FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Nista podsvjest, samo svijest.. A problemi.. Kakvi problemi? Problem postoji samo ako ga ti sam sebi stvoriš.. Ja ne uvažavam probleme.. :)
Nema razloga da itko ima kakvih problema, probleme smo sami izmislili..

Zivot je problem sam po sebi, tako da ne dijelim misljenje da su problemi nesto umisljeno, imaginarno ili nesto neopipljivo.

Svjesno djelovati zahtijeva analizu ponudjenih opcija i nudi nam mogucnost greske. Instinkt, ono sto djeluje na prvu, u trenutku, je nepogresiv, a dolazi nam iz podsvijesti, onog njenog konstantno aktivnog dijela na koji ne obracamo paznju i ne pridajemo mu nikakav znacaj do trenutka kada nam zaista ne zatreba. Niko od nas ne razmislja o disanju, koliko dugo ce trajati udah, a koliko izdah, a ipak je jedan od najbitnijih procesa, od kojih nam zivot zavisi.
S cim god da se srecemo ima odraz u nasem zivotu, bili toga svjesni ili ne. Nesto nam izaziva nelagodu, nesto uzitak, nesto strah, nesto letargiju, iskustvo koje nam nece zatrebati.., bilo sta. Odbacivati od sebe moze biti negativno, odbacivanjem jacamo licne slabosti.

Meditacija je pojam koji ima milion znacenja, zavisi kako ga ko tumaci, a za mene predstavlja ravnotezu izmedju duha i tijela kao dva elementa koji tvore cjelinu. Ako prevladava tjelesno, nagonsko, zivot nam je tezi, ako prevladava duhovno ishod je isti, jer zanemarujemo tjelesno. Duhovnost je poistovjecivanje sa zivotom u njegovom sveobuhvatnom obliku, a toliko je sveobuhvatan da, ukoliko se posvetimo duhovnosti, nemamo vremena za mnoge tjelesne uzitke, koje samo u ovom oblicju mozemo osjetiti :D
Sa druge strane, ukoliko se posvetimo nagonima nikada necemo osjetiti ljubav, srecu, ushicenje, euforiju, rezocarenje, kajanje, tugu...

Zato sam napisao da je zivot nasumican odabir potencijalnih mogucnosti u virtualnom svijetu..iako ovo "virtual "moze zbuniti.

Zivot jeste izbor mogucnosti, al sumnjam da je nasumican. Svi dobijemo bas ono sto trazimo
"Kakve su nam misli, takav nam je zivot" da ponovimo po ko zna koji put :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Nasumican samo u slucaju da nemamo informaciju.Ukoliko imamo informaciju+ iskustvo..smanjuje se ta vjerovatnost.:)
Cak niti sama informacija ne daje sigurnost..osim ako nije "realizirana" osobnim iskustvom.
To sve ispada isuvise lako,ali na koji nacin se to tocno radi?
Kako to misli pokrecu cijeli proces i na koji nacin mozemo promjeniti "sudbinu" ?
Vjerovatno se to pita svatko tko ranim jutrom prekopava kontejnere...dok npr..turist u istom gradu par metara dalje..promatra ljepote tog istog grada.
Zasto je to tako?
Odkuda tolika nejednakost ?
 
Poslednja izmena:

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
To meni doslovno zvuči kao računalna igra.
Imaš u računalu zabilježene sve moguće opcije koje se mogu realizirati(s obzirom na zadane početne parametre), ali na ekranu se prikazuje samo ono što ti svojim djelovanjem(osvjetljavanjem), ostvaruješ. I dok ostvaruješ jedan put, i dalje su sve mogućnosti zabilježene, negdje postoje. I koje su mogle biti i koje mogu biti. Ali realizirano je samo ono sa ekrana.
Opet laprdam :D

@Vanzemljak27
Nije baš da svjesno možeš uraditi što želiš.
Recimo, putovi kroz koje osjetni podražaji idu kroz mozak. Prije nego prođu obradu korteksa, djelići informacija su već u amigdali i stvaraju emocionalnu reakciju na račun nečeg već proživljenog (ptsp, anksi, može i nešto pozitivno), prije nego je svijest uopće opazila da se išta događa i na račun toga se stvara "boja" doživljaja i nakon što prođe svjesnu obradu. I nema svjesne pomoći, tako je ustrojen organizam. Možda meditacija, halucinogeni...
 
Poslednja izmena:

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Ne laprdas..zar se tebi ne cini da je to tako ? Doslovno mozes izraditi moguce scenarije za svaku situaciju..uzrok..posljedica.Nista specijalno.
Virtualno hahah
Druga prica je instiktivno djelovanje..
npr.Kada je potres,ili pozar..ne razmisljas sto ces uciniti .Djelujes instiktivno i iz prostorije izlazis na nacine na koje inace nebi izlazio,ali ipak izadjes.
 
Poslednja izmena:

pannonian

Bogu mil, a ni Vragu nije mrzak
16.07.2018
224
1.495
143
Uff...
Počeo sam tumbati po glavi i pisati, pa sam odustao i otišao šeteti pse. :)
Je, čini mi se tako, ali kad pokušavam zamisliti oblast u kojoj su sve potencije, počmem uplitati kojekakve dimenzije, nule, beskonačnosti, istovremenosti i još sto čuda. Onda se unervozim, a nemam ništa za dimit :D Pa odustajem
A meditacija... sve sam skloniji misliti da ona treba težiti stanju koje je prethodilo ovom, a ne nekom koje na bilo koji način nastaje ovog stanja. Pročišćenje
 

Vanzemljak27

bzzzzzz
09.06.2017
373
2.131
143
@Papa Romeo
Život je problem jer ga ti gledaš kao problem i automatski ti se odražava tako.
Problemi definitivno mogu biti opipljivi i stvarni.
Ali mi ih sami stvaramo u našoj svijesti, taj problem je samo naš i na nama je kako ćemo se odnositi prema toj situaciji.
Ako situaciju odmah ocijenimo problematičnom ona automatski postaje problem, ali ako tu istu situaciju tumačimo kao nešta pozitivno, što je moralo biti, ta situacija je trenutno riješena i zadržava nas na pozitivnoj liniji života.
Sam biraš stranu..

E to to, to fali ljudima, Svjesno djelovanje.
Šta god ljudi rade rade to refleksno i sa previše analiza, ne slušajući sebe.
Intuicija ,instinkt ..jedino ispravno i najlakše riješenje bilo koje situacije.
Duša neće rasipati energiju bzv na bavljenje nečime šta će joj oduzeti bespotrebno energiju, već ide najlakšim mogućim putem uz minimalno rasipanje.

Nema odbacivanja, to se riješava sam sa sobom u tišini i miru. :)
Jačaš se.


@opa cupa

Da, koji apsurd. Sve izgleda suviše lako a ljudi ne shvaćaju da je stvarno lako. :)

Stvar je u tome da od kad se rodiš mute ti um. Potiskuju tebe duboko, puneći ti razum smećem.
I formiraju ti tvoju "ulogu" u životu. Cijeli život igraš svoju ulogu i misliš da dobro ispunjavaš svoj zadatak.
A nisi ni svjestan da si ti stvaratelj svoga sloja svijeta.
I kad ljudi stanu i svjesno, budno, pogledaju svijet shvate da su oni više od uloge.
Tu se počinje stvarati razlika između ljudi koji smatraju da ne mogu ništa i onih koji skuže da je lagano utjecati na pozitivne ishode u životu.

Ako u mislima vrtiš pozitivne misli, vedre misli, nema ti se šta drugo ostvariti u materialnom svijetu nego upravo ta vizualizacija koju si ti osvijetlio u postranstvu tvoga univerzuma.

Svatko od nas stvara sloj svoga svijeta, i želim da ljudi postanu toga svijesni.
A hoće, pozitiva je uvijek jača. :)

Ljudi lako odustanu jer materijani svijet je dosta inertniji i ne dolazi sve što zamisliš odmah....ali dolazi, sačekaj i uživaj Sad,a svijetu prepusti da ti donese šta si vizualizirao.

Govorim iz svoga iskustva.. Moj svijet se brine o meni... :)


@pannonian

Previše gledaš to sve mehanički :D :D
Ja to drugačije vidim :)

Refleksne reakcije i neke stvari da teško da možemo kontrolirati ,ali odmah nakon tih sekundi, ili čega već, početnog iznenadjena već to osvijestimo i kontroliramo situaciju.
Ima svjesne pomoći, samo ju treba pronaći u sebi.. :)
. U tvom svijetu nema jer ti je misao da nema.

Ako ja nemam, ne znači da ne mogu imati. :)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Život je problem jer ga ti gledaš kao problem i automatski ti se odražava tako.
Steta sto sam prestao gledati crtace, a tako sam ceznuo da maznem onu carobnu torbicu Sport Biliju. Ogladnis - no problem, zavuces ruku u torbicu i izvuces koji spinjetak, malo rebarca, bubreznjaka, mladog luka, domaceg sira i pogace :D
Ne frustrira mene zivot zbog problema koje sobom nosi, vec naprotiv, motivise me i pokrece da im trazim rjesenja, da se borim i osjetim zivim.
Ali mi ih sami stvaramo u našoj svijesti, taj problem je samo naš i na nama je kako ćemo se odnositi prema toj situaciji.
Ako govorimo o zivotnim problemima, onda se ne slazem da ih sami stvaramo. pogotovo ne u nekakvoj svjesnosti, jer takvi problemi datiraju od nastanka zivota i spremno cekaju sve kojima je zivot udahnut.
Ako situaciju odmah ocijenimo problematičnom ona automatski postaje problem, ali ako tu istu situaciju tumačimo kao nešta pozitivno, što je moralo biti, ta situacija je trenutno riješena i zadržava nas na pozitivnoj liniji života.
Sam biraš stranu..
Znaci li to, ako crkavam od zedji, da mi je dovoljna samo pozitivna misao i vise necu biti zedan :D

Ako u mislima vrtiš pozitivne misli, vedre misli, nema ti se šta drugo ostvariti u materialnom svijetu nego upravo ta vizualizacija koju si ti osvijetlio u postranstvu tvoga univerzuma.
Heh, sa 19 godina bacio oko na izuzetno finu curu, u mislima se sabrala sva pozitiva ovog svijeta, kao na djecijem vasaru, a ono mi pusku uvalili u ruke :(

Nemoj ozbiljno shvatati ovo sto sam ispisao, malo ti kontriram, tek toliko da napomenem kako smo razliciti i koliko razlicito mozemo tumaciti pojmove.
Problem predstavlja zadatak, obavezu da nesto cinis, da rjesavas i u svojoj srzi je pozitivan. Ukoliko smo psihicki neuravnotezeni; depresivni, letargicni, lijeni.., zivotni problemi nam predju u frustracije, a to nas koci.
 

Vanzemljak27

bzzzzzz
09.06.2017
373
2.131
143
Upravo i je ljepota u tome da smo različiti :)

Životni problemi.. Zašto uopće te događaje/situacije uopće zvati problemom?

Ako si žedan treba ti namjera da odeš i popiješ vode, nikakav problem.. :D

Ja sam mislio na drugačije stvari malo nego ove što ti spominješ :D
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Ako si žedan treba ti namjera da odeš i popiješ vode, nikakav problem.
Slozio bih se u slucaju da ti je cesma pri ruci, ili neki planinski izvorcic :)

Ja sam mislio na drugačije stvari malo nego ove što ti spominješ
Malo sam o filozofskom pristupu problemu, kao kritickom pristupu rjesavanja naucnih, moralnih, umnih, lingvistickih, egzistencionalnih i drugih tipova problema.
"Problemima" kojim se bave razni gurui, a nemaju cim ni da se bave jer "problem" za njih ni ne postoji, posvetim malo misaonog rada samo kada se dobro navarim :)
Zaboravih ime onom indijcu sto se kotrljao neku bruku kilometara do nekog svetilista, mnogo cijenjen tip u Indiji, isti stav ima - problema nema, jer ne postoje :)