Fleke tamne boje po listovima, listovi žute i suše se!!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Gagiba

Aktivan Član
Da krenem od početka, a početak je tužan!! Biljka mi izgleda odlazi u raj za biljke, ali prevremeni!! :sick:

Da ne dužim, par zadnjih dana sam isčitavao sve što na šta sam naišao vezano za sušenje listova (jutros do 3.30) i opet ne znam šta im je... :eek:hno:

Dakle, suština je:

Seme je Royal Queen Blue mistic i White widow preuzeto od

Original Sensible,
Španci, svaku preporuku imaju od mene, momci su jako profesionalni! U kofertu im pošalješ novce, vrate ti neupadljivu pošiljku, časte par semenkica... :respect:

Zemlja je nemačka, Terra Brill, PH 5.8 (to sam tek sad pronašao na džaku). Na najeftinijem (10 evra) ubodnom kinezu za kontrolisanje PH zemlja mi pokazuje vrednost između 6,0 i 7 dok na samoj površini ide čak i do 8. U samoj sredini gde pretpostavljam da je veći deo korenovog sistema merač pokazuje odličnih 6.5!

Box je 90x50x170. Tri PS ventilatora. Jedan od 12cm duva u CT, drugi u biljke i treći od 8cm ubacuje vazduh u box.

Lampa 250w MH za vegetaciju, od pre dve nedelje su na cvetanju ispod 250HPS.

Voda, na početku vege destilovana flaširana, pred cvetanje sa lokalnog izvora smanjenog Ph limunskom kiselinom. Na žalost presušile mi finansije kada sam došao do kupovine profi Ph merača pa sam nekim lakmus-papirićima improvizovao i bajagi nišanio Ph... :spcartmanmad:

Dva zalivanja tako pa sam prešao na kišnicu!! Sigurnija varijanta od blejanja u tablicu sa bojama!

Prihrana je BioBizz Grow, Bloom i Top max po tablici koja je na netu!

Temperatura i vlažnost su uglavnom u granicama normale sa izvesnim odstupanjima pre svega u obliku nešto niže vlažnosti (nekada se spusti do malo više iznad 30%) ali najveći deo vremena je lik na meraču nasmejan!

Sve u svemu, biljka mi propada i to ubrzano!!! Prve promene sam primetio neposredno posle prebacivanja na cvetanje, dakle pre dve nedelje. Pojavile su se tamne tačke na lišću, list je počeo da žuti, da se savija i na kraju se osuši načisto potpuno pocrnevši po krajevima.

Zanimljivost je da mi je jedna biljka znatno više "napadnuta" od druge. Preko 50% listova oštećene biljke je napadnuto a tragedija je da se sitne crne mrlje javljaju na puno mladih listova.

Još veća zanimljivost je što je druga biljka koja dobija apsolutno isti tretman još uvek relativno zdrava i fino napreduje?! :watchplant:

Ako ko ima kakvu ideju kako da spasemo ovu drugu biljkicu, bio bih mu jako zahvalan. Od prve sam se oprostio u tuzi i žalosti ali nada nikada ne umire. Možda se iznenada pojavi neko rešenje.... :abducted:

Da napomenem samo da sam ih posle prebacivanja na cvetanje debelo zalivao vodom, definitivno preterao, a sumnjam malo i na previše prihrane. Sada su već sedam dana na "postu". Ne zalivam i ne đubrim dok ne vidim mogu li im šta pomoći....

Hvala unapred...evo i slikica

http://www.dodaj.rs/f/40/Xp/3xvWdZWB/sdc10795.jpg
http://www.dodaj.rs/f/13/G5/2c663kYB/sdc10797.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2Q/iI/4KlQCppv/sdc10799.jpg
http://www.dodaj.rs/f/p/4b/3ji5xZH3/sdc10802.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2P/FN/4nzRxI74/sdc10794.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1B/6s/ps2rVfO/sdc10803.jpg
 

Prilozi

  • SDC10795.JPG
    SDC10795.JPG
    397,9 KB · Pregleda: 151

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
nisam nesto previse zvakako tvoj post ali evo imam par pitanja:koliko cesto si prehranjivao i kojom kolicinom gnojiva ?
koliko cesto zaljevas ?
koji je ph vode ?
zasto kisnica ?
i nisam nigdje primjeti da si napisao koliko su stare biljke?
 

Gagiba

Aktivan Član
Trudio sam se da budem što kraći da ne opteretim u startu... :)

- Prvih dvadeset dana ništa od prihrane, posle toga 1ml BioBizz Grow nedeljno

-Posle prebacivanja na cvetanje 1ml Growa, 1ml Blooma i jedan 1ml TopMaxa (pratio sam uputstva sa tablice)

- Zalivao sam dva puta nedeljno. Nedeljom litar ili litar i po sa prihranom i jiš litar sredom. Inače biljke su u hidroponikinim kesama od desetak litara, dodao sam po kilogram zeolita i litar stiropora.

-Ph vode sam merio nepreciznim lakmus papirićima ali cenim da bi trebao biti u granicama između 6 i 7. Zbog nedostatka PH-metra sam i prešao na kišnicu jer cenim da je njen Ph stabilan...


E da, biljke su proklijale negde početkom 7 meseca. Bile su oko dva meseca u vegetaciji, ali sam imao na samom početku problema u boksu. Nisam imao ventilaciju, šetao sam ih na danju na sunce, noću pod lampu ali bez ventilacije. To im je donekle usporilo rast, produžilo vege, ali kada sam posle 15 dana sredio vent sve je proradilo kako treba i počele su odlično da napreduju.

Nekoliko puta sam im uradio LST i kad su izbacile po desetak vrhova, 1 septembra sam ih prebacio na cvetanje. Dakle sada im je dva i po meseca. Visoke su oko 50 cm ali rastu i dalje. Mada im same sorte nisu od nekih previše visinski potentnih, ali zato kvalitativno treba da nadoknade taj hendikep. :)

Naravno, ako ih sačuvam...
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
PH je ovdje problem broj 1 :)

izbaci iz upotrebe kisnicu i koristi odstojalu i prozracenu vodu iz pipe(vodovoda)
Ph mora biti 6,5
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Creative

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Gledam Zvezdu pa sve tamo -vamo ali meni se čini da ti je ta ventilacija loša.
Koji ti vuče vazduh van, onaj koji piri preko CT-a? PC ventovi? Sumnjam da ti je to dovoljno.
Ovo ti pišem jer sam u outu imao slične probleme i ljudi su mi ovdje rekli da je neko gljivično oboljenje.
Nakon tretmana fungicidom je bolje.
Nisam siguran, naravno, al' tako mi izgleda...
Sretno
 

Gagiba

Aktivan Član
Najviše me čudi što se jedna biljka drži relativno dobro a druga je u totalnom autu?? A apsolutno isti tretman imaju. I da budem iskren pomalo me zabrinjava da i ovu drugu čeka ista sudbina... :icon_eek:

Što se izduvnog venta tiče cenim da je dovoljan a prilično fino ubacuje vazduh onaj malac od 8 cm. Imam i Dosela ali je toliko bučan da pola ulice čuje kad je u funkciji pa dok mu ne nabavim neki potenciometar (videću sutra) moraće ovako. Aj da mu pojačam ventilaciju, to mogu. I da probam sa običnom odstajalom vodom da joj nekako pomognem...

Imate li neku ideju za prihranu?? Da li da je forsiram pa kako bude ili da probam malo sa postom?
 

nenash

Aktivan Član
14.11.2011
225
69
0
98
Ne znam ti ja mnogo o indoor uzgajanju. Samo sam ti rekao na što mi liči.
Opa cupa ti je rekao za ph, javiće se još neko.Ne komplikuj s vodom. Običnoj s limunom koriguješ ph i to je to.
 

Gagiba

Aktivan Član
Ma i ja sam taze u indooru, zapravo ovo mi je prvi probni grow, skupljam iskustva za proleće (box mi je na terasi, ne može ranije) kada ću to malo ozbiljnije da poteram.
Nego mnogo mi bilo da čekam do marta pa rekoh da prekratim vreme i isteram dve probne biljkice.

Do marta nameravam da nabavim ozbiljan Ph merač, još dve štedne sijalice 125w i tada ću biti manje više biti kompletan.

Ove biljke sam najverovatnije nečim po*ebao, ali ne odustajem baš lako. Još par puta ću da probam, ako ne buše išlo tu je uvek stari dobri outdoor. Nego mator sam da se motam više po kukuruzima... :facesjump:
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Sumnjam da si nakon toliko citanja procitao sve i nisi nasao nista jer ova tema je samo korak do tvoje: https://www.vutra.org/topic/7562-raspored-hranjenja-ph-nutrijenti-voda-flora-feeding-schedule-for-soil/

Cccccc, glavno da se otvara nova tema...

Evo sazetak iz linka gore:

3) Rubovi lisca su uvijeni prema gore, a vrhovi lisca mogu biti umotani. Listovi zute (mogu postati smedji), ali vene lista su i dalje zelene
-> nedostatak Magnezija(Mg)
-> ako nisu idite na #4

4) Listovi postaju smedji ili zute. Zute, smedje (mrtve) mrlje, osobito oko rubova lista (koji moze biti naboran). Biljka je mozda previsoka.
-> nedostatak Kalija(K)
-> ako ne, nastavite citati

5) Listovi su tamnozeleni ili crveni/ljubicasti. Petiljka lista lista moze biti ljubicasta ili crvena.Lisce moze pozutjeti ili uviti se prema dole. Te se lisce lako skida s biljke (otpada). Rast je usporen, a listovi maleni.
-> nedostatak Fosora (P)
-> ako ne, nastavite citati.

6) Vrhovi lista su smedji, zuti ili "mrtvi". Biljka opcenito izgleda zdravo i zeleno. Petiljka je mekana.
-> previse gnojenja (posebno previse dusika), prezalijevana, osteceni korijen ili nedovoljna prozracnost tla.
-> dodajte vise pijeska ili perlita
-> nekad je ovo rezultat i nedovoljno N, P, K.
-> ako ne, nastavite citati
 

Gagiba

Aktivan Član
Hvala vam svima.

@Kali

Potpuno si u pravu. Nije mi cilj da spamujem, i ovako je previše identičnih tema, nego sam tek sad provalio gde sam zapravo trebao da potražim savet. Jbg...dešava se i najboljima! ;)

Biljka mi je pola vrisnula, definitivno ne znam šta je razlog. Čitao sam i Isčitao sam mnogo toga, pregledao fotke i fotkice, upoređivao, pravio preseke stanja i na kraju došao na početak...pojma nemam šta joj je!!
Najveću enigmu mi zadaje njena "cimerka" koja raste pod identičnim uslovima a napreduje nadzvučnom brzinom i stalno imam utisak da se smeška ovoj drugoj!! :bp4l:

Dobro, hvala još jedanput, pa ću za neke buduće odgajivače sa sličnim problemima ostaviti ovde razvoj situacije do nadam se (hapy)enda. :prof10:

Za sada mi je glavni osumnjičeni krivac prezalivanje koje je dovelo do loše apsorbcije većine elemenata. Al već smo poradili na tome. Videćemo...

Pozdrav.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
Gagiba je napisao(la):
Za sada mi je glavni osumnjičeni krivac prezalivanje koje je dovelo do loše apsorbcije većine elemenata. Al već smo poradili na tome. Videćemo...

Pozdrav.
PH brate ti je zakljucalo elemente i neda biljci klopati....cemu filozofija i izmisljanje tople vode..PH je problem i jednom kada ge izbacis iz balansa i biljka dozivi nutlock. krece avantura i natezanje...kuzis
.Ako ph nevalja nemoze biljka uzimati hranu jbt i kraj price...to su osnove uzgoja.Koje crno prezaljevanje i visak vode :knockknock: Kali ti je napisao sta biljci fali a ja ti pisem s cime si to uzrokovao!!!!
A na tebi je da shvatis da se u svatove bez kite neide pa tako ni u uzgoj bez Ph metra ;)

edit:
6,5 ph i nemas frke.
ako je ph samo malo povisen recimo 6,7 vec stizu problemi sa Magnezijem,Kalijem..itd .hocu ti reci da Ph moras shvatiti ozbiljno osim ako se nebavis bio uzgojem ili imas auto sorte..sve ostale fotoperiode na klasicnoj prehrani zahtjevaju korigiran ph.
 

Gagiba

Aktivan Član
@Opa cupa

Ne dam sam pošao bez kite na svadbu, nego sam uleteo "guzački" skinutih gaća!!! :assshaking:
Prvih 15 dana me je*ala ventilacija i dok sam je sredio, donji listovi požuteli i već sam se oprostio od biljki, ali posle sređenog venta vanredno dobro su se oporavile!!
Jedva živo sam objasnio komšijama šta će mi kutičina od dva kubna metra na terasi (to je tek posebna priča) :2flip: i taman kad sam ih poterao na cvetanje desi se to što se desilo...

Dakle PH jeste poremećen i to je definitivan razlog, međutim biljku koja žuti sam iz samo sebi znanih razloga nalivao nešto više od ove koja je još uvek relativno dobro!! Otuda moja pretpostavka o prenavodnjavanju...

Sutra mi stiže digitalni PH-metar pa ću najkasnije prekosutra ostaviti ovde definitivne rezultate dijagnostike te ukoliko ko ima vremena zahvalan sam unapred na svakoj vrsti sugestije šta činiti dalje. Ako ne uspem da spasem oštećenu bar da pomenutu naprednu isteram do kraja. Verujem da bi mi ublažila tugu zbog one izgubljene... :dada
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.994
34.358
2.598
Dobro to je klasika kod svih nas...biljka malo zastuca a mi odma sipaj vode,gnojiva caram,baram .Ne,ne to se tako neradi ali se na taj nacin najbolje uci :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Creative

Creative

Grow support
Poznanik Foruma
04.02.2012
1.504
2.273
188
45
Tomorrowland
sredi ph ko sto ti decki kazu i dodaj malo vise fosfora ...mislim da ti je top max booster za cvjet .
idu hladniji dani ...korigiraj kolicnu vode.
 

Gagiba

Aktivan Član
Ako nekad vidite nekog da ide sa papirnom kesom na glavi na kojoj piše MAGARAC, to sam ja!! Slobodno priđite i pozdravite me... :knockknock: :punch2:

Stigao Ph metar jutros i šta da vam kažem sem: Jebala me kišnica po trista puta (s oproštenjem, ne psujem ni verbalno a kamoli ovako ali eto dokle je došlo!)

9.2 je moja "Ph neutralna" draga mi voda sa neba... :icon_eek:

Dakle uprospastio sam biljku i namučio je i nemam reči kojima bih opisao koliko sam ogorčen na samog sebe. Da nisam sve to jako dobro znao pa i da se razumem. Ovako baš jbg...

Dobro, idemo dalje. Zalio sam ih jutros prihranom (6.4-6.5 Ph) i sad spavaju.

Ima li ko kakvu sugestiju mogu li im nekako malo olakšati to što sam uradio ili da nastavim samo da ih negujem, ovaj put normalnom vodom?!
 

Gagiba

Aktivan Član
Ups, pogrešio sam gore, zapravo je 8,2 voda ali ne menja mnogo stvari!

Ma to sam sa komšijinog oluka pokupio. Moraću da mu zvirnem na potkrovlje da vidim čime se to tamo bavi!! ;)

Ajde rekoh da izbegnem tu gradsku vodu zbog hlora i slično. A imam blizu i izvor sa proverenom vodom i dok sam njom zalivao sve je bilo ok ali jbg...svaka škola se plaća.

Krivo mi samo što sam namučio biljke bez veze...