FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
Mozak je jako kompliciran organ koji upravlja svim životnim funkcijama organizma, ako je organizam na takvom stupnju razvoja da ga uopće posjeduje. On je na neki način centralna procesna jedinica koja prikuplja i obrađuje informacije svih senzora, pa na osnovu njih, kontrolira organizam. Isto tako upravlja i čovjekovim razmišljanjem. A, vjerojatno je isto tako i kod viših primata i kod drugih razvijenijih životinja, kod kojih bi se eventualno moglo govoriti o "razmišljanju". Čovjek može stradati, pa ostati bez ruke, noge ili srca. Preživi li, opet je ostao ista osoba. Eventualno ga više ne zovu Mate, nego Mate bez noge. Tako mu možeš promijeniti sve, samo mozak ne. Mozak je nositelj identiteta nekog ljudskog bića.

Ljudski mozak je nedvojbeno "krivac" za neke isključivo ljudske osjete.

Sumnjam da postoji ijedno živo biće doli čovjek, koje se može diviti ljepoti neke slike. Može gorila biti ne znam koliko pametna, ali neće doživjeti ushit zureći u neku gorila-verziju Mona Lise.
Pas ti može biti privržen koliko mu drago, pa te može npr. razdragano iščekivati kad dođeš s posla. Ali, pas za koncept vremena ne zna. Njegov život je dnevna rutina u kojoj je zapazio da se u točno određeno doba njegov vlasnik vraća s posla. Nije razumio, nego doživio. A promijeniš li smjenu, ništa nećeš postići objašnjavajući mu to. On mora odživjeti, pa na taj način prihvatiti novu rutinu.
Neki su majmuni naučili razumjeti značenje na stotine riječi. Nijedan od njih nije se potrudio znanje prenijeti na iduću generaciju. A da su shvatili što govor predstavlja, pretpostavljam da bi to dragocjeno znanje prenijeli na mlađe.
Ljubav, mržnja, kivnja, ekstaza, požrtovnost, sebičnost ... Sve su to isključivo ljudski koncepti, samo u ljudskim životima postoje i samo je čovjek taj, koji ih uspijeva razumjeti.

A upravo iz tih se osjećaja i iz pamćenja (koje je opet u mozgu) sastoji naše postojanje.
Sve su to proizvodi ljudskog mozga. Ono što nas dijeli od životinja, nedvojbeno se nalazi u mozgu.

Za mozak još vrijedi i to, da se ponaša poput mišića. Što ga više koristiš, to je jači.
Ja bih rekao da u povijesti nije bilo vremena u kojem je čovjek živio sa više podražaja na mozak. Čim oči otvoriš, bombardiraju te novim informacijama, doživljajima, reklamama, podacima, filmovima ... Jadničak je u pogonu od jutra do sutra. A većina toga što u dnevnoj dozi podražaja primimo je idiotsko i bez sadržaja.
Hvala Bogu, to rezultira i bezsadržajnim razmišljanjima, pa posljedično - bezsadržajnim životima.

U tom smislu, došli smo u situaciju da smo se u svom putovanju jako udaljili od Prirode, da nam smjer plovidbe očigledno škodi, a nikog na vidiku da okrene kormilo.

Ipak, ne mislim da je rješenje u popećinjavanju modernog čovjeka. To bi po mome bio korak unatrag, u neki oblik tupljeg postojanja. Naravno, ne tupog kao kod životinja. Ali svakako tupljeg, nego je to danas. Mislim da je Pećinko u puno manjoj mjeri mogao odživjeti vlastitu svijest, nego moderan čovjek.

Ono što nama treba, je daljnji napredak u informacijama, znanjima, umjetnosti, ali uz puno više obzira i poštovanja prema Prirodnom svijetu, iz kojega smo potekli i kojega smo i dalje dio.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Mislim da je Pećinko u puno manjoj mjeri mogao odživjeti vlastitu svijest, nego moderan čovjek.

Potakao si me na razmisljanje, o mogucnosti poredjenja neandertalca i njegove svjesnosti, sa covjekom modernog doba i njegove svjesnosti.
Jedino poredjenje, koje po mom misljenju ima neke logike u svojoj sustini, jeste porediti im njihove percepcije, poglede na svijet i njihovu pripadnost tom svijetu.

Primjera radi; neandertalac je vidio svoje mjesto u prezentu, cime je bio u kontaktu sa prirodom i ucio raspoznavati njene nagovjestaje; smjena godisnjih doba, da znaju kad koje hrane u ponudi imaju, pa dolazak oluje, da nadju skroviste ili da ga naprave. Bio je svjesan prirode i njegove velike zavisnosti od nje.

Vecina danasnjeg, modernog covjecanstva, smatra da zavisi od tehnologije.
Tehnologija zavisi od prirode i njenih resursa po pitanju proizvodnje energije. Nema resursa, nema ni tehnologije. Ako ima prirode ima i nas bez tehnologije. Danas se oslanjamo na nekakve vremenske prognoze, koje nam prognoziraju vrijeme mjesec dana unaprijed, a prognoza nema veze s vezom.

Iz ovakvog poredjenja mogu zakljuciti da je neandertalac, ipak bio svjesniji.

Pisem ovaj post ima dva sata. Misli mi se toliko brzo saltaju, da zaboravim sta sam uopste poceo pisati, i potrebno mi je bas dosta napora da se sjetim.
Sljaka, covjece, sljaka!
Ha, vidju vraga, 35 minuta iza ponoci, a ja jos nisam u krevetu.
Magic, magic
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
moglo bi se rec da smo se mi ljudi utopili u bozjim ocima.jer nismo znali pogledat u istinu pa smo prosli mimo nje...sad lutamo tim prostranstvom,pa promislih zivim u bogu a izgubljeno se osjecam,il me ta izgubljenost madija da ne vidim zivot u zivotu...dali moramo izac van tih okvira...ma koliko ih ima pitam se samo,dali ih mogu sagledat bar djelickom oka,dali zelim hm,i odlutaju misli van bozjeg tela u kom mislim da se svi nalazimo i da zivimo u njemu,jer bog je svjetlost a njome je sve stvoreno:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
@romeo


Rekao bih da postoje (bar) dvije razine stvarnosti (realnosti): duhovna, i materijalna.

Materijalna stvarnost je ona za koju nam osjeti kažu da u njoj egzistiramo i koja nas okupira. Svi nagoni i potrebe modernog čovjeka proizlaze iz materijalne realnosti. I bez obzira na razinu svijesti koju pojedinac ima, on će uvijek biti ograničen granicama te realnosti - okvirima sastavljenim uglavnom od vremena i prostora. Čovjek se rađa, s vremenom će umrijeti, a u međuvremenu živi, pokušavajući sebi priskrbiti što ispunjeniji život. U tom smislu, siguran sam da je apsolutno ispravno i poželjno pokušavati razotkriti što je više moguće tajni materijalnog svemira, kako bi život bio zanimljiviji, bogatiji i jednostavniji.

U to sam siguran iz jednostavnog razloga, što imamo kapacitet za to.

Priroda / Bog / Evolucija / Što bilo - nikad ništa ne daje bez razloga. Svaki organizam je savršeno isplaniran, baš kao i svaki organ u njemu. Kad bi čovjek imao jedno oko, ne bi imao osjećaj dubine prostora. Sa 2 oka ga ima, a već treće bi bilo viška. I iz tog razloga, čovjek nema ni jedno ni sedam očiju, nego točno dva.
Sposobnost ovladavanja materijom očigledno imamo. Dakle, jedino je ispravno, da tu sposobnost i koristimo.
A to uvelike i radimo. Tako pomno i marljivo, prepomno i premarljivo, pa smo potpuno zaboravili onu drugu, duhovnu komponentu ljudskog bića.

Nekoć nije bilo tako. Nekoć je čovjek živio u prirodi i s prirodom, osjećao njene ritmove i doživljavao ih svojima. Čovjek se svojim životom povinovao ritmu prirode. U tom smislu, taj je čovjek sigurno bio lišen nedoumica, koje muče modernog čovjeka. On bi radio jednostavno onako, kako bi osjetio da treba raditi. Pretpostavljam npr. da ga nije mučilo planiranje obitelji. Ono, tko će prehraniti četvrto dijete, pa školovati ... Pretpostavljam također, da njegovu dragu ne bi mučile glavobolje kad bi ovome bilo do seksa. One fore sa toljagom su 100% živa laž, ona bi ga požudno dočekala. On bi olakšao svoje potrebe, ona bi olakšala svoje, sve bi bilo u skladu sa Višim Zakonima Reprodukcije, vladala bi Nirvana, osjećali bi se ispunjeno i na neki način povezano. Ako bi vladala glad, pa dijete umrlo - jebiga. Džaba su krečili, tog puta.
Mislim da bi Pećinkova ekstaza nakon što bi ubio mamuta, bila ravna osjećaju urokanosti od najbolje droge.
Ali mislim da to dvoje pećinaca ne bi moglo ostvariti emocionalni odnos, kao dvoje modernih ljudi.
Mislim također, da im ne bi bio veliki stres u životu ako im poumire 5-6 djece. Više bi to bilo očekivano.
Rastrgao susjeda tigar? Super. Idem mu prisvojit ženu. Priroda kaže da je šteta da plodna žena ostane neiskorištena.

Moderni čovjek u nenormalnim uvjetima - gotovo pa poživotinji. Dokaz: opsada Staljingrada, ili priče iz logora. Preživjeli ljudi svjedoče, kako im se svijest s vremenom suzila na isključivo 2 stvari: hrana i preživljavanje. Sve sa mučnim detaljima ubojstava zbog hrane i kanibalizma i drugim grozotama.

Sumnjam ja da je Pećinko imao razvijen duhovni život.
Nije ni mogao, kad ga nije ni imao. Ono što je on osjećao duhovnim životom, nije bio njegov osobni duhovni život, već ritam prirode i njeni zakoni kojima se povinovao.

Da bi čovjek imao vlastiti duhovni život, treba imati ego. Pećinko ga nije imao, a moderan čovjek ga ima previše. Prešao nam ego u čisti egoizam.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and hazeri

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Sumnjam ja da je Pećinko imao razvijen duhovni život.
Nije ni mogao, kad ga nije ni imao. Ono što je on osjećao duhovnim životom, nije bio njegov osobni duhovni život, već ritam prirode i njeni zakoni kojima se povinovao.

Ajd' ga znaj.
Vjerujem da ga je osjecao, da mu je pripadao i da, vjerovatno, nije toga bio svjesan, jer nije imao potrebe da bude. Jednostavno je zivio i prezivljavao bez pretjeranog razmisljanja.
Vremenom mu se razvijala sposobnost dedukcije, pa je u nekom razdoblju poceo da izradjuje orudje, u pocetku primitivno, pa vremenom sve sofisticiranije.
Mozes li zamisliti svijest prvog covjeka koji je uzeo komad krecnjaka, ugljenisanog drvceta iz ugasene vatre ili neceg slicnog, dok je pokusavao nacrtati neku zivotinju na pecinskom zidu?
Kakva je njega misao vodila da se prihvati crtanja, a vjerujem da mu to nije pomagalo u egzistenciji.
Time se mogao zanimati samo u dokolici, nakon sto se najeo, napojio i nayebao. Cisto sumnjam da je zapostavio sve te primarne nagone i prihvatio se saranja.

Vjerujem da je gajio emocije.
Pas, kada mu umre prijatelj na dvije noge, koji ga hrani i voli, zna danima tugovati. To najbolje znaju vlasnici pasa, naravno zivi :) Zasto bi neki nas daleki predak bio lisen emocionalnog zivota?

Mozemo razmisljati i razmjenjivati misljenja, ali je cinjenica da mi zapravo ni ne znamo kako su ti neandertalci tacno izgledali. Sve se svodi na teoretisanje.
Vjerujem da ce nauka, kroz koju deceniju, biti kadra da izdvoji gen iz tih pronadjenih ostataka lobanja, karlica i ostalih koscica i klonira podjekog neandertalca, mamuta, dinosaurusa..

Ko ce ga znati. Mozda je covjek hibrid neandertalca i neke naprednije vrste iz dalekog svemira.
Mozda smo pokusni kunici neke naprednije civilizacije. :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and hazeri

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
A zasto bi se zamarali,usporedivali sa pecinarima..zasto se pitati dali su osjecali,znali.Dali je uopce istina sto pisu o njima,pecinarima..Ako je ,a vjerovatno je onda nema govora o velikoj razlici.Da su njima turili mobitel u ruke sigurno ga nebi razbio nego se hvalio drugima...pecinarima..i samim time pokazao da je podlozan,promjenama,manipulaciji..brzo bi se on razbahatio..pecinar..Brada,pogrbljena leda,telece celo..to je samo krinka,vanjstina...imali su srece sto tada nije bilo Hitlera,Staljina..Doors-a..A mi..mi smo samo imali tu "srecu"..srecu da upoznamo mrak,suze,mrznju..da shvatimo sta je lose,dobro...da to iskoristimo,radimo ratove,stvaramo bolesti,ubijamo ljubav...prirodu..Priroda..tu je pecinar,koji voli,zivi u saznanju da ima krov nad glavom,toplinu vatre i svoju dragu pokraj sebe..gladan..jelen,srna dole..sit..
..toliko jednostavno,a opet jako,jako komplicirano.
 

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
@hazeri
Kakvo zamaranje, brate? Ovo je zakutak za odmaranje, onu masnu konobaricu, još masniji karirani stolnjak, itd. Meni je užitak s vama divaniti.
____________________

Evo ljudi, ja ne mislim kao vi.
Ja mislim da je moderan čovjek - upravo u duhovnom pogledu - znatno kapacitiraniji, nego je to neandartalac. U tom smislu, uspoređivanje sa njim je uspoređivanje sa prevaziđenim. Lijepo je živjeti u skladu s ritmom prirode, ali, ako drugačije ne znaš živjeti, ako nemaš izbora - onda to baš i nije neki štos. Pećinko nije patio za onim što propušta, jer nije ni imao pojma što je to.

Samo zamislite da vas je, takve kakvi ste, istrglo iz ove stvarnosti i ubacilo u tijelo nekog Pećinka. I odjednom se stvori SuperPećinko. Lik koji ima sve sposobnosti standardnog Pećinka, a intelekt, osjećaje, opće znanje, karakter i emocionalnu izgrađenost modernog čovjeka, odnosno mene (vas).

Kakav li bi to jadnik nad jadnicima bio?

Koliko bi tuge i jada taj osjetio? Koliko bi besmislenih smrti od gripe / komarca / sitne nesreće vidio? Koliko gladi i studeni okusio? Brzo bismo se mi i gorko, rodijaci moji pokajali. Nema uživanja u životu, kad je životni vijek muškarca u prosjeku 3 ubivena mamuta, a žene 7 iznesenih trudnoća.

Ne bi Bog bio toliko okrutan, pa da stvori duboko misaono biće u takvim uvjetima.

Vezano uz emocije u prosječnome džukcu, ja sa svoje strane mogu reći da ovaj moj pokazuje više duše, od puno ljudi. Ne pada mi na pamet negirati osjećaje kod životinja, ili omalovažavati njihov intenzitet. Ali, razlika je između onoga što osjeti životinja, i između onoga što osjeti čovjek. Čovjek bi trebao osjetiti fokusirano, iz svoga bića. Ne zato što mu to dikrita priroda, nego zato što to želi. Životinja osjeća ono, što joj njena životinjska priroda diktira. Iz tog razloga, čovjekov osjećaj bi trebao biti vrednovan kao plemenitiji.

Pokušat ću dočarati primjerom:

Kupam se danas na Marjanu, pa malo zaronio. Gledam dolje travu, a na tom mjestu gdje sam zaronio ima malo struje. Svaka se travka naherila na istu stranu. Sumnjam da trava išta razumije i konta što joj se dešava u životu, a naročito ne zna izračunati sile morskih struja koje tu vladaju. Ali bez obzira na to, povinovala se prirodnom zakonu, nakrivila se na pravu stranu, i da nešto osjeća, mogla bi osjetiti samo to, da je u skladu sa prirodom i prirodnim zakonima. Posljedično, vjerojatno bi osjetila duboki spokoj.

Ptice ne studiraju fiziku, ali su neke interesantne fore naučile. Kad migriraju, sele u formaciji strijele, pa na taj način dobivaju najmanji otpor zraka. One su na višem stupnju razvoja od morske trave, pa sigurno nešto osjećaju. Vjerujem da pojma nemaju o zakonima zračnih struja, ali da u dubini svog ptičjeg bića osjećaju, kako im je jedina ispravna formacija, formacija strijele. I onda nemaju mira, dok se tako ne postave. Vjerojatno bi im let u nekoj formaciji "zida" bio jednako ugodan, kao što bi čovjeku bila šetnja unatraške.

Onaj spomenuti džukac je dizajniran da funkcionira u formi čopora. Bez predomišljanja i do kraja, uvijek za svoj čopor. Njegovu ćeš odanost imati, živio ti s njim u centru grada, ili bio pripadnik njegovog čopora pasa lutalica. On nema izbora, da te odbije. Ne samo zato, što je u tvome vlasništvu. U povijesti ljudske i pasje ljubavi se nije desilo, da bi neki štenac odbio vlasnika, ako je ovaj iole normalan. On to ne može - njegova je priroda, priroda čopora i drugog izbora nema.

Nitko od njih, uključujući neandertalca, nema izbora u svojim osjećanjima.

Mi imamo.

Nije fora u negiranju dara kojega očigledno imamo, nego u ovladavanju njime.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Hey Joe, predje ti na pravo poredjenje neandertalca sa modernim covjekom :D

Nisam poredio doticnu gospodu, bas po pitanju duhovnosti i kvocijenta inteligencije, vec vise po pitanju svjesnosti svog pripadajuceg mjesta u prirodnom okruzenju.
Nas je tehnologija toliko zaokupila da nemamo pojma gdje se nalazimo i od cega nam zivoti najvise zavise.
Imamo vise imaginarnih, umisljenih strahova, od bilo koje vrste na planeti.
Neandertalci su znali, samo za one objektivne, neposredne strahove. (al ga lupetam, kao da sam u skolu s njima is'o)

Cijenim ljude koji poznaju istoriju, slute neku neizvjesnu buducnost, a zive u sadasnjosti.
Malo je takvih danas. Uglavnom im je proslost teret, kojeg se ne uspijevaju otarasiti, pa bjeze u neizvjesnu buducnost, misleci da ce im biti lakse, a u stvari trpe u sadasnjosti i ne preduzimaju nista da je promijene i da im bude bolje.
Lakse je kukati u gradu, kako im niko nista ne da, nema se novca, a takav pregrst preskupih besmislica na trzistu ima, koje ne mogu da priuste, a zele.
Sto je najbitnije, niko iz takve lose klime ne pomislja da bjezi selu u zagrljaj. Da malo njive obradjuje, gaji zivinu i zivi od svog rada.

Cast izuzecima, al' neandertalci su bili svjesniji od vecine danasnjih dvonozaca iz njihove loze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
@joe123
Bro,rijec zamaranje je dio price,nikako tipa kada upadne padobranac sa slikom jednog lista i pitanjem kad je gotova:)
Naravno da je ovo kutak za odmaranje,druzenje bez maloumnih i egoisticnih pristupa.Zato i dajem toliko rijeci i vremena ovoj temi koja je sve samo ne dosadna;)
Volim citati price nacitanih ljudi i biti dio toga.Mislim da recimo pecinar nebi to tako gledao niti bi ga zanimalo_On bi po svome,noc,dan,spavanje,hrana,hebanje i tako ukrug.Dok mi...ljudi danas,sutra..uzmi nam struju i 98% ljudi u svijetu nebi naslo izlaza niti bi se znalo snaci.Pecinaru je dovoljan kamen i malo sjena sto mu priroda da i on utopli sebe i svoju dragu.Pardon..utopli svoju dragu pa sebe;)
Tako da jednostavnost,mir i suzivot sa bicima oko sebe je zivot i sreca,osjecaji,ljubav...otiso ja...:idea:...nego...da..Joe brate,tu smo..druzimo se i uzivamo u tome.To je jednostavno i lijepo:respect:
Pecinari 3.dio..nastavak..kada uhvatim vremena izmedu svih tehnoloskih dostignuca nema se vremena...sve je brzo...:grob::wave:...nije valjda turbina crkla..
Edit;nije,a koga i briga...:D
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Samo zamislite da vas je, takve kakvi ste, istrglo iz ove stvarnosti i ubacilo u tijelo nekog Pećinka. I odjednom se stvori SuperPećinko. Lik koji ima sve sposobnosti standardnog Pećinka, a intelekt, osjećaje, opće znanje, karakter i emocionalnu izgrađenost modernog čovjeka, odnosno mene (vas).

Zamislio :)
Bio bih najpametniji, najsposobniji i najbolji rasplodni neandertalac u istoriji neandertalaca.
Pokazao bih im kako da zapale vatru. Izmislio bih tocak. Poducavao ih poljoprivredi, stocarstvu, gradjevinarstvu...
Da ne nabrajam dalje, mogucnosti su neiscrpne.
Napravio bih ogromnu lulu, kojoj bi u koloni jedan po jedan svi prilazili i vukli dimove cannabis gigantusa. Orio bi se smijeh neandertalaca sve do kasnih vecernjih sati.

Ne bi Bog bio toliko okrutan, pa da stvori duboko misaono biće u takvim uvjetima.

Nikada nije bilo problema sa uslovima. Uslovi - potencijal prirode od prije 100.000 godina i ovi danasnji su idealni za idealan zivot svih ljudi. Problem je u tome, sto ljudi nisu idealni i sto su dozvolili da im vladaju okrutni.

Papa,nepristojno je pitat,al rado bi procitao neku tvoju knjigu

Bice da sam ja nepristojan sto nisam obezbijedio da imas sta procitati :)

@hazeri
Jel' crkla turbina?
papucaru :D

Čovjek je rastrgan između animalne prošlosti i božanske budućnosti.

Ja sam bog, koji se gotivi u zivotinji. Dijelom upravljam njom, a vecim dijelom uzivam u njenim nagonima :D
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Papa bravo, konc logori (prvog izmislise englezi u burskom ratu i strahote u njima. Ratovati se uci na akademijama), to je taj trenuutak, covjek više nije čovjek, njime upravlja nagon održanja života. Gle surovu istinu, plinska komora, lesevi na hrpi, dolje oni što prvi umru, po njima gaze ostali, na vrhu, najjači. Nisu ocevi na dnu, na njima majke a u rukama im djeca. Tužna istina. Nema dostojanstva u bijedi.
Pronadena je kost sa rupom, vele oni skloni tehnici, frula. I postavise tezu o koscanoj fruli, jasno kad je iz doba prije Kremenka i Vilme. Što bi sviralu radio od travke poput djece u igri, drveta, kost je njegov materijal, kamen dolazi u kamenom dobu. o_O
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Herb Gardener

..micro..
Poznanik Foruma
17.02.2014
1.477
8.738
258
out of space & time
ono je bio suptilni kompliment:)reko nepristojno je pitat jer smo anonimni svi tu,a da si obezbjedio kvalitetnog stiva,bogami i jesi,svaka cast:clap::

batalio sam filosofiju,ali mislim da treba svi da opet pronadjemo neandertalca u sebi,i otmemo mu onaj prokleti mobilni sto mu dadose. mozda onda uspije da razmakne zavjesu zaborava,i prisjeti se da je slobodan upravo kad nema nista,jer mu nista zapravo ni ne treba..:razvaljen::

disem dakle postojim:djede:
 

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
Zamislio :)
Bio bih najpametniji, najsposobniji i najbolji rasplodni neandertalac u istoriji neandertalaca.
Pokazao bih im kako da zapale vatru. Izmislio bih tocak. Poducavao ih poljoprivredi, stocarstvu, gradjevinarstvu...
Ljudima lakše uđe metar u guzicu, nego milimetar u glavu. Tako je danas, a prije je sigurno bilo još i više. Još i danas ljudi životom izgubljeni tumaraju, pored svih škola i znanja, koja nam se pružaju takorećuć "na izvolte". Prije su ljudi izgubljeni tumarali, bez tih znanja. To što nisu znali da su izgubljeni, i dalje ne znači da nisu bili izgubljeni. Da si im se pojavio sa vatrom, ili bi te ispekli (kao vraga) ili bi te štovali (kao boga). A tvoje znanje bi s tobom i iščezlo, jer ne bi bilo podobnog mozga, da znanje o vatri ispravno prihvati. Eventualno bi izguralo još koju generaciju. U jednoj jedinoj generaciji vidiš razliku u izgledu ruku mladih muškaraca. Danas svi imaju fine izdužene gospodske prstiće, taman za tipkati SMS-ove. U 20 godina su nestali oni šljakerski jaki prsti, koje si mogao vidjeti kod radnika iz generacije naših očeva. Misliš li ti da bi ijedan Neandertalac bio podoban za vrtiti onaj štapić po kremenu da proizvode iskru?

Nego ljudi, općenito je oksimoron navijati za Pećinka. Ne možete se zalagati za povratak Prirodi, a negirati njene osnovne karakteristike.

Ako malo razmislite, sve u prirodi je u stalnoj mijeni, ciklusu i rastu.

Dan počne ranim jutrom, polako jača i raste, pa slijedi opadanje, sumrak, pa noć. Onda ispočetka.
Živo biće se začne, odradi cijeli evolucijski ciklus u maternici, potom se rodi, pa kad se rodi, opet - raste i napreduje. Onda u nekim godinama, krene opadanje.
Godina ima svoje ritmove i godišnja doba. Zima počinje polako, pa pokaže zube, pa oslabi, pa se javi proljeće...
Žene imaju mjesečnicu, ovulacije i ritmove plodnosti.

Sve je uvijek u ritmu i u ciklusu, sve je podložno promjeni, uvijek je sve logično i nikad s ne postavlja pitanje svrhovitosti.

Životne forme su jednako podložne mijeni, kao i pojedinci, samo na drugi način. Čovjek se mijenja kroz život, a ljudska vrsta kroz milenije. To se zove evolucija.

I evo, što se desilo. Naša vrsta je došla do tog stupnja razvoja, da je uspjela nabasati na svoje "ja". Po prvi put u evoluciji Zemaljskih bića se to desilo. Prvi put je Zemlja iznjedrila nešto tako sofisticirano, da može odlučivati samo za sebe. Prvi put smo kadri reći : "Struja gura desno, ali ja ću se okrenuti lijevo". Ili, "Mene nije nagon natjerao da se vežem za tu ženu. Ja je volim i ja sam je zato izabrao". Ili općenito: "Mene zanima baš ovo".

To nas je navelo, za početak, da škrabamo jelene po pećinama.
Nakon puno vremena od tada, to nas je odvelo na Mjesec, dalo nam Iphone u ruke, pune hladnjake mesa, vodovod, kanalizaciju, električnu energiju. I najvažnije, puno slobodnog vremena, da dokono možemo meditirati kako je pećinskim ljudima bilo lijepo, a kako je nama ružno. Pećinski ljudi nisu imali puno dvojbi, pa su imali veći spokoj. Pa što sad s tim? Moj pas ima još manje dvojbi i sigurno je još spokojniji. Osim kad se Luna tjera. E kad se ona tjera, džaba mu moje tješenje da je sve u redu. On ostaje jebeno nespokojan. Tako da sam zaključio da mu ne zavidim ni na spokoju, ni na nespokoju.

Što više moći, to više odgovornosti.
U glavi se stvorio kupus od želja, projekcija, ideja, nametnutih potreba, pustih neprobavljenih informacija...
Paralelno, potencijal da uništimo cijelu Zemlju smo doveli do savršenstva.
A odgovornosti - ni u tragovima.

Tu je problem, prijatelji.
A kako to promijeniti, e to bi bila izvrsna podtema za ionako izvrsnu Filozofiraonicu.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: banovan240

joe123

Aktivan Član
27.08.2015
153
518
63
Sebe na neki način doživljavam kao pun i kompletan kovčeg alata kineskog proizvođača.

Adaptabilnog i podatnog intelekta, u sve se brzo uklopim - do određene mjere. A onoga momenta kad se amater dijeli od profesionalca, kad određeni šaraf treba baš pričvrstiti, e tu ja - puknem. Baš kao pravi kineski francuski ključ, ne izdržim ozbiljan teret.

I tako sam, braćo mila, proveo veći dio života. U sve pronjuškam, pa odustanem. Kao dječak trenirao 20 različitih sportova, svaki po cca mjesec dana. Do zadnjeg dana svoga školovanja, nisam znao što bih ja uopće trebao raditi u životu i definitivno me ništa od toga što sam učio, nije naročito zanimalo. A s druge strane, sve me je zanimalo - do određene mjere. Dobar sam manualno - do određene mjere. Svaki me posao ubrzo mentalno iscrpi, sve što me je ispočetka inspiriralo, uskoro postaje dosadno.

I tako, iz polusmislenog u polusmisleno ... skoro 50 godina.

________________

Ono što čovjeku omogućava posjedovanje njegovoga "ja", a što druga živa bića nemaju, je to, da se može mijenjati iznutra.

Evolucija je (dana ona od Prirode, ili Boga) usavršavanje i adaptiranje nekog organizma na nove uvjete. Obzirom na to da jedino čovjek posjeduje svoje "ja", jedino kod ljudske vrste vrijedi, da evolucijski impuls za promjenu može doći i iz dubine čovjekova bića. Jedino čovjek osjeti "iznutra", dok je kod životinja uvijek neki oblik uvjetovanog osjeta ili refleksa. Pas te prihvati onako, kako te prihvati novorođenče. Bez izbora. Jer, novorođenče jednako nema izgrađenu svijest, kao ni pas.

_______________________


Preksinoć šetam sa dragom na slaju, lagan povjetarac, upravo odradio svoju rutu na bicikli, sve super. Ona permanentno ugodno čavrlja i ne smeta joj što sam ja u "sleep modu", toliko dugo dok pravovremeno i ispravno znam tu i tamo ubaciti "Da", "Ne", ili se nasmijati.

A ja otplovio negdje u mislima, malo ribice, malo Pećinko...
Shvatio sam da sam u potpunosti zaokupljen knjigama koje čitam i virtualnim dijalozima koje vodim.
U dobi od približno 50, shvatio sam čime se želim baviti u životu, kakvo me djelovanje doista ispunjava.
Kasno? Nikad. Nulla dies sine linea. Nije kasno čak ni za formalnu naobrazbu. Mogao bih dogodine pokušati upisati Filozofiju.

Trebala mi je sitnica u obliku smrtne bolesti, da me sruši na pod, za početak. Bolje je biti na podu, nego besmisleno i besciljno zujati, kao muha bez glave.
Pot0m mi je trebao hektar marihuane u obliku RS ulja da:
- pomogne tijelu da ozdravi,
- pomogne tijelu i duhu da se pomire
To što su tijelo i duh napokon došli u harmoniju je rezultiralo dugim, dugim, razmišljanjima, čitanjem nekih drugačijih knjiga i razgovaranjem sa drugačijim ljudima.

Iz svega toga sam našao inspiraciju i cilj za budući život.
Smatram da će činjenica da sam se mentalno posložio, jako blagotvorno djelovati i na moje čisto fizičko zdravlje, u budćnosti.

Pitanje za vas:
Može li se reći da je joe123 danas evoluirao u odnosu na joea123, prije 3 godine?
Razmišljam ovako: još sam isti joe, ali sam sad fokusiraniji i efikasniji. Mentalno se izobličio (u pozitivnom smislu), kao što su oni dečki kuckajući SMS-ove izobličili svoje palčeve. Više nisam neodlučni svaštar, našao sam svoju snagu i usmjerenost.
Kao što rekoh, to mentalno "izobličavanje" će sigurno imati pozitivnog odjeka na mom sveukupnom zdravlju, dakle nije samo riječ o napretku u "duhu", nego i o napretku u "tijelu".

Po mome, riječ je o instant-evoluciji pojedinca na djelu. Intelektualne podražaje dobivene iz knjiga i okoline (hvala vam, ekipa) sam iskoristio da mentalno (a u posljedici i fizički) usavršim sam sebe.