FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
01.08.2015
48
14
8
52
Slobodna volja, sloboda, šta je to? Šta to znači?
Prava, nauke, znanost, zbog čega?
Sistem u kojem živimo, da li ipak ne postoji? Ili je zemlja ravna?
Dali je to pitanje za one koje vrtu mašinu ili za druge, koji podmazuju?
Ili bi svi podmazivali?
Rječ ili mač?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mojizbor

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Nema kraja zabludama ...pa se mora filozofirati :D
Sve je povezano.
Svi pricaju na sve strane.
Ogromna masa upija pricu.

I onda dodje glad.
Sva filozofija pada u vodu.

Pa opet ispocetka.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri and Mojizbor

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Kako ćeš igrati čovječe ne ljuti se ili nogomet ako ne prihvatis pravila igre?
Dobro veli Romeo sloboda je iluzija ali sloboda izbora nije.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri and form

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Nema kraja zabludama ...pa se mora filozofirati :D
Sve je povezano.
Svi pricaju na sve strane.
Ogromna masa upija pricu.

I onda dodje glad.
Sva filozofija pada u vodu.

Pa opet ispocetka.

Venli, pobrkao si Filozofiju sa demagogijom.
Filozofi ne odrzavaju pompezne govore, u cilju ostrascivanja narodnih masa da bi izazvali kolektivnu iluziju.
Demagozi su ti, koji svojim govorom dovode narod u zabludu, obecavaju nemoguce programe, izazivaju strah i mrznju, a sve u cilju dolaska na vlast.
Tada nastupa, kako si naveo, glad u narodu, a izobilje i neumjerenost u luksuzu kod demagoga.
Filozofija je nauka. Sve prirodne i drustvene nauke spadaju pod Filozofiju. Samo sto i medju filozofima ima onih koji se trude isticati, stvoriti iluziju da Filozofija nije stablo iz kojeg nicu ostale grane, vec, da je posebna grana na kojoj stoje najpametniji majmuni.
 

Jusufijovič

Aktivan Član
07.04.2013
74
356
53
E da je Sizif znao ko sto nije, mogao je umjesto kamena uzbrdo gurati vrece zemlje i kanistere vode pa mu posao ne bi bio uzaludan. Meni inace svaki pokusaj filozofiranja zavrsava bas oko Sizifa, jer svaki je covjek ustvari osudjen da gura svoj kamen, ali mu niko ne moze zabraniti da dok gura misli o cemu hoce. Nisi slobodan odbaciti kamen ali si slobodan o kamenu misliti sta zelis. Neko vrijeme sam nesto piskarao, pa ima i na tu temu recimo:
Mrmljao, brbljao, sarao, svrljao,
Tek utrnu i njegov plamen.
Gle, na vrhu brda ost'o kamen,
Al se sirot Sizif prazan skotrljao.

I jos ovo, necu da gnjavim previse:
O slobodi se dosta stosta pisalo i snilo,
No, slobodan tek onaj osta
Kojemu je ropstvo milo.

Usput, svidja mi se tema @Papa Romeo
 

Mojizbor

Aktivan Član
29.01.2017
102
386
63
E da je Sizif znao ko sto nije, mogao je umjesto kamena uzbrdo gurati vrece zemlje i kanistere vode pa mu posao ne bi bio uzaludan. Meni inace svaki pokusaj filozofiranja zavrsava bas oko Sizifa, jer svaki je covjek ustvari osudjen da gura svoj kamen, ali mu niko ne moze zabraniti da dok gura misli o cemu hoce. Nisi slobodan odbaciti kamen ali si slobodan o kamenu misliti sta zelis. Neko vrijeme sam nesto piskarao, pa ima i na tu temu recimo:
Mrmljao, brbljao, sarao, svrljao,
Tek utrnu i njegov plamen.
Gle, na vrhu brda ost'o kamen,
Al se sirot Sizif prazan skotrljao.

I jos ovo, necu da gnjavim previse:
O slobodi se dosta stosta pisalo i snilo,
No, slobodan tek onaj osta
Kojemu je ropstvo milo.

Usput, svidja mi se tema @Papa Romeo
Bravo
 

Nikola Vutraš

Aktivan Član
02.12.2016
159
503
63
Ja sam se osjecao slobodno do neke svoje 16 te godine zivota. Bez obzira na tadasnje obavezice bio sam uvjeren da cu zivjeti u šumi uz more, da cu roniti, da cu se baviti poljoprivredom i od toga zivjeti. Od 16te do 25 sam bio u grcu jer sam znao da nista od tog nema,zivim u velegradu, radim ono sto ne volim ali sam se zato odlucio da hobi varijantu svog idealnog zivota. Tako sam poljoprivredu, doveo u svoj stan, balkon, ronim koliko mi vrijeme i financije dopustaju i eto trudim se biti sretan. Slobodan nisam ali sam pristao uzeti mrvice slobode ako nista drugo.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sloboda je i kada dodjes u opstinsku zgradu, pa pokucas na vrata sluzbe, u koju si krenuo po neki tovar saglasnosti, odobrenja i dozvola, a iznutra zacujes umiljati glas sluzbenice, koji vice "slobodnooo!"
Samo sto ne zapjeva onu Breninu - Udji slobodno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Herb Gardener

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
plemenskim zajednicama.
Kaze.."nemoj da nam kvare radost sa svojim kompleksima",kaze.."mama debela sam",kaze.."uhvati ovu,bogati roditelji".Znam druze..imas pravo medutim moj post se odnosio na neistrazena plemena,u bespucima Arizone,Indije,Rusije...one koji nemaju pojma sta je kompleks,anoreksija,silikon,Nives Celzijus..Odnosi se na ova nagonska plemena koju im je priroda od rodenja usadila.Vode uvijek treba biti..Masai pleme,cisti primjer konzervativnog "ukalupljavanja"..Zene sve rade..oni samo love i hebu.Sve fizicko zena radi..hmmmm..Ima i to svoju filozofiju,sigurno ima manje svade i "ludovanja pms-a..Ali otom potom..i o tome cemo..
Da..treba traziti slobodu..uma,tijela..cega..ili je sve to stvarno jedna ogromna iluzija,a zivot u biti potpuno jednostavna stvar..sloboda..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Mojizbor

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sto bi kaz'o uvazeni, davno upokojeni, psihoterapeut - "Slobodu svakom pojedincu nije podarila civilizacija, ona je postojala davno prije nego sto smo postali civilizovani."

Sloboda, ubijedjen sam, je ideal koji sluzi za manipulaciju i zavaravanje. Za cilj ima kreiranje svijesti u narodu, kako nesto ne valja, kako nas ogranicava u djelovanju i usmjerava nase bice u krdo vodjeno idealnom zvanim "sloboda".
Svi imamo prirodne, instiktivne nagone; glad, zedj, seksualna zelja za reprodukcijom i ocuvanjem vrste itd., koji kreiraju i odredjuju nase djelovanje. Psihicki zrela i stabilna osoba je u svakom momentu svjesna tih nagona i trudi se da im udovolji.
Sa druge strane, imamo psihicki bolesne osobe, ciji su nagoni pretenciozni, te zele da pojedu, popiju i poyebu vise od stvarne potrebe, ali su fizicki nesposobni da to i ostvare.
Jedini nacin da zadovolje svoje, pretenciozne, nagone jeste da masama usade strahove, paranoje i ideale u svijest, a njihove stvarne potrebe zaceraju duboko u nesvjest.
Zbog toga i imamo situaciju velicanja jedne nacije, ciji smo pripadnici, a umanjivanja, negiranja i stvaranja neprijatelja od druge. Naravno da su branioci, andjeli cuvari, zastitnici nasih vratova od krvolocnih zuba onih drugih, upravo oni poremeceni, nezasiti pojedinci, iz krda ciju smo pripadnost naslijedili, na sta nismo mogli uticati, ali "slobodno" mozemo to krdo napustiti.
Upravo te psihopate pojam slobode ne vade iz usta, jer su upavo oni nase vodilje i cuvari iste, a u stvari su manipularori koje, zuljevitim rukama i robovskim dusama, hranimo delikatesima.

Napisah ovo iznad, da skrenem paznju na pogresan pojam slobode i na njegovo pogresno tumacenje.
Pod pojmom slobode, onom stvarnom slobodom, ako se tako moze nazvati, podrazumijeva se mogucnost djelovanja u cilju izvrsenja potreba koje nam namecu nasi licni, prirodni, instinktivni nagoni.
Ako mi se sere da idem slobodno da serem, a ne da trpim, dok se neki tiranin, robovlasnik, smiluje i napismeno mi odobri sranje.

Koliko su ljudi spremni zla uciniti, zbog zadovoljenja svojih poremecenih nagona, pa cak i biljkama zabranjuju da rastu!
To su tek robovi. Crnji od onih africkih u SADu, s pocetka 18og vijeka.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Cini mi se, kad bih se zadesio u toj prasumi i to po mraku, da bi mi izniklo jos 4 para ociju i 6 pari usiju.
Ove nove oci bi bile sofisticiranije od onog Sauronovog mordorskog oka, iz Gospodara prstenjaka, a usi tako senzibilne da bi se sismisi, od puke sramote, poklopili svojima.
Bas bih se pravo osjecao slobodno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Herb Gardener

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Haz, Masai su stocari, muskarci su pastiri, lovci, ratnici. I frizeri. Pranje suđa, peglanje, sopingiranje odvajkada obavljaju žene. Prirodno, tko ide lava loviti? Tko drži tri coska kuće? Zaheb je u arhitekturi, njihove su kuće okrugle. I eskimske (navodno se ovi ljute na taj naziv, ) su kuće bile okrugle, presli su u kockaste i nikom vise nije dobro. :rasta:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Pranje suđa, peglanje,
I naravno grade kuce,idu po vodu na izvor od 17 km...Zato su kuce okrugle bile:DAli i ostale jer sZe lakse prave i po njima imaju puno vecu iskoristivost sa obzirom na ceste selidbe..
Da..pravi oni Englesko-Francuski "potomci"od doba starijeg robovanja ili...se varam.

Nisu opterećeni računanjem vremena. Njihovim životom upravljaju izlasci i zalasci sunca te ciklus izmjene godišnjih doba.Masai koji žive tradicionalnim načinom života znaju kako preživjeti u divljini i izaći na kraj sa surovim uvjetima života u Rasjednoj dolini. Hodajući dugim laganim koracima, oni prevaljuju velike udaljenosti u potrazi za zelenim pašnjacima i izvorima vode za svoju stoku. Njihova stada pasu zajedno s krdima gnua, zebri, žirafa i drugih nizinskih životinja koje žive na tom području.
Druze na ovaj dio sam mislio,to je za mene sloboda:)Ali i oni su se "modernizirali"pa poceli cak u ducane ici..cccccc...bem ti televiziju:D
:thumb:
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.245
398
Aha, koza - kalasnjikov
Ma dobar je TV, vidis, sad on kuzi demokraciju i hrli u London. Kuzi bdp, hoće u city, sve 5.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri