Filter sa aktivnim ugljenom push,pull, pc vent ili kupaonski vent...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
Homemade filter sa aktivnim ugljenom, unutarnji promjer 120mm vanjski 160mm (cca. 2cm aktivnog ugljena), dužina 190mm..

Za potrebe novog box-a 77x50x117 nabavljeni ventilatori od coolermaster-a :

Blade master (76CFM, 3.90mmH2O,32dB) x 2(push/pull - CT(homemade) za hlađenje HPS-a(150w)
Blade Master 120 - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

Excalibur (85.6 CFM, 3.53 mmH2O, 30dB) za filter u push varijanti (uz odokativnu pretpostavku da govorimo oko 30-40CFM-a kroz filter ako ne i manje)
Excalibur - Cooler Master - Leading Provider of Computer Case | Cooler | Power Supply

S obzirom da smještanje filtera u box u push varijanti zahtjeva dosta mjesta, te dodatnog kompliciranja razmišljam o pull varijanti sa jednim od navedenih ventova.
Ono što me zanima radi li pc vent i u pull varijanti (izvlačenje zraka kroz filter) dobro kao i kad puše u njega ?
Jedna od opcija je i kupovina kupaonskog venta ako je potrebno ali jedini uvjet je da nije glasniji od 33dB, a takvi koliko vidim imaju protok 55CFM (95m3/h).
Da li bi takav kupaonski vent. bolje izvlačio zrak od PC-ventilatora kroz filter, iako i ovaj izbacuje zanimljivu količinu zraka ?

Inače možda je ovo brdo ventova previše za 150W ali uz pomoć potenciometara namjera mi je podesiti ventove da rade što tiše a da obavljaju svoj posao (sa kupaonskim to vjerujem nije slučaj).

Svaki prijedlog, prigovor je dobrodošao :vb_wave:
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Bolje da ti je filter ispred ventilatora, odnosno da radi u pull varijanti, a kupaonski ventovi bi trebali bolje to odraditi :vb_wave:
 

dinosaur

Aktivan Član
14.02.2011
422
66
28
44
Moje neko iskustvo je bilo pravljenje jedno 3-5 opcija , ali sam na kraju zavrsio sa skroz desetim predlogom.
Najbolje je da sam isprobas, pa sta ti paše.
Ja nisam bio zadovoljan sa PC ventovima, čak 3 komada, nisu imali snage da guraju zrak kroz 500 g ugljena.
Pa sam rešio sa jednim kupaonskim ventom, ali nije klasičan, jer kupaonski mogu da rade do 20-tak minuta ( tako su mi pričali ) pa sam još za manje para kupio jači, a istih dimenzija i kapaciteta
Naime, kod mene je ispred filtera vent i malo se čuje, ali radi posao
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
kupaonski rade ko metak, i dovoljno su jaki, a kad izračunate koliko vas je koštala ulična gandja, onda je kupovni filter za klimu bagatela, a radi ko svemirski brod sa kupanskim ventom, isprobavanja i kemijanja koštaju, puno više nego da isprve kupite preporučeno.
 

ganja_farmer

grower wannabe
25.05.2009
1.336
4.151
188
73
koliko efikasno će biti ako napravim filter s aktivnim ugljenom s unutarnje strane boxa (radi stealtha)?napravio bih filter koji bi se samo pričvrstio na ventilatore,nešto kao krpe/ulošci s aktivnim ugljenom,tako da ih pokrije i da onda kroz filter prvo zrak prolazi.jel to šljaka ili baš mora biti s vanjske strane i u obliku u kakvom većina growera ovdje ima?
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
To će ti raditi bez problema, i ja imam takvu opciju :)
Samo ga dobro zadihtuj na ventilator
 

mali_1.3

Aktivan Član
09.09.2011
230
24
0
31
pozdrav ekipa, meni ce sad uskoro trebati filter, pa sam naisao na ovaj od nape, jeftini su, od aktivnog su ugljena...neznam kolika im je debljina niti kako bi se ponašali u prociscavanju zraka vutre...
ako neko zna ista vise nek slobodno napise
hvala
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46

u igri su 2 reduktora za dimovodnu cijev (ima ih u raznim dimenzijama) 70 kn
2 koša za smeće 60kn za mrežicu, škare za lim (50kn) , 2 obujmice 30kn, jedne najlonke 15kn
i malo skuplji ugljen HOBBY DOHSE Carbon Superactiv - Aktivni ugljen 500 g iz pet centra x2 (za filter mi je trebalo 750gr.)...
Jeftinije bi me ispalo da sam kupio gotovu stvar...

Inače filter radi savršeno u push varijanti(da van gura zrak kroz filter) a još bolje u pull varijanti (da izvlači zrak iz filtera).

U push koristio sam Scythe Slip stream 120 ( 37,00 dBA / 110,31 CFM = 187 m³/h / DC12 V / 0,53 A (1,900 rpm Version, mislim da se radi o 2.04mmH2O).
u pull : coolermaster Excalibur (R4-EXBB-20PK-R0) (30,dBa/85CFM/ 2000RPM/3.53 mmH2O) - 89kn

po podacima Coolermaster bi trebao biti tiši = NIJE , prokleta stvar tiho zuji i to zujanje se u mom slučaju prenosi kroz drvo, metal, plastiku a s unutrašnje strane thermaflex (zvučna i toplinska izolacija), diamond mylar foliju, na koju je zašarafljen ventilator ....u boxu je tiše unutra nego vani...

Rekao bih, subjektivno Scythe ima ono nešto da nesvjesno zavolite zvuk ventilatora, odnosno zvuk brzog gibanja čestica zraka :)
Ako bih ponovno kupovao ventilator za filter, moj izbor bio bi Scythe Slipstream 120 1600 33,00 dBA / 88,11 CFM = 149 m³/h / DC12 V / 0,41 A....


mali_1.3 je napisao(la):
pozdrav ekipa, meni ce sad uskoro trebati filter, pa sam naisao na ovaj od nape, jeftini su, od aktivnog su ugljena...neznam kolika im je debljina niti kako bi se ponašali u prociscavanju zraka vutre...
ako neko zna ista vise nek slobodno napise
hvala

probao sam sa onim okruglim ispunjenim aktivnim ugljenom, običnim filterom za nape :( sa pc ventom zrak jedva prolazi, premala površina, preslab vent, treba više snage odnosno više buke
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
Kako bi vi poboljšali ventilaciju u box-u ?

Znam da mi trenutna pozicija ventova nije najbolja a ideje ni pod razno....

Teh.podaci (otprilike...)




Lijevo s prednje strane se nalazi filter 40-50CFM - pročišćeno
desno iza cijevi se nalazi slabiji 120mm vent.
lijevo straga ispod cijevi vent koji puše prema desnom prednjem kutu...
desno dole 2 venta za ulaz (ispred filter za prašinu)...


Kako da napravim neku "oluju" u boxu, da imaju razgibavanje u svim smjerovima ?
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Ako hočeš razgibavanje u svim smjerovima morao bi staviti barem jedan oscilirajući vent.
Ovo tvoje mi se čini OK, jedino da ti nema koljena na izlazu iz CT-a. Kakva je temperatura?
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
matia je napisao(la):
Ako hočeš razgibavanje u svim smjerovima morao bi staviti barem jedan oscilirajući vent.
Ovo tvoje mi se čini OK, jedino da ti nema koljena na izlazu iz CT-a. Kakva je temperatura?

Problem je što nemogu naći nijedan dovoljno mali oscilirajući vent koji bi bio ok za ovaj box (do15cm), sve su oni veliki +25cm bilo stolni bilo stajaći...

temperatura sa stražnje desne strane CT- na 3 cm od stakla gdje počinje žarulja 26-27C, na ovome koji visi ispod temp je od 25-26C .
Npr. sad mi je u sobi 25C a na senzoru iza CT-a temp je 28C (3C toplije nego u sobi), na ovom ispod 25,8 :)

Što se tiče koljenja, nije problem za njega je zadužen vent koji izvlači zrak iz ct-a nakon njega s desne strane :)

Inače što se tiče smjera zraka kroz CT :) , ulaz zraka CT-a je s lijeve strane, drugm rječima zrak koji izlazi iz filtera ponovno ulazi u box kroz CT ...
Idealnije bi bilo da zrak ulazi s desne strane ali onda ne bih mogao držati ormar blizu zida ..
jedini unstealth je s desne strane ormara koji se ne primjećuje ako ste u sobi...
To sam mogao rješiti da sam u box stavio jednu pregradu s desne strane cca. 10-15cm (ostao bi mi prostor od cca. 480x600x1110 za grow, ovako mi je lijeva i desna strana neiskoristiva zasad) i potpuno otvorio taj dio od pregrade do vanjske stranice sa stražnje strane,
tako bi dobio totalni stealth sa mjestom za prigušnicu i balast, ovako će oni u kučište od kompa koje će stajati s lijeve strane boxa iza ulaznih vrata u sobu ...

Mali light leak kada ormar radi dešava se samo na ulazu i izlazu iz CT-a, ostalo bez tragova svjetlosti.

Btw. kako rješavate problem sa osvjetljenjem sobe kada otvorite vrata ormara ?
Meni soba blješti kao da NLO sletio , pretpostavljam da iako su rolete spuštene u večernjim satima prilikom otvaranja vrata okolo roleta blješti....
 

dinosaur

Aktivan Član
14.02.2011
422
66
28
44
AndrijaJ je napisao(la):
Btw. kako rješavate problem sa osvjetljenjem sobe kada otvorite vrata ormara ?
Meni soba blješti kao da NLO sletio , pretpostavljam da iako su rolete spuštene u večernjim satima prilikom otvaranja vrata okolo roleta blješti....

Pa, ja spustim venecijanere, i upalim redovno svijetlo po stanu, pa otvaram box. Sada dok je na cvijetanju i nije toliko strasno kao dok je bilo u vege fazi, bas kao NLO.