Eksplozija balasta, požar

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

maverick

Aktivan Član
03.01.2011
340
578
93
ZdravaTrava je napisao(la):
Kakve osigurače imaš? Ima ekipe koja zna "popravljat" svoje pa kad uređaj zakaže ovaj ne prekida strujni krug.
pa imam ono čavao / ekser, nisu imali 5A u ducanu. :)

Avantura je napisao(la):
I onda se zaboraviš pa dođeš s frulom u box :icon_mrgreen:


Ne smiješ! Ja sam jednog htio "utišati", stavio u posudu i okolo balasta kamene vune i zbog nedostatka hlađenja se zapalio!
500kn šteta zbog napušene radnje.
al ti rade na povišenu temperaturu, a ne na dim! jedan se otvara na 69 °C, a drugi na 79 ° C.

Jao, pa ne ih pakirati. Cak na digitalnim balastima pise da se montiraju vertikalno, da zrak konstantno struji kroz resetke.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ZdravaTrava

thc boss

Aktivan Član
29.12.2011
275
216
43
43
zlavjestica je napisao(la):
dovoljno je staviti ga na nekkvu malo vechu keramichku plochicu..

a --dali postoji moguchnost da imash npr.psa/machku...da je prosao blizu -ocheshao se i ostavio pramen dlaka- pa da su se mozhda one zapalile i plamen zahvatio zhice (???)

chudno mi je da nije izbacilo osigurach..tj.da je drugi nastavio raditi..
ne, nemam psa ni mačku.
neko mi je rekao da su često znala zapaliti elektronika neonki po školskim ustanovama ako nije se mijenjao valjda starter svake godine.
Osigurač nije izbacio jer se transformator nije zapalio, tj. ostao je netaknut, nego samo starter, tj. ona elektronika naprijed, mislim da je to odvojeni krug unutar balasta, nemam pojma nisam elektroničar. Mislim da sam transformator treba trajati dulje vremena, nekima sam čuo radi godinama , a ovaj moj je star, mislim 5 godina max, i ne puno upotrebljavan..

mazar je napisao(la):
Ma to je MED GOM kriv, tjera te da promijeniš stav o CBDovkama... :signs053:
https://vutra.org/topic/609-foto-album-galerija-bez-komentara/page-34#entry319144
med gom je dobio malo pepela po sebi, al ništa strašno. :vb_kez:

trubabuba je napisao(la):
jizz, ionak sam paranoja a sad jos i ovo :-(.
moj je stavljan na cisti beton i bar je 50ak cm udaljen od bilo cega zapaljivog, al opet me strah.
stavio sam detektor dima iznad njega (imate u ovim centrima po 60ak kn), al ako nikog nema doma nebu pomoglo bas :-(.

kakvo je stanje sa elektronickim ballastima, oni su puno sigurniji ili isto moze doc do ovakvog neceg?
kupio bi i ja elektronički makar dao više para, al mi je rečeno da se oni češće kvare..vrag će ga znat..

ZdravaTrava je napisao(la):
Kakve osigurače imaš? Ima ekipe koja zna "popravljat" svoje pa kad uređaj zakaže ovaj ne prekida strujni krug.
osigurač nije valjda izbacio jer nije nastao kratki spoj nego s jednostavno sve zapalilo i izgorilo skupa sa žicama, žice su se jedostavno kako bi rekao dogorile tako da nisu dirale jedna drugu.
Da su se zapalili bakreni navoji na transformatoru to bi bilo vjerjatno izbacilo. Ovako samo lokalizirani požar na dijelu balasta koji je mogao uzrokovat požar cijele kuće..



* * *
koristi opciju Vise citata, a ne svaki u odvojeni post
ps
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mazar

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ja sam svoj stavio u tepsiju(za pecnicu). Sluzi ko hladnjak a i ako se sto zapali, nema se sto desit.

btw thc boss: nemoj pisat post za postom. svoj mozes editirat inace a ako oces odgovorit na vise postova onda koristis "multi quote" . dole desno ti je pored edit-a. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: t@mara

Prater

Prijatelj Foruma
04.04.2012
208
640
93
thc boss je napisao(la):
kupio bi i ja elektronički makar dao više para, al mi je rečeno da se oni češće kvare..vrag će ga znat..
Ja sam baš suprotno čuo, da su puno sigurniji uz to i manje griju, dugotrajniji, manje struje troše, tiši su, duži vijek trajanja žarulje, više lumena daju, i čak mislim da imaju svoj osigurač.

stavio sam detektor dima iznad njega (imate u ovim centrima po 60ak kn), al ako nikog nema doma nebu pomoglo bas :-(.
Ako je to onaj šta pišti a ne preko sms-a, pazi da ne bi bio kod kuće i da susjedi čuju i neko ti uleti da ti ugasi požar ili nazove vatrogasce... imat će šta vidjeti.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
ne nalazim taj MED Gom ...ima neki dnevnik? ( zanima me strain..ako je to ono shto mislim da je-automatizirana CBDusha ..grassomatic x CBD crew..jel? )

edit: nashla sam samo par slika u "bez komentara"..
 

thc boss

Aktivan Član
29.12.2011
275
216
43
43
Stipe je napisao(la):
Ja sam svoj stavio u tepsiju(za pecnicu). Sluzi ko hladnjak a i ako se sto zapali, nema se sto desit.
Rizik uvijek postoji , može ti žica gorjet pa opet zapali.

Prater je napisao(la):
Ja sam baš suprotno čuo, da su puno sigurniji uz to i manje griju, dugotrajniji, manje struje troše, tiši su, duži vijek trajanja žarulje, više lumena daju, i čak mislim da imaju svoj osigurač.
Ja sam nazvao grow shop u zg-u i tako mi je rečeno, da se kvare.

zlavjestica je napisao(la):
ne nalazim taj MED Gom ...ima neki dnevnik? ( zanima me strain..ako je to ono shto mislim da je-automatizirana CBDusha ..grassomatic x CBD crew..jel? )

edit: nashla sam samo par slika u "bez komentara"..
nema dnevnik, harvest je bio jučer. Točno automatik od GOM-a i cbd crew, što te zanima? trenutno će bit na šušenju kojih mjesec pa ti ne mogu reć efekte.
m a n d o r je napisao(la):
a daj reci lampa,jel ostala ispravna?....da nije ona uzrok...i mozes li ju probat negdje :127fs4573872: :D
lampu ne mogu isprobati jer nemam više balasta, ali koliko sam vidio lampi nije ništa unutra, nema nikakve naznake da je pregorila.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: zlavjestica

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
naravno da me zanima prvenstveno efekt..ali..do tada..daj reci u kakvim uvjetima je dala koliko?
(rasvjeta+koliko sati+kolichina zemlje+vrsta zemlje+gnojenje....hahhaha..kada malo bolje razmislim..daj neki sazheti grow repport..ha? )
 

thc boss

Aktivan Član
29.12.2011
275
216
43
43
nisam mjerio, ali solidno rađa..
1 biljka u boxu 0,8x0,5
rasvjeta 12/12, 250w hps + 70w sa strane. Zemlja green vital iz baumaxa, sad već skoro pred zatvaranjem(raslo mi inače dobro ostalo bilje u njoj) kasnije se pokajao jer je privlačila hrpu mušica fungus gnatsa, (ulovljenih na žute ljepljive ploče) , posude 6-7 litara, nakon 20 dana 12l, nakon 45-og dana dana, 18 l. do kraja.
Od nicanja do berbe kažu 63 dana, ostvarivo, ja sam držao oko 85, mislim da ima prostora nakon 63 dana za debljanje headova.
gnojena GHE bio thrive.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI
25.02.2015
102
89
28
požarevac
Imam jedno pitanje,imam komplet reflektor onaj kao u halama od 400w mh\hps i imam cooltube pa jel mogu da skinem ono grlo iz reflektora i na to spojim žice od kabla cooltube od 3m i izolujem trakom a da ne nastane haos. Hvala unapred
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Nemoj nista izoliravat nego kupi luster klemu(rednu stezaljku) i spoji to kako treba. Ili rastavi lampu pa dodji do prigusnice i direkt od tamo stavi duzi kabl.
 
26.08.2015
16
2
3
34
Neugodno sam se iznenadio kad sam otključao vrata sobe i skužio da nešto gadno smrdi. Na nesreću nije me bilo doma i požar je već bio gotov. Eksplozija balasta je bila i sve je izgorilo do temelja ona plastika. Namještaj pun pepela, ribanja ko u priči. Sreća u nesreći nije mi izgorila kuća. Balast je imao čak alu rešetku za hlađenje..
Ostala je rupa u podu, sva sreća nije se proširila vatra. Uz to prava sreća šta se nije spojio + i - pa su neke lampe nastavile gorjeti.

Savjet budućim growerima - probajte izbjegavati balast nego kupit dijelove posebno, starter i prigušnicu jer ovo moje g..no je imalo sve zajedno, pa pretpostavljam kad je eksplodirao starter proširilo se na plastiku i dalje.

Propabjte to zamotat u neki aluminij i stavit na neku podlogu da vam ne bi vatrogasci pokucali na vrata a onda i policija, ne možete se osloniti na tu elektroniku jer to g..no može eksplodirat makar rijetko.
Pao mi na pamet medijski natpis šta su otkrili skrovište marihuane u ZG-u gdje je nastao požar i njemu se slično valjda dogodilo..








To je stari model balasta koji ima kondezator koji nije otporan na exploziju , i koju debljinu žice si imo i duljinu do lampe , na tim eti balastima obavezno 2.5mm2 žicu balast- lampa , i za MH lampe samo 2 metra smije bit duljina sa dvožičnim kabelima ako je trožični ondy samo 1 metar od balasta do lampe , dok kod hps 10 metara . Priključak na struju može bit 1.5mm2 žica ali do lampe 2.5mm2 obavezno !!!! ili ovakve stvari očekujte .

Taj je imo sigurnosni termal switch ali izgleda da je kondezator explodiro .

evo spec za te balaste

http://www.etisa.com/ingles/ual.php
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 3kokosa2

thc boss

Aktivan Član
29.12.2011
275
216
43
43
kratka žica oko metar i debela je dosta. Džabe..
Savjet je obavezno balast u lonac, a žice koje idu preko lonca zamotati u alu folju..:thumb:
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Od balasta do žarulje trebaš termo kabel, ne predug, ili šta deblju "krutu" žicu ne znam sad električarske mjere debljine kabela.
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Sta komplicirate, za potrošača 2200w je varovalka 10ampera i kabel 1.5mm,
1.5mm kabel pleten iz više žica je jednak kabelu 2.5mm koji ima samo jednu žicu.
Ako ti se spalilo nije problem kabel nego negdje dugdje.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe and t@mara
26.08.2015
16
2
3
34
Sta komplicirate, za potrošača 2200w je varovalka 10ampera i kabel 1.5mm,
1.5mm kabel pleten iz više žica je jednak kabelu 2.5mm koji ima samo jednu žicu.
Ako ti se spalilo nije problem kabel nego negdje dugdje.

1.5mm2 jednožilna pletena ili kruta je još uvijek 1.5mm2 ,po specifikacijama svaka žila mora bit 2.5mm2 promjera na svakom eti/gib magnetnom ,od balasta do grla . Na www.etisa.com i na svakom balastu lijepo piše duljina i dimenzija ,2-3kn je metar trožilne 2.5mm2 za tu siču se ne isplati zapalit kuču . I samo pri paljenju hps/mh žarulja kroz tu žicu prolazi 3-4kv struje i za 600w 6 ampera konstantno tako da ti ovo ne drži vodu.