perdajz

Aktivan Član
08.08.2014
88
456
53
Dobar dan i veliki pozdrav svima...

Pošto je ovo moj prvi post na Vutri pomalo sam zbunjen i mislim da je najbolje da ova priča krene od samog početka...

Dakle moja malenkost i vama vrlo dragi gospodin Bizzzo znamo se već dugo vremena i nekako mi je uletio sa ovom pričom baš kada mi je trebao neki hobi i nešto da me zaokupi.Mislim da se svi slažemo da taj LIK zna jako dobro ubaciti bubicu u uho...

I tako nakon jako puno informiranja,čitanja,mozganja i planiranja došao sam na ideju da napravim ovako nešto.

Držao sam se nekog prvobitnog plana ali na kraju je sve ispalo drugačije.Kako da kažem evoluiralo je u izgradnji

Bilo je par odrednica zašto je ovo ispalo baš ovako:

1.Ovo je moralo biti ultimativno stelth

2.Prostor za ovaj Box je bio po ovim mjerama zato da kada se postavi,morate se praktički zabit u njega da ga vidite

3.Flushanje je bio jedan veliki problem (Jer Bizzariusova definicija flushanja je bila iznimno direktna: „Saliješ joj 60 litara vode u saksiju dok sve živo neiscuri iz nje“).A ja nemam tu opciju da vučem 60 litara vode po kući.

Tako da sam se odlučio za DWC...Znači za one koji neznaju što je to,DWC stoji za Deep Water Culture i jedan je od načina hydro growanja.Najjednostavniji moglo bi se reći.

Kako funkcionira?

Dwc je iznimno zahvalan sustav koji radi na principu oksidirane vode u kanti od recimo 15 litara koja je praktički tu umjesto zemlje.Pošto biljka zapravo netreba zemlju za svoj rast i razvoj.U tom sustavu biljke se nalaze iznad vode i korijen biljke je gotovo potpuno uronjen u vodu i nutrijente.

Pod oksidiranom vodom mislim da je u tih „15 litara“ vode postavljen raspršivač zraka,ili više njih, koji vodu održavaju visoko oksidiranom i dozvoljavaju korijenu da u toj vodi „diše“.To se postiže sa akvarijskom pumpicom koja 24/7 pumpa zrak u vodu bogatu nutrijentima gdje se nalazi korijenje.Upravo zbog te visoke razine kisika u korijenju biljke rastu eksplozivnom brzinom.Ovdje vrijedi pravilo što jača pumpica to više kisika i zahvalnija biljka.

DWC sistem će vam uvelike olakšati probleme sa flushanjem jer kod flusha u DWC-u jednostavno zamjenite tu vodu koju imate u kanti sa svježom,PH postavljenom vodom i smanjenom količinom nutrijenata ili čak običnom PH vodom.Nakon 3-4 dana možete ponovno dodavati nutrijente.

Gnojenje:

Kod DWC-a PH metar je obavezan,a poželjan je i TDS metar(TDS mjeri količinu prisutnog gnojiva u vodi te sa njim možete biti gotovo sigurni da nećete pregnojiti ili premalo gnojiti svoju biljku)Tablica gnojenja u ppm(parts per million) u određenoj fazi života biljke je otprilike:

Sjemenke i sprouting (nicanje jednostavno zvuči pre glupo J) – 100-250 ppm

Rano vegetiranje -300-400 ppm

Puna vegetacija - 450-700 ppm

Rano cvjetanje - 750-950 ppm

Potpuno formirani cvjetovi – 1000-1600 ppm

U ovu jednadžbu naravno morate uzeti i da voda ima svoj ppm

Svaki put kada biljka popije oko 2 litre vode izmjerite ppm i nadospite te dvije litre sa onom dozom gnojiva koja vam po tablici vraća ppm na odgovarajući.(jednostavno izmjerite ppm u te 2 litre vode sa gnojivom i zbrojite) Ako pregnojite jednostavno ispumpajte jedan dio vode i dodajte novu bez nutrijenata.

Kod DWC-a količina gnojiva je preporučena na trećinu doze jer je u sustavu gnojivo uvjek prisutno te lagano može doći do pregnojavanja (ovo vrijedi za one bez TDS metra)

Tablica ppm-a vode za one koji nemaju tds metar : http://www.waterline.hr/Prirucnik_za_vodu.pdf

Čak I sa ovim tablicama uvjek pratite kako vam se biljke ponašaju.

PH:

Optimalan PH je od 5,6 – 6,3

Znači namjestite 5,6 I pustite ju da se popne na 6,3 prije nego što ju spuštate.

Test u kojem sam koristio Advanced Hydroponics PH Down je pokazao da 15 l vode sa 5,6 PH može izdržati 4-5 dana dok neporaste na 6,3.Što je sasvim zadovoljavajuće (netrebate PH-UP jer je naša voda oko PH 7-7,4).

Temeratura vode:

Iznad 16 °C I ispod 21 °C. Na 16 stupnjeva biljka bitno usporava svoje procese,a na 21 jednostavno molite za nekom pošasti kao gljivice ili alge te kojekakve bakterije.Optimalno bi bilo ko 18-20 °C .Ako vam je voda prehladna nabavite akvarijski grijač,a ako je pretopla ima jedna „caka“.Znači zamrznete pola litre vode u zamrzivaču i ubacite je u vodu.To bi drastično trebalo snizite temperaturu vode na neko vrijeme.

Razina vode:

U samom početku želite vodu na 1 cm od saksija ili voda može čak i dodirivati saksije.Nakon što korijen izađe u vodu tu razinu spustite na 4-5 cm do saksije.Nebrinite se za dio korijena koji nije u vodi jer kisik koji zračna pumpa otpušta pucketa na površini vode i stvara maglicu koja vlaži donji dio saksije.

Grow Medium:

Bilo koji hydro grow medium.Čak I obična spužva(ne plastična) može poslužiti umjesto rockwoola.Osobno preferiram ekspandiranu glinu koja se može naći u bilo kojoj poljoprivrednoj apoteci…

Pri slaganju ovog grow mediuma u saksije pokušajte na dno ubaciti par kamenčića I veće kuglice tako da vam korijen ima više mjesta za rast I da što prije dospije do vode,a od pola prema gore pospite sa sitnijim kuglicama da se spriječi probijanje svjetlosti kroz saksiju.


Na što moram paziti:

Ovdje postoji par bitnih stavki…

1.U vodu sa nutrijentima u kojoj se nalazi korijen nesmije doći niti malo svjetla .U protivnom bi mogli imati jako velikih problema sa tzv « truležom korijena » koji izaziva bakterija zvana pythium.Korijen izgleda slinav i kasnije smeđe boje.Jedno od rješenja je vodikov peroksid (H2O2) koji se u malim količinama dozira u vodu te se sa tom vodom pospreja i nježno sapere i očisti korijen.Može se kupiti u ljekarni.Također postoje neki preventori kao npr Piranha, Aquashield, VooDoo Juice, Great White, Biozome, Subculture, Plant Savers, Micro-Max ali je kod nas jako teško doći do tih proizvoda.

2.Vodu bi trebalo zamijeniti u potpunosti svakih 10-15 dana radi prevencije stvarnja nepoželjnih nametnika i onečišćenja vode iako sam pročitao par dnevnika gdje ljudi mjenjaju recimo pola ili jedan dio vode sa svježom cijeli grow.Možete je mjenjati i svakih 3 tjedan sve ovisi o količini vode i onečišćenju.Pri zamjeni vode ostavite biljke 15-20 minuta bez vode da upiju malo svježeg zraka,postoje neke ideje da biljke obožavaju kupanje sa svježim zrakom pri svakoj izmjeni vode.Samo pazite da se korijen potpuno ne osuši.

3.Pumpa za zrak nesmije niti u jednom trenutku prestati pumpati kisik u vodu jer bi nekoliko sati bez kisika bilo pogubno za vašu biljku.

4.Prilikom mjenjanja vode isključite grijač (ako ga imate) jer postoji vrlo velika mogučnost da pukne dok radi izvan vode.Također pripazite na minimalnu razinu vode na grijaču.

5.Sve treba biti sterilizirano sa izbjeljivačem jer neželite u vodu slučajno donijeti nekog punoglavca :D

To je ja mislim sve što se tiče DWC hydro growa…Nadam se da vam ovo nije samo zid teksta te da ćete naći ponešto korisno i za sebe…

Sada krećemo na konstrukciju ili tzv bauštelu ...
https://vutra.org/threads/plugn-play-dwc-growbox.13273/
 
Poslednja izmena od urednika:

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Prodao sam ti fintu s tih 60 litara vode jer sam znao da ne mozes. PA da da ćeš morati hydro. :D SKidam ti kapu. Korak po korak, istestirano, nasštelano. Prvi post definitivno za Skidam kapu!
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI and @Perdajz

Saša443

Izmedju planina i mora..
13.03.2013
2.378
8.618
258
naravno,pa vecina i radi tako...sipaj vodu iz cesme u kanister i pusti da odstoji barem 1 sat da ispari hlor iz nje,
u tu vodu stavis nutriente i to je to...
nemoj da zalevas prehladnom vodom i valjalo bi da regulises ph,posto voda sa cesme je obicno luznata sto znaci da joj je ph obicno visok...

ups..napusen konj..tek sam sad vidio da je dwc grow...
tu ni9sam strucan,odgovoriceti neko iskusniji u toj sveri...sorry
 

@Perdajz

Aktivan Član
08.08.2014
88
456
53
Naravno da možeš,sasa je u pravu,možeš da ostaviš vodu 24 sata to bi ti bilo najbolje rješenje.A i nemoraš, klor neće naštetiti biljci.Samo u početku do prvih par listova koristi ili vodu bez nutrijenata ili 1/6 preporučene doze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mar1o and Bizzzo
01.08.2015
48
14
8
52
Dwc mora da je naajjaci. I ja cu to nekad.
Ali razmisljam ima li puno vise zracne vlage kod dwc ili hydro vs soil u malom box Ili se ni ne osjeca?
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.323
258
Nisam primjetio da ima neke razlike u vlagi cak bi rekao da mi je jedini grow u zemlji imao malo vecu vlagu al to je onako po sijecanju sve kroz maglu nisam testirao al mislim ako ukljucim logiku da bi u dwc-u mogla biti malo manja jer je bolje zatvoreno i trebalo bi biti manjeg isparavanje od klasicnog uzgoja u zemlji
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Crta_Belog