FILOZOFIRAONICA - Filozofija i ostale discipline s preprekama

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Dragi forumski, i ini, ljubitelji mudrosti.Nakon 6 godina boravka na ovom cijenjenom, i srcu mome priraslom forumu, sjetih se u pretragu istog ukucati rijec "Filozofija". Nakon sto je vrijedna trazilica odradila posao koji joj je povjeren, nadjoh se u cudu i zaprepascenju, jer, sudeci po rezultatima, ni jedna tema o filozofiji nije pokrenuta.Diljem ovog internetskog bespuca egzistira mnostvo filozofskih rasprava, koje se, uglavnom, vrte oko filozofskih oceva, poocima, majki i maceha. Prepune su rasprava o davno iscezlim filozofima i njihovim ucenjima.Takve diskusije su omedjene pravilima koja datiraju jos iz antickog doba, a ko je vidio mozak ogranicavati, oci mu ispale.
U mnostvu nasih 50, i koje tuce hiljada clanova, prepoznah nekolicinu koji se bjesomucno izivljavaju nad svojim malim mozdanim celijama, sive boje, pa pomislih, kako ta pomenuta grupa sadista nema adekvatno mjesto, neko izolovano cose, gdje bi se na miru grudvali produktima svojih ugnjetavanih celija, a sve to uz jagnjetinu, prasetinu, hladnu pivu, nezaobilaznu travku i vesele sise krcmarice, koja bi sve gore nabrojane marifetluke sluzila.Dakle, Filozofiraonica je zavucena krcma, puna opojnog dima, zamascenih stolnjaka i samo jednom sisatom krcmaricom, koja za svrhu ima okupljati ljubitelje mudrosti, da povedu raspravu o bilo cemu, a da se to "cemu" ne sukobljava sa pravilnikom foruma. Jes' da su zabrane kontraproduktivne, al da se zna - zabranjeno je pipati krcmaricu masnim prstima.
A sad konkretna diskusija.Da li Filozofija ima pravila koja se ticu iste i kojih se treba pridrzavati, da bi se neko zvao filozofom, ili je ipak njena car u slobodi misli i subjektivnom produktu istih?
 
Poslednja izmena od urednika:

i33i

I smoke and I know things
Banovan
09.02.2016
179
427
63
Teško da danas ima slobodnih umova koji su u stanju analitički i kritički promišljati o nekoj temi ili ideji, posljednjih 50-60 godina osoba se kondicionira od rođenja da prihvati jedan od stereotipa ljudskog ponašanja.
 

i33i

I smoke and I know things
Banovan
09.02.2016
179
427
63
rođeni moj možeš se samo boriti da se um otvori, u prvih 3-5 god života svih nas nauče da slušamo što nam se kaže, u školi i na fakultetu to još dodatno zacementiraju, (najsmješnije u svemu mi je što oni na fakultetima od "robota" očekuju razmišljanje, bar deklarativno u praksi i ne toliko (čast iznimkama)).
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
Kako bi neki rekli da bi se otvorio i nesto naucio sam sebe prvo se moras oducit sve sto su te ONi uspjeli naucit
Da se i u ovom drustvu kreirat slobodan um samo je to dosta tesko i svakodnevna borba tj svakodnevno samo odrzavanje i detoksikacija misli
Od svega s cime nas drustvo,skola,roditelji etc pokusavaju programirati za takvo uzdizanje treba zavirit unutar sebe duboko...
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Hmmm....ima tu potencijala..krcma,krcmarica:)
Pridruzujem se se mislju kako u krcmu treba doci jedino kad imas sta "pametno"za reci..a to moze biti cesto ili rijetko..kako dubokoumno:Dsam se sebi divim:D
Salu na stranu...tu sam,podrzavam :thumb:
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: Papa Romeo

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
IMG_20170613_092429.jpg IMG_20170613_091552.jpg IMG_20170613_091646.jpg za informaciju o temi
Sto cini razliku kulture od nekulture, naprednijeg društva od primitivnog? Ako razmisljate o rješavanju egzistencije negdje drugdje u svijetu dal su to države s uređenim pravnim sustavom (zakoni, pravila ponašanja) ili odabirete kaos, jaci tlači, slobodu od normi?
Naravno da smo ukalupljeni, inače bi jeli i srali istovremeno.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Fino. Komentari se vrte oko ukalupljavanja. Mozda je pravilniji izraz "dresiranje" jer smo ipak ziva bica, a ne gradjevinski materijal.
Slozio bih se sa vasim konstatacijama, ali postoji i nesto drugo u citavom sistemu dresure, a to je osnovno obrazovanje.
Nauceni smo pisanju i citanju napisanog. Kasnije, kroz udzbenike i druga nastavna sredstva, nam je prenoseno sveobuhvatno znanje iz raznih sfera drustvenog i privrednog zivota.
Razmisljati o sistemu vlasti, upravljanju drustvom i njenim pogubnim rezultatima, odrazava sliku naseg licnog usmjerenja, sliku koju smo sami sebi nametnuli i oko koje smaramo mozgove.
Covjeku niko ne moze uskratiti slobodu misli, a nase misli su upravo ono sto jesmo. Ako smo zaokupljeni losim mislima, naravno da takvog materijala ima na pretek, onda ispoljavamo i lose osobine naseg bica.
Za razliku od negativnih, destruktivnih misli, uporedo s njima posjedujemo i pozitivne, mnogo konstruktivnije misli, koje smo zanemarili i zakopali negdje duboko u podsvjest. Sto smo vise smeca preko njih nabacali, potrebno nam je vise vremena da to smece pocistimo i do njih dopremo.

Da se vratim ucenju, ili kako nazvaste " ukalupljavanju" covjeka od ranog djetinjstva.
Sposobnost pamcenja, memorisanja, ne mora nuzno znaciti i sposobnost ucenja. Da bismo imali bilo kakve koristi od naucenog, moramo posjedovati dozu intelekta, a sto smo bogatiji intelektom samim tim smo konstruktivniji i mnogo teze nas je " ukalupiti".
Svrha ucenja nije "dresiranje" vec unapredjivanje. Nauceno je odskocna daska za sticanje bogatijeg zivotnog iskustva. Bogatije iskusvo svakog pojedinca pozitivno utice na cjelokupnu zajednicu.
Dobar primjer je nas forum. Zajednica koju pojedinci oplemenjuju svojim iskustvima, a masa ima koristi od tih iskustava. Neko ce nauciti kako da uzgoji biljku i biti sretan i zadovoljan, dok ce neko drugi nastaviti sa unapredjivanjem stecenog znanja.
Sve je stvar naseg licnog pristupa i nasih licnih afiniteta.

Ukoliko nismo zadovoljni licnim zivotom, onda moramo razmisliti kakvim smo mislima zaokupljeni. Vjerovatno losim. Da bi bili zadovoljni zivotom, moramo uciniti korak ka zadovoljstvu, a prvi korak je promjena misljenja. To je toliko prosto, da je u vecini slucajeva nepojmljivo tesko shvatiti tu jednostavnost.
Za pocetak, a ujedno i nastavak diskusije, 'ajmo svi kolektivno, koliko god je moguce, izbjegavati negativne komentare i "pametovati" pozitivnije.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Infinity

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
moramo uciniti korak ka zadovoljstvu, a prvi korak je promjena misljenja.
za sve koji pričaju u kinu
images
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Kazem ja zeni..onako navecer,pirka vjetar kroz ljetnju noc..dobro mi je,dobro nam je.kazem..sto brate zeno ne prodamo sve sto imamo,odhebemo ove hebene drustvene norme i odemo ljepo u sumu..pokraj mora,svoj vrt,sadimo travu,voce ,povrce..hebemo se i pustimo da sve ide svojim tokom bez pravila i neljubaznih,znatizeljnih susjeda.A ona meni,sa ljeve strane kreveta;)Ej ti,matori..ne seri i pali trubu.I sada razmisljam..dali je njezino ili moje razmisljanje to "ukalupljavanje"..Kako god..ostala je na ljevoj strani kreveta,a ja bez kuce u sumi:razvaljen::
:D
 

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Nije lako otić "out of the grid" na milost i nemilost prirodi. Tehnologija dobro dođe onima koji je koriste za razvoj, loše za one koji je koriste za nazadovanje. Nije mobitel kriv šta ljudi stalno se dopisuje sa drugima sjedeći sa trečima pričajući o četvrtima. Naša djela i misli puno govore o nama, ali ona rijeka koja teće smo mi.

Za oslobodit um ne treba se fokusirati na mjenjanje vanjskog djelovanja nego pratit naše unutarnje reakcije, pa najbolje bi bilo na sve. Postat svjesan tog suda i što budemo više razvijali svijest o nasim reakcijama to će se one polako vraćat u realnost dok se god ne spoje sa realnosti. Mukotrpan proces. Ali tu se događaju sva riješenja....

Zemlja je tijelo, podjeljena na stanice. Svemirski mehanizam, dio biološki kako bi ljudi podjelili, dio termomehanički, a i još puno toga. Čovjek je stanica u tom organizmu ali ne obična stanica. Čovjek je stanica koja ne sudjeluje u tijelu kao dijelu sebe već kao tuđa stanica, iako nije tuđa. Svako uzimanje sebi jednog segmenta nije u ravnoteži davanja drugog da bi zajedno raslo. Čovjek je stanica koja se pod svaku cijenu širi, makar to značilo slabljenje cijelog tijela, a na kraju i smrt. Primitivna, ne sazrila za mjesto koje treba zauzet, a možda i neće. Takva stanica se danas u medicini naziva tumorozna stanica...

Tijelo raste pasivno, ali čovjek raste aktivno... bez promjene u nama neće biti ni promjena na zemlji, a doći će vrijeme kad se više neće imati vremena.

Nije bitno šta radiš nego ono šta jesi. Naprimjer ja mogu radit kao inžinjer, ali bitno je da ja to nisam. Promjena se događa kad prestanemo biti inžinjer iako radimo isti posao za isti novac kao i svaki dan. E ali ovaj dan čovjek radi posao inžinjera, a ne inžinjer. I svemir ima svoje kalupe ali to nisu mrtvi kalupi u pokušaju da poboljšamo inžinjera, zgodnog, duhovnog, bogatog, obiteljskog, stonerskog to su kalupi kroz koje raste čovjek i sve zajedno s njim u zdravom tijelu u suradnji sa svim...



Eto i moje dvi rečenice malo;)
 
Poslednja izmena:

banovan240

Banned
Banovan
20.03.2012
869
2.266
163
Srbija
bladeru..mudro zboris..je l si resio one nedace koje si imao? misim trebalo bi da jesi..otisoa si par koara dalje..par koraka zvuci malo,al ti znas da nije :D

Nije lako otić "out of the grid" na milost i nemilost prirodi. Tehnologija dobro dođe onima koji je koriste za razvoj, loše za one koji je koriste za nazadovanje. Nije mobitel kriv šta ljudi stalno se dopisuje sa drugima sjedeći sa trečima pričajući o četvrtima. Naša djela i misli puno govore o nama, ali ona rijeka koja teće smo mi.

Za oslobodit um ne treba se fokusirati na mjenjanje vanjskog djelovanja nego pratit naše unutarnje reakcije, pa najbolje bi bilo na sve. Postat svjesan tog suda i što budemo više razvijali svijest o nasim reakcijama to će se one polako vraćat u realnost dok se god ne spoje sa realnosti. Mukotrpan proces. Ali tu se događaju sva riješenja....

Zemlja je tijelo, podjeljena na stanice. Svemirski mehanizam, dio biološki kako bi ljudi podjelili, dio termomehanički, a i još puno toga. Čovjek je stanica u tom organizmu ali ne obična stanica. Čovjek je stanica koja ne sudjeluje u tijelu kao dijelu sebe već kao tuđa stanica, iako nije tuđa. Svako uzimanje sebi jednog segmenta nije u ravnoteži davanja drugog da bi zajedno raslo. Čovjek je stanica koja se pod svaku cijenu širi, makar to značilo slabljenje cijelog tijela, a na kraju i smrt. Primitivna, ne sazrila za mjesto koje treba zauzet, a možda i neće. Takva stanica se danas u medicini naziva tumorozna stanica...

Tijelo raste pasivno, ali čovjek raste aktivno... bez promjene u nama neće biti ni promjena na zemlji, a doći će vrijeme kad se više neće imati vremena.

Nije bitno šta radiš nego ono šta jesi. Naprimjer ja mogu radit kao inžinjer, ali bitno je da ja to nisam. Promjena se događa kad prestanemo biti inžinjer iako radimo isti posao za isti novac kao i svaki dan. E ali ovaj dan čovjek radi posao inžinjera, a ne inžinjer. I svemir ima svoje kalupe ali to nisu mrtvi kalupi u pokušaju da poboljšamo inžinjera, zgodnog, duhovnog, bogatog, obiteljskog, stonerskog to su kalupi kroz koje raste čovjek i sve zajedno s njim u zdravom tijelu u suradnji sa svim...



Eto i moje dvi rečenice malo;)

necu ja jos da se zenim xD al da,tebi je bilo vreme..vozi sad tu pricu,kad ti ne bude prijala..menjaj..al lepo ti je..a nama malo treba..

iskreno,poceh po prvi put aj da kazem ozbiljno da radim kod caleta u firmi..a od toga sam ceo zivot bezao jer mi je nametnuno celog zivota..i prebacivano kako sam ovo ono ono..i nista me ne interesuje i kako necu biti niko i nista i kako je materijalno jako vazno u ovom svetu..kako kazu moji i vasi..od cega ces sutra ziveti?

al mislim da se treba naci balans..izmedju onoga sto si navodno "inzenjer" i onoga sto zapravo jesi..
za malo da odlutam..da nemam napisano,ko zna gde bih otisao sa pricom..

poenta je da meni trenutno cak i prija ustajanje u 7 i 10..posoa do 4..pre posle trening..oko.kuce malo poslovi..a sta sam ko student radio,budio u 11..12..

trenirao nesot malo..i blejao po ceo dan..grow je i jedino nesto sto sam radio..tolko potencijala i svega..baceno uz *****..seidm kuci i trosim svoje dragopceno vreme..

sad imam kao i neki smisao jos..kvalitetno slobodno vreme za koje ceznem..

al poenta je navici se na taj svet..prihvatiti taj svet i prihvatiti sebe..i cim prestanes da se trudis toliko da menjas i utices na sve..gle super li price? (ovaj deo sam nabudzio sad u editu xD)

ono taj svet,ti ljudi..te price.. tu su,ti si tu..kontas kako sve to ide..ispostujes kolko mozes..a mozes puno..i onda cepas po svome..nije fora odjebati ga,a nije fora ni da te pojede..i da se izgubis..pa za sta onda koj ***** zivis? ako ce mi kinta i budjenje u 7..kuci do 7 postati sve u zivotu..ko moj cale..tek sad se opuistio malo,poceo da zivi..da uziva..

tesko je to sve za gledati..al ne mozes u sumu pobeci,ili mozda mozes? :p

u principu,svasta bih vam rekao..al odlazim u out..i niej to to..ko razume shvatice