FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Elem, kao što vidjeste, Krist je za mene višeslojan lik, a na ovome Forumu ću koristiti isključivo jedan dio Njegove veličine, a to je Krist kao filozof.

Vjera je Katoličanstvo. Ili Kršćanstvo, kakogod. O tome neću. Govorim isključivo o filozofiji, koja se krije iza riječi Krista čovjeka.

To onda podrazumijeva i da se Njegova misao tretira sa istim poštovanjem, uvažavanjem i respektom, kao što će se uvažiti riječi (ako ih se spomene) Immanuela Kanta, Platona ili Zaratustre. Nek pobijedi bolji.

A to onda znači da su Pravila zadovoljena.

10. Bez nacionalnih, političkih i verskih tema!
Ova točka pravilnika je toliko jasna da stvarno neznam čemu toliko 'trpanje' kojekakvih psalama među duvače.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Influence and L0oD

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
200px-Venio_Losert_01.jpg
predajem se,jaci si :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Budfield
01.07.2018
66
259
33
Iz mojeg iskustva sam primjetio da osobe koje se skoluju u polju psihologije/nauce istrazivanjem iz knjiga da tu sposobnost vecina koristi na nacin da bi zadovoljili svoje potrebe a prema svima drugima se ponasaju ajmo sad tako reci zlo...odn. hocu reci da smatram da postaju oholi i zauzimaju "nad" stav u odnosu na sve druge...banalni primjer bi mi bio recimo kad neka sirovina nauci borilacke vjestine pa se ponasa ko da je hodajuce oruzje...

zanima me papa sto ti mislis o tome i kakvo je tvoje vidjenje:wave:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Poznajem par psihologa i vecinu iskustva su stekli kroz praktican rad.
Knjige su osnova za sticanje znanja, a znanje sticemo prakticnim radom, ali, prije prakticnog rada moraju se procitati osnove, kao kad kupis komad namjestaja pa ga hoces sastaviti, mnogo je lakse ako imas nacrtanu shemu.
E sad, ima likova koje su roditelji usmjerili da upisu psihologiju, jer sami nisu znali sta bi, a najradije nebi nista studirali, ali, eto roditelji insistiraju. Takvi sigurno nisu dobri psiholozi niti imaju dobrih preporuka. Danas je upravo Psihologija utociste za sve izgubljene studente, sa sve onima sto pokupovase diplome. Ekonomista i psihologa nikad vise, jer mnogi tu vide laku zaradu, a da ne moraju "lopatati".

Profesionalaci u bilo kojoj bransi su rijetki, prosjecnih ima poprilicno, a ima i jako losih, ili kako ih ti nazva - zlobnih.
 
01.07.2018
66
259
33
Svidja mi se kako si obradio odgovor tako da iskreno nemam sto ni dodati.:thumb:

Nego, da bi ozivili malo temu a i ukljucili druge u raspravu, volio bih kada bi tema krenula u smjeru ljudskih vrijednosti koje su danas gotovo i isceznule. Smatram da je u danasnjim vremenina, covjeku koji je malo "iznad" mentaliteta, zlobe, materijalnih stvari , kapitalizma i ostala sranja koje nas okruzuje poprilicno sam i bez puno podrske... uhh preduvo sam se pa sam se malo izgubio al ajde:crazyd:
ugl. ako ti se da pisi nesto sto bi moglo potencijalno dobro utjecati na nekoga...jer..zasto ne..pozdrav :wave::spliff::vutra:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and .i.

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Znaju se ponekad izgubiti "ljudske vrijednosti". Posebno kada covjek ima velike ideje, a sam ih ne moze realizovati i potrebna mu je pomoc zajednice u kojoj zivi.

Da bi dobio pomoc zajednice moras biti podoban, a ne svoj. Moras biti clan vladajuce partije i to nam je neka realnost, tako se tocak okrece i jbg. Ako insistiras da ostanes apolitican neces dobiti pomoc, dovoljan im je samo jedan izmisljen razlog i mozes mahati usima.
To je preloman trenutak u kojem odbacujemo svoje vrline, jer smatramo da zajednica "podobnih" to ne zasluzuje. Mozda i ne zasluzuje, ali, bez obzira na to treba biti dobar prema takvima, cisto da vide da ima dobrih, a i dobrim djelima gajimo dobrotu u nama samima.

Vjerujem da je prihvatanje jedna od vecih vrlina koje su nam date, al je mnogi odbacuju.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Dobar dan:cool23:
Nema nikoga ovdije..slabo filozofiramo hahah
Ja moram dovrsiti pricu...

ti si mi uletio,pa da nastavimo kod PR ako nas ne otera u pm.
Vanzemljak27
Pa ovaj sadasnji trenutak je nemjerljiv.
Kako ce biti mjerljiv kad je sad.. Znaci apsolutna nula...ishodište kordinatnog sustava :D


To znaci da je sadasnjost bila i jucer i da ce biti i sutra...Drugim rijecima.Jedino vrijeme fizicke realnosti!!
Proslost,buducnost..projekcije..slike.
Znaci konstantna sadasnjost je jedina beskonacnost ..Kontam da mora biti nepokretna.Jedino tako moze biti stalna sadasnjost.
Da ima svoj tok..onda nebi bila sadasnjost.Mogli bi skakati iz proslosti u buducnost.Znaci nije mjerljiva..beskonacnost nije metricki pojam.
Znaci neprekidnost te beskonacnosti je njena glavna osobina...ona stvara beskonacnost.

Pa onda mozemo reci ..da sami kreiramo svoju realnost.
Ne samo sljedecim korakom..na nivou svjesti realnost ,ili kreacija krece od vibracije..misli,sadasnjeg trenutka..njenog kontinuiteta..pun krc dublje.

edit
idem baciti sprickit na prednju i zadnju haubu hahah...to je projekcija buducnosti...idem do radione i pokusat cu baciti sprickit na haubu..prihvatio sam neizvjesnost sadasnjeg trenutka koji ce iskreirati sljedeci..pitanje je dali cu uopce izaci iz stana.Dali cu imati sljedeci trenutak.
Fuck uzak je to "prostor"
 
Poslednja izmena:

Zodra

Smells like weed spirit
07.05.2015
819
9.439
233
Verujem da se sve odvija u isto vreme.Proste projekcije kakve su slike o proslosti, jednostavno projektujemo u nasoj glavi, jer je mozak jedan odlican kopir- aparat.Ne kaze se dzabe da nije dobro ziveti u proslosti...jednostavno zivis u necemu sto ne postoji...Sama pomisao da na Zemlji moze biti sadasnjost, a u svemiru buducnost nam govori nesto.
Kao da se sve vrti u krug, i da proslost, sadasnjost i buducnost vec negde postoje u svemiru i da ne nestaju zauvek, samo menjaju mesto, vreme i prostor...


Ja znam moju buducnost za danas...Deca i zena otisli u goste na dan, dva....:cool:
 

Vanzemljak27

bzzzzzz
09.06.2017
373
2.132
143
A tko kaže da ne možemo putovati naprijed nazad u vremenu?
To što mi to ne znamo ne mora značiti da se ne može :D

Sadašnjost je samo sad.. Nije ni jučer ni sutra.. Ustvari bit ce i sutra ali sutrasnja sadašnjost xD
De pogubio sam se više hahah
Ali da ,sami kreiramo svoju realnost.
Svaka naša misao, naša namjera, vibracija, itd itd. određuje trenutnu promjenu naše trenutne, ajmo reci ,projekcije.
I s obzirom na to kako mi vidimo sad svijet svijet ce takav i biti i sad za pola sata i sad suttra.

Uvjerio sam se u to osobno i preporodio sam se od kad sam progledao :D
Definitivno sami određujemo kakav ćemo odraz u ogledalu gledati.
Samo je problem što ljudi žele sve odmah i sada. Ali naša stvarnost je malo inertnija..

Znaci imas namjeru da baciš špric.
Ubacis si tu namjeru u glavu i pustiš, i ne zamaras se s tim hoces li sad ili za pola sata ili nakon rucka.. Jednostavno odes kada budeš imao volje.
A iduci trenutak ce se odviti neovisno o haubi xD



Edit: Zodra upravo to.. Sve što postoji, sve moguce varijante se nalaze u neogranicenom polju, a mi izvlacimo sve iz tog polja, polja vrijanti.
 

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.480
8.748
258
out of space & time
Proslost je bitna, jer su to stecena iskustva. I sluze da izbjegnemo ponavljanje iste greske, odnosno ponavljanje nekog uspjeha.

Ako se na mlijeko opecem, naravno da u jogurt necu duvati. Ali cu sledeci put provjerit da nije vrelo, prije nego sto srknem.:)

Ne mogu bit lud, pa zanemariti prethodno iskustvo govoreci sebi da proslost ne postoji, i eksirati solju vrelog napitka..:)
 

Vanzemljak27

bzzzzzz
09.06.2017
373
2.132
143
Naravno da prošlost se ne može zanemariti. Sve što se dogodilo nas gradi.
Ali fora je u tome da se ne živi u prošlosti i da se ne razbija glava prošlošću.
Već da se uzme najbolje od prozivljenog i da to iskustvo, ma kakvo god da je, služi da poboljšamo svoju Sadašnjost..
Jer sadašnjost je jedina realna.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.996
34.378
2.598
Konstantna Sadašnjost je jedino vrijeme fizičke realnost. Materija je uvijek u sadašnjosti......

edit.
a sto cemo sa snovima..i tamo osjetim stol kada ga dodirnem....?!
Sta je od to dvoje prikaz fizicke realnosti?
Drugim rijecima..dali ljudi koje srecem u snovima,a ne poznam ih..dali imaju obitelj,probleme .......zivot
 
Poslednja izmena:

Vanzemljak27

bzzzzzz
09.06.2017
373
2.132
143
E snovi.. Snovi su pravi dokaz za prostranstvo varijanti..
Osvijestiš se, odlučiš, i radis.. Sta god želiš i kako želiš.. Skok ovdje, skok tamo..
Tako je i u ovome "snu" ,samo sto je vrijeme reakcije sporije ,ali namjeru ako imaš mnogo toga čudnog dojde :)

(Na poslu sam, pa ne mogu se bas nesta raspisati xD.. Pogubiti..... Popodne.. Taman kada upalim vape.. )
::kauboj::

Edit editovog edita.: opa ti editiras pitanja svako malo. Nikako te pohvatati :D
.imaju sigurno.. Cak i ti u ne svjesnim snovima imas te 'probleme' klasicne..
 
Poslednja izmena:

Zodra

Smells like weed spirit
07.05.2015
819
9.439
233
Svet je dosta dinamičan i kao takav uvek stalno se menja.Sadašnjost ne postoji u onom klasičnom smislu, vec postoji samo u onom malom vremenskom intervalu koji bi se trebao računati kao beskonačno mali vremenski interval u okviru koga se neki događaj može promatrati kao sadašnjost.

Ljudi primecuju samo ono sto ih okruzuje i to povezuju sa vremenom...prirodu, godisnja doba, starenje.Da su ljudi kojim slucajem fizicki besmrtni, ne verujem da bi se iko setio da vreme upotrebi kao jedinicu za merenje.
Da bi videli pravu sadasnjost moralo bi sve oko nas da se zaustavi na trenutak da bi se to nazvalo pravom sadasnjosti...

A snovi....mislim da su snovi delovi proslih i nasih buducih zivota, jer ih sve zivimo u istom trenutku pa se nekad ukrste i to vidimo kroz snove....
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
edit
idem baciti sprickit na prednju i zadnju haubu hahah...to je projekcija buducnosti...idem do radione i pokusat cu baciti sprickit na haubu..prihvatio sam neizvjesnost sadasnjeg trenutka koji ce iskreirati sljedeci..pitanje je dali cu uopce izaci iz stana.Dali cu imati sljedeci trenutak.
Fuck uzak je to "prostor

Zvuci kao Zakon Oktave :)
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Vremenska razdoblja su dogovoreni pojam. Sadasnjost prema tome moze trajati sekundu i manje ili ljudski vjek, kako se dogovorimo a dogovaramo se uglavnom presutno, odnosno interval sadasnjosti izlazi iz konteksta teme o kojoj je rijec a ako je potreba radi boljeg razumjevanja onda taj interval ogranicimo s mjernim jedinicama.
Ovo je filozofiraonica jelte, uce nas kako je mjerenje vremena doslo iz potrebe kad je covjek iz nekog razloga, navode se vremenske prilike kao razlog, odlucio koplje zamjeniti motikom a za poljoprivredu treba kalendar. Jer kao nemere se uvidjet kad je doba klijanja, pupova, branja ako nemas kalendar, vrlo stupidna paradigma, dogma ( @Stipe ) Kalendar bi svakako trebao prije lovcu-sakupljacu-nomadu, npr. ptice selice , guske i patke te je volio predak imaju u svom proputovanju mjesta odmaranja, hranjenja, udvaranja tad se na tim mjestima skupljaju i predatori ,strvinari cijeli hranidbeni lanac. Od zivotne je vaznosti bilo znati te cikluse. Takvih ciklusa je mnogo, kad se zivotinje pare ,gdje se okupljaju, koliko traje trudnoca i kako se ponasaju dok imaju mlade. I kad rode bobice i gdje. Naravno da je nomad zivio u takvim ciklusima i da bi prema tome njemu kalendar bio od veceg znacaja nego poljoprivredniku. Za kalendar vele trebas stalno mjesto boravka, ima smisla no ima li smisla da je lovcu i rataru trebalo znanje kakvo su imali ti promatraci zvijezda. Navode nas dalje na anunakije, meni se svida tema a svima je poznata, nisam se dovinuo nijednog drugog objasnjenja zasto bi trebao kalendar i ta preciznost mjerenja mjena ciklusa. Mozda netko ima ideju? Zivotinje naime nemaju kalendar imaju nagone, bilje u razlicito vrijeme zapocinje proljetni ciklus i taj je rastezljiv, ovisi od godine do godine, polumajmun isto ima nagone.
Paradigma je "znanstvena istina" a dogma je "religijska istina".Jednako su vrijedne , jednako istinite samo religijske duze traju. Prije sto godina zemlja je bila centar svemira za sve, ucene i neuke.
Samo da se dogovorimo što je istina. Dal postoji objektivno?
:rasta: odo smotat jos jednog, mozda me prebaci na arhikteturu i zavrsne radove u boksu IMG_20190824_053606.jpg . Vrijeme leti