Električna struja i ostala pitanja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.04.2009
36
5
0
112
Topic je nastao u engleksom dijelu foruma. Postaje mi lagano paranoja ovaj forum. Ne znaš kome možeš vjerovati. Dakle ovdje možete postavljati pitanja o električnoj struji. A i ostala debilna pitanja su dobrodošla.

Evo mene sa par:

Realno, koristiti ću jednu HPS 400, 4 mala kompjuterska ventilatora (2 upuhuju, 2 ispuhuju), jedan ionizator/pročišćivač (potrošnje 6 w) i valjda je to to. Sada, potrošnja struje u kući mora ostati gotovo jednaka. Jednostavno ne smije biti gotovo nikakvog povećanja.

Razmišljam o tome da smanjim potrošnju struje tako da zamjenim sve žarulje u kući sa štednim žaruljama. Sada, treba mi par savjeta što još mogu učiniti (ugasiti, zamjeniti...) kako bi u početku srezao troškove (tj. dao prostora troškovima uzgoja) tako da mi sa početkom uzgoja potrošnja ostane gotovo identična?

I da, s obzirom na setup, kada ne bi radio ništa od gore navedenoga (dakle, ne bi uopće štedio na struji), koliko bi točno veći trošak bio (ili bar otprilike estimacija povećanja troška)?

Našto će, sada već, ozloglašeni Grasak99:


Trosak toga svega bi bio 450W, sto ti znaci 0.45×broj sati upaljenog svjetla(18h npr)=8,1kwh

To je jednodnevna potrosnja i sad da to izrazis u kunama trebas vidjeti jel imas dvotarifno ili jednotarifno brojilo i pogledati cijene na webu HEP-a i pomnoziti tih 8.1 s cijenom jednog kwh struje i dobijes koliko je to kuna.

Za jednotarifno brojila je to 0.87kn×8,1=7,047kn po danu, a za mj dana je to 211kn, dakle puuuno love.

Drugi uredjaji..hmmm, komp dosta trosi, jos ako imas nekog malo jaceg, pa onda ako imas neke uredjaje na standbyu, njih isto mozes iskljuciti, pa ne drzati ukljucene punjace za mobitele. Ali to su sve sitne ustede, nema sanse da ces uspjeti smanjiti za toliko potrosnju. Bolje da si uzeo 250W HPS, s njim bi uz ustede koje bi napravio porast ukupne potrosnje bio manji.

Kada opet ulijećem ja sa nekom totalnom debilanom od posta:

Hvala ti, Grasak99. Dakle, sa HPS 250 ta bi potrošnja bila mnogo manja? Pretpostavljavam pala bi na nekih 130 kn maximalno? To je ok, nije neizvedivo. Kada bi zalijepio još jednu fluorescentnu tamo, jel bi to bilo ok? Odnosno, koliko bi to povećalo trošak?

Koja je, uostalom, najbolja fluorescentna lampa koju bi mogao kombinirati sa HPS 250 kako bi dobio maximum yield od dolje navedenog grow-a? Znači, obje da se furaju od klijanja, preko vegetacije, pa sve do cvjetanja.

Sada me zanima mogu li u potpunosti isfurati uspješan grow za 3 biljke (sve 3 različite sative) sa "samo" HPS 250 i tom fluorescentnom lampom?

Našto se nemilosrdno ubacuje Tarki:

Ili kad bi drzo 12/12 od starta u jeftinoj tarifi, od 21 do 7 h?
It's jeftinije da ostanemo na engleskom :D

A Grasak99 se ponovno nadovuzuje sa:

To treba pogledati, jer ako ima dvotarifno brojilo, svakako je jeftinija opcija nego jednotarifno.

NT 0,46 (22-8)
VT 0,92 (8-22)
S 400W HPS-om ako 12h svjetli, od 22h do 10h:
2,07 kn u nizoj i 0,828kn u visoj tarifi sto je ukupno za jedan dan 2,9kn! Za citav mjesec 87kn!

Sto se tice 250W HPS-a, on ima oko 30 000 lumena, ovisno koja je zarulja u pitanju. Sative same po sebi traze vise lumena nego indice pa bi to svakako rezultiralo manjim urodom nego na 400W. Sve ima svoje pluseve i minuse, trebas vidjeti sto ti stima. Ali prvo pogledaj jel imas jednotarifno ili dvotarifno brojilo.

A ja odgovaram sa:


Brojilo je dvotarifno. Definitivno mi štima veći urod ;) tako da bi radije 400HPS. I cifra od 87 kuna mi je relativno prihvatljiva. Ako idem sa 12/12 od samog početka, jel vegetacijski period tada sporiji? Hoće li biljka sporije rasti? Iz svega pročitanog na forumu, očigledno je da hoće.

Btw. Moderatori, slobodno splitajte ovaj topic jer, iako je ista tema, definitivno nije na engleskom jeziku više.

A Grasak99 zaključuje sa:

Vegetacija ti je tada kraca. Racunaj da ces uvijek dobiti vise uroda sto je duza vegetacija jer se biljka vise razvije. Ovako ce vegetacija biti kraca i urod manji.

Znaci dvotarifno..
Gle, ako ju stavis na vegetaciju, recimo 16h svjetla, tada bi zbog ta 4h vise ukupan racun za mj dana bio 136kn.

Neznam kako bi bilo da spustis vegetaciju na 14h jer obicno se drzi 24, 20 ili 16h. S tih 14h dnevno, racun bi bio 111kn.

Ispod 14h ja osobno ne bih spustao vegetaciju, cak je i tih 14 nategnuto, nisam nigdje vidio kako to ispadne.

A cvjetanje ti ne moras drzati na 12h, mozes ga spustiti na recimo 9h pa ces tako u fazi cvjetanja trositi jos manje struje. (9h dnevno je 51kn mjesecno)

I tada ulijece balcan_smoke sa zatvaranjem topica jer je u engleskoj sekciji iz očitih razloga:

zbog ograničenih intelektualnih sposobnosti nekih naših članova
i njihovog još čudnijeg engleskog ova tema se zatvara

postavi pitanje dje treba

Sada, nadam se, možemo nastaviti u prikladnoj sekciji.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 4W4St

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
vid, vid

https://forums.vutra.org/oprema-za-...potrosnja-struje.html?highlight=koliko+struje

Ak ne znas kako se racuna potrosnja struje...
znaci racuna se po potrosenim kilowatima... ma sta ja pricam googlaj, a i pise ti u linku gore sve

a ako bi zamjenio sve zarulje ustedio bi taman za ovu veliku koja gori u boxu
recimo da imas 10 zarulja sa zarnom niti u kuci od 60ak w i zamjenis stednima od 20ak w, to ti je taman razlika od 400w

i to je to

i jos jedna stvar - struja je jeftinija po noci
za razliku od hrane u american donutu
 
  • Sviđa mi se
Reactions: GrowHax
15.04.2009
36
5
0
112
Tarki je napisao(la):
a ako bi zamjenio sve zarulje ustedio bi taman za ovu veliku koja gori u boxu
recimo da imas 10 zarulja sa zarnom niti u kuci od 60ak w i zamjenis stednima od 20ak w, to ti je taman razlika od 400w

i to je to

Hvala kur...! A i tebi, Tarki.
 
15.04.2009
36
5
0
112
Ma to je kao primjer drugima, ovo, ono. Hahaha, naravno. A moglo je i tvoje lijeno dupe topic razdvojit. Pa nije! Al ono, opušteno ;)
 

Grasak99

Aktivan Član
26.03.2009
124
8
0
45
Tarki je napisao(la):
a ako bi zamjenio sve zarulje ustedio bi taman za ovu veliku koja gori u boxu
recimo da imas 10 zarulja sa zarnom niti u kuci od 60ak w i zamjenis stednima od 20ak w, to ti je taman razlika od 400w

Racunica bi ti bila ok ako bi svih tih 10 zarulja bile upaljene istu kolicinu vremena kao i HPS, sto je cisto nerealna situacija i takvo pojednostavljivanje ne pali u ovom slucaju. Naravno da ce biti usteda zamjenom na stedne, ali nece biti ustedjena tolika svota jer neznam bas kome u kuci gori 10 zarulja po 12h ili cak 16h dnevno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: ultras1990

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Da da vidis, grasak je potpuno u pravu.
Jbg.. na to sma zaboravio hihihii

al kako god bilo, svakako drzi lampu upaljenu po noci, a za smanjenje potrosnje se snadji nekako, nemam pojma kako :D
 

Grasak99

Aktivan Član
26.03.2009
124
8
0
45
Ima nacina, ali su skupi. Kupnja novog hladnjaka, ledenice i slicnih uredjaja koji su A+ klasa. Ove ostale ustede su relativno male naspram zamjene hladnjaka starog 20g s novim.
 

bakajoko

Aktivan Član
22.01.2009
121
4
18
35
što se uštede tiče ako je pitanje još aktualno, zamijeniš sve obične žarulje sa štednima i dobit ćeš neku uštedu iako kao što već netko reče, neće to baš biti takva računica...

probaj komp držati ugašenim kad ne radiš na njemu ili da je bar u standby-u, iako u standbyu ušteda i nije neka makar dosta ljudi misli da je, istraživanja su pokazala da se u standbyu potroši samo oko 30% manje energije nego kad je komp upaljen...

isto tako pripazi na TV, a ne da ti kao meni vec dva sata stoji upaljen, a nisam ni bacio pogled na njega...al to sam ja, mora uvijek nešto brujat u pozadini :)

malo po malo vjeruj mi da se skupi.... možeš to bez problema anulirat iako ja osobno nisam uspio, al to je zato što se nisam puno ni trudio :)
 

Grasak99

Aktivan Član
26.03.2009
124
8
0
45
Ufff, bandwidth limit upozorenje mi progutalo post :)

Bedastoca je reci kako je u stendbaju potrosnja racunala 30% manja, jer da je tako, napajanja bi redovito izgarala, ona nisu predvidjena da budu pod velikom potrosnjom bez aktivnog hladjenja!

Prave brojke su od 2-10W sto se tice racunala. Evo naso sam komentar jednog lika koji je to ispitao:

http://hardware.slashdot.org/article.pl?sid=06/10/16/2030239
To put some actual numbers on it, I've measured ATX standby consumption on a few PCs with an AC power meter. They range from a low of 2W for an NForce4 system with a good quality Seasonic PSU to 8W for an NForce2 system with a cheapo no-name PSU that had an LED fan that stayed lit and kept spinning slowly even in standby. The NF4 system could also suspend to RAM which is almost the same as standby but with power still going to RAM. That used about 8-9W. That's bad compared to shutting off, but better than the 50-60W from the computer powered on and idle.

I jos jedan clanak o ustedi:
http://www.nrdc.org/air/energy/genergy/easy.asp
 
15.04.2009
36
5
0
112
Sad razmišljam da stavim 4 sative pod HPS 250 pa da količinski bar dobijem isto kao i 3 pod 400. Ima li to ikakvog smisla?

I nek mi netko odgovori, koju neonku da koristim uz 250 HPS tako da mi bude maximum yield?

Što se tiče štednje, ma zamjenit ću žarulje, smanjiti rad tv-a koji uopće ne gledam (nego i sam volim da bruji nešto u pozadini), iskopčati zvučnike i punjače kada ih ne koristim, gasiti svjetla u svakoj prostoriji iz koje izađem i stavljati komp na standby. Ako koristim 250HPS, sve će biti u redu, ali moram priznati da me 400 vuče ko đavla.
 

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
šta se bojiš da te se ne otkrije po povećanoj potrošnji? ili čisto ne želiš davat 100-200kn više za režije? Ako je bojazan od otkrivanja policije u pitanju, za tih 150tak kn za hps 400w neće oni dolazit to otkrivat...možda jer živiš kao podstanar? Jer klima i sve te pizdrarije, tko zna u centrali da si ti sebi npr ugradio klimu pa sad gutaš struju...bilo bi sumnjivo tek da ti račun stiže od par somova...ne za 100-150kn veći...
 

Grasak99

Aktivan Član
26.03.2009
124
8
0
45
Ne zanima HEP potrosnja. Dok si ti u granicama zakupljene snage i placas racune, njih ne zanima na sto ti trosis toliku struju.
 
15.04.2009
36
5
0
112
doors_of_perception je napisao(la):
šta se bojiš da te se ne otkrije po povećanoj potrošnji? ili čisto ne želiš davat 100-200kn više za režije? Ako je bojazan od otkrivanja policije u pitanju, za tih 150tak kn za hps 400w neće oni dolazit to otkrivat...možda jer živiš kao podstanar? Jer klima i sve te pizdrarije, tko zna u centrali da si ti sebi npr ugradio klimu pa sad gutaš struju...bilo bi sumnjivo tek da ti račun stiže od par somova...ne za 100-150kn veći...

Zbilja nije bitno pod kojim uvjetima živim, a i radije ne bi o tome govorio na forumu. Dovoljno je reći da se radi o obiteljskoj kući u kojoj se svaki cent gleda.
 

sbcjeceo

Aktivan Član
09.12.2013
673
713
113
015
Velika je investicija, kolektor+regulator napona+akumulatori... Ako neko i ugradjuje verovatno je komercijalni uzgoj, jedino tako moze imati racunicu :)
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Usto po meni ima smisla jedino da se ide na svjetla manje potrosnje - dakle led ... sto jos vise poskupljuje investiciju :D

Gledao sam nedavno nesto oko toga pa znam za ovaj sistem:
Cijena za 4kW sistem je oko 4000Eura (za panele i inverter)
Ako hoces jos baterije za tu energiju dodaj jos 6000Eura.
Plus jos neka "sica" za kablove i okove i ak zelis montazu... Skup sport sve u svemu :)

Ako bi isao teorijski za grow, racunao bi bar 2kW sistem (1kW za punjenje baterija, 1kW za potrosnju)
Jest jeftinije od ovog sto sam gore napisao al ne bas duplo ... prije nekih 25-30%.