FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
al poenta je navici se na taj svet..prihvatiti taj svet i prihvatiti sebe..i cim prestanes da se trudis toliko da menjas i utices na sve..gle super li price? (ovaj deo sam nabudzio sad u editu xD)

ono taj svet,ti ljudi..te price.. tu su,ti si tu..kontas kako sve to ide..ispostujes kolko mozes..a mozes puno..i onda cepas po svome..nije fora odjebati ga,a nije fora ni da te pojede..


Dobro si rekao :)

Kad kažem ne biti inženjer ne mislim ne raditi svoj posao nego baš suprotno. Biti čovjek znači biti odgovoran... a tu spada i odrađivati svoju ulogu na mjestu gdje se nalaziš. Jer kad sebe gledaš kroz generalno vrednovanje uloga koje radiš onda tako i druge gledaš pa se prema njima tako i ponašaš. Treba radit, umorit tijelo, nahranit da bi još više naraslo.

Treba biti mudar i od društva koristiti što se može pretvorit u dobro, a loše odjebat. ;)

A što se tiće onih nedaća oluja je prošla puno toga se prihvatilo i masu straha u svijest izbacilo ali ima toga još i biti će još. To je kao kad jedeš ljuto pa kad sereš te peče guzica:D, samo što mi jedemo "pozitivne" emocije, a u dubine se automatski stvaraju "negativne" . A teško puštamo pozitivne jer su pozitivne ali kad ih počenemo otpuštati pretvaraju se u svoju suprotnost - "negativne". Ali sve bi ponovo prošao jer "što te ne ubije stvarno te ojača".
 

Mojizbor

Aktivan Član
29.01.2017
102
386
63
Teško da danas ima slobodnih umova koji su u stanju analitički i kritički promišljati o nekoj temi ili ideji, posljednjih 50-60 godina osoba se kondicionira od rođenja da prihvati jedan od stereotipa ljudskog ponašanja.

Ok drzi to vodu ali ipak mislim da smo svi rodjeni s slobodnom voljom
I imamo odgovornost da svojoj djeci objasnimo kako da se krecu kroz zivot
Pokažimo im vrijednosti zivota i obitelji , vjere i nade.
Ovo sto mediji , skolstvo radi prave ovce od nas i nasih pomladaka
Treba sam iskljucivo ucit djecu da sami razmisljaju i da nisu u krivu ako ucine gresku
Vec da su u krivu ako su uvidjeli gresku nek ju sami i isprave pobogu tad ce znati cjeniti.
 

banovan240

Banned
Banovan
20.03.2012
869
2.266
163
Srbija
Pa sta znam..mene su roditelji ucili da gledam sebe,nikad nista ne zapocinjem prvi.. I uvek da gledam druge..i kako drugi moze da dobije 5,a ja keca..

Al opet ucili su me da ne.lazem,da ne kradem..da budem posten..ima i dobrih i losih strana..

Ali mogao sam da zastranim pored svega toga svakako i da odem.u skroz neku pogresnu stranu..

Uvek su tu neke ucene bile od roditelja..kontam da je tako.u vecini drugih porodica,ne znaju bas roditelji odnos sa decom da izgrade..vise isteruju svoje..u vecini slucajeva..

Kaze meni keva kad sam doneo kuci diplomu sa faksa.. Na njeno insistiranje..kaze sine to je moj uspeh..ja reko..super mama xD inace ona nije zavrsila fax..

A da ne.pricamo o.medijima skolstvu.i.to..

Pa meni sad bila matura,5 godina srednje skole.. Ko bi rekao da se vecina nije mrdnula,leglo izvestacenosti i cinizma..proizvod srednjoskolskog loseg obrazovnog sistema.. Pobegao sam.kuci posle par piva..

Pitajuci se gdes.to dosao?
 

Mojizbor

Aktivan Član
29.01.2017
102
386
63
Pa sta znam..mene su roditelji ucili da gledam sebe,nikad nista ne zapocinjem prvi.. I uvek da gledam druge..i kako drugi moze da dobije 5,a ja keca..

Al opet ucili su me da ne.lazem,da ne kradem..da budem posten..ima i dobrih i losih strana..

Ali mogao sam da zastranim pored svega toga svakako i da odem.u skroz neku pogresnu stranu..

Uvek su tu neke ucene bile od roditelja..kontam da je tako.u vecini drugih porodica,ne znaju bas roditelji odnos sa decom da izgrade..vise isteruju svoje..u vecini slucajeva..

Kaze meni keva kad sam doneo kuci diplomu sa faksa.. Na njeno insistiranje..kaze sine to je moj uspeh..ja reko..super mama xD inace ona nije zavrsila fax..

A da ne.pricamo o.medijima skolstvu.i.to..

Pa meni sad bila matura,5 godina srednje skole.. Ko bi rekao da se vecina nije mrdnula,leglo izvestacenosti i cinizma..proizvod srednjoskolskog loseg obrazovnog sistema.. Pobegao sam.kuci posle par piva..

Pitajuci se gdes.to dosao?
Da gadno je to sto se tradicionalna ponasanja roditelja prenose na djecu
Ali roditelji moraju shvatit da od tog vajde nemaju.
Moj otac je u meni ubijo svaku vrednos i nezamjeram mu pokazo mi je kako da ja nepostupam jednostavno ko pasulj.
Sto me ne ubije puno me ojaca
Ali zato postoji vreme kad smo mi postali roditelji i nemoramo se vodit istim putevima

jednostavno je to da moramo prihvatit razlicito misljene ali ne moramo ga realizirat
To nije naše riješenje moramo svoje dokucit
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Vremena, kada se zajednica zalagala za solidarnost, su prohujala s vihorom.
Solidarnost se uci od roditelja.
Imao sam tu srecu, da sam rodjen u vremenu kada su komsije komsijama pomagale u izgradnji kuca, od temelja do krova. Mi, djeca, smo starijima otvarali pivo, istovarali cement, blokove, drvenu gradju i crijep. Zauzvrat smo dobijali tapasnje po ramenu, ponekad i Arifa Heralica, da kupimo nesto u trgovini.

I analiza je dio Filozofije. Zna biti konstruktivna, ako ne predje u psihopatiju.

Sta mislite, da pokusamo preokrenuti misli u pozitivan smjer?
Ne vrijedi nam kukati nad sudbinama, ako ne izvlacimo pouke iz ruznih, ali i ljepsih vremena.
Za pocetak, da ponovim, mozda se nadje sluha, potrudimo se prizvati neke ljepse trenutke, ispisati neke konstruktivnije ideje i planove. Pokusajmo, bar na trenutak, biti optimisticniji na ovom forumu. Mozda se optimizam preseli i u onaj drugi dio postojanja, u okruzenje.

I svakako bi trebali promjeniti temu oko koje se diskutuje. Osjecam se kao u septickoj, koju je neko iskopao u polju tratincica.

Ako postoji neki licni problem, a pretpostavljate da bi neko mogao uvidjeti njegovo rjesenje, onda ga lijepo iznesite. Ovako mozemo dovijeka kukumakati.
 

banovan240

Banned
Banovan
20.03.2012
869
2.266
163
Srbija
Ma da,ja sam apsolutno svestan ko sam i sta sam.. Nije mi potreban pera i mika mi ispiraju mozam..mogu da se trude..saslusacu,al ne moram da prihvatim..

Nego jel jos uvek filozofiramo,ili? Kontam da smo na dobrom putu :-D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mojizbor

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Papucar.Hmmm..jako zanimljiva rijec koja dolazi od papuce iliti kucne slapice koje griju noge i tvoje korake cine udobnijim u kuci.U njima se osjecas ugodno,kuci..svoj na svome.Ljudi su tu ugodu iskoristili da bi papuce podmuklo iskoristili da od njih naprave "negativca..A sta je papucar i ono najbitnije pitanje..dali rijec papucar dolazi od uklopljenih ljudi zaludeni drustvenim pravilima ili je papucar dosao sa sela kada su nasi didovi dolazili navecer doma sa polja pa zeni rekli da im doda papuce.Ja kada svome ocu jednom nisam htio donjeti papuce sam dobio batine..prvi put i jedini od oca.Sada kad sam usao malo dublje u svoje mozdane celije sam skuzio kako smo svi na neki nacin papucari.Neko od sefa koji ga hebe,a ovaj mu je metar u guzici,od hebenih nervoznih prodavaca koji te nervozno otpile radi 2 500 kn place(tako ona misli),od....ima toga.Ja sam papucar,pokorno priznajem da mi je potajno i drago biti papucar.Mozda je to fetis,a mozda neka volja da zeni operen sude,stavim ves,uzgojim dobru vutru..Jer nekako mi je tako prirodnije.Ne volim ostavljati iza sebe prljave,nedovrsene stvari kako bi zena to oprala i meni donjela pivu u kauc pred tv..nije mi to ceif.Ali razumijem i "protivnike"papucara jer kako ce svojim prijateljima navijacima,skinhedsima,odvjetnicima,sucima reci da je papucar.Bolje je reci...muskarac,muzevnije je..he,he..bez obzira sto mu prljave,smrdljive carape leze ispod kreveta cetvrti dan,a oboje se cude sta to kiselo smrdi u spavacoj sobi:D
Ipak..papucar sam..i muskarac sto priznajem da sam papucar:)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Sjetih se profesorice Sociologije iz srednje skole, Alojzije.
Sjecam se prvog casa, kao da je juce bilo.
Ulazi u ucionicu zena 50ih godina, izrazenih jagodicnih koscica, upalih ociju, plave rascupane kose, i jarko ofarbanih usana. Odlaze dnevnik na katedru, kaziprstom gurnu posrnule naocare s vrha nosa prema obrvama, blago povi glavu ka podu, zagrize desnu stranu donje usne uz izvijanje lijeve obrve i znacajno nas pogleda onim upalim ocima. Glasno udahnu vazduh, kao da se sprema oboriti svjetski rekord u ronjenju na dah i grubim, muzevnim glasom nam rece: "Djeco! Filozofija je majka svih nauka! Ja sam Alojzija i bicu vam mama do kraja godine."
- Oprostite, mama! Ali, nama je po rasporedu Sociologija! - Neki vrag skriven iza moga alter ega pusti glas, a ruka zakasni s reakcijom da poklopi labrnju.
- Ajde momce, kad si tako pricljiv, reci nam, odakle potice rijec Sociologija?
- Od Ogista Konta profesorice!
- Ko je bio Ogist Kont?
- Francuz.
- Dobro dijete, Francuz. Je l' taj Francuz imao neko zanimanje?
- Koliko sam uspio procitati nije. Studirao je medicinu, ali nisam siguran da li ju je uspjesno zavrsio. S vremena na vrijeme znao je odraditi poneki poslic, ali nikad nije im'o para, pa su ga drugi izdrzavali. Citav zivot je filozofirao.
- Kako se zoves ti?
- Romeo.
- E, Romeo! Budi siguran da ces, da bi dobio pozitivnu ocjenu, morati poznavati Konta, mnogo bolje nego sto se on sam poznavao!

I tako bi. Ubila me Kontom i Pozitivizmom.

P.S. @hazeri
Aj' u redu je.
Papucaru! :lol:
 
Poslednja izmena:

banovan240

Banned
Banovan
20.03.2012
869
2.266
163
Srbija
Papucar.Hmmm..jako zanimljiva rijec koja dolazi od papuce iliti kucne slapice koje griju noge i tvoje korake cine udobnijim u kuci.U njima se osjecas ugodno,kuci..svoj na svome.Ljudi su tu ugodu iskoristili da bi papuce podmuklo iskoristili da od njih naprave "negativca..A sta je papucar i ono najbitnije pitanje..dali rijec papucar dolazi od uklopljenih ljudi zaludeni drustvenim pravilima ili je papucar dosao sa sela kada su nasi didovi dolazili navecer doma sa polja pa zeni rekli da im doda papuce.Ja kada svome ocu jednom nisam htio donjeti papuce sam dobio batine..prvi put i jedini od oca.Sada kad sam usao malo dublje u svoje mozdane celije sam skuzio kako smo svi na neki nacin papucari.Neko od sefa koji ga hebe,a ovaj mu je metar u guzici,od hebenih nervoznih prodavaca koji te nervozno otpile radi 2 500 kn place(tako ona misli),od....ima toga.Ja sam papucar,pokorno priznajem da mi je potajno i drago biti papucar.Mozda je to fetis,a mozda neka volja da zeni operen sude,stavim ves,uzgojim dobru vutru..Jer nekako mi je tako prirodnije.Ne volim ostavljati iza sebe prljave,nedovrsene stvari kako bi zena to oprala i meni donjela pivu u kauc pred tv..nije mi to ceif.Ali razumijem i "protivnike"papucara jer kako ce svojim prijateljima navijacima,skinhedsima,odvjetnicima,sucima reci da je papucar.Bolje je reci...muskarac,muzevnije je..he,he..bez obzira sto mu prljave,smrdljive carape leze ispod kreveta cetvrti dan,a oboje se cude sta to kiselo smrdi u spavacoj sobi:D
Ipak..papucar sam..i muskarac sto priznajem da sam papucar:)


e to je to..ja tu pricu vozim isto..poslednje dve ozbiljnije devojke koje kontaju nesto u vezi ovog jebenog zivota..paa..ne kuvaju xD ni jedna ni druga..al na drugim frontovima sure..da ne pricamo sad na koojim fronotovima :D aa znaaate na kojim fontovima :D a mora se salim..

nije mi tesko im skuvamo nesto,obrnem rostilj..noova postaljina kad dolazi,sve cisto uredno..da bude hrane,da bude voca..udobno i sta treba.nije mi tesko..i nije me sramota..pa to je valjda..normalno..?

vutra radio suri xd
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Blader

Mojizbor

Aktivan Član
29.01.2017
102
386
63
Vremena, kada se zajednica zalagala za solidarnost, su prohujala s vihorom.
Solidarnost se uci od roditelja.
Imao sam tu srecu, da sam rodjen u vremenu kada su komsije komsijama pomagale u izgradnji kuca, od temelja do krova. Mi, djeca, smo starijima otvarali pivo, istovarali cement, blokove, drvenu gradju i crijep. Zauzvrat smo dobijali tapasnje po ramenu, ponekad i Arifa Heralica, da kupimo nesto u trgovini.

I analiza je dio Filozofije. Zna biti konstruktivna, ako ne predje u psihopatiju.

Sta mislite, da pokusamo preokrenuti misli u pozitivan smjer?
Ne vrijedi nam kukati nad sudbinama, ako ne izvlacimo pouke iz ruznih, ali i ljepsih vremena.
Za pocetak, da ponovim, mozda se nadje sluha, potrudimo se prizvati neke ljepse trenutke, ispisati neke konstruktivnije ideje i planove. Pokusajmo, bar na trenutak, biti optimisticniji na ovom forumu. Mozda se optimizam preseli i u onaj drugi dio postojanja, u okruzenje.

I svakako bi trebali promjeniti temu oko koje se diskutuje. Osjecam se kao u septickoj, koju je neko iskopao u polju tratincica.

Ako postoji neki licni problem, a pretpostavljate da bi neko mogao uvidjeti njegovo rjesenje, onda ga lijepo iznesite. Ovako mozemo dovijeka kukumakati.
Svakako bi te mogli poslusati i promjenit temu ali opet to je tvoj prijedlog i moguce da ce ga netko usvojit ili nece stvar je prije svega osobe koja je temu zapocela i osoba koje su se prikljucile temi.
Tj filozofiraju uz iznosenje osobnih iskustava.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Sloboda je iluzija.
Ali iluzija je ostvariva
Dok god imas novcanik u depu,mobitel u ruci,hlace na sebi sloboda ce biti iluzija tj.nesto sto mi mislimo da je sloboda.Sloboda su plemena koja zive u zabacenim sumama bez ustajalih pravila sta,kako i na koji nacin.Moderna sloboda je ljudima pruziti taj lazan osjecaj srece,sigurnosti...dok ne dode prvi tsunami,recesija..E tada covijek trazi pomoc u vodi,a ovaj ga slika kako bi to prodao televiziji.To nije sloboda,nije ni iluzija..To je moderno robovanje.
Cim ja moram platiti kaznu drzavi ako necu djete dati cjepiti nisam slobodan.Ali postoji i druga strana medalje gdje se ti pametno uvuces u pore drustvenih normi i zivis svoju slobodu,sa ljudima koji ti daju slobodu..u dusi,srcu,tijelu..A ove "gore",u saboru..ma ko ih hebe..Da..sloboda..Sloboda je i kad Kerum zaljepi prsut na celenku onu vlajsku..da..sloboda je...
@bastovan20
Uffff...to je jedino sto nebi mogao prihvatiti..kuhanje.To mi zena mora znati,to je temelj,osnova,prije svega mora znati kuhati..Jebiga..mozda sam konzerva ali nemere kume,nemere:D
 
Poslednja izmena:

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Iluzija je klasicna obmana mozga. Uvjeri nas da se desilo jedno, a u pitanju je nesto sasvim drugo.
Lijep primjer nam daju poznati svjetski iluzionisti.
Dejvid Koperfild je uz pomoc trika publici stvorio iluziju, da pred njihovim ocima nestane Kip slobode.

Iluzija je legitiman izraz za obmanu, narodski receno prevaru. Samo je razlika sto iluzionistima dobrovoljno i svjesno dajemo novac da nas obmanjuju, a prevarantu to radimo u neznanju da cemo biti prevareni, pa je iz tog razloga jedna te ista stvar, s jedne strane legitimna i ne podlijeze kazni, a sa druge je krivicno djelo.

Sloboda je pravo izbora na nacin zivota, a ziviti se mora. Cak i da se samoubijemo, nema garancije da smo okoncali bivstvovanje u nekom drugom obliku, u nekoj drugoj dimenziji.
Sloboda je i uslovljena potrebama, prirodnim nagonima, a gdje postoji uslov ne mozemo se hvatati za slobodu.
Slobodni smo, samo, birati nacin na koji cemo bivati i kako cemo se u datom trenutku osjecati, kao kompletno bice.
Jedino za um mozemo reci da je potpuno slobodan, ako je sposoban zanemariti tjelesni dio.
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Haz, malo si se prevario sa slobodom u plemenskim zajednicama. Pravila i norme postoje i u krdima, jatima, rojevima i nisu sva nagonska. Zivot pojedinca je puno vrjedniji nego u vecim zajednicama ili civiliziranim drustvima koje kasnije dolaze, npr. Ubojstva su rjetka a kazna cesto nije smrt, vec naknada, povreda tabua, skicanje obreda rezerviranih samo za muskarce ili samo za žene, inicijacijska pravila, smrt isti tren. Ratna pravila stede živote, dok je preljub narocito zanimljiv, izbor postoji, ako ljubavnici na kraju ne odustanu, ako im je ljubav jača od drustvenih normi moraju napustiti selo, što samo po sebi znači smrt, nema opstanka, osnivanja novog plemena, nema odlaska k susjedima, umire se od ljubavi svojim izborom. Sistem je razrađen, svak se može povuci, i muz i zena i ljubavnik. To kod africkih plemena koje bahati englezeri nazvase primitivnim a mi ostali primitivci to prihvatili.