FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ne mogu zamisliti cesticu, koja je toliko sitna da vise nije cestica, nego se preobrati u energiju. Mozda me nekada neki primjer prosvijetli, ali za sada su samo teorije bez konkretnog primjera.
Primjer je foton kao nosioc elektromagnetske energije. Cestica bez mase i materije. Nemoj ju zamisljat kao neku materijalnu kuglicu nego kao trodimenzionalni val u prostoru koji putuje. Kao radiovalovi, tesko ih je zamislit ali postoje i ne daju se cijepati :D
Ne lome cesticu na 2 djela nego npr sudare 2 atoma i gledaju na sto sve ce se raspast. Ne podijeli se on na pola u tom smislu nego se razleti na svoje sastavne djelove. Kad te struja stepe imas fizicki osjet i silu koja te udari.... a struja su elektroni u pokretu. Struju i svjetlo mozes zamislit i nista se ne moze cijepati :D Nije bas da se nesto smanjuje dok ne prestane biti cestica. sve je to ful sitno i val svjetla ima svoju dimenziju/valnu duljinu i energiju. cestica ne mora biti materijalna, al ak stavis na hrpu te nematerijalne cestice, dobit ces privid materije. Da uzmes neko kvantno povecalo i pogledas sebi u dlan, ne bi nasao nista materijalno.
ali za sada su samo teorije bez konkretnog primjera.
ima primjera vise nego teorija. problem je sto mi to zelimo razumjeti i vidjeti na nas neki banalan nacin na koji smo navikli, a to tako ne funkcionira.
sve sto postoji su valovi, energija, frekvencija/valna duljina. samo kad to bude na vecem okupu da nasi receptori to dozive onda smo za to izmislili rijec "materija" :)
za tacno izracunavanje povrsine kruga
odakle pak ovo? povrsina je PI x polumjer na kvadrat. nisam cuo da postoje neki problemi oko toga. vrlo jasno se sve racuna jer inace nista u praksi ne bi funkcioniralo.
a i bez tog problema postoje mnogi paradoksi koji ukazuju da trenutni matematicki principi nisu savrseni i da dolazi do mnogih gresaka pri analizi.
To je razlog da sumnjam u teoriju prelaska materijalne cestice u bezmaterijalnu energiju.
Al to je ful nezdravo razmisljanje. Naveo si osnovnu filozofsku i logicku zabludu. "Ako ne znamo apsolutno sve, to znaci da cu sumnjat u sve sto znamo. Ili "ja to ne razmijem ili ne shvacam pa prema tome to nije istina".
Kakve veze ima ako i ne znamo ili je nesto u matematici paradoksalno sa svim ostalim sto znamo kao cinjenice i testiramo vec desetljecima i koristimo u tisucama uredjaja. Ja ne pricam o nekim iskljucivo matematickim idejama i teorijama, o sve o cemu priacam imas primjere u praksi i racunice koje se tocno repliciraju kroz praksu.... i to sluzi kao dokaz i tako i nastaju teorije. Termin "teroija" nije isti kao u nekoj verbalnoj svakidasnjoj praksi. U obicnom razgovoru "teorija" moze biti kao neko misljenje ili hipoteza. U znanosti, teorija se tretira kao najvisi oblik istine. Vise kao cinjenica i nikada kao hipoteza. Uz to se zna i prihvaca da nista nije apsolutno.
Cestice koje putuju brzinom vecom od svjetlosne bi mogle biti one koje su, u vidu zracenja, izbacene kroz polove "crnih rupa"
al te cestice ne putuju brze, one se trenutno presele. instant teleport, tako da nema brzine i vremena u tom slucaju. a o crnim rupama ne znamo puno. zna se dosta sto se dogadja oko crne rupe i sve to sredine.... dalje nitko nema pojma. ima miljon hipoteza al se nista ne moze testirati.
al da, shvacam sto hoces rec i ne bi me uopce cudilo da to sve ima neke veze sa time. crne rupe i kvantni skokovi manipuliraju sa vremenom i prostorom pa valjda moguce i ono 100x nezamislivije od bilo kojih cestica i energija :D mislim da i kad bi nam netko servirao odgovore da mi ne bi imali ni znanja ni inteligencije za shvatit tako nesto. I ovo sto znamo je prakticki neshvatljivo al funkcionira jer mi znamo donekle iskoristit to znanje iako mozda ne znamo sve odgovore.
Da pokusam sa teorijom etra, ako pod etar podrazumijevamo supstanciju kako smo vec pisali. Zamislim cesticu do cestice, sa nultim rastojanjem izmedju njih, kolike god duzine bio lanac tih cestica, pomjeranjem prve izazvacemo istovremeno pomjeranje i zadnje u lancu. Slicno je i sa vozom, kada se pokrene lokomotiva istovremeno ce se pokrenuti i zadnji vagon u nizu, bez obzira na udaljenost.
razumijem sto pricas al mislim da bi tu krsio par zakona univerzuma. za pokrenut nesto ili bilo kako utjecati na nesto ti je potrebna energija. takav gubitak ili interakciju energije bi jako lako detektirali, sto smo vec probali tisucama puta (mislim na eter). ima ful puno novih testova koji bi cak i mogli ukazivati na postojanje etera al ne u smislu kojeg ti opisujes. problem mozes naci i u brzini svjetlosti koja je konstantna. probat cu objasnit. ako vozis 100km/h i kroz prozor bacis tenisku lopitcu brzinom izbacaja od 20kmh, ta loptica ce se kretati brzinom od 120kmh u odnosu na cestu ili promatrace koji stoje i gledaju. za tebe i tvoje oci ce ta loptica ic 20kmh. e sad. ako se vozis u autu brzinom svjetlosti npr i upalis svjetla, ta svjetla ce odletit od tebe brzinom svjetlosti ali za promatrace koji nisu u tom autu svjetlost iz farova ne bi izasla 2x brzinom svjetlosti nego opet 1x.
ako se vratimo na tvoju verziju etera onda je to tesko jer ako uperis lampu u svemir, ti fotoni ce putovati kroz eter brzinom svjetlosti kao sto i putuju, ali nikad nece moc dostic kraj tog lanca etera jer se svemir napuhuje brze od brzine svjetlosti i to svjetlo nikada ne bi imalo sansu doc do kraja kao sto ni mi ne vidimo svjetlo dalje od vidljivog svemira jer su fotoni pre spori i mi se udaljavamo od tih fotona brze nego sto oni idu prema nama.
mozda neka druga varijanta npr da posto te kuglice etera su zbijene jedna do druge gdje je razmak izmedju =0, sto znaci da utjecaj na prvu kuglicu ima trenutni utjecaj na sve kuglice brzinom kvantnog skoka ili promjenom spina. al mislim da opet tu treba neka ulozena energija. nemam pojma, vjerojatno bi sad neki fizirar dao 40 razloga zasto to nije moguce ili je ili bi dao 40 logicnijih hipoteza :D
Jedna cestica na svakom mjestu u isto vrijeme mi je takodje nepojmljiva i takvu teoriju trenutno ne mogu prihvatiti.
Nije to teorija, vise hipoteza neka ja mislim. Do te price se doslo jer npr elektorn oko jezgre atoma nema svoju zacrtanu poziciju nego postoji u svim tockama oko jezgre a sanse u postocima odredjuju gdje ce biti vise ili manje. Nikada ne znas njegovu lokaciju jer je nema. "pozicija" necega vrijedi samo za klasicne cestice necega. ne za elektrone. opet nas problem sto zivimo u makro svijetu gdje ne poznajemo takve pojave.
Kako objasiti uparene cestice? Ili upareni elektoroni na 2 razlicita mjesta u svemiru, 2 elektrona sa razlicitim spinom koji su u biti 1 cestica sa neobicnim osobinama.
Mislim da su teorije po pitanju kvantne fizike mnogo jednostavnije nego sto nam se cine, ali zbog "jezika" kojim se objasnjavaju, jednostavno nismo u mogucnosti da to sebi u glavi vizualiziramo.
slazem se da je jezik preslab oblik prijenosa informacije, odn jako ogranicen. tako da je skoro nemoguce ikome objasniti jednostavnijim putem. kao da slijepcu pokusavas objasniti razliku izmedju boja. jezikom to neces uspjet. isto je i sa nama zdravima u smislu odredjenih termina ili pojava.
da sam sanjo zenu iz druge dimenzije koja pravi parfeme od galaksija
ovo zvucio kao prica iz tipicnog dmt tripa :) i ne bi se cudio da si i ti nesto slicno dozivio. i mi proizvodio dmt u tijelu. sananje i san su fascinantne pojave :)
Dali je cestica materijalna ili ne ?
foton je, proton nije npr. :D
Nego.
U cemu je razlika?:cool23:
materija je nesto sto ima masu i okupira prostor. nematerija nema masu niti okupira prostor.
atom je materija jer ima masu i okupira prostor mjeren u metrima foton i ... gluon su nematerijalni, nemaju masnu niti okupiraju prostor...
nas problem je sto definiramo cestice iskljucivo kao energiju ili materiju a na taj nacin je tesko objasnit i shvatit i meni. ne spominjemo jake i slabe sile izmedju cestica koju su bitniji za shvacanje od onog o cemu mi pricamo. sile koje drze cestice na okupu. o tome nismo ni rijeci rekli :D kad rokne atomska bomba, odakle toliko energije? :) drzi te sitne pizdarije na okupu a sravni sa zemljom ciji grad :)
moram se vratiti na Nistavilo...svi tepemo o meditaciji a ne mozemo percipirati "Nistavilo"
Kako nazivate onaj dio meditacije kada se um ukroti i misli nestanu...???????
sad mi je pala na pamet jedna ideja. jel bi bilo nistavilo ono dok spavas ili npr dok se jos nisi rodio. nema razlike izmedju ta dva primjera, barem ne kod mene :D zvuci mozda kao bolji primjer zamisljanja nistavila. ili ne?
Tako i duhovnost.....Teorija i praksu su dva razlicita pojma.
Duh i dusa su da razlicita pojma
ja se slazem s tobom skroz :D al ja pricam o znacenju toga. da ne mislis da te prozivam ili tebe propitujem, nego samo parafraziram ista pitanja koja se postavljaju kroz stoljeca a nemaju odgovor. objektivni. zamisli pricu, osobu koja cijeli zivot nije imala kontakta sa ljudima ni informacijama vezanim za bilo sto slicno. takva osoba od ajmorec 40 godina starosti dodje u kontakt sa ljudima i pita 10 ljudi da mu objasne sto je duh, dusa, duhovnost... zamisli sto ce tom jadniku sve bit u glavi nakon sto su mu oni objasnili :D ja mislim da nece nista shvatit.
kako naucit nekoga i pokazat mu kako da otkrije to i kako ce znat kad je otkrio?
iskustvo i znanje imaju svoju definiciju i zna se razlika i jako lako objasnis nekomu i ako pita 300 razlicitih ljudi, dobit ce jednak odgovor. samo primjer :D
Cak i lose iskustvo ima vrijednost.
Obicno vecu vrijednost nego dobro iskustvo :D
Nikoga ne prozivam ,ali bas nikoga.To odma eliminirajte
takodjer :D ja samo tipkam i ne prestajem o svemu sto mi je u u glavi. u biti misli prenosim u slova ali u real-time. live streaming :D :D :D
ode zaljevati biljke hahaha
ja moram grah skuhat a vec 2 sata tipkam ovo. i vise :D

crit2.0
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
materija je nesto sto ima masu i okupira prostor. nematerija nema masu niti okupira prostor.
atom je materija jer ima masu i okupira prostor mjeren u metrima foton i ... gluon su nematerijalni, nemaju masnu niti okupiraju prostor...
nas problem je sto definiramo cestice iskljucivo kao energiju ili materiju a na taj nacin je tesko objasnit i shvatit i meni. ne spominjemo jake i slabe sile izmedju cestica koju su bitniji za shvacanje od onog o cemu mi pricamo. sile koje drze cestice na okupu. o tome nismo ni rijeci rekli :D kad rokne atomska bomba, odakle toliko energije? :) drzi te sitne pizdarije na okupu a sravni sa zemljom ciji grad :)

:D

crit2.0
Nisam mislio na tu razliku,ali ok :thumb:i ovo je nesta .
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi and Stipe

shaolin monk

Aktivan Član
15.12.2016
942
6.807
233
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ja sam jucer bio u krcu,pa sam na neki nacin prozvao svog prijatelja Stipu.
Obozavam tog lika i nebi htjeo da on i ja imamo bilo kakavih nesuglasica.
Shvatit ce zahebanciju..Stipe ne postavlja pitanja .
Znaci ako je kamen pao na staklo..visina puta tezina bam..ode staklo u krc i kraj price.Znaci to je zakon !!:ajnstajn:
Papa Romeo je malo drugaciji,ali je isto fizicar.
On zna da je staklo jos uvijek tu...znaju obojica. Ali da...visina puta tezina i jos koji utjecaj,ali imamo pravilnik :thumb:
Obadvojica imaju zavidno znanje iz Fizike :thumb::thumb::thumb::thumb:i ljubomoran sam.
A ja sam u krcu....ja kontam da se to uopce nije dogodilo i onda zabrijem da to mogu dokazati.jbga
Znaci budala::ludak::
Zato i je ugodna rasprava...sta bi bilo da smo svi "budale" hahah
Ovi sto se smatraju budalama..njima je dozvoljeno budalesanje .:D

Gdje smo stali :)
Duhovnost i Duh su definirani davno.Nije istina da nema definicije..
Budizam ne vjeruje u "Boga" i savrseno je definirao Duh..nistavilo...Tekstovi stari par tisuca godina ..definiraju Duhovnost i Duh.
Fizika nije definirala Duh !
.Znanost "priznaje"dusu,ali samo da moze davati dijagnoze iz dusevnih bolesti.
Duh ne.

Evo jedna izjava A.Einsteina...Fizicar !!!!
"Moramo biti svjesni da mi prirodu ne posmatramo onakvu kakva je.Vec na nacin kako ju mi dozivljavamo.
Realnost je iluzija,ali stabilna i trajna !

Evo jedan dio iz knjige "Covjek i njegovi simboli" Karl Jung
Postoje povijesni razlozi za taj otpor prema ideji o nepoznatom dijelu ljudske psihe. Svijest je posve nov oblik stjecanja prirode i ona je jos u »pokusnom« stanju. Osjetljiva je, ugrozena posebnim opasnostima i lako ranjiva. Kao sto su antropolozi zapazili, jedan je od najcesCih dusevnih poremecaja u primitivnih naroda onaj sto ga oni zovu »gubitkom duse« - a to oznacuje, kao sto sam naziv kaze, vidljivo razaranje (iii strucnije: disocijaciju) svijesti.



Stipe san nije nistavilo...to je "fizicka realnost".
Druga prica je sta predstavljaju.

Fizicka realnost je i da moja ruza pece meso na rostilju hahah









shaolin monk
sorry sto ovako upadam u rijec
 
Poslednja izmena:

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
Pokušavam si nekako predočiti o čemu je riječ, pa evo jedna hipotetska situacija.
Kad bi mogli napraviti "snimku" univerzuma(vidljivog, nevidljivog...sve) i u jednom trenutku stisnemo pauzu, odvrtimo malo nazad i ponovo pustimo, situacija bi se ponovila. Što bi bilo sa stvarnim svemirom s obzirom na neodređenosti, vjerovatnosti...
Ili pitanje uopće nema smisla s obzirom na neku kvalitetu prostorvremena ili već čega.Jer ako bi se ponovilo, jel to znači da se položaji čestica predviđaju u vjerovatnostima isključivo radi naše nemogućnosti da uzmemo u obzir sve parametre sustava kako bi sve stavili u kauzalni poredak?
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Za mene je Univerzum jako sirok pojam.Obuhvaca Astralne dimenzije ,paralelne svjetove...nistavilo.
Univerzum je u osnovi beskonacan.
"Kada se ponovi isti broj, ponavlja se ista stvarnost", Pitagora
Meni je ta situacija ne zamisliva.
U osnovi je beskonacan,ali je otvoren na unutrasnju diobu..bez obzira na koliko velike dijelove.
 
Poslednja izmena:

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ja sam jucer bio u krcu,pa sam na neki nacin prozvao svog prijatelja Stipu.
Obozavam tog lika i nebi htjeo da on i ja imamo bilo kakavih nesuglasica.
Shvatit ce zahebanciju..Stipe ne postavlja pitanja .
Nemamo nesuglasica niti sam se osjetio prozvan :D Zdravi razgovori samo :)
A ja sam u krcu....ja kontam da se to uopce nije dogodilo i onda zabrijem da to mogu dokazati.jbga
Znaci budala::ludak::
da si budala, ne bi tu sad tipkao o svem ovom i pokusavao shvatit i naucit neke stvari. sigurno si i po guglu cackao o tome i naucio nesto u ovih par stranica. barem ja jesam :)
savrseno je definirao Duh..nistavilo...Tekstovi stari par tisuca godina ..definiraju Duhovnost i Duh.
Fizika nije definirala Duh !
Nije jer ne zna sto bi tocno definirala. budizam ima svoju definiciju, biblija ima svoju, hinduizam svoju i narod svoju definiciju. U isto vrijeme mogu znacit vise stvari. Ko je u pravu i kako da znam to? Vele da je dusa svijest, i to mogu shvatit. Duh moze bit nistavilo, moze bit bog(sto god to tocno bilo), moze bit beztjelesni entitet, moze bit sveti duh(sto god to bilo), moze bit necija posrnolost prema vjeri u neso.... vjerojatno jos hrpa definicija. U koju god stranu pogledas postoje razlicita objasnjenja koja jos sadrze nesvhatljive pojove tj objasnjavanje jedne nepoznanice sa 2 nove nepoznanice. Vise pitanja nego odovora.
Znam tocno o cemu pricas i na sto mislis, i kod dmt tripova se javljaju neshvatljive (ko nije probo) price oko duha, duse, ega, savjesti, gubljenja ega i duse... itd.
...tako da ako netko nekome objasnjava npr duha, vecina ljudi ce razlicito razumjeti sto taj zeli rec, osim ako nisu npr procitali istu knjigu npr i dobili isti zakljucak.
Izgleda da se neke stvari ne mogu objasnit dok se ne dozive a i kad se dozive ih je tesko objasnit i shvatit jer jezik nije dovoljan za to. Dmt tripovi npr.
Moramo biti svjesni da mi prirodu ne posmatramo onakvu kakva je.Vec na nacin kako ju mi dozivljavamo.
Realnost je iluzija,ali stabilna i trajna
To ja pricam cijelo vrijeme :D :D :D al je ljudima lakse rec da je mu ne vjeruju i da je budala da oni ne moraju razmisljat o onome sto ne razumiju :)

Stipe san nije nistavilo...to je "fizicka realnost".
ma je, samo kaj sam ja nekako uspio okrenut pricu kako zamisliti "nista" ili nistavilo.
jel to znači da se položaji čestica predviđaju u vjerovatnostima isključivo radi naše nemogućnosti da uzmemo u obzir sve parametre sustava kako bi sve stavili u kauzalni poredak?
reko bi da je i to moguce al najbolje sto se zna je vjerojatnost jer u formulama to funkcionira, pa onda i u praksi. al vrlo vjerojatno mehanizam toga svega je jako nepoznat zbog nase nemogucnosti.... sto si napisao. ako ima smisla sto hocu rec :D
 

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
Ne znam više, zagorčali ste mi ženi život :D
Nego, ovo kad čestica nestane i za 0 vremena se pojavi na drugom mjestu... ne mogu si to nikako predočiti osim da na to gledam kao na svojstvo sustava u cjelini, a ne kao na svojstvo čestice. Koliko sam unazad par dana pročitao ne postoji apsolutno nikakva razlika između dvije istovjetne čestice ako su u istom stanju.(npr. dva elektrona sa istim spinom...)
Sad, iz nekog razloga čestica nestane, da bi sustav ostao energetski jednak u cjelini, mora se negdje istovremeno pojaviti jednak izboj energije. Jel to "ista" čestica možda nije pravo pitanje. Vrijeme za sustav u cjelini("gledano izvana")ne igra nikakvu ulogu.
Jasno, ovo više za sebe, ali takva je tema pa valjda mogu :D
I otići korak dalje(i zakoračiti u mistiku) i to svojstvo povezanosti cijelog sustava promatrati kao "živo" i nazvati ga apsolutnim duhom, a sve ostalo izbojima tog duha. Pa i nas same.
Nema druge nego voliti se :D
 
Poslednja izmena:

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.754
10.028
358
A šta ako ta čestica umre i ponovo se rodi u istom momentu i definirana je samo tim zakonom, dakle rodi se na bilo kojem mjestu samo u istom momentu. I to bi bio najkraći oblik života, a univerzum najduži oblik života.
Poslije ovog je nastala duža pauza, zablokiro, neka druga misao mi zarobila um...
Šta je život, šta je smisao života? Interesuje me vaše lično mišljenje, bez obzira kakvo je
 

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
Smisao...
Čovjek ima jednu ebenu mogućnost. A ne vidi se često. Koji su razlozi tome je neka druga priča. A to je da mu bude dobro, da je zadovoljan, stabilan, otvoren... U traženju smisla ne bi išao dalje od toga. Osobno to tražim u području gdje se sastaju Lao Tzu, Buddha, Heraklit Mračni, Krist (na ne baš popovski način), mitologije sa raznih strana... Ali kroz popularnu znanost nekako sam uspio uvaliti i deterministički kaos u to. A sada i nešto kvantne mehanike :)
E, i aktivnosti koje nisu tlaka i nužda
Sad, jel ima razumnih prigovora tome me baš i ne zanima previše.
 
Poslednja izmena: