Električna struja i ostala pitanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

GPW

01.05.2017
95
40
18
43
elektricari molim pomoc

na e27 grla spajao sam 2.5 mm krutu zicu i sad imam 12 krutih zica koje trebam ufrkat skupa a to mi se cini tesko...ima li koja klema koja moze 12 spojeva primiti i kako se zove? redna stezaljka ? bakelitna redna stezaljka ?:(:(
 

adri

Di je modro i zeleno
01.03.2016
316
646
93
Di je modro i zeleno
netreba ti to, samo smanjuj snop za 3 žice u spiralu prema dole dok nedođeš na brojku koju možeš frkat(3žice).
Trpi 2,5 kvadrata na spoju i 50 Ampera, nije problem u kvadratima kablova kada radiš spoj od 5 centimetara, već dužina od 5 metara.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Dvolicni

Aktivan Član
11.07.2014
692
2.367
163
Hrvatska
Poz!

Trebam malu električarsku pomoć..:)

Dakle dali se može spojiti ovaj punjač/adapter za ovim ventom?

Ak je moguće kužim da treba minus i plus, ali šta sa trečom žicom?

Hvala
 

Prilozi

  • P80428-215950.jpg
    P80428-215950.jpg
    270,5 KB · Pregleda: 43
  • P80428-220017.jpg
    P80428-220017.jpg
    271,5 KB · Pregleda: 43

daktilograf

Aktivan Član
03.09.2019
197
712
93
Somalirana de Pufna
Ne znam da li je ko aktivan na ovom polju, ali ubedjen sam da cu ovde dobiti odgovor jer nekako elektricari i grow idu ruku pod ruku....:whato::
Imam gajbu 325 godina staru, glavni ormar izgleda ko da ga je sklapao majstor na rakiji ispecenoj od kupusa. Tu imam tri topljiva osiguraca i pre neki dan crkne jedan od njih i nestane mi struje u delu stana, sidjem dole vidim 25a osiguraci zamenim, eto ti, sve kul. Kad sinoc odem na posao, cimeri gospoda, TA pec, ves masina, bojler i sporet u isto vreme, samo pucaj, nesto se dogodi, opet nestane faza ali ovog puta neke stvari ne rade koje cini mi se nisu bile povezane ranije, a neke koje nisu radile rade, sidjem dole promenim osigurac, nista:crazyd:... Primetio sam da je osigurac bio vreo kad sam ga izvukao sto nije normalno, posebno jer je nov. Jos jedan detalj, na ovoj gajbi kad spustim u stanu na tabli glavni osigurac (posto su tu automatski) ne desi se nistao_O, ovi ostali mali kao rade, jer kad ih spustam nestaje struje. Ima li neko ideju, da li da probam da promenim sva tri? (lakse mi da pitam nego da idem do radnje napamet) Ili da jednostavno zovnem covejeka aka. majstor za pregolem kvar da to dodje da pogleda smiley9934
 

Vutra Dzanki

Naduvani Član
01.11.2019
929
2.592
163
33
Amsterdam
Uvek mozes sam da probas da zamenis sva 3 osiguraca cisto da budes siguran, ali ta situacija zvuci komplikovana i kao da je negde stari a negde novi sistem, ja sam zavrsio 4 god elektrotehnicke skole i ja licno kad bi se meni to desilo ne bih cackao nego bih pozvao lokalnog majstora ako ima, jer je on verovatno video takvih situacija gomilu, ako ne bilo koji elektricar bi trebao znati ispitati, to ti je moj savet.
EDIT: a ti stari osiguraci se greju kada je ukupna struja na osiguracu priblizno jednaka maksimalnoj struji
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.263
35.803
2.698
Weed California USA
Ili da jednostavno zovnem covejeka aka. majstor za pregolem kvar da to dodje da pogleda
a sta ce ti rec osim da promijenis komplet instalacije koje su stare 325 godina ;)
terat 4-5kW kroz jedan osigurac na tako staroj instalaciji nije bas cool.
glavni osigurac ne gasi nista? definitifno nes ne valja.

kako god. nove instalacije i svi automatski bi morali ic novi i rasteretit to jednako po osiguracima. ak neces ic na novo sve onda provjerit sto se dogadja sa glavnom sklopkom i zbog cega se desavaju takve anomalije. moguce da je netko okrenuo nule i faze na osiguracima ili je lose uzemljenje i nulovanje..... pricam napamet al nesto ne valja. ako nista zbog sigurnosti bi to bilo dobro rijesit sve posto ganjate hrpe kilowata tamo na instalacijama iz doba cezara
 

daktilograf

Aktivan Član
03.09.2019
197
712
93
Somalirana de Pufna
Rešio sam frku. To je jebiga iznajmljen stan, nema ništa od menjanja instalacija, ali bio je glavni problem u kontaktu osigurača i podloge na koju prianja pa sam to ismirglao uz pomoć izolovanog savcigera i smirgle na sva tri i zamenio ih sve, sad radi ali zamolio sam ukućane da se ne koriste svi uređaji u isto vreme jer definitivno nešto ne valja. Baš je frustrirajuća stvar što sklopka nema funkciji al jbg....
 

daktilograf

Aktivan Član
03.09.2019
197
712
93
Somalirana de Pufna
Ponovo da oživim ovu temu smiley9934

Sad imam konkretnije pitanje vezano za tematiku foruma...
Digitalni balast 600w, ima uzemljenje u svom originalnom kablu, koji je nekada bio plug & play ali sada je ostao bez konektora da ne kažem vire žice... Zanima me da li ima potrebe i svrhe to uzemljenje povezivati na masu ili ga samo odstraniti? Znam da ima zaštitu od visokog i niskog napona kao i od još nekih čuda, ali skupe su to igračke pa bih se bolje osćao da neko ko to bolje kapira potvrdi kako je pametnije. :whato::::sudija::
 
19.05.2019
10
36
13
Pozdrav ekipo,
evo za sve one u nedoumici oko potrošnje struje sa HPS žaruljom, konkretno 400W sa pripadajućom prigušnicom i "upaljačem".
Naravno da je spajanje po već objašnjenoj shemi nužno: faza-prigušmica-starter-žarulja-nula. To je najjednostavniji i najbrži način stavljanja u pogon potrebne žarulje. Ono na što želim skrenuti pozornost je potrošnja struje (snage) u takvom sistemu. Naime uz ovakvo spajanje pri spomenutoj žarulji, bez kondenzatora, kod uključivanja struja iznosi i do 6A (napon napajanja 235-240V). Nakon 15-ak min. kada se žarulja zagrije, struja pad na 4.3A (oko 1010W minimum).
To su mjerene vrijednosti bez dodanog kompenzacijskog kondenzetora koji se inače spaja PARALELNO fazi i nuli našeg sistema.
Sa dodanim kondenzatorom vrijednosti 45-50uF (ja sam išao i preko 65uF, al ne znam točno, pročitao sam vrijednosti, skurio sam instr. jbg.) vrijednost struje drastično se smanji kao i potrošnja.
Kod dodanog kond. odgovarajuće vrijednosti moguće je spustiti startnu struju na čak 2A (hladna žarulja, oko 480W), a nakon par minuta ona padne na 1.85A, ali se poslije stabilizira na cca 2.1A (oko 500W, ovisno o ulaznom naponu).
Zaključak:
Za one koji brinu o potrošnj, svakako je preporučljivo uložiti u kondenzator.
Tu morate biti oprezni jer ne valja ni preveliki kond. Morat ćete vjerovatno kombinirati više paralelnih kond. da dobijete najbolji omjer, što je najbolje mjeriti jer i napon igra ulogu.
Ove stvari nemojte raditi napljugani ako niste 100% sigurni što radite, tu su visoki naponi i velike snage koje vas mogu dobrano ozlijediti, stoga OPREZ.
I jako važno!
Ni slučajno nemojte spajati elektrolitske kondenzatore u ovaj sistem (one koji imaju označen minus), doći će do eksplozije koja jako smrdi, a može o oči oštetit!!!
 
Poslednja izmena: