FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Nije do onog koji trazi zrtvu, vise je do onog ko je prinosi. Neko zrtvuje sina, a pametniji zrtvuje jagnje, jer zrtva je zrtva.
Neko dozivljava sebe kao dio neceg viseg, bitnijeg, sveobuhvatnijeg, a neko je samozadovoljan, samopostojan i boli ga dupe za svim ostalim.., dok mu nesto ne zatreba, tada se osjeti bespomocan i zavistan od onih koje je odbacio.
I pruzenu ruku spasa neko vidi kao potez da mu se nesto ukrade, i to iz praznih dzepova :D
 

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
Sve to što navodite je pisana riječ i religija već razvijenih civilizacija. A to je bilo jučer, gdje je politika, manipulacija i dominacija nad teritorijem i ljudima već dugo ustaljena praksa.

Edit
Al zaebana je tema. U principu opasna. Dok se ljudi raspravljaju oko stvarnih stvari, može doći do ograničenih sranja na račun karaktera osoba...
A kad se počme o idejnim konceptima(bog, religija, politika, narod, domovina...) događala su se sranja možda najveća u cijelom univerzumu. Meni dovoljan razlog da ih smatram malignim, zloćudnim... stvarno nepostojećim. Dominacija i manipulacija
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Nazalost ..stvar je u tome sto ljudi nemaju vremena za takva razmisljanja.
Netko je par stranica prije napisao..."i sta cu sa tim "..mislio je na znanje.
I da, postavlja se pitanje ..i sta sa tim?
Moja baba bi rekla :)ma nista nebi baba rekla haha
Mozda je bolje biti u masini?
Drugi za tebe razmisljaju,donose odluke..na tebi je samo da budes oporeziv i da ne strsis iz mase.
Jedna japanska kaze..".prvi po glavi dobije cavao koji strsi"
Ali nije stvar u tome.
Stvar je u dusevnom miru u lakoci prihvacanja ...
Znanje je dobro i sto vise znas...manje si sretan hahah
Idem zapaliti :)
 
Poslednja izmena:

LupusHerbivor

Banned
Banovan
25.05.2018
234
824
93
Ako govna idu odozgo prema dolje a Zemlja je okrugla, znaci li to da sva govna putuju u centar Zemlja i da smo mi privuceni zapravo velikom kuglicom govana?
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Nista strasno... Obicna programirana masina. :D
Vidi tek sta radi ta ista masina... (preporuka da se pogleda citav video)

Znaci, pravi salto za koji je potrebna vjestina i vjezba obicnom covjeku a kamoli masini.
 

Jojoman

Banned
Banovan
08.02.2011
2.276
11.277
358
Voditelj je genijalac
inače pogledao sam sve njegove yt podcaste,neke i više puta,spominjano je ama baš sve čega smo se dotakli u ovoj temi,ili možda skoro pa sve...ali i puno više stvari o kojima se nije tu još ni riječ spomenula ali fascinantno za slušat i upitati se..dosta toga običan čovjek može puno naučiti o svijetu oko sebe u ovim podcastima, idealno,svaka iznjeta ideja ili teorija do daske objašnjena da bi svakom laiku bilo jasno o čemu se govori.. evo jedan klip koji ima mjesta u ovoj temi vjerujem,a i spominjan je pojam tu, "svjest"
Vise gledam Joea nego filmove u zadnje vrijeme :D
Edit: samo kratki klip,cijeli razgovor traje satima
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Citam jednu interesantnu knjigu u kojoj meditaciju nazivaju ..prisilom.
evo jedan dio

"Zen prica vas zaludjuje sa zaludjivanjem uma.Ona vam pomaze da se izdignete iznad njega.Tjera vas u zanesenost...."

Zen Budizam se ustvari temelji na meditaciji,ali koliko sam shvatio postoji i intelektualni budizam..filozofski, koji ne prakticira meditaciju.
Sufizam isto o meditaciji govori kao o necemu sto nije potrebno.Sufi i njihova filozofija su jako zanimljivi.

Naisao sam na par tekstova o opasnostima meditacije.....
 
Poslednja izmena:

Vanzemljak27

bzzzzzz
09.06.2017
373
2.131
143
Zašto misliš da se sve više bude? Meni se čini da je obrnuto.
Ne mislim.. Znam, osjete se energije..i srećem sve više ljudi koji lagano trljaju oći i vade krmelje van..
Ako pogledaš i osvjestiš kakav želiš da bude svijet, on ce takav i biti.




Opa cupa.. Taman čitam pa se sjetih da ti pokažem ovo..

IMG_20191013_223624.jpg
IMG_20191013_223604.jpg



A što se meditacije tice nije ona u svojoj suštini loša već je loše što ju razne persone nameću i guraju na svoj način i nabijenu krivim energijama..

Meditacija nije ono što se u ovo vrijeme tumači meditacijom "sjedi, disi, slusaj vodica, mumljaj, opusti, bla bla bla"
Po meni meditacija je svjesno zaranjanje u sebe, u svoje prostranstvo duše.
I tu se osjećaš kao u centru svemira, u domaćem kutku i tu gradiš sebe.
Nije važno da li sjediš, ležiš, hodaš, letiš.. Važno je da zaviriš unutar sebe.. Tj van sebe..

Ne slušati druge nego samo sebe.. Nikakvi tamo neki gurui, učitelji, kurci palci..
Ti si sve.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Meditacija je stanje uma..kao i Dalmatinska fjaka .
Stanje ciste svijesti bez ikakavog sadrzaja... bez misli.Meditacija je svjesnost.
Djeca se radjaju u takvom stanju.
Vanzemljak27
U podsvjesti lezi problem i u onome u sto sve vjerujes. Vrijeme nije problem..osim ako vjerujes da je.haha
Transurfing..citao sam nesto o tome.
Mocna tehnika !!
 
Poslednja izmena:

Vanzemljak27

bzzzzzz
09.06.2017
373
2.131
143
Upravo to.. Meditacija=svjesnost..
I ne postoji 476 vrsta komercijalne meditacije.. Postoji samo jedna.

Nista podsvjest, samo svijest.. A problemi.. Kakvi problemi? Problem postoji samo ako ga ti sam sebi stvoriš.. Ja ne uvažavam probleme.. :)
Nema razloga da itko ima kakvih problema, probleme smo sami izmislili..

Uh pročitaj knjige ako imaš volje..
Ja pročitao 2 puta i još ću .

Transurfing nije nikakvo nametanje ničega,
Jednostavno primiš informacije nove i staneš pred tim i osvjestiš si te informacije i vidiš da li te je nešta dotaknulo i o tome razmisliš i doneses svoje vlastito mišljenje..
I fino oči ti se otvaraju sve više i više.. I čuda se dešavaju iz dana u dan.. :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Gladan sam takvih informacija..i zahvaljujuci tome ,nocas sam ubio prvu knjigu u pdf-u haha
Prvo citanje u pravilu nisam totalno koncentriran.Obicno knjigu procitam,ili bolje reci skeniram,pa na temelju toga odlucim dali cu biti pazljiv kod drugog citanja,ili ne...i dali ce uopce biti drugog citanja.
Naravno da ce biti..itekako haha
Hvala sto si uletio sa tim.
U principu sam i pisao o tome u ovoj temi.Iako mi se cini da su rijetki razumjeli o cemu pisem.
Zato sam napisao da je zivot nasumican odabir potencijalnih mogucnosti u virtualnom svijetu..iako ovo "virtual "moze zbuniti.
Ali jasno je zasto je virtual..da se ne ponavljam.Cini mi se da "sektori" u Transurfingu isu nista drugo nego to.
Transurfing..tumaci istu stvar.
Svidja mi se dio o "sektorima"..ima mi smisla to podizanje potencijalne situacije energijom koja potjece od misli.Jednostavno osvjetli dio koji je vec odigran negdje u "nekoj dimenziji" i jednostavno taj scenarij privuce"zakonom privlacnosti"..vrlo jednostavno,a opet zvuci komplicirano.
Neka dimenzija u ovom sluaju je Univerzalna svijest..u Transurfingu je to Prostranstvo varijanti..ispravi me ako sam nesta krivo shvatio.


Ovo u vezi srece..krivo sam se izrazio,da postoji sreca naravno,ali ju ne treba traziti.