EC i Vutra

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.993
34.357
2.598

EC​

osmosi-inversa.jpg
RO filter

EC je sposobnost tekućine da prenosi elektricitet . Voda, medij kojim se biljke hrane , sadrži otopljene minerale koji se nazivaju vodene otopine. Ove vodene otopine mogu sadržavati više ili manje značajnu količinu mineralnih elemenata (soli), što će izravno utjecati na razinu EC.

Destilirana voda ima EC jednak nuli,
što znači da neće provoditi struju .

Postoje filtri za osmozu koji ostavljaju vodu bez nečistoća, tako da se dobije EC od 0 . Ovi se dodaci uglavnom koriste za uzgajivače čija voda ima visoku EC od samog početka (veću od 0,6) koji je napola razrjeđuju vodom s reverznom osmozom kako bi se spustili na početnu EC od 0,3 do 0,4. Također je moguće prilagoditi vodu za osmozu dodavanjem mikronutrijenata (kalcija i magnezija) u omjeru jedan dio magnezija za dva dijela kalcija dok se ne postigne razina EC od nula do EC od 0,4. Od ove razine prihranjivat ćemo gnojivima kako bismo postigli EC prilagođen fazi razvoja biljke.

EC testeri​

Kako bismo saznali razinu EC otopine koju koristimo za zalijevanje naših biljaka, najučinkovitiji način je uporaba elektroničkih testera . Elektronički ispitivači su električni uređaji koji se sastoje od sonde i elektrode, odgovorni za mjerenje elektrovodljivosti tekućine . Postoje kontinuirani testeri i drugi koji će se koristiti na vrijeme, kada se želi znati EC rješenja u određenom trenutku.

  • Kontinuirani testeri- kontinuirano mjere razinu EC. Sastoje se od mobilne sonde koju možemo postaviti u spremnik s hranjivom otopinom kako bismo u svakom trenutku znali količinu hranjiva koja je dostavljena biljkama. Ova sonda je kabelom spojena na centralnu jedinicu na kojoj možemo očitati prenesene podatke.
  • Kompaktni ili prijenosni elektronički testeri su ovi uređaji koji uključuju sondu i središnju jedinicu na neodvojiv način . Ispitivači mjere u česticama na milijun (PPM) ili milisiemenima (Ms), pri čemu je potonja mjerna jedinica najčešća.

    Na inertnom supstratu, kao što je kokos, kamena vuna, itd., doze hranjivih tvari moraju biti prilagođene stupnju razvoja biljaka, medij kulture ne sadrži nikakve elemente koji im omogućuju prehranu, bit će potrebno dati gnojivo sa svakim zalijevanjem.Tlo obogaćeno humusom, guanom itd., sadržavat će dovoljno hranjivih tvari , što će rezultirati prilagođenim EC-om
    Nasuprot tome, kod uzgoja s malo obogaćenog tla (Light) bit će potrebno gnojiti od početka kako bi se biljke pravilno razvijale.

Kako znati EC razinu podloge?​

Da bismo saznali je li supstrat zasićen solima, što bi moglo blokirati metabolizam ili čak dovesti do prekomjerne gnojidbe, jedino što treba učiniti je provjeriti runoff

Prva stvar koju treba učiniti nakon što primijetite da je izlazni EC drugačiji i puno veći od ulaznog EC, bit će zalijevati s tri puta većim kapacitetom posude, s Ph prilagođenim stupnju razvoja biljke i korištenom supstratu. Zatim ćemo skupiti runoff i ispitivačem mjeriti koncentraciju EC. Ako je EC unutar prihvatljivog raspona, to znači da smo pravilno oprali korijenje.

Za kokos i hidro... ispirat ćemo korijenje s trostrukom količinom vode bez gnojiva i s podešenim pH kada je drenažni EC veći od 2,5 . Na taj način ćemo uspjeti jednostavno smanjiti EC supstrata kako bismo biljkama i njihovom korijenju ponudili zdrav životni okoliš, koji će im omogućiti da se za nekoliko dana oporave od prekomjerne gnojidbe.

Općenito se može primijeniti ovo pravilo: EC odlazak - (EC odvod - EC odlazak) = novi EC koji se koristi .
Na primjer, ako je početni EC 1,0, a runoff EC 1,2, tada će novi EC koji će se koristiti biti 0,8

Kod uzgoja u tlu ispiranje korijena potrebno je provesti kada je EC veći od 2,3-2,4 boda, pa ćemo tlo ostaviti čistim do sljedećeg zalijevanja, kada ćemo ponovno unijeti odgovarajuću količinu gnojiva. Za uzgoj u tlu ovi mjerni uređaji nisu bitni, ali moramo imati na umu da nam omogućuju točniju kontrolu količine hranjiva opskrbljenih biljkama.

Reverzna osmoza i proces prekomjerne gnojidbe​

Objasnili smo kako spriječiti prekomjerno hranjenje biljaka ...tako što smo koristili EC tester ,da nam da referentne vrijednosti i da možemo reagirati kako bismo izbjegli probleme povezane s gnojivima. Ako se svi ti problemi ne riješe, doći će do fenomena koji se zove reverzna osmoza.

Vutra, kao i sve biljke, ima korijenje. Korijenje je odgovorno za hvatanje mineralnih soli i njihovo pretvaranje u hranu koju biljke mogu asimilirati kako bi se mogle pravilno razvijati. To se korijenje djelomično sastoji od vode i različitih otopljenih soli ovisno o životnom stadiju biljaka, tj. sadrži različite razine EC od klijanja do žetve.

Korijenje se dobro hrani kada je EC supstrata niži od EC korijena . Problem nastaje kada je EC supstrata veći od EC-a korijena: biljka će putem svog korijenskog sustava pokušati stabilizirati supstrat ispuštanjem vode kako bi razrijedila EC tla i učinila ga bližim onom korijena. : ovo rezultira dehidracijom biljaka, a zatim njihovom smrću.
Preporuča se uzgoj pomoću EC testera kako bi se mogle kontrolirati i osigurati potrebne hranjive tvari u skladu s razvojnom fazom kako bi se olakšao rast i promicalo cvjetanje biljaka.

Treba napomenuti da će, ovisno o tome jesu li biljke Indice ili Sative, svaka podržavati različite razine EC .indice općenito prihvaćaju najviše 2,2 u hidroponiji i 1,8-2,0 u uzgoju u tlu. Sative, budući da je njihovo hranjenje sporije i postupnije, maksimalne razine EC bit će 1,8 u vodi i 1,6-1,7 u tlu. Međutim, ove se brojke u praksi mogu značajno promijeniti, ovisno o potrebama biljaka, sorti, broju zalijevanja i količini primijenjene otopine itd.

27052012383-910x682.jpg
10ak dana prije berbe..ovako izgleda biljka bez viska soli

Temperatura vode​

Mnogo je čimbenika koji utječu na stvarnu EC koju biljke prihvaćaju ili apsorbiraju. Primijetit ćemo da je kisik jedan od elemenata koji pogoduje apsorpciji hrane u većoj ili manjoj količini ovisno o temperaturi vodene otopine kojom se hrane biljke kanabisa.
Ovisno o temperaturi hranjive otopine, biljke će se moći više ili manje dobro hraniti. S otopinom na temperaturi od 18-20ºC biljka će imati pristup 100% raspoloživih hranjiva. Naprotiv, s temperaturom većom od 30ºC, oksigenacija će biti mnogo niža i sposobnost biljaka da se hrane bit će uvelike smanjena zbog ovog nedostatak kisika u otopini, što može dovesti do truljenja korijena i smrti gušenjem. Stoga je važno voditi računa o ovim čimbenicima za potpuno optimiziranu kulturu.

izvor-alkemija

PH je također ključan faktor za dobru ishranu biljaka, poput kisika, koji će se morati prilagoditi za dobru apsorpciju hranjivih tvari...
O PH cu pisati u jednoj drugoj temi.
Stay High:):)
 
Poslednja izmena:

Cyric

~ Pa ćemo vidit
Poznanik Foruma
01.03.2009
767
5.414
233
Dalmacija
Svidja mi se kako je Opa opisao, jako razumljivo i jasno. Za nekog novog puno jednostavnih i jasnih informacija. :clap::
A ovo Bizz..ne cudi me s obzirom koliko smo tog natrpali pod bilje ovaj put. Ti cak i vise nego ja, meni je run off mozda nijansu dvije svjetliji, morat cu poradit na tome na svoju ruku malo sve mi se cini.. xD :p
 

tiki

Aktivan Član
28.09.2015
769
3.026
163
Pozz ekipa long time no see
Pošto sam dosta istraživao o ec i ph naišao sam na dobar tekst i tablicam pa eto da podjelim s vama

kontrola u uzgoju marihuane​


OBJAVLJENO NA10. LIPNJA 2021OD DYT WEB

10.
lipnja
Kontrola PH i EC praksa je koju uzgajivači diljem svijeta često zaboravljaju, ali dobrobiti poznavanja PH i EC vrijednosti bitne su za dobivanje zdravih i jakih biljaka, bez obzira na medij za uzgoj koji koriste.
Mjerenjem tih razina, oni će biljkama kanabisa dati ono što im je potrebno, kada im je potrebno.

Koliki je PH u uzgoju marihuane?​

Akronim PH znači "potencijal vodika" i to je brojčana vrijednost koja vam daje mogućnost da saznate razine kiselosti i lužnatosti otopine. PH se mjeri od 0 do 14, pri čemu je 7 neutralni PH. Od 0 do 6 to je kiseli PH, a od 7 do 14 alkalni PH.
PH vrijednosti temeljni su čimbenik u procesu asimilacije prisutnih hranjivih tvari, njihova ravnoteža utječe na rast biljaka. Zapravo, ako PH nije naznačen, vaš usjev kanabisa neće apsorbirati hranjive tvari koje dodate.

Što je EC od marihuane?​

Ec ili elektrovodljivost je sposobnost tekućine da prenosi elektricitet. To vam omogućuje da izmjerite količinu minerala u vodi za navodnjavanje ili supstratu kako biste znali jesu li njihova kvaliteta ili tvrdoća prikladni za vaš uzgoj kanabisa.

Učinci EC u marihuani​

Uzgajivač kanabisa mora voditi računa o EC i njegovoj ravnoteži kako ne bi imao problema s biljkama prilikom zalijevanja, budući da je u svakom ciklusu potreban drugačiji EC.
Voda iz slavine sama po sebi – bez obzira na zemlju u kojoj se nalazi – sadrži značajne količine minerala i EC je visok. Ako se gnojiva dodaju i u vodu iz slavine, razine EC bit će previsoke i mogu biti štetne za vaš usjev.
Preporuka za vodu iz slavine: ostavite da odstoji 24 sata u otvorenoj posudi.

EC visoka​

Ako je razina EC visoka, biljke kanabisa teško će apsorbirati hranjive tvari koje se nalaze u tlu ili koje dodaju u navodnjavanju. Ako je EC visok, rast može biti ozbiljno zaustavljen, vrhovi lišća sprženi, uvenuti ili osušeni do hrskavosti.

Niska EC​

Ako je EC nizak, biljke su prisiljene piti previše vode kroz korijenje i proizvoditi manje šećera. Ova nedovoljna gnojidba daje slabo, svijetlo ili blijedozeleno lišće.

EC i PH tablica​

Tablica EC i PH vrijednosti potrebnih za svaku fazu i trenutak konoplje idealan je vodič za izbjegavanje problema s apsorpcijom nutrijenata.

Idealne EC i pH vrijednosti​

Optimalne EC i PH vrijednosti za uzgoj kanabisa ovise o tri faktora: mediju za uzgoj, gnojivima i vodi. Nadalje, vrijednosti za svaku fazu biljaka su različite. Treba imati na umu još jedan detalj: ne reagiraju sve vrste kanabisa na isti način.

Faza klijanja​

Niske razine EC preporučuju se za klijanje sjemena kanabisa. Ideja je: 0,4 do 0,5. Dok bi PH trebao biti 6,5.

Faza rasta​

U prvom tjednu preporučene vrijednosti EC su od 0,5 do 0,8, au narednim tjednima faze rasta treba ih postupno povećavati do 1,1. ili 1.2. Što se tiče PH, od 6,5.

Faza cvatnje​

U cvatnji se razina EC mora podići s 1,1 ili 1,2 na 1,5; u fazi tova pupova 1,8 do 2,1; au zadnjim tjednima prije žetve smanjiti do 0,0. Dok bi PH razine u fazi cvatnje trebale biti 6,5 do 7.

Faza reznica​

Za reznice, preporučeni EC je 0,4. Dok je pravilan PH 5,5.

Kako izmjeriti EC?​

Na tržištu kanabisa postoje razni EC mjerači, no mi preporučamo digitalne jer omogućuju precizniju kontrolu. Čak i mnogi modeli mjere EC i PH. Oni zahtijevaju veća ulaganja, ali se isplati.

Kako kontrolirati EC?​

Potrebno je uzeti u obzir razine EC koje biljke trebaju u svakoj fazi kako bi se održala dobra kontrola.
U slučaju da je EC visok, snižava se destiliranom vodom ili vodom za osmozu. Dok za podizanje EC morate dodati gnojiva.

Zaključci​

Kontrola PH i EC vrlo je važna za dobivanje biljaka i usjeva o kojima ste oduvijek sanjali. Možda se na početku zbog toliko mnogo vrijednosti i detalja to čini kao težak zadatak. Ali zapravo nije. Nakon što usvojite ove savjete o PH i EC, nećete imati problema s nedostatkom ili viškom hranjivih tvari u usjevima marihuane.
Tabla-ingle%CC%81s_Mesa-de-trabajo-1-copia-13-1024x1024.jpg

Tabla-ingle%CC%81s_Mesa-de-trabajo-1-copia-14-1024x1024.jpg

Povezana pitanja​

Koji pH koristiti u cvatnji?​

U fazi cvatnje biljaka preporučena razina PH je 6,5 do 7.

Kako podići ili smanjiti pH vrijednost zemlje?​

Za snižavanje PH dovoljno je nekoliko kapi limuna ili octa u vodi za navodnjavanje. U slučaju da je PH vrlo nizak, može se povisiti sodom bikarbonom.

Sad sam krenuo baš jednu i strogo ču poštivat tablicu pa da vidim baš kako če proč
 
Poslednja izmena od urednika:
08.12.2021
104
169
43
Odlicna tema, jedno pitanje samo
U slucaju da je EC visok ( skoro 0,9) pomocu osmoze dovedem ga do 0,0 i smesam sa vodom redovnom (ec0,9) da bi dosao do 0,4. Da li onda nema potrebe za dodavanjem CalMag? Ili kad ih pomesam da bi dosao do 0,3 recimo, da dodam CalMag do nekih 0,5?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: opa cupa

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.993
34.357
2.598
Nemam iskustva u organskom uzgoju,ali mislim da je isti princip...
Mozes od nule doci do 0-3 sa obicnom vodom...to ce poremetiti ph RO (tebi to nije vazno) ali mozes i sa nule doci do 0-4 sa dodavanjem calmag-a
Ja RO punim sa gnojivom...u hidru je ok 30% obicne vode..zbog dezinfekcije vise ,a ne zbog calmag-a

edit
ti si u organskom uzgoju...koji calmag ces koristiti ?
 
Poslednja izmena:
08.12.2021
104
169
43
Znaci onda bi Calmag morao da ide svako zalivanje nebitno da li isla cista voda ili hranjenje? U cvetanju znaci kad ide hrana stavljam prvo calmag do 0,4 pa onda PK pa sve ostalo, ispravi me ako gresim
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.993
34.357
2.598
0,5 ml / 1l do drugog tjedna cvjetanja, a onda 1ml /1l do predzadnjeg tjedna..onda opet spustis na 0.5,ili dajes cistu vodu zadnji tjedan.

edit
da uvijek prvo stavis calmag,pa onda ostalo
 
08.12.2021
104
169
43
Koristim Bionova djubriva al samo par komponenti, Pk 13/14, zym, xcel, i osnovno djubrivo Soil Mix
I uvek idem taj princip djubrenja tako da sipam sve ostalo i onda npr ec treba da mi bude ove ned 1,5 kad sve smesam bude 1,1 i onda dodam soil mix-a do 1,5. Zato mi fakticki i pravi problem EC moje vode, calmag ni ne smem dodavati jer onda nemam kontrolu nad EC a imao sam na 1 biljci znake manja CalMag
Vega mi je bila 4 nedelje al s’obzirom da je u poth nisam nista davao u vegi samo voda +root, sad vidim da sam pogresio jer su mi poceli zuteti listovi u 7. nedelji 12/12 rezima, al eto sl put znam, dacu im TnT u prve dve ned 12/12
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.317
6.965
258
Ako koristis EC pen, onda dodajes do potrebnog EC, a ne kolko ti je potrebno mililitara
 
08.12.2021
104
169
43
tu je i fora, onda u cvetanju kad im treba najvise Soil-a , ne bi dodavao ni minimum sto pise zbog izrazito velikog EC vode, biljka mi pokazuje glad… to je problem

** a Ph vode je skoro 7,6.. toliko o kvalitetu
 
Poslednja izmena:

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.317
6.965
258
Deluje mi kao da preterujes kad smiksas to "sve" pa napravis nute lock ili tako nesto, npr ako preteras sa pk naravno da ce biti calmag problema
 

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.317
6.965
258
ajao kad bi se drzali tablice neki ne bi presli ni tranziciju. . . npr meni bi biljke vec u vegi bile spaljene