Energetski čvorovi - čakre

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
PETA ČAKRA: MOĆ VOLJE

Peta čakra utjelovljuje izazove prepuštanja vlastite snage volje i duha volji više svijesti. Ono što čine brojni duhovni učitelji i gurui jest upravo ovladavanje tim stanjem svijesti.

Mjesto: Grlo
Energetska veza s fizičkim tijelom: Grlo, štitnjača, dušnik, jednjak, hipotalamus,vratni kralješci, usta, vilica i zubi.
Energetska veza s fizičko/mentalnim tijelom: Peta čakra je u rezonanciji s brojnim emocionalnim i mentalnim borbama koje su uključene u učenje naravi moći izbora. Sve bolesti su povezane s petom čakrom jer je izbor uključen u svaki detalj našeg života, pa prema tome i u svaku bolest.
Osnovni strahovi: Strahovi povezani sa snagom volje postoje u svakoj čakri. Bojimo se da nećemo imati vlast ili moć izbora u našem vlastitom životu, prvo u okviru vlastitog plemena, a potom u svojim osobnim i profesionalnim vezama. A onda se bojimo da nećemo imati vlast nad sobom, da ćemo izmaći vlastitom nadzoru kada moramo reagirati na stvarnost, na novac, na moć i na emocionalan nadzor neke druge osobe koja se brine za našu dobrobit.
Osnovne snage: Vjera, samospoznaja i osobna vlast, sposobnost donošenja odluka znajući da, bez obzira na to kakvu odluku donijeli, moramo održati riječ sebi ili drugoj osobi.
Sveta istina: Peta čakra je središte izbora i posljedice, središte karme. Svaki odabir koji napravimo, svaka misao i osjećaj koji imamo, čin je moći koji ima biološke, društvene, osobne i globalne posljedice. Mi smo svugdje gdje su naše misli i tako naša osobna odgovornost uključuje i naše energetske pridonose.

Duhovne poduke pete čakre pokazuju nam da akcije motivirane osobnom voljom koja ima povjerenja u Božansku vlast stvara najbolje rezultate. Čovjekove misli i stavovi također imaju koristi od prihvaćanja višeg vodstva.

Primjer; Emily, stara trideset i pet godina, učiteljica je razredne nastave. Prije trinaest godina izgubila je lijevu nogu jer je oboljela od raka. Bilo je to ubrzo pošto je diplomirala. Tijekom rehabilitacije vratila se kući kako bi živjela sa svojim roditeljima. Njezin boravak za koji su očekivali da će trajati oko godinu dana, pretvorio se u boravak od deset godina jer Emily nije nikako uspjela ponovno steći svoju neovisnost i bivala je sve potištenijom i sve više zastrašena zamisli da se počne brinuti o sebi. Osjećala se «označenom» zbog svog iskustva s rakom. Kao posljedica kćerine bolesti, njezina majka se zainteresirala za alternativne tretmane. Emily je morala naučiti brinuti se o vlastitim potrebama i iscijeliti svoje psihičko stanje. Morala se ponovo osloniti na snagu svoju volje. Emilyni roditelji su unajmili i namjestili stan za nju i ona se uselila u njega ljuta i zastrašena.

Za manje od mjesec dana srela je susjedu Lauru, samohranu majku koja je živjela sa svojim desetogodišnjim sinom kojeg su zvali T.J. Taj je dječak uvijek dolazio kući iz škole ranije nego što je njegova majka dolazila s posla. Emily bi ga čula kako nešto radi po stanu, gleda televiziju, zalogaji i čeka gotovo tri sata sam samcat dok mu se mama ne vrati s posla. Emily se dragovoljno ponudila njegovoj majci ne samo da se svako poslijepodne brine o T.J.-u, nego ida nadgleda njegove domaće zadaće, budući da je školovana učiteljica. Laura se zahvalno složila s tim i sutradan poslijepodne Emily je počela podučavati T.J.-a.

Nakon nekoliko tjedana pronio se glas po čitavom stambenom bloku zgrada da postoji «sjajna učiteljica» koja je spremna poučavati i brinuti se o djeci poslije škole. Emily je bila obasuta molbama zaposlenih roditelja. Pitala je upravitelja stambenog bloka ima li kakve slobodne prostorije. Slobodna prostorija je pronađena, plaćanje sređeno i Emily je - za manje od tri mjeseca pošto je napustila roditeljski dom, «ponovno oživjela». Dok mi je Emily pričala svoju priču, kaže Caroline, nekoliko puta se vratila na spontanost s kojom se ponudila biti kućna učiteljica T.J.-u. Njezina ponuda «joj je izletjela iz usta» i prije no što je imala priliku razmisliti o njoj. Da je o tome razmišljala, rekla je, nikada ne bi ponudila pomoć. Čim se počela brinuti o drugima, napustio ju je strah da se drugi neće brinuti za nju.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pustinjak

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
ŠESTA ČAKRA: MOĆ UMA

Šesta čakra uključuje naše sposobnosti uma i rasuđivanja te psihološku vještinu procjenjivanja naših uvjerenja i stavova. Čakra uma je u skladu je s energijama psihe te svjesnih i nesvjesnih psihičkih snaga. U istočnjačkoj duhovnoj literaturi šesta čakra je «treće oko», duhovni centar putem kojeg međudjelovanje uma i psihe može dovesti do intuitivnog uvida i mudrosti. To je čakra mudrosti.

Mjesto: Središte čela.
Energetska veza s fizičkim tijelom: Mozak i neurološki sustav, hipofiza i epifiza,oči, uši i nos.
Energetska veza s fizičkim/mentalnim tijelom: Šesta čakra nas povezuje s našim mentalnim tijelom, našom inteligencijom i psihičkim značajkama. Osnovne snage: Intelektualne sposobnosti i vještine; procjena svjesnih i nesvjesnih uvida; nadahnuće; velika djela stvaralaštva i intuitivnih uvida - emocionalna inteligencija.
Osnovni strahovi: Nevoljkost pogledati unutra ili izbjegavati svoj strahove; strah odistine postoji onda kada je razum čovjeka zamagljen; strah od zdrave, stvarne procjene;strah od pouzdanja u savjet izvana, strah od discipline; strah od mračne strane čovjekai njezinih značajki.
Sveta istina: Sveta istina šeste čakre je tražite jedino istinu. Ona nas stalno potiče da tražimo razliku između istine i privida, dviju sila nazočnih u svakom trenutku.

Primjer: Danny je zamolio Caroline za pomoć jer mu je bio dijagnosticiran rak prostate. Jedino što je zahtijevao jest da mu pomogne dokučiti što čini i misli, a što više ne bi trebao činiti ili misliti. Pri procjenjivanju Dannyjeve energije, shvatila je da je on profesionalni dobročinitelj prema svima, samo ne prema sebi. Na pitanje što bi volio raditi baš tada, odgovorio je: «Volio bih napustiti svoj posao u prodaji, preseliti se na selo, uzgajati vlastitu hranu i raditi kao stolar». Potom su razgovarali o posljedicama takve promjene. On je imao obveza prema svojoj tvrtki, bio je aktivan član u nekoliko skupina,a većina njegove obitelji je bila zadovoljna trenutačnim životom. No, znao je da će svete veze završiti jednoga dana. Potom je Danny rekao: «Već duže vrijeme želim misliti drukčije. Ne želim više po umu vrtjeti brojke o prodaji. Želim razmišljati o drugim stvarima, o prirodi, na primjer. Naravno, priroda ne plaća račune, pa nisam nikad pokrenuo nešto u tom smjeru. Ali osjećam poziv da živim drukčije. To osjećam već duže vrijeme, no mislim da sada moram i poslušati taj osjećaj». Intuitivka Caroline mu je odgovorila da je već ispunjen vodstvom, da ga mora poslušati, te da će mu se, pošto bude slijedio svoje osjećaje, otvoriti novi svijet, pa će mu se i zdravlje poboljšati.

Dva mjeseca kasnije Danny je nazvao da kaže da se njegova obitelj složila s preseljenjem te će na ljeto krenuti put jugozapada. Nikada se nije osjećao bolje, dodao je, i znao je da nikada više neće imati zloćudnu izraslinu u svome tijelu. Danny je želio biti sposoban prekinuti život prodavača i prigrliti novi život. Otpuštanjem zapažanja o sebi i svom zaposlenju, on je otpustio i zamisao da je njegova moć u materijalnom svijetu ograničena. Slijedivši svoj unutrašnji glas, otvorio se procjenjivanju vlastite unutrašnje stvarnosti: Što je svrha života? Za što sam stvoren? Što je važno naučiti? Bio je sposoban reći: «Vanjski svijet nema puno vlasti nada mnom. Odlučujem slušati svoj unutrašnji svijet».
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
SEDMA ČAKRA: NAŠA DUHOVNA SPOJNICA


Sedma čakra je veza s našom duhovnom naravi i našom sposobnošću da je učinimo sastavnim dijelom našega života te da nas vodi. Ona nam pomaže da naša unutrašnja svijest stekne snagu putem meditacije. Sedma čakra predstavlja našu vezu s transcendentalnom dimenzijom života.

Mjesto: Vrh glave.
Energetska veza s fizičkim tijelom: Sedma čakra je točka gdje ljudska životna sila ulazi i beskonačno utječe iz višeg svemira u ljudski energetski sustav. Postoji nekoliko meditativnih tehnika koje, uz vizualizaciju istoga, omogućavaju protok te beskonačne energije upravo kroz ovu čakru. Među tim meditacijama je i ´ja sam ja´ meditacija. Sila koju ona može primiti hrani tijelo, um i duh. Ona se širi kroz fizičko tijelo i nižih šest čakri, povezujući cjelokupno fizičko tijelo za sedmu čakru. E
nergija sedme čakre utječe na velike tjelesne sustave: središnji živčani sustav, mišićni sustav i kožu.
Energetska veza s emocionalnim/mentalnim tijelom: Sedma čakra sadrži energiju koja stvara pobožnost, nadahnute i proročke misli, transcendentne zamisli i mistične veze.
Osnovni strahovi: Strahovi koji se tiču duhovnih pitanja kao što je «tamna noć duše»; strahovi duhovnog napuštanja, gubitka identiteta, gubitka veze sa životom i ljudima oko nas.
Osnovne snage: Vjera u Božansku nazočnost i sve ono što vjera predstavlja u životu čovjeka, kao što je unutrašnje vodstvo, uvid u iscjeljivanje i ona kvaliteta povjerenja koja nadrasta obične ljudske strahove; pobožnost.
Sveta istina: Energija sedme čakre nas potiče da tragamo za bliskom povezanošću s višom duhovnom stvarnošću u svemu što činimo. Ta duhovna želja za povezivanjem znatno je drukčija od želje da budemo vezani za neku religiju.

Da bi to shvatili moramo razumjeti razliku između duhovnosti i religije:

Prije svega, organizirane religije, koje ljudi isključivo i prakticiraju, u teoriji sjedinjuju skupno iskustvo, ideju da zaštitite skupinu, uglavnom od vanjskih prijetnji: bolesti, siromaštva, smrti, društvenih kriza, pa čak i rata (a vidimo danas da religija upravo čini sve suprotno). Uz to, primjerice u kršćanstvu, duhovne tehnike se demoniziraju kao i samo izlječenje iz razloga što predstavljaju ozbiljnu konkurenciju vladavini bogataškog crkvenog klera koji bi prelaskom svojih vjernika na alternativne načine samo izlječenja izgubio pobožnike i bogomoljce koji kao takvi uzdržavaju postojanje takve globalne institucije. Institucionalizirana eligija nema veze s duhovnošću. Za sedmu čakru je povezano individualno iskustvo povezivanja s višom sviješću i višim energijama. duhovnost je individualno iskustvo usmjereno prema otpuštanju strahova materijalnog svijeta i prema težnji za povezanošću s višom duhovnom stvarnošću. Dakle, sveta istina je i ´ž ivi u sadašnjem trenutku¨.

Primjer: Per uslijed svojeg problematičnog zdravstvenog stanja, oboljevši od AIDS-a i dalje nastavljao raditi i nikom nije govorio o tome. Sve se više povlačio i sve se više plašio kako će ljudi otkriti njegovu bolest. Kada je dobio uvid u proučavanje alternativne zdravstvene terapije i duhovne literature. Potaknut time, Per je počeo meditirati. Istodobno, promijenio je svoje navike u prehrani tako da se držao stroge dijete za ozdravljenje. Zbog odvojenosti, meditiranja i makrobiotičke prehrane, Per je počeo živjeti životnim stilom redovnika. Tijekom meditacija počeo je doživljavati transcendentalno stanje svijesti.

Jednom prilikom je osjetio kako se njegov duh odvaja od njegovog tijela i ulazi u dimenziju «ekstaze iznad ljudske svijesti». Nakon nekog vremena otišao je liječniku na još jedan test krvi i premda je u njegovoj krvi još uvijek postojao virus AIDS-a, njegov imunološki sustav se povratio u maksimalno stanje zdravlja. Sam kaže; ´Svakim danom je moj život puniji nego što je bio ikada prije i osjećam vezu s tim mjestom koje mi je stvarnije nego ova zemlja i ovaj život. Da mi je netko ponudio sve ovo što sada znam i doživljavam i onda rekao da je jedini način da dođem do tog mjesta tako da se zarazim HIV virusom, vjerujem da bih pristao.´ Perovo duhovno putovanje ne samo da utjelovljuje «tamnu noć», nego zrači snagom duha koji postaje jači od tijela. To je saga o čovjeku koji je pronašao duhovnu stazu za ono što mu je dugo nedostajalo: predanost prema nečem većem nego što je on sam.

Činjenica da je naše globalno društvo sada zasićeno krizama koje dotiču svaku naciju; svaki organ i svaki sustav u našem globalnom «tijelu» ima simbolično značenje. Na makro kozmičkoj razini prijetnja globalnih katastrofa nas tjera da stvaramo politiku jedinstva, isto onoliko koliko pojedinac, kada je suočen s ozbiljnom bolešću, mora ujediniti sve snage svoga tijela i života da bi preživio. Cjelokupno čovječanstvo ima priliku preoblikovati svaki vid svjetske kulture u skladu s svetom istinom do koje nas vodi sustav čakri - sve je jedno.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
"U Tantri takodjer postoji i osma.. Zlatna chakra… koja se nalazi izvan tela. ta se chakra aktivira tek kad su sve chakre otvorene.. tj. kad postoji potpuno slobodan protok energije izmedju svih sedam chakri na telu.. e sad to nije bas lako postichi ali se moze.. postoje razni blokovi koji sprechavaju taj protok energije.. "
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Papa Romeo

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Pii je napisao(la):
Meni je jedan covek pricao da se sa alkoholom otvara neka osma cakra , jel zna neko nesto o tome?

Naravno da alkohol otvara osmu cakru, ukoliko popijes kolicinu koja ce dovesti do klinicke smrti. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: irieman

Bruce Banner

Aktivan Član
15.04.2014
89
84
28
Ovaj je mnogo sluso/gledo Oshoa... to sve sto tripuju je prekomplikovanje i laz, cast izuzecima, ali ti tripovi se baziraju na nebulozi, jer tome nema kraja, komplikovanje komplikovanja, a u sustini je sve prosto.

Nirvana, pa to je obmana kake nema jer zele da je dostignu sopstvenim snagama, to nije moguce, nego egomani, satro protiv ega su, istripuju nista koje nije nista nego sopstvenim snagama istripovano nesto maskirano u nista, to se tako ne zadobija, obmana ljudi, a to cete da shvatite vremenom.

Ko ima oci da vidi neka vidi, mislim pogledaj kolko tih indijskih gurua zraaaaaaci brutalnim egom, kao neki samoljubivi lepotaneri su uzviseni iznad svega, ne ide to tako.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
E neka si im rekao :)

Citajuci par postova o tom komplikovanom nista, poceo sam da preispitujem svoje licno nistavilo koje je umislilo da je nesto i na to se fura. Al, eto ima nistavila koja zakomplikuju nesto najpostije pa drugog prosvetljuju kako treba slijediti pravi put da bi se to sve sto je bez ikakve potrebe zamrseno i raspetljalo.
Svi mi zivimo zivote na nacin na koji zelimo, a sve u skladu sa trenutnom situacijom u zajednici kojoj pripadamo. Sad treba da sebe ovakvog kakvog poznajem jednostavno izbrisem mislima kako ja zapravo ne postojim, pa da slusajuci ove prosvijetljene gurue slijedim njihov put i u konacnici opet upoznam samog sebe jer sam to ja i ne moze biti niko drugi umjesto mene.
Mislim, sve je to jako prosto i ne bi bilo lose sve to malo zamrsiti s jednim veeeelikim nistavilom.
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Na videu kojeg sam okačija govori se o čakrama, baš onima o kojima se raspravlja u ovoj temi. U ovoj temi ne raspravljamo o prosvjetljenima, falšima i sličnima pa se držite teme ili otvorite novu inače šiba :)
 

fulldedarak

...zadovoljni korisnik...
04.06.2014
524
650
113
Evo da podjelim jedno iskustvo sa vama..
Sinoc sam prvi puta konzumirao ulje kanabisa..razmazao sam ga po duhanu i smotao u joint..takav high jos nisam osjetio..prvo sto sam osjetio je blagu toplinu i trnce po glavi, a nakon kratkog vremena se toplina pocela spustat niz kraljeznicu.. trnci su prestali, ali toplina se pojacala.. osjetio sam da lagano putuje duzinom kraljeznice,pa do glave, pa natrag.. prvo sta mi je tada palo na pamet je energija koja putuje kroz cakre.. predivan i neobican osjecaj,moram priznati..nesto sta nisam do tada osjetio...
Ako je jos netko imao takav osjecaj ili zna tocnije o cemu se radi, volio bih da podjeli to sa mnom..
I ako nisam u odgovarajucoj temi, premjestit post..
 

fulldedarak

...zadovoljni korisnik...
04.06.2014
524
650
113
16.07.2011
197
180
43
Kada ti te dve vitalne čakrice u pubičnom delu prsnu, dogođa se neverovatna promena... nirvana... boli te uvo za sve... tada nastaje kurcobolja...
ja sam ušao u hroničnu fazu i extra mi je, ama nizašta se ne nerviram...
preporučujem
 
16.07.2011
197
180
43
Eeee moraš da doživiš taj momenat... onaj trenutak kad se toliko iznenadiš nečim (nebitno da li je pozitivno ili negativno) da shvatiš da ti je posle toga sve nebitno, ali onako iz srca...